٢٤  خرداد  ١٣٩٠ -  ١٤   ژوئن  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٦١

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتصاب و اعتراض

اعتصاب بیش از ١٦٠٠ تن از کارکنان پارس جنوبی
بنابه خبر دریافتی در ١٨ خرداد، بیش از ١٦٠٠ تن از کارکنان پارس جنوبی كه بیشتر آنها در فازهای ١ تا ١٠ پارس جنوبی و در بخشهای برق و مكانیك مشغول به كار هستند، از چهارشنبه هفته گذشته تاکنون در اعتراض به كیفیت غذای كارگران و كاركنان، پرداخت نشدن مطالبات معوقه سال ١٣٨٩ و نیز عدم دریافت حقوق ٣ ماهه اول امسال، دست به اعتصاب زده و سر کار خود حاضر نشده‌اند. در ادامه این خبر آمده است که زارعی مدیرعامل و پیمانکار این شرکت و شعبان پور مدیر شرکت پارس جنوبی به دنبال این اعتراض، كارگران اعتراض را تهدید به اخراج کرده‌اند. كارگران نیز تأكید كرده‌اند كه تا زمان متحقق نشدن خواسته‌هایشان دست از اعتصاب نخواهند كشید.
خبر دیگری در باره نتیجه اعتراض كارگران می‌گوید: کارگران منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی بعد از یک هفته اعتصاب و پافشاری برخواسته‌های خود مبنی بر پرداخت همه حقوق معوقه کارگران سرانجام این همبستگی و اتحاد به ثمر نشست و صبح روز ١٩ خرداد حقوق معوقه کارگران به حساب آنان واریز گردید. همچنین اعلام شد که مطالبات دیگر فازهای این منطقه اقتصادی طی روزهای آینده به حساب آنها ریخته خواهد شد.
***
اعتراض كارگران شركت لوله سازی اهواز: پیمانكاران واسط برداشته شوند
در خبرها آمده است كه اکنون شرکت لوله سازی اهواز که از شرکتهای زیر مجموعه شرکت نفت میباشد یک ماه قبل تا کنون در حالت تعطیل میباشد و کارگران قراردادی این شرکت ٢ ماه حقوق معوقه خود را طلب دارند. یکی از کارگران این شرکت گفته است: "علاوه بر حقوق معوقه ما بارها مشکلاتی داشتیم و بخاطر آن به استانداری و شرکت نفت، لوله سازی و … اعتراض کردیم. درخواست ما این بود که پیمانکارهای واسط از میان برداشته شوند و کارگران مطابق قانون مستقیما با شرکت وارد قرارداد شوند. اما با یک ترفند نام شرکت را به شرکت سهامی عام تغییر دادند اما عملا شرایط کارگر و وضعیت دستمزدها و مشکلاتی که کارگران از آن رنج میبردند عینا مانند گذشته ادامه پیدا کرده و همان مناسبات ظالمانه را با کارگران ادامه میدهند."
***
تجمع اعتراضی ٤٠٠ تن از كارگران مخابرات راه دور شیراز
در خبرها آمده است كه روز شنبه ٢١ خرداد از ساعت ٨ و نیم صبح حدود ٤٠٠ نفر از پرسنل و كارگران مخابرات راه دور شیراز در خیابان بریجستون شیرا در مقابل شركت‌ای تی‌ای (مخابرات راه دور فارس) در اعتراض به عدم دریافت ٢٠ ماه حقوق معوقه خود و عدم تعیین تكلیف بازنشستگی كارگران واجد شرایط، دست به تجمع اعتراضی زدند.
***
تحصن تعدادی از کارکنان استانداری اردبیل در محوطه حیاط استانداری
در خبرهای این هفته آمده است كه تعدادی از كاركنان استانداری اردبیل در محوطه حیاط استانداری اردبیل دست به تحصن زدند. این تحصن در پی تصمیم صابری استاندار اردبیل، در خصوص عدم تمدید و تبدیل وضعیت ٣٥ نفر از نیروهای قراردادی که در خواست تبدیل قرارداد خود به پیمانی دارند صورت گرفته است. در همین حال کارمندان رسمی استانداری که در چند روز اخیر شاهد بی توجهی مقامات به مطالبات همکاران خود بودند از صبح چهارشنبه در نمازخانه استانداری دست به تحصن زدند. آنها همچنین به حذف اضافه کاری و لغو برنامه‌های رفاهی معترض بوده و از تعلق حقوق‌های میلیونی مقامات استانداری معترض هستند.
***
کارفرمای شركت پارس متال در برابر كارگران عقب نشینی كرد
بنابر گزارشی كه اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر كرده است، بدنبل اعتصاب هشتم خرداد کارگران پارس متال و اولتیماتوم آنان به کارفرما مبنی بر شروع دوباره اعتصاب در صورت عدم پرداخت دستمزد اردیبهشت ماه شان در روز ١١ خرداد، کارفرمای این کارخانه ناچار شد دستمزد این کارگران را در زمان وعده داده شده به حساب آنان واریز کند.
***
برگزاری مجمع عمومی کارگران شهرداریهای سنندج در اعتراض به خصوصی سازی
بنا به گزارشی كه انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه در روز ٢٠ خرداد منتشر كرده است، حدود ٢٥٠ نفر از کارگران بخشهای مختلف شهرداریهای سنندج هفته گذشته اقدام به برگزاری مجمع عمومی کردند. این کارگران به دنبال اعلام مسؤلین شهرداری مبنی بر انتقال ١٧٠٠ نفر از کارگران به بخش خصوصی مجمع عمومی خود را برگزار کردند. در این مجمع کارگران ضمن بحث و تبادل نظر، تصمیم گرفتند طوماری را نوشته و به امضا برسانند. این تصمیم بلافاصله مورد تأیید قرار گرقت و همانجا متن طومار را آماده و به امضا حاضرین رسانده شد. این كارگران تصمیم گرفتند بعد از امضا بقیه همکاران، طومار را به مسؤلین شهرداری برده و اعتراض خود را اعلام کنند.
***
اعتصاب پیروزمند کارگران مسکن مهرسنندج
بر اساس خبری كه کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری در روز ١٨ خرداد منتشر كرده است، کارگران شاغل در پروژه مسکن مهر سنندج که زیر نظر شرکت پیمانکاری نیما ساز مشغول به کار هستند، روزهای دوشنبه و سه شنبه مورخ ١٦ و ١٧ خرداد ماه به دلیل نبود امکانات بهداشتی در محل کار، دست از کار کشیدند و به کارفرمای پروژه اعلام کردند که اگر اقدامی در جهت رفع مشکلات کارگران صورت نگیرد و به خواست و مطالبات آنها رسیدگی نشود، به سر کارهایشان باز نخواهند گشت. در ادامه این خبر آمده است که پس از دو روز اعتصاب، روز ١٨ خرداد با برآورده شدن مطالبات کارگران، به تحصن خود پایان دادند و به سرکارهای خود بازگشتند.
***
اعتصاب کارگران پروژه‌های مسکن مهر کامیاران
به گزارش کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، به دلیل عدم پرداخت به موقع دستمزد کارگران ساختمانی شاغل در پروژه‌های نیمه تمام "مسکن مهر" شهر کامیاران، کارگران این پروژه‌ها دست از کار کشیده‌اند. کارگران شاغل در این پروژه‌ها، کارگران ساختمانی و فصلی هستند و اکثر آنان فاقد هرگونه بیمه و قرارداد می‌باشند و دستمزد آنان به موقع پرداخت نمی‌شود.
در حال حاضر کارگران کار را به حالت نیمه تعطیل درآورده و اعلام کرده‌اند تا زمان پرداخت نشدن دستمزدهایشان به کار باز نخواهند گشت.
***
تجمع اعتراضی مجدد كارگران و پرسنل مخابرات راه دور شیراز جلو استانداری
در خبرها آمده است كه جمعی از كارگران و پرسنل مخابرات راه دور فارس روز ١٦ خرداد به منظور تعیین تكلیف وضعیت شغلی، حل و فصل بازنشستگی پرسنلی و همچنین به منظور پیگیری بیش از ٢٠ ماه حقوق معوقه خود در مقابل استانداری فارس تجمع كردند. یكی از این كارگران گفته است چنانچه وضعیت به مانند گذشته ادامه یابد و مشكلی حل نشود به اتفاق سایر همكارانمان برای اعتراض به تهران خواهیم رفت.
***
ادامه اعتصاب در كارخانه ریسندگی كاشان
یكی از كارگران ریسندگی كاشان گفته است كه كارگران كارخانه ریسندگی كه از ٣ خرداد دست به اعتصاب زده‌اند، همچنان بدلیل عدم پرداخت حقوق معوقه خود در اعتصاب هستند. وی افزود كه كارگران همه روزه در محوطه كارخانه تجمع می‌كنند و تا ظهر در كارخانه مانده و ظهر به خانه برمی گردند. این كارگران خواستار پرداخت حقوق معوقه ٣٢ ماهه خود می‌باشند. كارگران بازنشسته ریسندگی كاشان نیز ٣ ماه حقوق معوقه طلب دارند.
***
حرکت اعتراضی کارگران مجتمع گاوداری حسن آباد روانسر
بر اساس خبر منتشر شده از روانسر، کارگران مجتمع گاوداری حسن آباد این شهر در یک حرکت اعتراضی، در اعتراض به تصمیم كارفرمای این مجتمع مبنی بر كسر ماهانه ٥٤ هزار تومان بابت غذای سلف سرویس از دستمزد كارگران، کارگران شیفت‌های روز و شب تصمیم گرفتند که از خوردن غذای سلف سرویس این مجتمع خودداری نمایند.
***
اخراج سازی و عدم پرداخت دستمزد در کارخانه مزدا
بنابه اخبار منتشر شده، طی چند روز گذشته ٨ نفر از کارگران کارخانه ماشین سازی وانت مزدا واقع در جاده قدیم کرج، از کار اخراج و بیکار شده‌اند. در ادامه این خبر آمده است كه این اقدام کارفرما با مخالفت شدید کارگران مواجه گردیده است اما شکایت و پیگیری کارگران اخراجی برای بازگشت به کار و دریافت برخی مطالبات معوقه خود به نتیجه‌ای نرسیده است.
علاوه بر اخراج کارگران٬ کارفرمای این کارخانه از پرداخت دستمزدها و مبالغ اضافه کاری مربوط به اردیبهشت ماه بیش از ٨٠٠ نفر از کارگران خودداری کرده است.
***
کارگران شركتهای فرنخ در قزوین با تجمع خواستار حل مشکلات خود شدند
شنبه ٢١ خرداد، حدود ٢٠٠ نفر از کارگران شرکت‌های فرنخ قزوین، مه نخ و نازنخ با حضور در مقابل سازمان صنایع و معادن استان خواستار حل مشکلات خود شدند.
***
تجمع اعتراضی دستفروشان در مقابل فرمانداری روانسر
بنابه خبر منتشر شده از شهر روانسر روز پنجشنبه ١٩ خرداد شمار کثیری از دستفروشان شهر روانسر در اعترض به طرح مقامات شهرداری این شهر مبنی بر جمع آوری وسایل کسب و کار خود، در مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند. تجمع کنندگان خواستار مشخص شدن وضعیت کاری خود و پاسخگویی مقامات رژیم به معضل معیشتی خود شدند.
***

حقوق و دستمزد پرداخت نشده

عدم پرداخت مزایای کارگران شرکتی توزیع نیروی برق کرمانشاه
بنابر خبری که کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری منتشر كرده است، ٤٠٠ كارگر شرکتی که برای شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه کار می‌کنند، حق سنوات و سایر مزایای سالیانه‌ی خود را هنوز دریافت نکرده‌اند. این کارگران ٦ ماه از پایان قرارداد‌شان گذشته و قرارداد جدید را نیز امضا کرده‌اند. در ادامه این خبر آمده است كه کارگران شرکتی مذکور دارای سابقه کاری ١٠ تا ١٤ سال در شهرهای مختلف استان کرمانشاه می‌باشند و هنوز رسمی نشده‌اند.
***
كار در شرایط برده وار و غیر انسانی کارخانه بنیاد پوشش با عدم دریافت دستمزد
بنا به گزارشی كه اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر كرده است، ٥٠٠ کارگران کارخانه بنیاد پوشش در منطقه صنعتی مورچه خورت اصفهان، که برخی قطعات مربوط به شبکه‌های برق از جمله دکلهای برق فشار قوی را برای وزارت نیرو تولید میکنند، در محیطی بشدت آلوده كه برای سلامتی كارگران خطرناك است مشغول بكار هستند. این كارگران در معرض بخارات سرب و اسید و مواد گالوانیزه هستند. در این گزارش علاوه بر برشمردن وضعیت غیرانسانی قراردادها و تهدید دائم به اخراج و عدم تمدید قرارداد از سوی كارفرما، آمده است كه دستمزدهای این کارگران عموما با تأخیر پرداخت می‌شود و آنان از اول سال تاکنون دستمزدهای خود را دریافت نکرده‌اند.
***
حقوق و مزایای پرداخت نشده كارگران پارسیلون
بر اساس خبری كه کمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری منتشر كرده است، کارگران كارخانه پارسیلون خرم آباد ٥ ماه حقوق معوقه، عیدی و پاداش سال ٨٩ و ٥ ماه بیمه معوقه در خلال این ماه‌ها و ٨ ماه اضافه کاری مربوط به سال‌های ٨٨ و ٨٩ را طلب دارند. در ادامه این گزارش آمده است ٢٠٠ نفر از کارگران قراردادی شرکت اخراج شده‌اند و تمامی کارگران باقی مانده از جمله حدود ٢٠٠ کارگر رسمی از اسفند ٨٩ به طور اجباری به مرخصی فرستاده شده‌اند و تمام کارگران در بلاتکلیفی کامل به سر میبرند و کارفرما قصد به تعطیلی کشاندن کارخانه را دارد.
***
عدم پرداخت دستمزد کارگران شیشه قزوین
در خبرهای این هفته آمده است كه کارگران کارخانه شیشه سازی قزوین چندین ماه حقوق معوقه دارند که هنوزبه آنها پرداخت نشده است. در ادامه این خبر آمده است: "کارگران این کارخانه در حال حاضر ماهیانه فقط ٣٠ درصد حقوق شان پرداخت می‌شود و مابقی آن را به بعد موکول می‌کنند. به گفته کارگران این کارخانه پرداخت همین میزان حقوق کارگران نیز نامرتب است و کارگران به همین خاطر از بی پولی و وضعیت سخت معیشتی رنج می‌برند."
***
كارگران كارخانه مهیا بافت یزد دو ماه حقوق معوقه دارند
در خبرها آمده است كه ٨٠ كارگر كارخانه مهیا بافت یزد دو ماه حقوق معوقه طلب دارند.
***
عدم پرداخت مزایای کارگران شرکتی توزیع نیروی برق کرمانشاه
بر اساس خبری که کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری منتشر كرده است، کارگران شرکتی که برای شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه کار می‌کنند، حق سنوات و سایر مزایای سالیانه‌ی خود را هنوز دریافت نکرده‌اند. این کارگران که ٤٠٠ نفر می‌باشند، شش ماه از پایان قرارداد‌شان گذشته و آنها قرارداد جدید را نیز امضا کرده‌اند. این در حالیست که کارگران شرکتی مذکور دارای سابقه‌ی کاری ١٠ تا ١٤ سال در شهرهای مختلف استان کرمانشاه می‌باشند و هنوز رسمی نشده‌اند.
***
"٣٥ سال كار كردیم، ٣سال بیمه هستیم!"
سید مصطفی جاودانی ـ یکی از کارگران مجموعه ورزشی شرکت واحد ـ گفته است كه ‌٣٥ سال در شرکت واحد به طور مدام کار کرده است اما تنها سه سال بیمه شده است.
***
حقوق كارگران كارخانه بازرگانی و تولیدی پارس پرداخت نمی‌شود
كارگران كارخانه بازرگانی و تولیدی پارس كه تولید كننده فرش‌های ماشینی میباشد و در كرج كیلومتر ١٥ جاده قزوین واقع شده است حقوق اردیبهشت ماه خود را دریافت نكرده‌اند. یكی از كارگران در این رابطه گفته است: علاوه بر حقوق اردیبهشت ماه، هنوز بن سال گذشته را دریافت نكرده‌ایم. همچنین یكسری مزایا و حقوق شناخته شده كارگران را نیز قطع كرده‌اند، منجمله دادن ناهار به ما را مدت زیادی است كه قطع كرده‌اند ومجبوریم كه ناهار را با خودمان بیاوریم. علاوه براین، حقوقی كه بابت اضافه كاری داده میشود بسیار پایین است.
***

اخراج و بیكارسازی ها

طرح اخراج هزاران کارگر شهرداری تهران
خبر منتشره از تصویب طرحی برای اخراج گسترده و بازخرید اجباری بیش از ١٠ هزار نفر از کارگران بخش خدمات اداری مناطق ٢٢ گانه شهرداری تهران حکایت دارد. بر اساس این طرح کارگران به سه بخش تقسیم شده‌اند، شهرداری تهران ابتدا کارگرانی که سابقه کاری آنان به ٢٥ سال رسیده بالجبار بازنشسته می‌نماید سپس قرارداد کارگرانی که سابقه کاریشان از ٢٠ تا ٢٥ سال است با شهرداری تهران لغو می‌شود و در اختیار شرکت پیمانکاری "هادیان" قرار خواهند گرفت. دسته سوم نیز که بیشترین تعداد کارگران با سابقه کاری از ١ تا ٢٠ سال هستند بطور جمعی و بی هیچ مزایا و حق و حقوقی از کار اخراج و بیکار می‌شوند.
***
اخراج از کار بیش از ٥٧٠٠ کارگر شاغل در کاخانجات شهر آمل
در خبرهای این هفته آمده است كه بنابه گفته دبیر انجمن صنفی كارفرمایان مازندران، بیش از ٥٧٠٠ کارگر شاغل در کارخانجات و مراکز تولیدی مستقر در شهر آمل از کار اخراج خواهند شد.
***
تعطیلی دهها كارگاه كوچك و كارخانه ریسندگی یزد
در خبرها آمده است كه یكی از كارگران كارخانه ریسندگی یزد گفته است كه كارخانه ریسندگی طره همراه با دهها كارگاه كوچك تولید دیگر در یزد، بعلت مشكلات اقتصادی و حذف یارانه‌ها و نداشتن پشتوانه مالی تعطیل شده است.
***
اخراج تعدادی از کارگران شرکت مهندسین مشاور یکم و عدم پرداخت دستمزدها
در خبرها آمده است كه کارفرمای شرکت مهندسین مشاور یکم كه مجری پروژه‌های عمرانی و سدسازی است، با تعدادی از کارگران قراردادهای یک ساله را تمدید نکرده‌اند و با تعدادی از کارگران به جای یک سال، قراردادهای ٦ ماهه منعقد کرده‌اند. از سوی دیگر با گذشت بیش از دو ماه و نیم از سال جدید هنوز تعدادی از کارگران شرکت مهندسین مشاور یکم دستمزدهای اردیبهشت را دریافت نکرده‌اند.
***
اخراج بیش از ٣٠ نفر از کارکنان بیمارستان چمران کنگاور
خبر منتشر شده از شهر کنگاور واقع در استان کرمانشاه از اخراج دستکم ٣٠ نفر از کارگران و کارمندان بیمارستان چمران این شهر حکایت دارد. در میان اخراج شدگان کارگرانی با سوابق کاری ١ سال تا ١٥ سال بچشم می‌خورند.
***
اخراج كارگران كارخانه تولید كننده آئینه اتومبیل
در خبرها آمده است كه كارخانه تولید كننده آئینه‌های جانبی اتومبیل در انتهای سال ٨٩ حدود ٦٠ تا ٧٠ نفر كارگران را اخراج كرده است و در حال حاضر حدود ١٥ كارگر دارد.
***
اخراج به دلیل عقاید مذهبی
در خبرها آمده است كه عمران دوست محمدی که از سال ٨٦ به صورت قراردادی در شرکت کانون بازنشستگان بانک مسکن استان اصفهان مشغول به کار بود با فشار اداره اطلاعات گلپایگان به دلیل باورهای مذهبی از کار اخراج شد. وی در فروردین امسال توسط نیروهای امنیتی به اداره اطلاعات گلپایگان احضار و مورد توهین و ضرب و شتم قرار گرفت و پس از آنکه نیروهای امنیتی موفق به اخذ تعهد از نامبرده در خصوص عدم شرکت در مجالس درویشی نشدند با فشار به کارفرمای ایشان وی را از کار اخراج نمودند و علت اخراج وی را بی انضباطی اعلام کرده‌اند. در ادامه این گزارش آمده است كه از سوی اداره اطلاعات به رئیس بانک مسکن مرکزی گلپایگان اعلام شده که از عمران دوست محمدی بخواهند تا نزد امام جمعه آن شهرستان حاضر شده و از درویشی توبه نماید تا وی را به سر کار خود بازگردانند.
***

درباره فعالین كارگری

شاهرخ زمانی، عضو كمیته پیگیری و عضو سندیكای نقاشان دستگیر شد
طبق اخبار منتشر شده شاهرخ زمانی عضو شورای نمایندگان کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری و از اعضای سندیکای نقاشان در تاریخ ١٧ خرداد دستگیر شده و در زندان تبریز بسر می‌برد.
***
برگزاری جلسه محاکمه ١٢ فعال کارگری در سنندج
در خبرهای این هفته آمده است كه روز شنبه ٢١ خردادماه جلسه محاکمه فعالین کارگری وفا قادری، صدیق سبحانی‏، یدالله صمدی، كیومرث قادری، حبیب الله كله‌كانی، عرفان نادری‏،‏ كاوه بهرامی‏، جمال گویلی، فایق سبحانی، واحد خانی، كیوان سبحانی و ظهیر رضوی راس ساعت ٨ و نیم صبح در شعبه یک دادگاه رژیم در شهر سنندج آغاز و به مدت ٢ ساعت ادامه یافت. دستگاه قضایی رژیم قرار است روز یکشنبه ٢٢ خردادماه احکام صادره علیه این افراد را به اطلاع آنان برساند.
***
محاکمه چندین باره علی نجاتی
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای در خبری در روز ١٩ خرداد اعلام كرد كه علی نجاتی کارگر اخراجی نیشکر هفت تپه و از اعضای هیات مدیره سندیکا و یکی از نمایندگان کارگران این شرکت برای چندمین بار برای یک اتهام تکراری که پیشتر بابت آن حبس کشیده، در روز شنبه ٢١ خردادماه و در شعبه ی ١٣ دادگاه تجدید نظر در شهر اهواز دادگاهی خواهد شد. در ادامه این خبر آمده است، پس از تحمل دوره شش ماهه زندان ،باز هم به بهانه همین اتهام علی نجاتی را دادگاهی کردند که به دلیل تکراری بودن اتهام، دادگاه ناچار به تبرئه ی وی شد. اما باز با شکایت دادستان و با اعمال فشار مقامات امنیتی به رای برائت برای وی اعتراض شد و نهایتا پرونده برای بررسی به مرکز استان و به دادگاه تجدید نظر ارسال شد.
***

اطلاعیه

به مناسبت برگزاری جلسات سالیانه سازمان جهانی کار
به: سازمان جهانی کار و همه تشکل‌های کارگری، حقوق بشری و انسان‌های آزادی خواه
کمتر کسی در ایران و جهان هست که از مبارزات صنفی و طبقاتی کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران با خبر نباشد و برای همگان روشن است که سندیکای کارگران شرکت واحد در جهت بهبود وضعیت معیشتی و آگاهی رسانی به کارگران در مورد حق و حقوق کارگریشان قدم به عرصه مبارزات طبقاتی و صنفی گذاشته و در این مبارزه دستاوردهای خوبی برای رانندگان و کارگران شرکت واحد به ارمغان آورد ه است.
در چند سال گذشته سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه افت و خیزهای فراوانی را پشت سر گذاشته است. در طول این چند سال تعداد زیادی از کارگران سندیکایی زندانی و هم اکنون آقایان رضا شهابی و ابراهیم مددی در زندان بوده و بسیاری از این کارگران در دادسرای انقلاب پرونده‌های مفتوح دارند، و ٧ نفر از این کارگران در حال حاضر از نعمت کار محروم می‌باشند.
خوشبختانه مبارزات کارگران و تشکلات مستقل کارگری در ایران توانست مدعیان دروغین نماینده کارگران ایران را از جمله خانه کارگر، شوراهای اسلامی کار و مجمع عالی شوراهای اسلامی کار را هر سال بیش از سال گذشته در سازمان جهانی کار منزوی کند و نهادهای بین المللی کارگری مانند (WFTU) که برای به عضویت در آوردن این نهادهای غیر کارگری اقدام می‌کنند را هر چه بیشتر بی اعتبار کند و رسوایی بیشتر برایشان به بار آورد.
در چند روز آینده در جلسات سازمان جهانی کار، سالنها و خیابانهای شهر ژنو ما شاهد حمایت از مبارزات کارگران ایران هستیم که از طرف نهادهای کارگری، حقوق بشری و انسانهای عدالتخواه برگزار میشود، ما به خود میبالیم و از تمامی یارانی که ما را یاری میدهند تا صدایمان خاموش نشود و امیدمان بیشتر شود تشکر میکنیم و امید داریم که ما هم بتوانیم روزی برای خواستهای انسانی و اقتصادی آنها همین کار را انجام بدهیم و از راه دور دستشان را میفشاریم و درودهای همبستگی نثارشان میکنیم.
با امید به گسترش عدالت در همه جهان
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
خرداد ١٣٩٠
***
حمایت از فراخوان به تظاهرات سندیکاهای کارگری فرانسه در حمایت از فعالین کارگری زندانی ایران
چهار سندیکای کارگری فرانسه، "ث، ژ، ت"، "ا ف، اس، او"، "هبستگی سود" و "اونسا" در اقدامی مشترک اعلام کرده‌اند که روز ٩ ژوئن ٢٠١١ برابر با ١٩ خرداد ١٣٩٠، مصادف با یک صدمین کنفرانس سالانه سازمان جهانی کار "آی، ال، او" در حمایت از فعالین کارگری زندانی و اعتراض به نقض حقوق پایه‌ای کارگران ایران، در برابر مرکز این سازمان در ژنو دست به تظاهرات خواهند زد. تاکنون این اقدام سندیکاهای کارگری فرانسه از سوی دو سندیکای کارگری سوئیس، " اونیا- سوئیس" و "س، ج، آ، اس" مورد حمایت قرار گرفته است.
در ایران کارگران از ابتدائی‌ترین حقوق خود، (حق اعتصاب، اعتراض و تشکل، برخوداری از حداقل نیازمندیهای زندگی، ...) محرومند و در ازای مطالبه هر یک از این خواسته‌ها، تا کنون از طرف دولت و کارفرمایان، تهدید، اخراج، زندان و اذیت و آزار نصیبشان گشته است. اما مطالبات انسانی کارگران ایران همواره مورد حمایت و پشتیبانی بین المللی هم سرنوشتیان خود قرار گرفته است. و این نقطه قدرت و اتکای ما کارگران در این محدوده جغرافیائی، در رویاروئی با کارفرمایان و حامیان آنان برای رسیدن به خواسته‌هایمان بوده است. بی تردید، در آینده نیز بدون اتکا به چنین پشتوانه عظیم بین المللی‌ای ما نخواهیم توانست از حق حیات خود دفاع کنیم.
از آنرو ما کارگران ایران ضمن ارج نهادن به اقدام چهار سندیکای فرانسوی و دو سندیکای سوئیسی، از این فراخوان حمایت کرده و اعلام می‌کنیم همزمان در داخل ایران به نقض حقوق خود اعتراض کرده و خواهان آزادی فوری کارگران زندانی، "ابراهیم مددی"، " رضا شهابی"، "بهنام ابراهیم زاده" و "رضا رخشان" هستیم.
زنده باد هبستگی جهانی کارگران
زنده باد سندیکاهای کارگری فرانسه، "ث، ژ، ت"، " ا ف، اس، او"، "هبستگی سود" و "اونسا"
زنده باد سندیکاهای کارگری سوئیس، "اونیا- سوئیس" و "س، ج، آ، اس"
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه
فعالین کارگری سنندج، مریوان، سقز، کامیاران و فیروز کوه
١٨ خرداد ١٣٩٠
***
پیام به سندیکایهای محترم کارگری فرانسه
دوستان عزیز و ارجمند، آگاهی یافتیم که سندیکاهای کارگری فرانسه در تاریخ ٩ ژوئن ٢٠١١ آکسیون اعتراضی در حمایت از کارگران زندانی در ایران برپا خواهند نمود و حمایت خود را از مبارزات حق طلبانه کارگری در ایران اعلام خواهند کرد. ما اتحادیه‌های مستقل کارگران شمال خوزستان و اتحادیه مستقل کارگری دزفول این اقدام شما را یک اقدام مهم و انسانی و کارگری دانسته و آن را مایه امیدواری کارگران و تشکلات کارگری در ایران می‌دانیم. به همین خاطر مراتب کمال تشکر به حق گذاری خود را در قبال این اقدام ارزشمند شما اعلام میداریم.
ما نیز امیدواریم که جنبش کارگری ایران بتواند با حرکت به سمت ایجاد تشکلهای مستقل خود در محیط کار، هر چه سریعتر سندیکاها و اتحادیه‌های طبقاتی خود را بر پا داشته و بتواند نه تنها در بهبود وضعیت معیشت توده طبقه کارگر گام بردارد، بلکه همچنین به وظایف بین‌المللی خویش در چهت همبستگی با کارگران دیگر کشورها نیز عمل نماید.
به امید اتحاد همه کارگران ایران و جهان برای نیل به اهداف نهایی طبقاتی این طبقه زحمت کش.
با آرزوی پیروزی
اتحادیه‌های مستقل کارگران شمال خوزستان و اتحادیه مستقل کارگری دزفول
به تاریخ ٦ ژوئن ٢٠١١
***
به سندیکاهای کارگری فرانسه
رفقای عزیز، مطلع شدیم که سندیکاهای کارگری فرانسه درتاریخ ٩ ژوئن ٢٠١١ در مقابل سازمان جهانی کار برای حمایت از کارگران زندانی در ایران آکسیون اعتراضی بر پا خواهند کرد تا بدین شکل حمایت خود را از مبارزات بر حق کارگری در ایران که هدفی انسانی و در راستای نیل به اهداف طبقاتی خود می‌باشد را اعلام نمایند. این اقدامی قابل ارج است و من مایلم مراتب تشکر خود را از این اقدام انسانی و کارگری به اطلاع شما برسانم. همبستگی کارگری شما قطعا از جنبه معنوی و انسان دوستانه مفید و مایه دلگرمی ماست و از این بابت ما از شما سپاسگزاریم.
با این همه فرصت را غنیمت دانسته و به اطلاع شما می‌رسانم که یکی از دلایل مهم مشکلات کنونی طبقه کارگر ایران فقدان تشکلهای توده‌ای کارگران در ایران و تبلیغات شدید ضد سندیکائی است که از جانب بسیاری از دوستداران ظاهری طبقه کارگر اعمال می‌شود. بسیاری از کسانی که با ارسال پیام به شما سندیکاهای فرانسه با شما اظهار دوستی می‌نمایند، در داخل ایران خود نه تنها در ایجاد سندیکاها و اتحادیه‌های محیط کار فعال نیستند، بلکه در حد توانشان در مقابل سندیکاهای موجود به کارشکنی نیز می‌پردازند. حتماً برای شما نیز روشن است که کارگران ایران باید با توان و نیروی تشکلهای خود مشکلاتشان را حل نمایند و برای تحقق مطالباتشان که همانا دستیابی به یک زندگی انسانیست، بکوشند. بسیار از شما سپاسگزار خواهیم بود اگر که در کنار محکوم نمودن سیاستهای ضد کارگری در ایران، نفوذ معنوی خود را برای تقویت تشکلهای درون محیط کار به کار بگیرید و ضرورت ایجاد سندیکاها و اتحادیه‌های مستقل را نیز به دوستان ایرانی خود گوشزد کنید.
با امید به روزی که کارگران ایران بر پراکندگی و ضعف کنونی خود غلبه نمایند و خود دست در دست شما به حمایت از کارگران سایر کشورها برخیزند.
با درودهای رفیقانه
رضا رخشان
رئیس هیأت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه
٤ ژوئن ٢٠١١
***

خبردروغ و بی شرمانه نوکر عضو هیات نمایندگی كارگران ایران در سازمان جهانی كار

ایلنا: نماینده انجمنهای صنفی كارگری در اجلاسیه سازمان جهانی كار خبر داد:
آزادی‏‏، بازگشت به كار، منع تعقیب و رسیدگی به وضعیت برخی فعالان صنفی كارگری

از کارگران ایران خودرو
به سازمان جهانی کار
نهادهای بین المللی
و سازمان‌های کارگری
سحنان این به اصطلاح عضو هیات نمایندگی كارگران ایران در سازمان جهانی كار را غیرواقعی و یک دروغ بی شرمانه و توهین به جامعه کارگری و جنبش مردم ایران می‌دانیم.
در حالیکه کارگران ایران از داشتن هر گونه تشکل کارگری محروم هستند و نمایندگان کارگران و فعالین آنها در زندانها و یا اخراج و از کار بیکار شده‌اند. عده‌ای به اصطلاح به عنوان نمایندگان کارگران ایران که در کنفرانس سازمان جهانی کار حضور یافته‌اند تمام اعضای این هیئت را نوکران جمهوری اسلامی وابسته به نهادهایی مانند خانه کارگر و شوراهای اسلامی و انجمن‌های صنفی که مشروعیت قانونی در میان کارگران ایران ندارند تشکیل می‌دهند این به اصطلاح نمایندگان که در سرکوب فعالین و مبارزات کارگری و تصویب دستمزدها و قوانین ضد کارگری در ایران نقش مستقیم داشته‌اند فقط برای رفع اتهام و توجیه کارهای ضدکارگری ضد انسانی و ضد بشری و دفاع از دولت دیکتاتور در این کنفرانس حضور یافته‌اند.
یکی از این نوکران بنام آرش فراز طی مصاحبه‌ای با ایلنا بی شرمانه اعلام کرده است:
دولت در پی تحولاتی كه از چندی پیش در ساختار تشكلهای كارگری ایران به وجود آمد و نیز وعده‌ههای مساعدی كه از سوی برخی مسوولان دولت ایران در خصوص آزادی‏‏، بازگشت به كار، منع تعقیب و رسیدگی به وضعیت برخی فعالان صنفی كارگری داده شده است.
این فرد مدعی چه سندی برای حرفهای شرمگینانه خود دارد منظور ایشان کدام تشکل کارگری است سندیکای شرکت واحد و یا سندیکای هفت تپه، یا شورای کارگران ایران خودرو، کیان تایر و یا تشکل‌های دیگر تا آنجا که یادمان است این تشکل‌ها غیر قانونی و تشکیل شورا هم در ایران خودرو وجود ندارد حتما منظور ایشان از تشکل‌های کارگری همان نهادهای ضد کارگری دست ساخته وزارت کار می‌باشند است.
ایشان مدعی آزادی و منع تعقیب بعضی از فعالین شده‌اند.
منظور ایشان آزادی کدم فعال کارگری است اسالو و یا مددی و یا شهابی و کارگران ایران خودرو.
اسالو برای مرخصی آمده و دیگران همه در زندان هستند.
ایشان از بازگشت به کار چه کسانی حرف می‌زنند. کارگران اخراجی شرکت واحد یا نیشکر یا ایران خودرو کیان تایر، نساجی مازنداران یا نساجی کاشانی و یا هزاران کارگر اخراجی دیگر که امکان بردن از نام شرکتهای آنها نیست.
این سخنان مشت یاوه گوئی بیش نیست.
این خبر بقدری بی شرمانه است که سرکوب وحشیانه جنبش ایران با تمام شدت ادامه دارد هنوز چکمه پوشان ارتش و سپاه در خیابانها و کوچه و پس کوچه‌ها و شرکتها جولان می‌دهند و دنبال سرکوب و دستگیری جوانان ایرانی هستند و از برگزاری هرگونه مراسم و جشن جلوگیری می‌کنند در روز کارگر از بر گزاری مراسم‌های روز جهانی کارگر که یک روز تعطیلی و در تمام دنیا پذیرفته شده است جلو گیری و دهها نفر را دستگیر و روانه زندانها کردند تظاهرات کارگران ایران خودرو، نساجی مازندران، پارس جنوبی و کارگران پتروشیمی و کوره پزخانه‌ها با تمام وجود سرکوب شدند.
این خبر در حالی اعلام می‌شود که هنوز از ایجاد هر نوع تشکل کارگری در ایران جلوگیری می‌شود، دسمزدها ماه به ماه پرداخت نمی‌شود. اختلاف دستمزدها با تورم به بیش از ١٥٠% رسیده است استخدام کارگران ممنوع شده است قراردادهای موقت تبدیل به قراردادهای پیمانی و پکیجی شده و قراردادها از ٦ ماهه به قراردادهای یک ماهه تبدیل شده است شرکتهای پیمانکاری و کارهای پکیجی به بیش از ٩٠% کارگران تسری پیداکرده است تبعیض در بین کارگران وحشتناک و پرداخت حقوق مساوی در مقابل کار مساوی، بین مردان و زنان بین کارگران رسمی و قراردادی بین کارگران قراردادی و پیمانی برای ایرانیان یک رویا شده است. امنیت شغلی کارگران کاملا از بین رفته است. اخراج کارگران به بهانه‌های واهی مثل تعطیلی شرکت‌ها، کمبود کار، ورشکستگی، نبود ثبات افتصادی، داشتن عقیده و دین، به یک امری عادی تبدیل شده است. تمدید قراردادها، از بین رفتن سابقه بیمه مسئله بازنشستگی کارگران را به مخاطره انداخته است. کارگران هیچ گونه آینده برای خود متصور نیستند.
هر روز شاهد اعتراضات کارگران در گوشه و کنار ایران برای بدست آوردن ابتدائی‌ترین حقوق خود مثل گرفتن دستمزدهای عقب افتاده و اخراج‌ها هستیم و این خواست کارگران با خشن‌ترین شکل سرکوب با دستگیری و زندان ادامه می‌یابد.
این خبر بقدری بی شرمانه است هنوز هزاران زندانی در گوشه و کنار کشور در معرض اعدام و شکنجه هستند. این خبر در حالی اعلام می‌شود که دهها نفر از کارگران ایران خودرو در زندان و دهها نفز از نمایندگان آنان از کار اخراج شده‌اند.
این خبر در حالی اعلام می‌شود که زندانهای ایران مملو از مبارزین زندانی سیاسی هستند و دهها نفر از کارگران ایران و فعالان کارگری همچون: منصور اسالو، ابراهیم مددی، رضا شهابی، عبدالحسینی، بهنام ابراهیم زاده، مجید تمجیدی، ابراهیم اسماعیلی، حسین مرادی عضو کمیته هاهنگی شهر سقز و … اعضاء هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه رضا رخشان، علی نجاتی، فریدون نیکوفرد، جلیل احمدی، محمد حیدری مهر، همچنین رئیس اتحادیه مستقل کارگری دزفول آقای فرشید محمدزاده و سه تن از فعالان این اتحادیه به نامهای رضا گرجی، جعفر تقی نژاد، حمید رضا سلوکی هیچ خبری در دست نیست. نام‌های غلامرضا قنبری از فعالین کانون صنفی معلمان، هاشم خواستار، رسول بداغی و خانم عالیه اقدام دوست معلم اخراجی و فعال زنان وهمینطور طبق اطلاعات بدست آمده احضار ١٢ تن از کارگران و فعالین کارگری به دادگاه انقلاب شهر سنندج در روز شنبه ٢١ خرداد ١٣٩٠ به نامهای: وفا قادری، صدیق سبحانی‏، یدالله صمدی، کیومرث قادری، حبیب الله کله‌کانی، عرفان نادری‏،‏ کاوه بهرامی‏، جمال گویلی، واحد خانی، فایق سبحانی، کیوان سبحانی و ظهیر رضوی را در برابر خود داریم.
این خبر در حالی اعلام می‌شود که در ایران هیچ گونه تشکل کارگری وجود ندارد و فعالیت هر گونه تشکل کارگری ممنوع و غیر قانونی است و فعالان آن تحت تعقیب و تهدید و دستگیر و زندانی می‌شوند.
این خبر در حالی اعلام می‌شود که چندین شکایت در سالهای اخیر در کنفرانس سازمان جهانی کار علیه جمهوری اسلامی طرح شده است، از جمله شکایت ما کارگران ایران خودرو.
ما کارگران ایران خودرو
این هئیت را نمایندگان خود نمی‌دانیم و سخنان این به اصطلاح عضو هیات نمایندگی كارگران ایران در سازمان جهانی كار را غیرواقعی و یک دروغ بی شرمانه و توهین به جامعه کارگری و جنبش مردم ایران می‌دانیم. که هدف آن فقط توجیه اعمال ضد انسانی و ضدبشری و ضدکارگری دولت ایران در مقابل سرکوب کشتار، اعدام و زندانی و سلب آزادیهای مدنی و سیاسی در ایران است. نوکران و مزدبگیران که در هیچ انتخاباتی شرکت نکرده و هیچ مشروعیتی میان کارگران ندارند توسط وزارت کار به این کنفرانس اعزام شده‌اند و می‌خواهند با دروغ پردازی‌های آشکار، ارائه تصاویر وارونه از وضیعت کارگری در ایران و وعده‌های پوچ و بی پایه بکوشند تا ماهیت ضد کارگری، و ضد انسانی و ضدبشری و سرکوب گرانه خود را پرده پوشانی کرده و با استفاده از تناقضات نهادینه شده و استفاده از همین هئیت‌های نمایندگان به اصطلاح کارگری در این سازمان از طرح شکایت و تشکیل پرونده و اخراج خود جلوگیری و با عضویت در تا تركیب اعضای اصلی هیات مدیره سازمان جهانی كار تا با تداوم عضویت خویش، هم چنان به سرکوبگری، اختناق و اعمال ضد انسانی و ضد کارگری خویش ادامه بدهند.
ما از مسولان سازمانی جهانی کار و سازمانهای حقوق بشری و سازمانهای کارگری و آزادیخواهان می‌خواهیم که ضمن بررسی شکایت ما کارگران علیه دولت خواهان اخراج هئیت نمایندگی ایران از نهادهای جهانی، خواهان آزادی تمامی زندانیان سیاسی و فعالین کارگری، پایان دادن به سرکوبها و اختناق و لغو جو پلیسی و دیکتاتوری، بازگشت کارگران اخراجی به سر کار، بازگشت به كار همه دستگیرشدگانی كه از زندان آزاد میشوند، پرداخت غرامت به همه کارگران زندانی، آزادی تشکلهای کارگری، لغو قراردادهای موقت: انحلال شرکتهای پیمانکاری و کارهای پکیجی: پرداخت حقوق مساوی در مقابل کار مساوی با کارگران استخدامی: عدم اخراج کارگران به بهانه‌های واهی و افزایش دستمزدها بر علیه سیاستهای دولت ایران شوند.
جمعی از کارگران ایران خودرو
نهم ژوئن ٢٠١١
***
از تجمع اعتراضی کارگران در ژنو حمایت می‌کنیم
در پی اعمال فشارهای گسترده ی دولت ایران بر کارگران و فعالین کارگری و اعضای تشکل‌های مستقل جنبش کارگری در ایران، چند سندیکای کارگری در فرانسه با حمایت و مشارکت چند نهاد کارگری دیگر، از کارگران دعوت به برپایی تجمع اعتراضی در روز ٩ ژوئن و در محل برپایی یکصدمین اجلاس سازمان جهانی کار در شهر ژنو کرده‌اند.
اعلام دعوت توسط ٥ سندیکای فرانسوی، "س.ژ.ت"، "اف.اس.او"، " همبستگی سود"، "اونسا" و "س.اف.د.ت" انجام گرفته و این اقدام از جمله توسط "اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران" و "همبستگی سوسیالیستی با کارگران ایران-پاریس" و نیز سندیکاهای سوئیسی "اونیا" و "س.ج.آ.اس" و ... و دیگر نهادها، افراد و فعالین مورد حمایت قرار گرفته است.
کارگران در ایران حتا به خاطر برگزاری مراسم روز جهانی کارگر و هرگونه اقدامی جهت برپایی یا تقویت تشکل‌های خود ساخته، مستقل و طبقاتی خویش، به شدت تحت فشار و پیگرد‌های امنیتی و قضایی قرار میگیرند، از کار اخراج شده و یا به زندان افکنده می‌شوند. تنها در یکی ــ دو ماهه پیش رو، ١٦ مورد جلسه ی دادگاهی برای اعضای این کمیته در شهر سنندج برگزار خواهد شد. هم اکنون برخی دیگر ازاعضای این کمیته، هر یک به بهانه و ترفندی از جانب برخی نهادهای امنیتی و قضایی تحت پیگرد قرار دارند. در آستانه ی روز جهانی کارگر در شهرهای سنندج و سقز چند تن از اعضای این کمیته را بازداشت و تحت فشار و بازجویی قرار داده و یا با قرار وثیقه آزاد کرده‌اند. محمود صالحی، حسین مرادی، یدالله قطبی، افشین ندیمی، وفا قادری، خالد حسینی، صدیق سبحانی، غالب حسینی، یدالله صمدی، كیومرث قادری، حبیب الله كله‌كانی، عرفان نادری‏،‏ كاوه بهرامی‏، جمال گویلی، واحد خانی، فایق سبحانی، كیوان سبحانی و ظهیر رضوی تنها بخشی از فعالین و اعضای این کمیته هستند که در ماه‌های جاری تحت پیگرد‌ها و فشارهای امنیتی و قضایی قرار گرفته و بعضاً به زندان افکنده شده‌اند. برخی از اعضای دیگر تشکل‌های کارگری همچون رضا شهابی، علی نجاتی، منصور اسالو، ابراهیم مددی، غلامرضا غلامحسینی، بهنام ابراهیم زاده و همین طور برخی از کارگران متشکل در نهادهای صنفی معلمان، همچون هاشم خواستار، رسول بداغی و ... و بسیاری دیگر از فعالین کارگری هر کدام به نحوی و البته به بهانه‌ای یا به زندان افتاده، یا از کار اخراج شده و یا در آستانه ی دادگاهی شدن قرار دارند.
تشکل‌های فراخوان دهنده برای تجمع اعتراضی به دولت ایران و دیگر نهادها و تشکل‌ها و افرادی که از این دعوت اعلام حمایت کرده‌اند از کارگران خواسته‌اند تا با پیوستن به این اقدام، به اعمال فشارهای دولت ایران بر فعالین کارگری اعتراض کنند و همچنین پیام همبستگی بین المللی کارگران را به هم­طبقه ای‌های خود در ایران برسانند.
سازمان جهانی کار بنا بر ماهیت و ساختار سه جانبه ی خود (دولت‌ها – کارفرماها- نمایندگان کارگری) بازتاب دهنده و مجری منافع سرمایه­ داران است؛ دولت ایران و نمایندگان فرمایشی و تحمیلی و دروغین کارگری (از سوی خانه ی کارگر و کانون عالی شوراهای اسلامی کار) نیز سالانه ضمن شرکت در اجلاس این سازمان، نهایت تلاش خود را به کار می‌برند تا به طبقه ی جهانی کارگر و به افکار عمومی اینگونه وانمود کنند که در ایران هیچ کارگری بابت فعالیت‌ها کارگری و اقدام برای تشکل یابی مستقل کارگران، تحت فشار و سرکوب نبوده و نیست. در حالی که مطابق موارد مطرح شده که تنها بخش کوچکی از موارد واقعی از اعمال فشار بر کارگران و فعالین است این ادعا به هیچ وجه صحت ندارد.
"کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری"، ضمن استقبال از اقدام تشکل‌های پنج گانه فوق الذکر و دیگر تشکل‌ها و نهادها و افراد حامی این اقدام، قویا از کارگرانی که برای اعلام همبستگی با کارگران در ایران در این اقدام اعتراضی مشارکت میکنند تشکر و قدردانی کرده و خود را در این حرکت اعتراضی سهیم می‌بیند. ما امیدواریم که این اقدام سرآغاز قدم‌های استوارتری در همبستگی کارگری و اقدامات اعتراضی عملی، در مقابله با سرکوب و فشار سرمایه و دولت ایران نسبت به کارگران باشد. ما انتظار داریم که بدنه ی کارگری این تشکل‌ها بیش از اینها برای تقویت اتحاد و همبستگی بین الملی کارگران دست به کار شوند.
ما ضمن تشکر و حمایت مجدد از کارگران، فعالین و تشکل‌های شرکت کننده در اقدام اعتراضی ٩ ژوئن، در شهر ژنو، تنها چاره ی رهایی واقعی طبقه ی جهانی کارگر را در تقویت اتحاد و همبستگی طبقاتی میان کارگران و ایجاد تشکل‌های مستقل و خودساخته ی کارگری از جانب آنان و در عین حال عبور از نسخه پیچی‌ها و روش‌های سازشکارانه و آشتی طلبانه جریان‌ها و نهاد‌های سازشکار در عرصه ی جهانی می‌دانیم.
زنده باد اتحاد و همبستگی بین‌المللی کارگری
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری
ایران – ٤ ژوئن ٢٠١١ – ١٤ خرداد ١٣٩٠
***
همگام با طبقه کارگر جهانی از حقوق پایمال شده خود دفاع کنیم
دوستان و همکاران گرامی
چهار سندیکای کارگری فرانسه، شامل "س.ژ.ت"، "اف.اس.او"، "همبستگی سود" و "اونسا"، در اقدامی مشترک اعلام کرده‌اند که در حمایت از فعالین کارگری زندانی در ایران و در اعتراض به نقض حقوق پایه‌ای کارگران ایران، در ٩ ژوئن ٢٠١١ هم زمان با صدمین کنفرانس سالانه سازمان جهانی کار، در برابر مرکز این سازمان در ژنو دست به تظاهرات خواهند زد.
هر ساله در کنفرانس سازمان جهانی کار، هیئت‌های نمایندگی از ١٨٣ کشور عضو این سازمان، متشکل از نمایندگان دولت‌ها، کارفرماها و کارگران گرد هم می‌آیند و از جمله در مورد رعایت مقررات و موازین کار بر اساس میثاق‌های این سازمان بحث و تصمیم گیری می‌کنند هیئت نمایندگی دولت ضد کارگری ایران یکی از این شرکت کنندگان است. در حالیکه کارگران ایران از داشتن هر گونه تشکل کارگری محروم هستند و نمایندگان کارگران و فعالین آنها در زندانها و یا اخراج و از کار بیکار شده‌اند. عده‌ای به اصطلاح به عنوان نمایندگان کارگران ایران هر سال در این کنفرانس‌ها حضور می‌یابند که تمام اعضای این هیئت را نوکران جمهوری اسلامی وابسته به نهاد‌هایی مانند خانه کارگر و شوراهای اسلامی و انجمن‌های صنفی که مشروعیت قانونی در میان کارگران ایران ندارند تشکیل می‌دهند این به اصطلاح نمایندگان که در سرکوب فعالین و مبارزات کارگری و تصویب دستمزدها و قوانین ضد کارگری در ایران نقش مستقیم داشته‌اند که فقط برای رفع اتهام و توجیه کارهای ضدکارگری و دفاع از دولت دیکتاتور در این کنفرانس حضور می‌یابند.
با توجه به اینکه در سالهای اخیر شکایت‌هایی در کنفرانس سازمان جهانی کار علیه جمهوری اسلامی طرح شده است، از جمله شکایت ما کارگران ایران خودرو دولت ایران با دروغ پردازی‌های آشکار، ارائه تصاویر وارونه از وضیعت کارگری در ایران و وعده‌های پوچ و بی پایه تلاش می‌ورزد که ماهیت ضد کارگری و سرکوب گرانه خود را پرده پوشانی کند و با استفاده از تناقضات نهادینه شده و استفاده از همین هئیت‌های نمایندگان به اصطلاح کارگری در این سازمان از تداوم عضویت خویش، همچون بسیاری از دولتهای سرکوبگر، جهت اهداف سرمایه دارانه خود بهره برداری نماید
دوستان کارگر
برای آزادی زندانیان سیاسی و فعالین کارگری، برای پایان دادن به سرکو ب‌ها و اختناق برای لغو جو پلیسی و دیکتاتوری برای بازگشت کارگران اخراجی به سرکار برای بازگشت به كار همه دستگیرشدگانی كه از زندان آزاد می‌شوند و پرداخت غرامت به همه کارگران زندانی، برای آزادی تشکل‌های کارگری، برای لغو قرار دادهای موقت: انحلال شرکتهای پیمانکاری و کارهای پکیجی: پرداخت حقوق مساوی در مقابل کار مساوی با کارگران استخدامی: عدم اخراج کارگران به بهانه‌های واهی و افزایش دستمزدها همگام با تمام کارگران آزاده بر علیه سیاستهای دولت ایران اعتراض می‌کنیم.
ما جمعی از کارگران شرکت ایران خودرو ضمن حمایت از فراخوان سندیکاهای کارگری فرانسوی در حمایت از حقوق کارگران و فعالین کارگری وکارگران زندانی در ایران با اعلام جرم علیه دولت جمهوری اسلامی خواستار اخراج جمهوری اسلامی وهئیت‌های نمایندگان آن از نهاد‌های جهانی کارو برای همبستگی با طبقه کارگر جهانی برای حمایت از خواستهای کارگران برای بدست آوردن خواستهای خود از همه دوستان کارگرو همکاران گرامی دعوت میکند با حمایت از این فراخوان و به هر شکل ممکن از حقوق پایمال شده خود دفاع نمایند.
زنده باد همبستگی کارگری
جمعی از کارگران ایران خودرو
١٦ خرداد١٣٩٠
***

نامه دبیر اتحادیه ساختمانی و جنگلبانی معادن و انرژی استرالیا

آقای مارک لنون
دبیر اتحادیه‌های کارگری ایالت نیوساوث ویلز
دوست گرامی،
اتحادیه ساختمانی جنگلبانی معادن و انرژی استرالیا (سی اف ام‌ای یو) و اعضای آن نسبت به خودداری نمودن رژیم ایران از معالجه فوری پزشکی دو فعال اتحادیه کارگری که بطور ناعادلانه‌ای زندانی شده‌اند نگران است. این اتحادیه از وخامت وضع سلامتی منصور اسانلو و رضا شهابی باخبر شده و خواهان آزادی آنان است. این فعالین بترتیب پرزیدنت و خزانه دار سندیکای شرکت واحد - عضو فدراسیون جهانی حمل ونقل - میباشند. آنها همراه با تعدادی دیگر فعال کارگری هستند که در نتیجه فعالیتهای اتحادیه‌ای شان در ایران زندانی شده‌اند.
سی اف ام‌ای یو نگرانی جدی خود را نسبت به وضع این دو فعال اتحادیه‌ای ابراز میدارد. ما بر این باوریم که دوباره منصور اسانلو از ناراحتی شدید قلبی رنج برده و در اول ماه مه نیز به بیمارستان برده شده است. مطلع هستیم که دکتر او توصیه جراحی فوری قلب را نموده است. آقای شهابی مکررا و بیدلیل دچار خونریزی بینی شده است اما علیرغم درخواست او در طی این مدت باز هم معالجه پزشکی مناسب از او دریغ شده است. خانواده و همکاران او عمیقا نگران او هستند.
سی اف ام‌ای یو قبلا نیز خواهان آزادی فعالین کارگری زندانی منجمله منصور اسانلو، رضا شهابی و ابراهیم مددی شده است. اتحادیه‌های کارگری در سراسر جهان رفتار ظالمانه رژیم نسبت به انسانهائی که در تلاش برای دفاع از حقوق کارگران در ایران هستند را محکوم نموده‌اند. در نظر داشته شود که آزادی منصور اسانلو جهت درمان پزشکی در ٢ ژوئن مشروط به بازگشت او به زندان است. قولی که ظاهرا دولت ایران مبنی بر بخشودگی منصور اسانلو در سال گذشته داده بود عملی نشد. بنابراین بار دیگر به نشانه همبستگی مان از رژیم ایران قویا بخواهیم که بدون هیچ تاخیری معالجات پزشکی مناسب را برای منصور اسانلو و رضا شهابی فراهم کند.
دولت ایران همچنین یکی از امضا کننده‌های اولیه اعلامیه حقوق بشر سازمان ملل و عضو سازمان جهانی کار بوده است. ایران، بنابراین، ملزم به انجام تعهدات و مسئولیتهای خویش و احترام گذاشتن به حقوق اساسی بشر است. رژیم ایران در تلاش است که برای ارتقاء مشروعیت خویش در جهان به سازمان تجارت جهانی بپیوندد. اما ایران در زمانهای اخیر رکورد بسیار بدی از زندانی نمودن رهبران اتحادیه‌ای و حملات بیرحمانه و ظالمانه به جنبش‌های اعتراضی داشته است و باید با ورودش به سازمان تجارت جهانی مخالفت شود.
در روز ٩ ژوئن، در یک روز اقدام جهانی، ایرانیان جهت حمایت از کارگران ایران که توسط اتحادیه‌های کارگری اروپا حمایت شده است، مقابل کنفرانس سالانه سازمان جهانی کار در ژنو گردهمائی انجام خواهند داد. سی اف ام‌ای یو اتحادیه‌های کارگری نیوساوث ویلز را فرامیخواند تا مبارزه برای برخورد انسانی و عادلانه و نیز آزادی فعالین کارگری از زندان را برسمیت شناخته و از روز جهانی اقدام اعتراضی ٩ ژوئن ٢٠١١ در ژنو حمایت کنند.
ارادتمند شما در همبستگی
مالکوم تولاچ
دبیر ایالتی
٧ ژوئن ٢٠١١
ترجمه و تکثیر از: کمیته همبستگی با جنبش کارگری ایران - استرالیا
***

اخبار بین المللی

بحرین: فشار به حکومت بحرین برای باز گرداندن کارگران اخراجی
به گزارش Reuters کمیسیون کارگری سازمان ملل متحد روز شه شنبه ٧ ژوئن از دولت بحرین خواست که حداقل ٢٠٠٠ کارگر اخراجی که در اعتراضات اخیر شرکت داشته‌اند را به سر کار بازگرداند. در جریان اعتراضات، اتحادیه‌های کارگری برای حمایت از جنبش اعتراضی مردم، اعلام اعتصاب کرده بودند. دولت بحرین بعد از سرکوب اعتراضات مردم با حمایت ارتش عربستان سعودی و امارات متحده عربی‌، دست به اخراج کارگران شرکت کننده در اعتصاب زد. از جمله اخراج شدگان از کار ٨ نفر از ١٥ عضو هیئت مدیره فدراسیون عمومی‌اتحادیه‌های بحرین هستند.
***
چین: درگیری کارگران با پلیس
به گزارش Associated France Press روز چهارشنبه ٨ ژوئن صد‌ها کارگر یک کارخانه تولید سرامیک در منطقه Guangdong در جنوب چین در اعتراض به دستمزدشان با نیروهای پلیس درگیر شدند. معترضین مقابل یکی از موسسات دولتی تجمع کردند و خواهان مجازات ٣ نفری شدند که به یکی از کارگران با چاقو حمله کرده بود. یکی از کسانی که به این کارگر حمله کرده بود، بعنوان مدیر شرکت شناخته شده است. این کارگر خواهان دریافت ٢ ماه دستمزد معوقه خود شده بود. در این درگیری‌ها ١٨ تن مجروح، ٩ تن بازداشت و ده‌ها اتومبیل کارخانه به آتش کشیده شد و یا دچار خسارت شدند. در سالهای اخیر اعتراضات کارگری در چین برای افزایش دستمزد و بهبود شرایط کار رو به افزایش گذاشته است.
***
هلند: اعتصاب عمومی کارگران وسایط نقلیه عمومی‌
به گزارش Volks Krant روز سه شنبه رانندگان و کارگران اتوبوس، ترموا و مترو در آمستردام دست به یک اعتصاب ٢٤ ساعته زدند. این اعتصاب از ساعت ٣ بعد از ظهر روز سه شنبه ٧ ژوئن تا ساعت ١ بعد از ظهر روز چهار شنبه ادامه داشت. روز چهارشنبه نیز اعتصاب مشابهی در شهر لاهه و روز بعد از آن یعنی پنجشنبه ٩ ژوئن نیز در شهر روتردام صورت گرفت. این اعتصابات هماهنگ و سازماندهی شده در ٣ شهر اصلی هلند، باعث فلج شدن این شهر‌ها شده است. اعتراض این کارگران به برنامه صرف جویی دولت در هزینه‌های وسایط نقلیه عمومی‌است. آنها معتقدند کاهش هزینه‌ها باعث بیکاری تعداد زیادی از کارگران وسایط نقلیه عمومی و افت خدمات خواهد شد. اتحادیه‌های کارگری اعلام کرده‌اند مصمم هستند تا در مقابل این طرح دولت مقاومت بکنند.
***
عمان: مطالبه کارگران نفت برای انحلال سندیکای زرد
به گزارش Gulf News روز چهارشنبه ٨ ژوئن بیش از ١٠٠٠ کارگر شرکت نفت عمان (PDO) با ارسال نامه‌ای به وزیر کار این کشور، خواهان انحلال سندیکای موجود و تاسیس اتحادیه جدید که منافع کارگران را مد نظر داشته باشد، شدند. شرکت نفت دولتی عمان که بیش از ٥٠٠٠ کارگر دارد، هم اکنون سندیکا‌ئی دارد که فقط ٢٠٠ عضو رسمی دارد و مدیر آن هیچوقت در شرکت موجود نیست. کارگران خواهان انحلال این سندیکای رسمی هستند و می‌‌گویند این سندیکا هیچوقت در جهت منافع کارگران اقدامی نکرده است.
***
عربستان سعودی - اخراج ٥٠٠٠ نفر از شرکت هواپیمایی این کشور
به گزارش Gulf News روز چهارشنبه ٨ ژوئن عبدالله الهجر معاون مدیر عامل شرکت هواپیمایی عربستان اعلام کرد که بدلیل خصوصی سازی ٥٠٠٠ نفر از این شرکت کارشان را از دست خواهند داد. وی اضافه کرد که البته اینکار با در نظر گرفتن تمامی حق و حقوق این کارگران صورت خواهد گرفت. در بسیاری از کشورها، حکومتها بدلیل بقول خودشان سودآوری کم، شرکتها و موسسات را به بخش خصوصی واگذار میکنند که باعث بیکار شدن تعداد زیادی از کارگران میشود. بخش خصوی نیز با در نظر گرفتن حداقل دستمزد و کاستن از پاداش و مزایا کارخانه را به سود آوری میرساند.
***
کمپین مشترک سازمان عفو بین الملل برای حقوق کارگران ایرانی
به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، روز جمعه بیستم خردادماه ١٣٩٠ و همزمان با آغاز اجلاس سالانه سازمان جهانی کار در شهر ژنو، سازمان عفو بین الملل کمپین یک ساله‌ای را در حمایت از حقوق کارگران ایرانی آغاز خواهد کرد.
به گفته عفو بین الملل، این سازمان در کنار اتحادیه‌های جهانی کارگری، گزارشی با عنوان «مصمم برای زندگی آبرومندانه؛ مبارزه اتحادیه‌های کارگری برای حقوق خود» را در اجلاس جهانی کار در ژنو بطور رسمی ارائه خواهد کرد.
سازمان عفو بین الملل روز دوشنبه شانزدهم خردادماه در اطلاعیه‌ای مطبوعاتی با اعلام این خبر گفت: «این سند کوتاه نشان خواهد داد که چگونه اتحادیه‌های مستقل کارگری با برخوردهای خشونت آمیز مشابه با کسانی که برای حقوق انسانی بین المللی، در ایرانی که فضای سرکوب روند افزایشی دارد، صحبت می‌کنند مواجه هستند».
عفو بین الملل می‌افزاید: «این گزارش توجه به کارگران شجاع ایرانی که توسط مبارزه برای "حقوق انسانی کارگران" با ممنوعیت تشکیل اتحادیه‌های کارگری مستقل از جمله سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، کانون صنفی معلمان و سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه مقابله کردند را جلب می‌کند».
بر اساس این اطلاعیه، سازمان عفو بین الملل و شرکای جهانی اش در این پیکار یک ساله برای «آزادی فوری و بی قید و شرط زندانیان عقیدتی اتحادیه‌های صنفی»، «برای وضع قوانینی که اجازه تشکیل و پیوستن به اتحادیه‌های مستقل کارگری را بدهد»، و «برای به رسمیت شناختن اتحادیه‌های کارگری موجود» مبارزه خواهند کرد.
این سازمان همچنین روز بیستم خردادماه (دهم ژوئن ٢٠١١) و همزمان با آغاز اجلاس سالانه سازمان جهانی کار کنفرانسی مطبوعاتی در سالن «آی وی» سازمان جهانی کار برگزار خواهد کرد.
این کنفرانس مطبوعاتی ساعت ٥ و ٤٥ به وقت ژنو و با حضور شین انرایت مسئول كمپین ھای اتحادیه‌ای عفو بین الملل، دیوید کاکرافت از فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل، پیتر رسمن از فدراسیون بین المللی کارگران صنایع کشاورزی، غذایی و خدمات، و همچنین نمایندگان فدراسیون آموزش بین الملل، فدراسیون اتحادیه بین المللی آموزش و کنفدراسیون بین المللی اتحادیه‌های کارگری به مدت یک ساعت برگزار خواهد گردید.
همچنین دروئری دایک، پژوهشگر سازمان عفو بین الملل در امور ایران از لندن نیز برای مصاحبه در دسترس خواهد بود.*