٢٧  اردیبهشت  ١٣٩٠ -  ١٧  مه  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٥٧

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتصاب و اعتراض

اعتصاب جمعی از کارگران پروژه مجتمع فولاد کاوه بندرعباس
بنابه خبری كه به حزب كمونیست كارگری رسیده است، روز ١٩ اردیبهشت جمعی از کارگران شرکت ملی ساختمان – پیمانکار پروژه مجتمع فولاد کاوه بندرعباس – اعتصاب کردند. این کارگران گفته‌اند که در زمان استراحت ظهر به جای ١ ساعت، ٢ ساعت از ساعت کاریشان کسر میگردد و بعد از ساعت ٥ بعدازظهر نیز اضافه کاری به آنها پرداخت نمیشود، در حالی که این کارگران برخی روزها بدون تعطیل زمان استراحت و تا ساعت ٧ مشغول به کار می‌باشند. این اعتصاب تا ساعت ٢ همان روز به طول انجامید که با حضور مسئولین و وعده‌های رسیدگی به پایان رسید.
در ادامه این اعتراض ٢٠ اردیبهشت جمعی از افراد گروه آرماتوربندی و رانندگان پایه ١ و جرثقیل این پروژه نیز اعتصاب کرده كه منجر به تعطیلی كامل کارگاه گردید. این دسته از كاگران گفته‌اند که از اسفند ماه سال ٨٩ پولی دریافت نكرده‌اند. این اعتصاب نیز با حضور مدیریت پروژه و وعده به پرداخت تا اتمام ماه جاری فعلا به پایان رسیده است.
***
اعتراض کارگران اخراجی گل گهر سیرجان
بنا به اخبار منتشره، جمعی از کارگران کارخانه گندله سازی و هماتیت مجتمع سنگ آهن گل گهر سیرجان از روز یکشنبه تا روز چهارشنبه ٢١ اردیبهشت در اعتراض به آنچه که اخراج بی دلیل می‌خواندند، مقابل درب کارخانه تجمع کردند. كارگران این اعتراض را روز سه شنبه به همراه خانواده‌هایشان با حضور در مجتمع گل گهر ادام دادند که شب را نیز در همانجا بسر بردند. در ادامه این اعتراض روز چهارشنبه برخی از کارکنان اداری ساختمان ٤٥ گل گهر نیز در حمایت از کارگران اخراجی به آنها پیوستند. کارگران گفته‌اند ٩٠ نفر از کارکنان قدیمی گل گهر را بعد از گرفتن آزمون و به بهانه نداشتن شرایط سنی اخراج کرده‌اند.
سایت سیرنا روز ٢٣ اردیبهشت خبر داد كه با شدت گرفتن اعتراضات این کارگران در روز چهارشنبه هفته گذشته، معترضین اعلام داشتند تا تکلیفشان مشخص نشود دست از اعتراض بر نخواهند داشت که سرانجام با حضور شهباز حسن پور نماینده مردم سیرجان و بردسیر در بین معترضین و مذاکره شش ساعته با کارگران و دادن قول مصاعد جهت برگشت به کار کارگران، این اعتراض پایان یافت.
***
تجمع مجدد کارگران شرکت ریسندگی و بافندگی روبروی فرمانداری كاشان
طبق خبری كه ایلنا منتشر كرده است، کارگران شرکت ریسندگی و بافندگی و نساجی کاشان صبح روز ٢١ اردیبهشت دراعتراض به عدم دریافت ٣٢ ماه حقوق معوقه و مشکل بازنشستگی روبروی فرمانداری ویژه کاشان تجمع کردند. این کارگران در این تجمع اعتراض آمیز نسبت به عدم پرداخت حقوق هفتگی خود که کارفرمای این شرکت تعهد کرده بود هفته‌ای ٤٠ هزار تومان، که یک ششم حقوق ماهیانه آنها می‌باشد پرداخت کند، اعتراض كرده و خواستار رسیدگی به این مسئله شدند. در این تجمع کارگران خیابان اصلی روبروی فرمانداری ویژه را مسدود کرده بودند و بر روی پلاکاردی نوشته بودند: "٣٢ ماه حقوق معوقه چه کسی پاسخگوست".
***
كارگران نتن پارسیان باز هم دست به اعتصاب زدند
كارگران نتن پارسیان سنندج روز ١٩ اردیبهشت برای دومین بار اعتصاب كردند. كارگران این شركت پیمانكار هفته قبل در اعتراض به نپرداختن دستمزدهای معوقه خود اعتصاب كردند. كارفرما قول داد تا روز دوشنبه به خواسته‌های آنها رسیدگی كند و با این وعده كارگران به سر كاربرگشتند. اما روز ١٩ اردیبهشت وعده كارفرما عملی نشد و كارگران باز هم دست به اعتصاب زدند و حدود ٨٠ نفر از كارگران این شركت در مقابل شركت اصلی مپنا كه نتن پارسیان پیمانكار این شركت است تجمع كردند. كارفرمای مپنا سعی كرد باز هم با وعده و وعید كارگران اعتصابی را به سر كار بفرستد اما كارگران اعلام كردند كه این بار اعتمادی به وعده‌های آنها ندارند و تا پرداخت دستمزدهای معوقه اعتصاب را ادامه میدهند. در مقابل این عزم كارگران كارفرما اعلام كرد كه اگر اعتصاب را ادامه دهند سر گروه همه گروههای كاری را اخراج خواهد كرد. كارگران اعلام كردند نه تنها اجازه نمیدهند همكارانشان اخراج شوند بلكه تا پرداخت دستمزدهای معوقه اعتصاب را ادامه میدهند. كارگران این شركت درخواست فوری سه ماه دستمزدهای معوقه خود را دارند اما با تهدید به اخراج جواب میگیرند.
***
كارگران شركت پرهون طرح بعد از هفت روز اعتصاب به سر كار برگشتند
كارگران شركت پیمانكاری پرهون كه زیر مجموعه شركت اصلی مپنا است بعد از هفت روز اعتصاب روز دوشنبه به سركار برگشتند. در جریان اعتصاب ابتدا كارفرما نه تنها جوابی به مطالبات كارگران نداد٬ حكم اخراج ١٢ نفر از كارگران را نیز اعلام كرد. كارفرما با این اقدام خواست كه كارگران را ناچار به شكستن اعتصاب كند. اما كارگران در مقابل این زورگویی به اعتصاب خود ادامه دادند. نهایتا كارفرما با وعده اینكه هم دستمزدهای معوقه را می‌پردازد و هم افزایش دستمزد را هم می‌پذیرد٬ قول داد اگر كارگران اعتصاب را تمام كنند حكم اخراج ١٢ نفر مذكور را هم لغو میكند. كارگران با گرفتن این وعده فعلا به سر كار برگشته‌اند و اعلام كردند اگر وعده كارفرما عملی نشود اعتصاب را از سرخوهند گرفت.
***
اعتراض کارگران نساجی قائم شهر
طبق گزارشی که به حزب کمونیست کارگری رسیده است، روز ١٨ اردیبهشت ٢٠٠ كارگر نساجی شماره ٢ و ٣ قائم شهر در مسیر كارخانه تا میدان اصلی شهر و از آنجا تا دفتر اكبری نماینده مجلس اسلامی در قائم شهر راهپیمائی کردند و خواهان پرداخت فوری ١٠ ماه دستمزد معوقه خود شدند. گفته میشود که دولت مبلغ ٢٢ میلیارد تومان در اختیار مدیران این شرکت گذاشته که ٤ میلیارد آن بابت راه اندازی كارخانه بوده است اما نه کارخانه راه افتاده و نه حقوق کارگران پرداخت شده است.
***
تجمع اعتراضی كارگران مجتمع گوشت شیراز
بنابه خبر منتشر شده، از ساعت ١٠ صبح روز ٢٠ اردیبهشت، بیش از ٥٠ تن از كارگران مجتمع گوشت فارس در مقابل استانداری فارس تجمع كرده و سپس داخل استانداری شدند. این كارگران كه بیش از ١٨ ماه است كار خود را از دست داده‌اند و علیرغم اینكه دارای شرایط بازنشستگی هستند بازنشسته نشده‌اند. كارگران به ١٨ ماه سردوانده شدن اعتراض كرده و به معاون استاندار التیماتوم داده‌اند كه اگر جواب واقعی و مطلوب به كارگران ندهد كلیه ١٠٨ نفر كارگر مجتمع گوشت با اعضای خانواده‌های خود به تهران برای ادامه اعتراض خواهند رفت.
در خبر دیگری كه روز ٢٤ اردیبهشت منتشر شده است، ١٠٠ نفر از كارگران مجتمع گوشت شیراز روز ٢٤ اردیبهشت در مقابل جهاد كشاورزی شیراز دست به تجمع اعتراضی زدند. تجمع كنندگان در محل مسجد این نهاد جمع شدند. در این تجمع نمایندگان جهاد كشاورزی در جمع كارگران حاضر شدند ولی پاسخ روشنی به خواسته‌های كارگران ندادند. كارگران در پاسخ به وعده‌های نمایندگان جهاد گفتند: "شما دروغگو هستید. ١٨ ماه است كه حقوق ما را نداده‌اید." كارگران به مسئولین جهاد تا ساعت ٧ بعدازظهر مهلت دادند كه پاسخ خواسته‌هایشان را بدهند؛ در غیر این صورت برای پیگیری خواسته‌هایشان به تهران خواهند رفت.
***
اعتصاب کارگران نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج پارسیان
کمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری اعلام كرده است كه روز ١٩ اردیبهشت، کارگران شرکت پارسیان که در نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج مشغول به کار هستند، در اعتراض به عدم پرداخت ٤ ماه حقوق معوقه از طرف مپنا (کارفرمای نیروگاه) در مقابل دفتر تجمع کرده و دست به اعتصاب زدند.
***
تجمع كارگران نساجی پوشینه بافت قزوین در مقابل كارخانه و اداره صنایع
در خبرها آمده است كه روز سه شنبه ٢٠ اردیبهشت از ساعت ٩ صبح حدود ٦٠ نفر از كارگران نساجی پوشینه بافت قزوین در مقابل این شركت دست به تجمع اعتراضی زده و بعد از یك و نیم ساعت به مقابل اداره صنایع قزوین رفته و در آن محل به تجمع و اعتراض خود ادامه دادند. این كارگران به عدم دریافت حقوقهای معوقه ١٣ ماه گذشته و همچنین به اعلام حكم انحلال شركت و علاوه بر اینها به سردواندن كارگران توسط مقامات و سیستم‌های ذیربط اعتراض دارند. تجمع این كارگران تا ساعت ١٢ و نیم ظهر ادامه داشت.
***
تجمع كارگران شهرداری برازجان
بنابه اخبار منتشر شده، صبح روز ٢٣ اردیبهشت تعدادی از كارگران شهرداری برازجان مقابل ساختمان شهرداری تجمع كردند. كارگران در اعتراض به كاهش اضافه كار و مزایای كارگری شد تجمع كرده و خواستار رسیدگی به این موضوع شدند
***

اخراج و بیكارسازی ها

اخراج كارگران شركت نفت آبادان ادامه دارد
در خبرهای روز ٢٥ اردیبهشت آمده است كه اخراج كارگران شركت نفت آبادان همچنان ادامه دارد. یكی از این كارگران اخراجی در این خصوص گفته است: به دلیل باند بازی‌ها و ارتباطاتی كه سران شركت نفت با مقامات دولتی دارند عملا كارگران مستقل و غیر وابسته به عوامل دولتی به كار گرفته نمی‌شوند و یا با حقوق بسیار اندك و بدون اضافه كاری آنها را به كار می‌گیرند. یكی دیگر از كارگران گفته است: چنانچه به همین شرایط ظالمانه كسی اعتراض كند با توجه به این كه در اماكن مختلف و نقاطی كه امكان تجمع كارگران میرود دوربین‌های مداربسته برای شناسایی و اخراج كارگران نصب گردیده است. هر اعتراض معادل حكم اخراج كارگر مربوطه محسوب می‌شود.
***
تعطیلی كارگاههای آلومینم سازی تهران
طبق خبر منتشر شده یكی از كارگران كارگاه ساخت دروب و پنجره آلومینومی در تهران گفته است به دلیل گرانی مواد اولیه و گاز تعطیل شده و تعداد زیادی كارگر نیز به همین دلیل بیكار شده‌اند.
***
اخراج كارگران در شركت تكنوگاز
یكی از كارگران كارخانه تنكوگاز گفته است در سال گذشته آمار تولید آنها كه اجاق گاز موبله میباشد ١٤٠٠ دستگاه بوده است ولی اكنون این تولید به ٢٠٠ دستگاه نزول كرده است و از اول سال جدید نیز تعداد زیادی اخراجی داشته‌ایم و بقیه كارگران نیز نگران اخراج شدن هستند.
***
١٠٠ واحد صنعتی دیگر در آستانه تعطیلی
بنابه گفته محمد نهاوندیان، رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، ١٠٠ بنگاه تولید آب معدنی در آستانه تعطیلی هستند.
***
بیش از ٣٠٠ كارگر كارخانه شكلات سازی عباس پور اخراج شده اند
در خبرها آمده است كه بیش از ٣٠٠ تن از كارگران كارخانه شكلات سازی عباس پور تبریز از اسفند ماه سال گذشته اخراج شده‌اند.
***
تعطیل كردن یك كارخانه تولید آجر توسط دولت و بیكاری ٦٠٠ كارگر
یك كارگر كوره آجرپزی در تهران گفته است كه قبض گاز كارخانه ما چندین برابر شده است كه مدیر كارخانه قدرت پرداخت آنرا ندارد به همین دلیل از طرف دولت دارند گاز كارخانه را قطع می‌كنند كه باعث تعطیلی كارخانه و بیكارشدن ٦٠٠ كارگر میشود.
***
اخراج گسترده در كارخانجات رشت
بنابه اخبار منتشر شده، تعداد زیادی از كارگران و پرسنل كارخانجات ایران پوپلین، شركت دامداری سپیدرود و چند كارخانه دیگر در رشت اخراج شده‌اند.
***
تعطیلی کارخانجات فرش ماشینی كاشان
به گزارش سایت فرش ماشینی، حبیب‌الله پوستین‌دوز رئیس اتحادیه فروشندگان فرش ماشینی و موکت اصفهان گفته است: تعدادی از کارخانه‌ها و صنایع کوچک فرش ماشینی در کاشان به دلیل مشکلات مالی، تعطیل شده‌اند.
***
تعطیلی كارخانه صنعتگران عتیق
گزارش شده است كه كارخانه صنعگتران عتیق بدلیل عدم دادن وام پس از راه اندازی كارخانه توسط دولت و عدم حمایت آن دو سال است كه تولیدی ندارد و تعطیل شد.
***
اخراج ١٠٠ كارگر كارخانه آبسال
یكی از كارگران كارخانه آبسال، تولید كننده انواع كولرها گفته است: اخیرا این كارخانه ١٠٠ نفر از كارگران را اخراج كرده است.
***
تعطیلی ٨٥ درصد ازشركت‌های شهرك صنعتی معمونی
بنابه خبری كه روز ٢٠ اردیبهشت منتشر شده است یكی از كارگران در شهرك صنعتی معمونی واقع در مسیر كرج گفته است: بعد از هدفمند كردن یارانه‌ها بدلیل افزایش قیمت‌ها و نبودن مواد اولیه و سوخت حدود ٨٥ درصد از شركتهای این شهرك تعطیل شدند. از ١٥ درصد شركتهایی كه مشغول كار هستند با مشكلات زیاد به كار ادامه میدهند كه آنهم با اخراج تعداد زیادی از كارگرانشان بوده است.
***
تعطیلی كارخانه ریسندگی فرش پارس قزوین
یكی از كارگران كارخانه تعطیل شده نساجی فرش پارس قزوین روز ١٩ اردیبهشت گفت: كارخانه نساجی فرش پارس در قزوین كه تولید كننده نخ فرش‌های مختلف، گونی، موكت نمدی، و ... بوده بدلیل اوچ گرفتن بحران در كارخانه‌ها و كارگاههای تولیدی بخصوص در صنعت نساجی با حدود ٢٠٠ كارگر از فروردین ماه جاری بصورت كاملا تعطیل در آمده است. او همچین گفته است كه ٣٠٠ كارگر این كارخانه سه ماه حقوق معوقه و دو ماه عیدی و پاداش طلب دارند. همه این كارگران دارای بیش از ٢٠ سال سابقه كار میباشند.
***
كارخانه صنعت بطور كامل تعطیل شد
در خبرهای روز ٢٠ اردیبهشت آمده است كه یكی از كارگران كارخانه پارسا صنعت، تولید كننده زیره كفش گفته است، بدلیل گرانی مواد اولیه این كارخانه بطور كامل تعطیل شد همه ٢٥ نفر از كارگران آن بیكار شدند.
***
٩٠ درصد از مرغداریهای استان اصفهان در آستانه تعطیلی
در خبرها آمده است كه با توجه به افزایش قیمت عوامل موثر در پرورش طیور ٩٠ درصد مرغداریهای اصفهان به جهاد و وزارت كشاورزی اعلام كرده‌اند كه واحدهای خود را تعطیل می‌كنند.
***
اخراج ١٠ كارگر شركت فریناكو
در خبرهای روز ٢٠ اردیبهشت آمده است كه بدلیل گرانی سوخت، گاز و برق، شركت فریناكو طی هفته گذشته تعداد ١٠ كارگر خود را اخراج نموده است.
***
٥ نانوایی در قزوین فعالیت خود را متوقف کردند
محمد بهرامی، رئیس اتحادیه نانوایان استان قزوین گفته است به علت پایین بودن قیمت نان و افزایش دستمزد‌ها ٥ واحد نانوایی واحد‌های خود را تعطیل کردند.
***
٩ گرمابه تعطیل شدند
سید مهدی سجادی، رییس اتحادیه گرمابه داران گفته است كه "پس از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها از تعداد اندک واحدهای صنفی گرمابه دار باقی مانده که ١٩٠ واحد است، حدود ٩ عدد از آنها واحدهای صنفی خودشان را تعطیل کردند."
***

دستمزد و حقوق‌های پرداخت نشده

١١٥٠ كارگر كارخانه ریسندگی كاشان ٣٢ ماه حقوق نگرفته اند
یكی از كارگران كارخانه ریسندگی كاشان گفته است ١١٥٠ كارگر این كارخانه اكنون ٣٢ ماه هست كه حقوق معوقه طلب دارند.
***
دستمزدهای كارگران شركت تأسیاست دریایی خرمشهر پرداخت نمی‌شود
در خبرها آمده است كه بیش از ١٧٠ تن از كارگران شركت تاسیسات دریایی خرمشهر ٤ ماه است كه حقوق خود را دریافت نكرده‌اند.
***
دستمزدهای پرداخت نشده كارگران كارخانه گروه صنعتی نیكوادهر
بنابه اخبار منتشر شده، كارگران كارخانه گروه صنعتی نیكوادهر در زنجان حقوق اسفند ماه سال به اضافه عیدی و پاداش سال ٩٠ و همچنین دو ماه اول سال ٩٠ را هنوز دریافت نكرده‌اند و علیرغم پیگیریهای مستمری كه طی اینمدت داشته‌اند هیچ پاسخی از هیچ مقام مسئولی دریافت نكرده‌اند.
***
كارگران پوشینه بافت یك سال است كه حقوق نگرفته اند
بنابر اخبار منتشر شده، كارگران پوشینه بافت قزوین ١٣ ماه است كه حقوق نگرفته‌اند و هیچ جوابی به كارگران معترض آن داده نمیشود.
***
كارگران نازنخ ١٧ ماه است كه هیچ حقوقی دریافت نكرده اند
كارخانه نازنخ ١٧ ماه حقوق طلب دارند. این كارگران تا بحال چندین بار تجمع اعتراضی برپا كرده‌اند و احمدی نژاد را هم مجبور به دادن وعده كرده‌اند اما تا بحال هیچكدام از وعده‌های هیچ مقامی عملی نشده است.
***
كارگران شهرداری آبادان یك ماه حقوق معوقه طلب دارند
بدنبال اعتراضات مستمر كارگران شهرداری كه طی ماه گذشته چندین نوبت تجمع بخاطر ٤ ماه حقوق معوقه داشتند و در این ر ابطه به فرمانداری، امام جمعه و شهرداری و سایر ارگانها اعتراض كردند، در نتیجه ٣ ماه از ٤ ماه حقوق معوقه آنها پرداخت شد. این كارگران اما همچنان یك ماه حقوق معوقه طلب دارند.
***
عدم پرداخت حقوق معوقه كارگران شركتهای پارس صنعت مالوین و ثمین در خرمشهر
كارگران شركت پارس صنعت مالوین كارگران شركت ثمین از شركتهای پیمانكاری در تأسیسات دریایی خرمشهر هر كدام ٣ ماه حقوق معوقه طلب دارند.
***

ناامنی محیط كار

مرگ یک کارگر در کرمانشاه بر اثر سقوط آسانسور
بنابه خبر منتشر شده است، "فرامرز علیزاده"، کارگر قراردادی کارخانه آرد کرمانشاه، که چندی پیش بر اثر سقوط آسانسور محل کارش دچار مصدومیت شدید شده بود، عصر روز ١٨ اردیبهشت بر اثر شدت جراحات وارده در بیمارستان جان باخت. وی كه‌ متاهل و دارای ٥ فرزند و اهل "کندوله"‌ جوانرود بود، حدود دو هفته پیش بر اثر سقوط آسانسور کارخانه آرد کرمانشاه از طبقه سوم، دچار مصدومیت شدید شده بود.
***
مرگ یک کارگر و مصدومیت ٤ تن دیگر بر اثر ریزش‌آوار
بنابه خبری كه خبرگزاری ایسنا روز ٢٥ اردیبهشت منتشر كرده است، مدیر روابط عمومی اورژانس تهران از مرگ یک کارگر ٢٢ ساله و مصدومیت ٤ کارگر دیگر در ریزش آوار در خیابان قزوین در حال گودبرداری خبر داد. این خبر می‌افزاید كه هر ٥ كارگر از پناهندگان افغان بوده‌اند.
***
خودکشی یک کارگر در پالایشگاه شازند اراک
طبق خبری كه انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه منتشر كرده است، ظهر روز ٢٢ اردیبهشت هنگامی که کارگران مشغول صرف ناهار بوده‌اند، کارگری به نام یاصر ملکشاهای ٢٤ساله، متأهل، اهل شهرستان صحنه از توابع کرمانشاه که در استخدام شرکت عایق کاری "سكاف" بوده، از خلوتی محل کار استفاده کرده و خود را حلق آویز نموده است. به گفته همکارانش، یاصر مشکلات مالی و خانوادگی داشته است.
***
کارگر دیگری قربانی ناامنی محیط كار شد
در خبرها آمده است كه صبح روز چهارشنبه ٢١ اردیبهشت، كارگر جوان ٢٥ ساله‌ای كه ایسنا او را "افغانی" عنوان كرده است، زیر آوار یك ساختمان در حال ساخت كه فروریخت، گرفتار می‌شود و جان می‌بازد. این حادثه در مجتمع ١٥ طبقه در حال ساخت سیتی سنتر واقع در میدان شوش تهران رخ می‌دهد.
***

درباره فعالین كارگری

آزادی چهار کارگر زندانی در سنندج
بنا بر گزارشهای منتشر شده غالب حسینی، وفا قادری، یدالله قطبی و خالد حسینی که یک روز قبل از اول ماه مه در روز دهم اردیبهشت از سوی ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج احضار و بازداشت شده بودند، با قرار وثیقه از زندان آزاد شدند. وفا قادری و یدالله قطبی روز ٢١ اردیبهشت حدود ساعت ٨ شب به ترتیب با قرار وثیقه ٥٠ و ٣٠ میلیون تومانی آزاد شدند و روز ٢٢ اردیبهشت خالد و غالب حسینی در ساعت ٨ شب هر کدام با وثیقه ٥٠ میلیون تومانی از زندان آزاد شدند.
***
اخراج ٢٠ كارگر در شهركرد به دلیل شركت در تجمع روز كارگر
در پی تجمعی که كارگران شهركرد در روز كارگر داشتند و با بازداشت ١٢ ساعته تعداد زیادی از کارگران همراه شد، ٢٠ نفر از این کارگران از محل کار خود اخراج شده‌اند.
***

ملعمان

اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان به دادگاه احضار شد
بنابه خبر منتشر شده اسماعیل عبدی، عضو کانون صنفی معلمان و معلم ریاضی دبیرستان‌های اسلامشهر و تهران، روز ٢١ اردیبهشت به صورت تلفنی به شعبه ٢٦ دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی احضار شد. در این خبر آمده است كه طبق این احضار وی باید روز شنبه هفته آینده و در ساعت ٩ صبح به دادگاه مراجعه نماید. لازم به یادآوری است كه اسماعیل عبدی، در تابستان ٨٩ پس از گفت و ‌گو با یکی از رسانه‌های خارجی، بازداشت گردید و مدت ٤٤ روز را در زندان اوین گذراند. وی هم اکنون با قرار وثیقه به صورت موقت آزاد است.
***
احضار دو تن از اعضای انجمن صنفی معلمان کردستان در مریوان
در پی انتشار بیانیه انجمن صنفی معلمان کردستان، شیوا عاملی راد و اسکندر لطفی دو عضو دیگر از اعضای این انجمن به ستاد خبری اداره اطلاعات مریوان احضار شدند. براساس تماسی که با این دو تن در مریوان گرفته شده است می‌بایست ساعت ٩ صبح روز دوشنبه ١٩ اردیبهشت در ستاد خبری اداره اطلاعات حاضر شوند. در خبرها آمده است كه، علاوه براین دو تن، طی یک هفته گذشته ١٥ نفر از اعضای انجمن صنفی معلمان کردستان به ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج احضار و در رابطه با مفاد بیانیه صادره توسط انجمن، بازجویی شده بودند که تعداد فراخواندگان تا کنون به ١٧ نفر رسیده است.
***

اطلاعیه

به: دبیر کل‌ای تی یو سی - در رابطه با دستگیری فعالین کارگری در ایران
خانم شارن بارو محترم، دبیر کل‌ای تی یو سی
با درودهای گرم
موضوع: در رابطه با دستگیری فعالین کارگری در ایران
در آستانه اول ماه مه و پیش از برگزاری مراسم روز جهانی کارگر، چند تن از فعالین کارگری در شهرهای سنندج و سقز توسط نیروهای امنیتی و انتظامی احضار و بازداشت شدند.
در شهر سقز آقایان علی حسینی ، حسین مرادی و اینجانب، محمود صالحی، بازداشت شدند. این در حالی بود که من بیمار بودم و چند روز قبل از بازداشت، از ناحیه دست چپ توسط دکتر منصور علیزاده، جهت دیالیز عمل جراحی شده بودم و ٣٥ سانت رگ مصنوعی برایم پیوند زده بودند. در چنین شرایطی و در بستر بیماری در تاریخ ١١ اردیبهشت ٩٠ ساعت یک و نیم بعد از ظهر مرا بازداشت و مدت ٨ ساعت بدون هیچ گونه تفهیم اتهامی در یک اطاق سرد محبوس بودم، طوری که بر اثر سرمای شدید، دستم دچار مشکل شده است.
در شهر سنندج نیز نیروهای امنیتی و انتظامی در روز ١٠ اردیبهشت ٩٠، چند تن از فعالین کارگری را احضار و بازداشت کرده‌اند و هم اکنون آقایان وفا قادری، خالد حسینی، غالب حسینی و یدالله قطبی از فعالین کارگری و اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری در زندان به سر می‌برند.
این کارگران و فعالین کارگری در حال حاضر تحت فشار بوده و از آنها خواسته شده که عضویت خود را در کمیته هماهنگی که یک نهاد علنی مرکب از فعالین کارگری است، استعفا داده و عضویت خود را ملغی کنند. هم‌چنین برای آزادی آنها قرار وثیقه‌های سنگینی صادر کرده‌اند که خانواده این کارگران توان تهیه آن را ندارند.
دولت ایران علی‌رغم عضویت در سازمان جهانی کار و پایبندی به مقاوله نامه‌های ٨٧ و ٩٨، برگزاری مراسم روز جهانی کارگر از طرف کارگران را ممنوع اعلام کرده و کارگران و فعالین کارگری را به جرم شرکت در مراسم اول ماه مه بازداشت و زندانی می‌کند. کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، یک تشکل مستقل کارگری است و امسال نیز مانند هر سال همراه با دیگر تشکل‌ها و نهادهای کارگری سعی در برگزاری اول ماه مه داشت که با ممانعت نیروهای امنیتی و انتظامی روبرو شد و آنها با تهدید و احضار فعالین کارگری و اعضا کمیته هماهنگی سعی کردند مانع از برگزاری مراسم اول مه شوند.
اینجانب محمود صالحی کارگر بازنشسته و یکی از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری ، از شما تقاضا می‌کنم که ضمن اعتراض به این موضوع ناعادلانه، خواستار آزادی بی قید و شرط همه‌ی فعالین کارگری دربند و اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری شوید و خواستار رسیدگی به شکایت این کمیته هستیم که در سال ١٣٨٩ رسما از دولت ایران برای نقص حق تشکل‌های کارگری در سازمان بین المللی کار مطرح و هنوز پیگیری نشده است.
با تشکر
محمود صالحی
چهارشنبه ٢١ اردیبهشت ١٣٩٠
***
گرامی باد یاد جانباختگان ١٩ اردیبهشت ١٣٨٩
یک سال از اجرای حکم اعدام ٥ انسان آزادیخواه، فرزاد کمانگر، شیرین علم هولی، فرهاد وکیلی، علی حیدریان و مهدی اسلامی می‌گذرد. زندانیان سیاسی‌ای که تنها جرمشان خواستن زندگی‌ای انسانی برای همه انسانها بود. کشتن این انسانها جز ناتوانی عاملین و آمرین این قتلها به برآورده نمودن خواسته‌ها و مطالبات اکثریت جامعه یعنی کارگران و زحمتکشان، را معنا نخواهد کرد. اعدام در خیلی از جوامع غربی سالهاست به یمن مبارزات میلیونها انسان متمدن و آزادیخواه منسوخ و از قوانین مملکتی حذف شده، در حالیکه این پدیده ضد انسانی علیرغم سالها مبارزات و اعتراضات مردم، در ایران هنوز جزء قوانین رسمی و جاریست. این احکام در ایران نیز باید مانند جوامع متمدن از قوانین حکومتی زدوده شود. حرمت و جان انسانها باید از هر تعرضی مصون باشد و هیچ کسی به هیچ جرمی نباید اعدام گردد. اعدام، جنایتیست سنگین‌تر از هر قتل و جنایت دیگر.
منسوخ باد احکام اعدام در سراسر جهان
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه
فعالین کارگری شهرهای سنندج، مریوان، کامیاران و سقز
١٨ اردیبهشت ١٣٩٠
***

اخبار بین المللی

انگلستان: نامه اعتراضی فدراسیون بین‌المللی کارگران حمل و نقل به خامنه ای
به گزارش ITF روز چهارشنبه ١١ مه دبیر کل فدراسیون بین‌المللی کارگران حمل و نقل این فدراسیون آقای David Cockroft نامه‌ای اعتراض آمیز در رابطه با وضعیت سلامت منصور اسانلو و رضا شهابی برای خامنه‌ای فرستاده است. وی در این نامه گفته است: از طرف ٤.٦ میلیون کارگر حمل و نقل و اتحادیه‌هایشان در سراسر دنیا این نامه را به شما مینویسم تا نگرانی عمیق خود را از وضعیت جسمانی منصور اسانلو و رضا شهابی ابراز کنم. دو نفری که بدلیل فعالیت سندیکایی بطور ناعادلانه در زندان بسر میبرند. مطلع شده‌ایم که منصور اسانلو دوباره از ناراحتی جدی قلبی رنج میبرد و روز اول مه به بیمارستان منتقل شده است و پزشکان وی گفته‌اند که او سریعا به عمل جراحی احتیاج دارد. در رابطه با رضا شهابی با خبر شدیم که او چندین بار دچار خونریزی بینی شده است، ولی با وجود در خواست مداوم، تحت مداوای لازم قرار نگرفته است. خانواده و همکاران این دو بشدت نگران این موضوع هستند.
دولت ایران در ماه مه گذشته در جواب به کمیته آزادی تشکل سازمان جهانی کار (ILO) اعلام کرده بود که منصور اسانلو بزودی آزاد خواهد شد، ولیاین وعده هیچوقت تحقق پیدا نکرد. در عین حال ITF به همراه اتحادیه‌های کارگری بین‌المللی و سازمانهای مدافع حقوق بشر، همواره خواهان آزادی فعالین سندیکا‌یی از جمله منصور اسانلو، رضا شهابی و ابراهیم مددی بوده‌اند. سندیکاهای کارگری عمده‌ای به منصور اسانلو عضویت افتخاری داده‌اند و سندیکاهای دیگری نیز در نظر دارند این کار را انجام دهند.
ما بنابراین یکبار دیگر قویا از شما می‌خواهیم که بدون فوت وقت، امکانات درمانی در اختیار منصور اسانلو و رضا شهابی، همزمان با تدارک آزادی آنها قرار دهید.
***
مصر: اعتصاب عمومی پزشکان
به گزارش Al Masry Al Youm روز دوشنبه ٩ مه پزشکان در مصر در مقیاس سراسری دست به اعتصاب زدند. کمیته هماهنگ کننده اعتصاب اعلام کرده است که به غیر از ائتلاف جوانان انقلابی ٢٥ ژانویه و جنبش ٦ آوریل، ١٠ حزب سیاسی دیگر نیز از این اعتصاب اعلام حمایت کرده‌اند. آنها می‌گویند ٨٠ درصد پزشکان به این اعتصاب پیوسته‌اند. Rashwan Shaaban سخنگوی پزشکان گفت است که این اولین اعتصاب در مصر است که فقط خواست صنفی پزشکان را در نظر ندارد، او گفته است: ما خواهان بهداشت و دارمان بهتر برای همه شهروندان هستیم. خواست عمده این پزشکان اختصاص دادن ١٥ درصد (در حال حاضر فقط ٣.٥ درصد بودجه به وزارت بهداشت اختصاص دارد) از بودجه دولت به وزارت بهداشت برای بهبود خدمات درمانی و بهداشتی و افزایش دستمزدها است. آنها از کارکنان خدمات اضطراری خواسته‌اند که بدلیل انساندوستانه در این اعتصاب شرکت نکنند. پزشکان اعلام کرده‌اند که چنانچه دولت به خواستهای آنها توجه نکند، از ١٧ مه دست به اعتصاب نامحدود خواهند زد.
***
مکزیک: کشته شدن ١١ کارگر در انفجار معدن ذغال سنگ
به گزارش Associated Press روز سه شنبه ٣ مه در اثر انفجار مخزن گاز متان در معدن ذغال سنگ شهر San Juan Sabinas در شمال مکزیک، ١١ کارگر که مشغول کار بوده‌اند، جان خود را از دست میدهند. این انفجار بقدری قدرتمند بوده است که باعث میشود پسر بچه‌ای که خارج از معدن ذغال در حال کار بوده، دو دست خود را از دست بدهد. گزارش‌ها حاکی از آن است که این معدن ذغال بطور غیر قانونی فعالیت داشته و هیچ مدرکی دال بر ایمنی محل کار در اختیار نداشته است.
***
بحرین: ١١٠٠ کارگر همچنان در انتظار دریافت دستمزدشان
به گزارش Gulf Daily News ١١٠٠ کارگر کارخانه تولید پوشاك Salmabad که در سال ٢٠٠٥ تعطیل شده است، همچنان در انتظار دریافت دستمزدهای خود هستند. این کارگران که ٢٥٠ نفر آنها بحرینی و بقیه از هندوستان و پاکستان هستند، می‌گویند شکایت آنها همچنان در وزارت کار مسکوت مانده و نمیدانند چند سال دیگر باید منتظر بمانند تا جوابی دریافت بکنند. وکیلی که اخیرا کیس این کارگران را بعهده گرفته است، می‌گوید پس از مراجعه به وزارت کار از اینکه متوجه شده کیس و فایل این کارگران در وزارت کار موجود نیست، شوکه شده است.
***
یونان: اعتصاب سراسری و درگیری با پلیس
به گزارش خبرگزاریها روز چهارشنبه ١١ مه به دعوت دو تا از بزرگترین اتحادیه‌های کارگری یونان، کارگران بخش‌های مختلف دست به اعتصاب ٢٤ ساعته زدند. همزمان در آتن بیش از ٣٠٠٠٠ تن به سمت پارلمان راهپیمایی کردند وبا "دزد" خواندن قانونگذران کشور اعتراض خود را نسبت به سیاست ریاضت کشی اقتصادی حکومت اعلام کردند. اعتراض آنها نسبت به سیاست ریاضت کشی اقتصادی حکومت است که باعث افزایش بیکاری و کاهش دستمزدها شده است و با فشار روزافزون بر مردم و به خصوص کارگران، آنها را روز به روز فقیرتر کرده است. در این راهپیمایی، پلیس با معترضین درگیر شد و با استفاده از گاز اشک آور و گاز فلفل، تعدادی از معترضین را مجروح و تعدادی را نیز باز داشت کرد.
***
عراق: اعتراض کارگران نفت در بصره
به گزارش Khaleej Times روز دوشنبه ٩ مه حدود ٣٠٠ کارگر شرکت South Oil Company در جلوی دفتر مرکزی شرکت بمدت ٣ ساعت دست به اعتراض زدند و تهدید کردند که چنانچه خواستهای آنها پاسخ مثبت نگیرد، دست به اعتصاب خواهند زد و باعث توقف تولید نفت خواهند شد. اعتراض این کارگران به نداشتن پاداش و مزایای مشابه با کارگرانی که کار مشابه انجام میدهند ولی در استخدام شرکت‌های نفتی خارجی هستند، می‌باشد. آنها همچنین می‌گویند که چرا نباید از دستمزد برابر برای کار برابر برخوردار شوند. کارگرانی که در شرکتهای نفتی همچون BP، Exxon Mobil و ENI با کار مشابه کار میکنند، دستمزد و مزایایی بمراتب بالاتر نسبت به کارگرانی که برای شرکت‌های داخلی مشغول کار هستند، میگیرند.