٣  خرداد  ١٣٩٠ -  ٢٤  مه  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٥٨

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتصاب و اعتراض

درگیری میان بسیجیان و کارگران معترض پالایشگاه آبادان
در خبرها آمده بود كه روز پنجشنبه ٢٩ اردیبهشت میان کارگران معترض پالایشگاه آبادان به جنایات رژیم سوریه و افراد بسیجی درگیری شدیدی روی داد. در این خبر آمده است كه تعدادی از افراد بسیجی با تجمع در کنار "اروند رود" علیه رژیم بحرین و عربستان شعار می‌دادند. این اقدام همزمان بود با پایان ساعت کاری کارگران پالایشگاه آبادان. در این هنگام کارگران نیز با برپایی تجمع اعتراضی علیه جنایات رژیم سوریه شعار سر دادند و این اقدام موجب بروز درگیری میان هر دو طرف گردید. در جریان این درگیری‌ها شماری از کارگران زخمی و تعدادی از آنان توسط ماموران انتظامی رژیم بازداشت شدند.
***
حمله مزدوران رژیم به تجمع اعتراضی کارگران اخراجی پالایشگاه آبادان
بنابه خبر منتشر شده تجمع اعتراضی کارگران اخراجی پالایشگاه آبادان توسط ماموران انتظامی رژیم مورد حمله قرار گرفت. در این خبر آمده است كه روز ٣١ اریبهشت صدها کارگر پالایشگاه آبادان که سال گذشته از کار اخراج شده‌اند بار دیگر در مقابل دفتر مرکزی این پالایشگاه تجمع اعتراضی برپا کردند. کارگران معترض با حمل پلاکاردهایی که بر روی آنان شعارهایی از قبیل "کارگران اتحاد اتحاد و مرگ بر استثمارگر" نوشته شده بود، خواستار بازگشت مجدد بکار شدند. این تجمع اعتراضی با یورش ماموران انتظامی رژیم سرکوب و تعدادی از کارگران معترض زخمی و بازداشت شدند.
***
اعتصاب کارگران کوره پزخانه‌های منطقه بوکان
خبر رسیده از منطقه ساروقامیش بوکان حاکی از آن است که کارگران کوره‌های آجرپزی این منطقه از روز ٣١ اردیبهشت دست به اعتصاب زده‌اند. در این خبر آمده است كه کارگران اعتصابی خواهان افزایش مبلغ دستمزدهای خود به ٣٥٠٠ تومان برای چرخ کش و ١٠٠٠ تومان برای کوره چین به ازای ساخت هر یکهزار آجر می‌باشند. گفته می‌شود قرار است روز ٢ خرداد نمایندگان کارفرما و کارگران در فرمانداری بوکان جهت بررسی مطالبات کارگران مذاکره و گفتگو نمایند.
***
تجمع مجدد كارگران نساجی مازندران
طبق خبر منتشر شده توسط انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه، ساعت ١١ صبح روز چهارشنبه ٢٨ اردیبهشت کارگران نساجی شماره ٣ قائم شهر در میدان انقلاب این شهر اقدام به تجمع اعتراضی نمودند. خواست این کارگران پرداخت ١٠ ماه حقوق معوقه خود بوده است. لازم به یادآوری است كه كارگران این نساجی طی سالهای گذشته چندین بار در مقابل مراكز مختلف دولتی تجمعهای اعتراضی برپا كرده‌اند. همچنین این كارگران طی یك ماه گذشته دو بار در مقابل دفتر اكبری نماینده رژیم از قائمشهر، سوادكوه، جویبار و كیاكلا تجمع نموده بودند و امام جمعه قائمشهر نیز در نماز جمعه این هفته درباره اعتراضات این كارگران حرف زده بود .
***
سومین تجمع اعتراضی کارگران اخراجی معدن طلای آق دره تکاب
بنابه خبر منتشر شده کارگران اخراجی معدن طلای آق دره تکاب برای سومین بار دست به تجمع اعتراض آمیز زدند. کارگران اخراجی در جریان برگزاری این تجمع با در دست داشتن پلاكاردهایی خواهان رسیدگی به خواست‌ها و مطالبات خود شدند.
***
تجمع اعتراضی کارگران شهرداری اهواز
بنابه خبری منتشر شده صبح روز ٣١ اردیبهشت بیش از١٠٠ نفر از کارگران قسمت سازمان پارکها مربوط به شهرداری اهواز در مقابل ساختمان شهرداری مرکزی این شهر واقع در میدان راه آهن اهواز تجمع کردند. کارگران مزبور از کارگران شرکتهای پیمانکاری بوده و مدت ٤ ماه حقوق معوقه خود را میخواستند.
***
اعتراض و اعتصاب تاکسیرانان شهرستان کامیاران
بنابر گزارش منتشر شده از طرف "كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری"، صبح روز یکشنبه ٢٥ اردیبهشت ماه، تاکسیرانان شهرستان کامیاران در اعتراض به درآمد کم و هزینه زیاد، دست به اعتراض و اعتصاب زدند و از جابجایی مسافران خود داری کردند. این گزارش حاکی است که تاکسیرانان از چهار راه اصلی شهر تا پل شیروانه، تاکسی‌های خود را خاموش کردند که موجب تجمع مسافران و نیز جلب توجه مردم واقع گردید. یک ساعت پس از این اعتصاب، رئیس تاکسیرانی و عوامل شهرداری در محل حاضر شدند و قول دادند که به مشکلات و مسائل آنان رسیدگی خواهند کرد.
***
تجمع اعتراض آمیز ملوانان در مقابل استانداری بوشهر
طبق خبری كه سایت نسیم جنوب منتشر كرده است، جمعی از ملوانان در اعتراض به حذف ته لنجی صبح روز ٣١ اردیبهشت در مقابل استانداری بوشهر تجمع كردند. این خبر همچنین می‌گوید این عده که از بخش ساحلی شهرستان تنگستان به بوشهر آمده بودند خواستار رسیدگی به مشکلات خود شدند. تجمع كنندگان معتقد بودند که با حذف و محدود کردن ته لنجی ملوانان فقیرتر شده و ادامه زندگی برای آنها مشکل می‌شود. در ادامه این تجمع، نمایندگان معترضین در استانداری حضور یافته و با معاون سیاسی استاندار دیدار و مشکلات خود را با وی در میان گذاشتند. در این خبر آمده است كه دقایقی پیش و پس از اتمام جلسه شورای اداری استان و زمانی كه مدیران استانی قصد خروج از استانداری بوشهر را داشتند با ممانعت برخی از تجمع كنندگان مواجه شدند. تجمع كنندگان شعار می‌دادند: “استاندار محترم؛ گشنه‌ایم، گشنه ایم”.
***
كارگران كارخانه تولید قطعات لاستیكی مقابل ستاد فرمان امام تجمع خواهند كرد
در خبرها آمده بود كه روز شنبه ٣١ اردیبهشت جمعی از کارگران کارخانه تولید قطعات لاستیکی در اعتراض به ٤ ماه حقوق معوقه و همچنین اعتراض به اخراج کارگران این شرکت و حذف شدن سرویس ایاب و ذهاب و قطع سایر مزایای شغلی کارگران، از ساعت ٥ الی ٨ عصر در ساختمان ستاد فرمان امام واقع در خیابان وزرا تجمع کردند. در این خبر آمده است مامورین دولتی در هراس از این تجمع اعتراضی همه کارگران را به داخل سالنی برده و برخی از کارگران را مورد اتهام و تهدید قراردادند و در نهایت وقتی با جدیت کارگران معترص مواجه شدند وعده حل شدن مشکلات آنها را دادند، کارگران تهدید کردند که چنانچه مطابق وعده داده شده عمل نشود مجددا اعتراض خودرا از سر خواهند گرفت. این كارگران قبلا نیز در روز جهانی كارگر در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات خود تجمع كرده بودند.
***

اخراج و بیكارسازی ها

٥٠ درصد صنایع لرستان تعطیل‌اند
نایب رئیس هیئت امنای شهرکهای صنعتی دورود گفته است هم اکنون ٥٠ درصد صنایع در لرستان تعطیل هستند. بعد از تشکیل ستاد تسهیل استان حتی یک مشکل از مشکلات واحدهای صنعتی استان لرستان رفع نشده است. در ادامه می‌گوید: در حال حاضر در شهرک صنعتی شهرستان دورد و خرم آباد تنها سه یا چهار کارخانه در حال فعالیت است و مابقی تعطیل شده‌اند.
***
بیش از نصف كارخانه‌های شهرك‌های صنعتی تعطیل شده اند
یكی از كارگران كارخانه آهن افرا گفته است كه سال گذشته بدلیل وضعیت بد اقتصادی و تولید و عدم پشتیبانی دولت بخشی از كارخانه‌های شهركهای صنعتی تعطیل شدند ولی در سال جدید با توجه به گرانی‌های مواد اولیه بی شك همه كارخانه‌های شهركهای صنعتی تعطیل خواهند شد و همین الان بیش از نصف آنها تعطیل شده‌اند.
***
اخراج كارگران در ایران خودرو زنجان
در خبرها آمده است كه كارخانه ایران خودرو در زنجان كه در حال حاضر بیش از ٧٠٠ كارگر دارد، طی ماههای اخیر حدود ٣٠٠ تن از كارگران خود را اخراج كرده است. تعدادی از كارگران نیز به پیمانكاران سپرده شده‌اند.
***
اخراج كارگران تابلوسازی برق
در خبرها آمده است كه در نتیجه گران شدن برق كارفرمای كارخانه تولید تابلوهای برق، دهها تن از كارگرا این كارخانه را اخراج كرده و بقیه را هم زیر فشار مضاعف قرار داده است.
***
اخراج ١٦٥ تن از كارگران مواد غذایی مهرام
یكی از كارگران كارخانه مواد غذایی مهرام شعبه قزوین گفته است كه ١٦٥ تن از كارگران این شركت یكجا اخراج شده‌اند.
***
اخراج ١٠ نفر از کارگران کارخانه آرد قزلدشت مهاباد
بنابر خبری كه كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری منتشر كرده است، کارخانه آرد قزلدشت واقع در ١٧ کیلومتری جاده مهاباد - ارومیه یکی دیگر از کارخانه‌هایی می‌باشد که به دنبال حذف یا رانه‌ها ، تصمیم به تعطیلی یک شیفت کاری کرده است. بر اساس این گزارش، کارفرمای کارخانه تعداد ١٠ نفر از کارگرن این واحد را بدون هیچ بهانه‌ای از کار اخراج کرده است. در پی این اخراج سازی‌ها، چندی پیش تعداد ١٢ نفر از کارگران کارخانه آرد سنبل مهاباد نیز از کار اخراج شدند.
***
اخراج بیش از ٣٠٠ تن از كارگران كارخانه ایران سوئیج
در خبرها آمده است كه كارخانه ایران سوئیج بعداز طرح حذف سوبسیدها بیش از ٣٠٠ تن از كارگران این شركت را اخراج كرده است.
***
٣٠ كارگر كارخانه ایران كاسك اخراج خواهند شد
یكی از كارگران كارخانه ایران كاسك كه رودری سقف ماشین پراید را تولید میكنند گفته است كه این كارخانه تا ماه دیگر تعطیل خواهد شد و حدود ٣٠ كارگر و پرسنل دیگر به جمع بیكاران اضافه خواهند شد .
***

دستمزد و حقوق‌های پرداخت نشده

عدم پرداخت حقوق به کارگران "منطقه ازاد چابهار"
در خبرهای ١ خرداد آمده است كه بیش از ٥٠٠ کارگر از یک هزار کارگر "سازمان منطقه آزاد چابهار" که در شرکتهای تابعه سازمان منطقه آزاد مشغول کار هستند بیش از دو ماه است حقوق دریافت نکرده‌اند. این کارگران که قراردادهای دائم با شرکتهای نابعه "سازمان منطقه آزاد" داشته‌اند و سازمان منطقه آزاد این شرکتها را در سال گذشته منحل کرده است ابتدا کارکران را تحت فشار گذاشتند که قرارداد‌های یک ساله با آنها منعقد نمایند و حالا قراردادهای یک ساله را به سه ماه تبدیل نموده انداده و کارگران را تحت فشار گذاشته‌اند که ذخیره سنواتی چندین ساله خودشان را دریافت نمایند و یا اینکه اخراج خواهند شد. حدود ٤٠٠ کارگر به دلیل فشار اقتصادی تقاضای دریافت سنوات کرده‌اند و قرارداد سه ماهه با سازمان بسته‌اند و حدود ٥٠٠ نفر دیگر از ابتدای سال چاری تاکنون حقوق دریافت نکرده‌اند و احتمال اخراج افراد بیشتری بعد از پایان این قراردادها وجود دارد.
***
کارگران سد ورا، چهار ماه است که حقوق دریافت نکرده‌اند
بر اساس گزارش منتشر شده، کارگران سد ورا در ٣٠ كیلومتری شهرستان پاوه، حدود ٤ ماه است که حقوق دریافت نکرده‌اند.
***
حقوق پرداخت نشده كارگران كارخانه ایران سوئیچ
یكی از كارگران كارخانه ایران سوئیچ سازنده تابلوهای برق در تهران گفته است كه كارگران این كارخانه هنوز حقوق عیدی خود را دریافت نكرده‌اند. او همچنین گفته است كه این كارگران دو ماه حقوق نیز طلب دارند.
***
عدم پرداخت دستمزد در شرکت جنرال مکانیک
در خبرهای هفته گذشته آمده بود كه شركت جنرال مكانیك واقع در تهران، دستمزد یك ماه كارگران این شركت را پرداخت نكرده است. در ادامه این خبر همچنین آمده است كه در ابتدای سال جدید مدیریت این شركت ٧٦ تن از كارگران شاغل را از كار اخراج كرده است و شما دیگری نیز در معرض اخراج قرار دارند.
***
عدم پرداخت دستمزد و اخراج سازی در شرکت نفت و گاز آباد راهان عسلویه
در خبرها آمده است كه به دستور کارفرما ١٥ تن از کارگران شرکت پیمانکاری نفت و گاز آباد راهان مستقر در فازهای ٢٢، ٢٣، و ٢٤ مجموعه صنعتی عسلویه از کار اخراج شده‌اند. در ادامه این خبر همچنین آمده است كه هم اكنون بیش از ١٥٠٠ تن از کارگران شاغل نیز دستمزدها و مبالغ مربوط به اضافه کاری فروردین ماه سال جاری را تاکنون دریافت نکرده‌اند.
***

معلمان

تجمع تعدای از معلمان قراردادی در مقابل مجلس
جمعی از معلمان قراردادی و پیش دبستانی برای روشن شدن وضعیت استخدامی خود مقابل مجلس اسلامی رژیم تجمع اعتراضی برپا كردند. به گفته تجمع كنندگان آنان علیرغم داشتن بیش از ١٠ و بعضا ١٥ سال سابقه كاری هنوز به صورت قراردادی مشغول بکار می‌باشند و هر لحظه امکان اخراج و بیکاری آنان وجود دارد.
***

درباره فعالین كارگری

دیدار جمعی از اعضای کانون صنفی معلمان با خانواده رسول بداقی
بنابه اخبار منتشر شده، شماری از اعضای کانون صنفی معلمان ایران روز سه شنبه با حضور در منزل رسول بداقی با همسر و سه دختر وی ملاقات کردند. در این گزارش آمده است كه همسر بداقی با بر شمردن مشکلات عدیده‌ای که از زمان بازداشت همسرش با آن دست به گریبان است گفت: از زمان بازداشت رسول حقوق ماهانه وی قطع شده و دیگر تحت پوشش خدمات درمانی نیستند و با توجه به بیماری‌اش و گرانی دارو‌ها قادر به تامین آن‌ها نیست. وی در خصوص شرایط همسرش گفت: "بداقی نمی‌تواند با خانواده خود تماس تلفنی داشته باشد و تنها هر دو هفته یکبار دیدار کابینی با او داریم."
***

اخبار بین المللی
 

برزیل: اعتصاب کارگران فلز کار کارخانه فولکس واگن
به گزارش فدراسیون بین‌المللی کارگران فلز کار، کارگران کارخانه فولکس واگن در شهر San Jose از روز ٥ مه با خواست دریافت سهم بیشتر از سود کارخانه، دست به اعتصاب زدند. آنها خواهان دریافت پاداشی معادل ٣٧٠٠ دلار در ماه مه و مبلغ مشابهی برای ژانویه ٢٠١٢ هستند. این کارخانه ٣٦٠٠ کارگر دارد و روزانه ٨١٠ اتومبیل فولکس واگن مدل Golf برای صادرات تولید می‌کند. گفته میشود در اثر این اعتصاب تا کنون تولید ٥٠٠٠ دستگاه خودرو به تعویق افتاده است.
***
سودان: اعتصاب گسترده پزشکان
به گزارش Sudan Tribune روز سه شنبه ١٧ مه تعداد زیادی از بیمارستان‌ها بدلیل اعتصاب پزشکان فلج شدند. این پزشکان می‌گویند بدلیل بی‌توجهی حکومت به خواستهایشان، راهی‌غیر از اعتصاب برایشان باقی نمانده است. آنها خواهان افزایش دستمزد و بهبود شرایط کاری خود هستند. می‌گویند درآمدشان بقدری ناکفی است که حتی قادر به خرید یک اتومبیل نیستند. بسیاری از پزشکان در سودان هر ساله برای دریافت درآمد بیشتر، کشور را ترک کرده و به کشورهای عربی دیگر بخصوص عربستان سعودی میروند.
***
مصر: تداوم اعتراضات کارگری
به گزارش Al Masry Al Youm روز چهارشنبه ١٨ مه چندین اعتراض کارگری در نقاط مختلف کشور صورت گرفت که برخی از آنها به شرح زیر است.
* در شهر Giza کارگران شرکت تولید کننده استیل Frankie Sami با خواست افزایش دستمزد و دریافت پاداش دست از کار کشیدند. آنها می‌گویند سال گذشته این شرکت با صدور کالاهایش به ١٨ کشور سود هنگفتی برده است.
* در قاهره ده‌ها تن از کارمندان وزارت آثار باستانی در مقابل این وزارتخانه تجمع کردند و خواهان استخدام دائم خود شدند. آنها تهدید کردند که چنانچه به خواستشان بی‌توجهی شود، موزه‌ها را تعطیل خواهند کرد. یکی از این کارمندان بنام حسن محمود گفته است که از سال ١٩٩٩ با قرارداد موقت مشغول کار است و دستمزدی معادل ٤٠٠ پوند مصر (٦٨ دلار) دریافت می‌کند.
* در شهر Qafr Al Sheikh حدود ٥٠ کارمند بیمارستان Beyala به دلیل به تعویق افتادن دستمزدشان بمدت سه ماه، دست به اعتصاب زدند.
***
لبنان: موفقیت کارگران حمل و نقل و لغو اعتصاب
به گزارش Daily Star اعتصابی که قرار بود روز پنجشنبه ١٩ مه‌ صورت بگیرد، بدلیل تن دادن دولت به خواست معترضین، لغو شد. اعتراض این کارگران به افزایش قیمت بنزین و گازوئیل بود که آنها خواهان کاهش قیمت‌ها شده بودند. روز پنجشنبه قرار بود رانندگان تاکسی‌ها، کامیونها، اتوبوس‌های مدرسه و ... دست به اعتصاب بزنند و در چندین نقطه شهر با بست نشستن، جاده‌ها را ببندند، ولی درست چند ساعت قبل از آن، دولت با بستن قرار داد با دو تا از اتحادیه‌های کارگری موافقت کرد که به تاکسی‌ها مبلغ ٤٧٠ هزار لیره و به کامیون‌ها مبلغ ٣٧٠ هزار لیره در ماه سوبسید پرداخت بکند.
***
جمهوری چک: اعتراض ده‌ها هزار تن به تصمیمات دولت
به گزارش Associated Press روز شنبه ٢١ مه ده‌ها هزار نفر به دعوت اتحادیه‌های کارگری در پراگ، پایتخت جمهوری چک در اعتراض به تصمیم دولت برای تغییر در قوانین بازنشستگی و بیمه درمانی، دست به تظاهرات زدند. Jaroslav Zavadil مدیر کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری گفته است: ما با صدای بلند و به وضوح اعلام کرده‌ایم که تغییرات در قوانین را نمی‌‌پذیریم. معترضین با بنرهایی که بر روی آنها نوشته شده بود. "ما به اندازه کافی کشیده ایم" و "این دولت باید برود" و " دولت را متوقف کنید" دست به راه پیمایی زدند. اتحادیه‌های کارگری به دولت هشدار داده‌اند که چنانچه به خواستهایشان بی‌توجهی شود، دست به حرکات اعتراضی جدید و از جمله اعتصاب خواهند زد.
***
طالبان ٣٥ كارگر را در افغانستان به قتل رساندند
مقامات دولت افغانستان اعلام کردند آدمكشان طالبان ٣٥ کارگر ربوده شده یک شرکت راهسازی را در ولایت "پکتیا" به قتل رساندند. سخنگوی ارتش در حوزه شرق افغانستان روز ٢٩ اردیبهشت ماه اعلام کرد افراد طالبان دیشب ٧٢ کارگر یک شرکت راهسازی را در شهرستان "وزی زدران" در ولایت پکتیا ربودند و ٣٥ نفر آنان را به قتل رساندند.