٢٠  اردیبهشت  ١٣٩٠ -  ١٠  مه  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٥٦

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتصاب

راهپیمایی و تجمع اعتراضی کارگران پارس متال
بنا به گزارشی كه اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر كرده است، ٢٦٠ تن از کارگران پارس متال روز ١٢ اردیبهشت ماه ١٣٩٠ در اعتراض به خلف وعده کارفرما در مورد پرداخت دستمزدهای جاری و معوقه خود دست به راهپیمایی و تجمع اعتراضی زدند. بنا بر این گزارش این کارگران با در دست داشتن دو پارچه نوشته حدود ساعت ٩ صبح از محل کارخانه در کیلومتر ٧ جاده مخصوص خارج شدند و از آنجا تا سه راه بهنوش و سپس تا مترو چیتگر راهپیمایی کردند و با اعلام اینکه پولی برای پرداخت هزینه مترو ندارند توانستند سوار مترو شده و در ایستگاه شادمان در خیابان آزادی پیاده شوند. این کارگران همچنین از مترو شادمان تا وزارت کار را نیز با در دست داشتن پارچه نوشته‌های خود راهپیمایی کردند و با رسیدن به مقابل وزارت کار دست به تجمع در مقابل این وزارتخانه زدند. با تجمع کارگران در مقابل وزارت کار، مسئولین این وازرتخانه برای جلوگیری از گسترش اعتراض کارگران در این محل که یکی از مراکز پردد در خیابان آزادی است بلافاصله در میان کارگران حاضر شدند و با دعوت آنان به آرامش با نماینده‌های کارگران اقدام به برگزاری جلسه کردند. در این جلسه که تا عصر ادامه داشت مقرر شد کارفرما بر اساس توافق قبلی با کارگران که در دی ماه سال گذشته صورت گرفته بود نسبت به پرداخت دستمزدهای معوقه و حقوق جاری آنان عمل كند. کارگران یک اولتیماتوم سه روزه به کارفرما برای عمل به وعده‌هایش دادند و اعلام کردند چنانچه طی سه روز آینده کارفرما به توافقات صورت گرفته عمل نکند اینبار در مقابل نهاد ریاست جمهوری دست به تجمع اعتراضی خواهند زد. این خبر می‌افزاید كه كارگران ٦ ماه دستمزد معوقه طلب دارند.
***
اعتصاب مجدد کارگران پنج پتروشیمی ماهشهر با قول مساعد کارفرمایان پایان یافت
بنابه خبری كه حزب كمونیست كارگری روز ١٦ اردیبهشت منتشر كرده است، بدنبال اعتراض كارگران ٥ پتروشیمی خوارزمی، امیركبیر، تندگویان، اروند و فجر ١ كه خواهان این هستند كه مانند كارگران پتروشیمی بندر امام در عرض ٣ ماه قرارداد مستقیم با كارفرما و دولت منعقد كنند و به كار شركتهای پیمانی طرف حساب كارگران پایان داده شود، این تجمعات در روزهای گذشته بدلیل گرد و غبار شدید با اشكالاتی مواجه شد، اما اعتصاب این كارگران روزهای ١٠ و ١١ اردیبهشت ادامه یافت. كارفرمایان كه با اعتصاب متحدانه چند مجتمع مواجه شده بودند، روز ١١ اردیبهشت موافقت شفاهی خود را با خواست كارگران مبنی بر اینكه این كارگران هم مانند كارگران پتروشیمی بندر امام قراردادهای مستقیم با پتروشیمی‌ها ببندند، اعلام كردند و كارگران با این قول و قرار به سر كار خود باز گشتند.
***
دومین تجمع اعتراضی کارگران مقابل کارخانه طلای تکاب
در خبرهای ١٨ اردیبهشت آمده بود كه کارگران اخراجی دومین کارخانه استحصال و فرآوری طلای در آق دره تکاب برای دومین بار طی ده روز گذشته تجمع اعتراض آمیز برگزار کردند. این کارگران با تجمع در مقابل درب ورودی کارخانه ی طلای آق دره تکاب در ٣٠ کیلومتری تكاب نسبت به اخراج خود از کار و عدم پاسخگویی مسئولان کارخانه اعتراض نمودند. كارگران پلاکاردها و نوشته‌هایی در اعتراض به وضعیت شغلی خود و عملکرد مسوولان کارخانه در زمینه‌های استخراج و استحصال غیر اصولی و موارد بهداشتی کارخانه در دست داشتند و هدف از تداوم اعتراض‌ها و تجمعها را مجاب ساختن مسئولان کارخانه به رسیدگی به مشکلاتشان عنوان نمودند. پیش از این کارگران اخراجی کارخانه ی طلای آق دره تکاب در اعتراض به تعطیلی کارخانه طلا و بیکاری گسترده کارگران روز چهارم اردیبهشت ماه جاری مقابل فرمانداری تکاب تجمع کرده بودند.
***
تجمع اعتراضی كارگران مه نخ
در خبرها آمده بود كه بیش از ٤٠٠ نفر از كارگران مه نخ روز ١٠ اردیبهشت مقابل استانداری قزوین تجمع كردند. اعتراض این كارگران به ١٧ ماه حقوق معوقه و اجرا نشدن قانون بازنشستگی این كارگران بود. كارگران گفته‌اند كه در صورت حل نشدن مشكل خود به تهران برای تجمع بعدی خواهند رفت.
***
اعتراض کارگران کارخانه ریسندگی وبافندگی وکارخانه نساجی کاشان در مراسم خانه کارگر
بنابه خبر منتشر شده، صبح روز ١١ اردیبهشت، خانه کارگری‌ها مراسمی را به مناسبت روز کارگر در ورزشگاه معتمدی تهران برگزار کردند. این جماعت بدلیل وحشت از خشم کارگران معترض و احتمالا حضورشان در محل و ابراز اعتراضاتشان و تبدیل کردن این مراسم فرمایشی به یک مراسم اعتراضی ساعت و محل برگزاری مراسم را مخفی نگه داشته و در رسانه‌ها علنی نکردند. با این حال کارگران کارخانجات ریسندگی بافندگی و نساجی کاشان با پلاکارد “٣٢ ماه حقوق معوقه! چه کسی پاسخگوست” در این مراسم حضور یافته و اعتراضات خود را به نمایش گذاشتند.
***
اعتراض و راهپیمائی كارگران در شیراز در روز اول مه
بنابر خبر منتشر شده، روز ١١ اردیبهشت، كارگران کارخانه‌های مختلف شیراز در اعتراض به وضعیت نابسامان خود در مقابل استانداری فارس در فلکه ستاد شیراز دست به تظاهرات زدند. این كارگران كه اغلب خواهان دریافت ماهها حقوق معوقه خود و ایجاد شرایط عادلانه كار بودند از كارخانه‌های مختلف همچون لاستیک دنا، مخابرات راه دور، مجتمع گوشت، کابل سازی، شهرداری، زمزم شیراز غیره بودند. کارگران پلاکاردهایی را با خود حمل میکردند که حاوی شعارهایی در اعتراض به وضعیت خود و عملکرد دولت بود. برخی از شعارها عبارت بود از: کارگر روز بیکاریت مبارک، پس وعده‌های رئیس جمهور چی‌ شد؟؟؟؟، به جای عدالت فقر را توسعه ندهید، فلسطین رو رها کن فکری به حال ما کن، انرژی هسته‌ای نمی‌خوایم حقوقمون را میخواهیم، مرگ بر دروغگو.
کارگران در آخر به سمت دانشگاه شیراز رفتند و با شعارهای مرگ بر دیکتاتور، کارگر میمیرد ذلت نمی‌‌پذیرد و مرگ بر دروغگو تظاهرات خود را ادامه دادند.
***
تجمع كارگران شركت نفت آبادان در مقابل فرمانداری این شهر در اعتراض به اخراج از كار
در خبرها آمده است كه روز ٦ اردیبهشت بیش از ١٨٠ تن از كارگران رسمی شركت نفت آبادان در اعتراض به حكم اخراج از كار در مقابل فرمانداری این شهر تجمع كردند. یكی از كارگران گفته است به بهانه اینكه كارگر زیاد است و به كارگر در این ابعاد نیاز ندارند، حكم اخراج ما را دادند، اما دیدیم كه كارگران جدیدی را بصورت روزمزد و قراردادهای كوتاه مدت به جای ما كارگران باسابقه و باتجربه و قدیمی بكار میگیرند.
***
اعتراض كارگران آلمینیوم سازی المهدی به دستمزدهای پرداخت نشده
بنابه خبر منتشر شده كارگران مجتمع آلمینیوم سازی المهدی در بندرعباس بیش از ٤ ماه حقوق معوقه دارند. این كارگران گفته‌اند كه بارها نیز اعتصاب كرده و یك بار هم جلوی استانداری تجمع كرده بودیم اما هنوز مشكل ما حل نشده است.
***
تجمع جمعی از كارگران كارخانه قطعات پلاستیك تهران
بنابه خبر منتشر شده كارگران كارخانه قطعات پلاستیك تهران روز اول مه در مقابل "ستاد فرمان امام" تجمع اعتراضی برگزار كردند و خواهان رسیدگی به مشكلات خود شدند. كارگران این كارخانه پیشاپیش گفته بودند به خاطر روز جهانی كارگر به این محل رفته و اعتراض خود را همان جا مطرح خواهند كرد.
***
كارگران شركت كشتی سازی بندرعباس ٦ ماه حقوق معوقه طلب دارند
یكی از كارگران شركت كشتی سازی بندر عباس كه بیش از ١٠٠٠ كارگر دارد، گفته است كه اكنون بیش از ٦ ماه میشود كه كارگران این شركت حقوق دریافت نكرده‌اند. كارگران شركت مزبور برای حقوق معوقه شكایت و اعتراض كرده‌اند اما تا كنون نتیجه‌ای جز وعده و وعید عایدشان نشده است.
***
به كارگران معترض مخابرات آبادان گفته شد كه هیچ حقوقی به شما نمی‌دهیم
در خبرها آمده است به كارگران و پرسنل مخابرات آبادان كه از ٢٠ تا ٢٢ سال سابقه كار دارند ٦ ماه گذشته حقوقی پرداخت نشده است. كارگران گفته‌اند كه در جواب اعتراض به آنها گفته شده است كه به شما هیچ حقوقی نمی‌دهیم، هر كار خواستید بكنید. بروید برای خودتان كار دیگری پیدا كنید.
***
تجمع کارکنان تعاونی مسکن اداره برق تهران مقابل مجلس اسلامی
در خبرهای روز ١٨ اردیبهشت آمده ببود كه جمعی از کارکنان تعاونی مسکن اداره برق تهران با تجمع مقابل مجلس اسلامی نسبت به ضایع شدن حقوق خود اعتراض داشته و خواستار بازپس گیری حق و حقوق خود هستند. تجمع‌گنندگان که تعدادشان حدود ٥٠ نفر است تاکید دارند که حدود ٣٠ هزار نفر از اعضای تعاونی مسکن برق تهران بیش از ٢٠ سال است که بلاتکلیف هستند و خواستار رسیدگی به حق و حقوق خود می‌باشند.
***
تجمع جمعی از کارگران در مقابل فرمانداری مسجد سلیمان
بنابه خبر منتشر شده در روز ١١ اردیبهشت ٤٠٠ تن از کارگران شاغل در بخش‌های مختلف شهرستان مسجد سلیمان و لالی با تجمع در مقابل فرمانداری مسجد سلیمان به پرداخت نشدن حقوق معوقه خود اعتراض کرده‌اند.
***

دستمزدهای پرداخت نشده

کارگران شرکت نیرو رخش کردستان ٩ ماه حقوق طلب دارند
بنابر خبر منتشر شده کارگران شرکت نیرورخش کردستان نه ماه است دستمزد ماهیانه خود را دریافت ننموده‌اند. این كارگران علیرغم مراجعه مکرر به اداره کار، فرمانداری و استانداری برای دریافت حقوق و رفع مشکلاتشان، تاکنون پاسخی به آنان داده نشده است.این كارخانه با ٧٠ کارگر شروع به کار کرد که طی سالها اخیر ٣٥ تن از آنها به بهانه‌های مختلف اخراج شده‌اند.
***
بازنشستگان سازمایه بعد از ٥ سال هنوز حقوق خود را دریافت نكرده اند
یكی از كارگران كارخانه سازمایه گفته است كه بعد از راه افتادن كارخانه به آنها قول داده شده بود كه در ابتدای سال حقوق معوقه آنها پرداخت میشود ولی در پی پیگیری ١٥٠ بازنشسته این كارخانه به آنها گفته شد كه بروند و اواخر اردیبهشت مجددا مراجعه كنند كه كارگران تاكید كردند كه اگر اینبار تا آخر اردیبهشت تمام حقوق آنها پرداخت نشود مجددا دست به تجمع اعتراضی خواهند زد و هیچ تغییر زمان دیگری را قبول نخواهند كرد.
***
کارگران کارگاه ماسه شویی یغباسی ٢ ماه حقوق نگرفته اند
بنابه خبری كه كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل‌های كارگری منتشر كرده است، ٢٠ تن از كارگران كارگاه ماسه شویی یغباسی در ٥ كیلومتری كامیاران، ٢ ماه است حقوق دریافت نكرده‌اند.
***
كارخانه لاستیك سازی آرتاویل ٣ ماه است حقوق كارگران را پرداخت نكرده
بنابه خبری كه روز ١٧ اردیبهشت منتشر شده است کارخانه لاستیک سازی آرتاویل تایر در استان اردبیل حدود ٣ ماه است که حقوق کارگران خود را پرداخت نکرده است.
***
پرداخت نشدن دوماه حقوق كارگران كارخانه تهران سفالین
براساس خبر منتشر شده در روز ١٤ اردیبهشت ماه كارگران كارخانه تهران سفالین اكنون دو ماه است كه حقوقی دریافت نكرده‌اند و علیرغم شكایت جمعی این كارگران هنوزهیچ كاری صورت نگرفته است.
***

ناامنی محیط كار

سقوط تیرآهن، جمجمه كارگری ٦٠ ساله را خرد كرد
بنابه خبری كه روز ٢ مه منتشر شده بود، سقوط تیرآهنی در یك كارگاه ساختمانی واقع در خیابان شوش غربی بر سر كارگری جوشكار كه حدود ٦٠ سال سن داشت، جمجمه اش را به كلی متلاشی كرد و باعث مرگ وی شد. در این حادثه همچین كارگر ٢١ ساله‌ای نیز از ناحیه پا دچار آسیب دیدگی می‌شود.
***
یک کارگر دیگر نیز در بوشهر کشته شد
بنابه خبری كه روز ١٢ اردیبهشت منتشر شده است، یك کارگر اتفاقات برق شبانکاره در شهرستان دشتستان استان بوشهر بنام جواد حاجبی ٢٠ ساله، عصر روز ١١ اردیبهشت در حین انجام کار جان خود را از دست داد.
***
یکی از کارگران سد ازگله بدلیل ناامنی محیط كار جان باخت
در خبرها آمده بود كه بعد از ظهر روز پنجشنبه ١٥ اردیبهشت یکی از کارگران ٢٠ ساله سد ازگله واقع در بین شهرستانهای ثلاث باباجانی و سرپل ذهاب بنام فاضل صالحی از جوانرود بر اثر نقص فنی یكی از ماشین آلات و سقوط قطعات مستهلك دستگاه دچار سانحه شده و بعلت شدت جراحات وارده پس از چند ساعت در بیمارستان جوانرود جان باخت.
***
جان باختن یک کارگر در روز جهانی کارگر بر اثر سقوط از ارتفاع
بنا به خبری كه اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر كرده است، روز اول مه، فرهاد ناصری، كارگر ساختمانی در محله شریف آباد سنندج، بر اثر سقوط از بالای داربست جان باخت.
***
خودکشی یک كارگر بیكار ٤٥ ساله مقابل قرض الحسنه بسیجیان زرین شهر
بنابه خبر منتشر شده، صبح روز ١٤ اردیبهشت مرد ٤٥ بیكاری ساله به نام رضا فرخی تحت فشار بانک برای باز پرداخت اقساط به صورت یکجا با ضربات چاقو که به شکم خود وارد کرد به زندگی خود خاتمه داد. رضا فرخی که سه فرزند دارد به علت بیکاری ٤ قسط سیصد هزار تومانی خود را پرداخت نکرده بود و بانک با اخطارهای پی در پی و عدم توجه به سابقه او در پرداخت اقساط چک‌های ضمانت او را به اجرا میگذارد. رضا از بانک یک مهلت یک ماهه میخواهد که مورد قبول واقع نمیشود و او هم در شرایطی که دچار فشار عصبی شدید بوده دست به اینکار میزند.
***
خودکشی پرستاری که به علت بدحجابی از کار اخراج شده بود
بنابه خبری كه روز ١٦ اردیبهشت منتشر شده است، یکی از پرستاران بیمارستان امام حسین به دلیل اخراج از کار با خوردن قرص برنج خودکشی کرد. ایشان بعد از بی نتیجه ماندن پیگیریهایش برای بازگشت دوباره به كار، تصمیم می‌گیرد كه به زندگی خود پایان دهد.
***
انفجار مرگبار در یك واحد صنعتی قزوین
بنابه گزارش خبرگزاری دولتی فارس انفجار مهیبی ظهر روز ١٢ اردیبهشت در یك واحد صنعتی در شهر صنعتی البرز قزوین ٢ كشته و ١١ زخمی برجای گذاشت كه حال ٣ نفر از این زخمی‌ها وخیم گزارش شده است.
***

اخراج و بیكارسازی

سالانه یك میلیون و ٦٠٠ هزار نفر بر تعداد بیكاران افزوده می‌شود
در خبرها آمده است كه نماینده رژیم اسلامی در مجلس خودشان از مهاباد، جلال محمودزاده، گفته است كه "با افزایش میزان تحصیل جوانان، توقع و نگاه آنان به مقوله اشتغال نیز بالا می‌رود؛ بر اساس آمارهای اعلامی از سوی دستگاه‌های متولی، هم اکنون حدود ٢.٥ میلیون نفر بیکار در کشور وجود دارد و هر سال نیز حدود ١.٦ میلیون نفر به این جمعیت افزوده می‌شود." ٢.٥ میلیون البته كه یك رقم دروغ اسلامی است، چرا كه قبلا از جمعیتی حداقل ٧ میلیون بیكار حرف زده بودند.
***
ایلنا ٧٠ درصد نیروی كارش را اخراج كرد
یكی از رسانه‌های نزدیک به دولت، در خبری که روز ١٤ اردیبهشت منتشر كرد، آورده است: خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ٧٠ درصد از نیروهای خود را اخراج كرد.
***
٦٠ هزار نفر در آجرپزی‌های شبستر در آستانه بیكاری
جعفری، رئیس اتحادیه كوره پزان شهرستان شبستر گفت: با روند فعلی کوره‌های مازوت سوز منطقه تعطیل می‌شوند و حدود ٦٠ هزار نفر در شهرستان شبستر كه بطور مستقیم و یا غیرمستقیم از این راه امرار معاش می‌کنند در صورت تعطیلی این کوره‌ها، کار خود را از دست خواهند داد.
***
اخراج كارگران رسمی شركت صنعتی مهر آباد
بنابه خبری كه روز ١٣ اردیبهشت منتشر شده است، شركت صنعتی مهرآباد ٨ نفر از کارگران رسمی این شرکت را اخراج كرده است. در دبناله این خبر آمده است كه کارگران اخراجی سابقه ٢٠ تا ٢٤ سال كار در این شركت دارند. در این خبر همچنین آمده است كه ٥٧٠ کارگر این شرکت حالا به ١٤٠ کارگر کاهش یافته است.
***
٣٥ هزار مامای بیکار
بنابه خبری كه اخیرا منتشر شده است، نوشین زنده زبان، عضو شورای عالی نظام پزشکی، به وعده‌های مسئولان وزارتخانه‌های بهداشت و رفاه به ماماها اعتراض کرده و گفت است: از روز ماما سال گذشته تا امسال هیچ اقدامی برای جذب ٣٥ هزار مامای بیکار و قرارداد بیمه‌ای ماماها انجام نشده است. متاسفانه از ٥٠ هزار جمعیت مامای کشور بیش از ٣٥ هزار نفر از آنها همچنان بیکارند. سالانه بیش از یک میلیون و ٣٠٠ هزار زایمان در کشور انجام می‌شود و بر اساس استانداردهای جهانی که به ازای هر زایمان ٣٠ تا ٥٠ ماما تعریف شده است، اگر بتوانیم ٣٠ ماما به ازای هر زایمان در کشور جذب کنیم، مامای بیکار نخواهیم داشت.
***
١٢ هزار پزشک عمومی یا بیکار ند یا فعالیت پزشکی ندارند
دكتر علیرضا زالی، قائم مقام سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی گفت: دو سوم ماماهای کشور بیکار هستند و ١٢ هزار پزشک عمومی نیز یا بیکار هستند یا در رشته‌ای غیر از تخصص خود فعالیت می‌کنند.
***
تعطیلی ١٠ مرغداری گوشتی و معدوم کردن ١ مرغداری مرغ مادر
بنابه خبر منتشر شده در روز ١٤ اردیبهشت، هفته گذشته ١٠ مرغداری با ظرفیت بالا در استان تهران تعطیل گردیدند و تمام كارگران این مراكز بیكار شدند. مسئولان گفته‌اند كه عللت اصلی این تعطیلی‌ها، گرانی بیش از حد سوخت، گرانی بی سابقه جوجه که تا قیمت هر جوجه ١٥٠٠ تومان هم رسیده است، گرانی ذرت - سویا - گندم و داروها و مکمل‌های مورد نیاز پرورش طیور، عدم تطبیق قیمت تمام شده تولید با فروش بوده است.
***
اخراج بیش از ٨٥٠ كارگر شركت تولیدی مواد شوینده تاژ
بنابه گزارش منتشر شده در روز ١٤ اردیبهشت شركت تولیدی مواد شوینده تاژ در شهر صنعتی قزوین كه بیش از ١٢٠٠ كارگر و پرسنل داشت، دست به اخرج گسترده كارگران خود زده است. این شركت اخیرا ٨٥٠ از كارگران را اخراج كرده و بجای آنها كارگران روزمزد استخدام كرده است.
***
تعطیلی ٣٠٠ واحد نان سنتی در تهران
رییس اتحادیه نانوایان سنتی تهران از تعطیلی حدود ٣٠٠ واحد نان سنتی در شهر تهران خبر داد.
***
اخراج كلیه كارگران تولیدی لوازم خانگی پارس قزوین
در خبرها آمده است كه كارخانه تولیدی لوازم خانگی پارس در قزوین با بیش از ٢٥٠ كارگر، كلیه كارگرانش را اخرج كرده است.
***
بازنشستگی زودتر از موعد ٥٠٠ کارگر در قزوین
بنابه گزارش خبرگزاری دولتی مهر ٥٠٠ نفر از کارگران واحدهایی شرکتهای فرنخ، مه نخ، نازنخ و پوشینه بافت در استان قزوین، زودتر از موعد مقرر بازنشسته می‌شوند.
***

معلمان

تجمع آموزشیاران در مقابل مجلس اسلامی
صبح روز ٣ ماه مه، جمعی از آموزشیاران نهضت سواد‌آموزی استان اصفهان در اعتراض به بلاتكلیفی خود و عدم عمل به وعده‌های دولت، مقابل مجلس اسلامی تجمع كردند. در نامه‌ای كه این آموزشیاران به مجلس نوشته‌اند، از عدم عمل دولت به وعده جذب ٤ هزار از آموزشیاران به آموزش و پرورش گفته شده است.
***
احضار جمعی از معلمان استان یزد
بدنبال صدور بیانیه بزرگداشت روز معلم، دستگاه قضایی رژیم اسلامی در یزد محمدعلی شیرازی، چنگیزی، میرزایی، صدیقی، دهقانپور، حسامی فر، قوچانی، شاهدی و نجاتی از اعضا کانون فرهنگیان یزد را در تاریخ ١٤ اردیبهشت ماه احضار کرد.
***
اخراج سه معلم در شهركرد
در خبرها آمده است كه سه تن از معلمان با سابقه شهرکرد كه عضو یك فرقه دراویش به نام كمیلی بودند در پی اعلام دادگاه اداری از کار اخراج شده‌اند. این ٣ تن "به ترویج احکام انحرافی در دین" محکوم شده‌اند.
***

درباره فعالین كارگری

نگرانی از وضعیت جسمی رضا شهابی
سندیكای كارگران شركت واحد طی اطلاعیه‌ای نسبت به وضع جسمی رضا شهابی عضو هیات مدیره خود كه از ٢٢ خرداد سال گذشته تا كنون در زندان است، اظهار نگرانی كرده است. بنا بر این خبر طی آخرین ملاقاتی كه خانواده رضا با وی داشته‌اند، متوجه شده‌اند، كه او با خونریزی بینی روبروست و این مشكل از چند روز قبل شروع شده است. نگهبانان جمهوری اسلامی اعلام داشته‌اند، كه بعد از تعطیلات وی را جهت معالجه به پزشك خواهند برد!
***
منصور اسانلو به بیمارستان منتقل شد
بنابه گزارش منابع خبری، وضعیت جسمی منصور اسانلو به حدی به وخامت گراییده که مسئولین زندان گوهردشت او را به یکی از بیمارستانها منتقل كردند. دلیل انتقال ایشان ناراحتی حاد قلبی اعلام شده و او در حال حاضر در بیمارستان بستری می‌باشد.
***
اعتراض خانواده‌های دستگیر شدگان اول مه سنندج
در گزارشات منتشر شده توسط تشكلها و نهادهای كارگری، آمده است كه غالب حسینی، یدالله قطبی، خالد حسینی و وفا قادری از اعضای كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری بدنبال پیگیری برگزاری مراسم اول مه سنندج بازداشت شدند. روز ١٤ اردیبهشت خانواده‌های این كارگران و تعدادی از فعالین كارگری و مردم شهر سنندج از ساعت ده تا یك بعد از ظهر در مقابل ستاد خبری جمهوری اسلامی در این شهر تجمع كرده و خواهان آزادی فوری دستگیر شدگان شدند. بنا بر این خبر به خانواده این كارگران اجازه ملاقات داده شده بود، اما آنها اعلام كرده بودند، ملاقات چیست، ما خواهان آزادی آنها هستیم. این كارگران جرمی ندارند كه در زندان باشند. و اعلام كردند كه فردا نیز با جمعی بزرگتر تجمع خواهند داشت و این تجمعات تا آزادی همه دستگیر شدگان ادامه خواهد یافت. روز ١٥ اردیبهشت، بار دیگر خانواده‌های این دستگیر شدگان همراه با فعالین كارگری در این شهر و مردم شهر سنندج مقابل ستاد خبری وزارت اطلاعت سنندج تجمع كرده و پیگیر وضع آنها و آزادیشان از زندان شدند. تجمع كنندگان طی نامه‌ای اولتیماتوم دادند كه اگر عزیزانشان را تا روز شنبه از زندان آزاد نكنید، روز یكشنبه به همراه تشكل‌های كارگری و مردم شهر سنندج دوباره اینجا جمع خواهیم شد.
بنابه خبر دیگری كه به حزب كمونیست كارگری رسیده است روز ٨ مه مقامات رژیم برای آزادی این کارگران قرار وثیقه صادر كرده است. بر اساس این گزارش برای خالد حسینی، وفا قادری و غالب حسینی وثیقه ی ٥٠ میلیون تومانی و برای یداله صمدی وثیقه ٣٠ میلیونی صادر کرده‌اند. این موضوع با اعتراض خانواده‌های این زندانیان روبرو شده است. گفته‌اند که به هیچ وجه امکان تودیع این وثیقه‌ها را ندارند و همچنین از آنجایی که افراد نامبرده مرتکب هیچ جرمی نشده‌اند دستگاه امنیتی و قضایی باید بدون هیچ قید و شرطی آنان را آزاد کند و در غیر اینصورت آنان به همراه دیگر کارگران و خانواده‌هایشان به تجمع اعتراضی خود ادامه خواهند داد.
***
ملاقات اعضای سندیکای شرکت واحد با خانواده رضا شهابی
بنابه خبر منتشر شده از سوی سندیكای كارگران واحد، اعضای این سندیکا در روز جهانی کارگر با حضور در منزل رضا شهابی، عضو هیأت مدیره این سندیکا که از تاریخ ٢٢ خرداد ١٣٨٩ در بازداشت به سر می‌برد ضمن گرامیداشت روز جهانی کارگر با خانواده ایشان همدردی نمودند.
***
افزایش محکومیت ابوالفضل عابدینی به ١٢ سال حبس
بنابه خبر منتشر شده، شعبه ٢٨ دادگاه جمهوری اسلامی ابوالفضل عابدینی را كه در انعكاس اخبار مبارزات كارگران نیشكر هفته سهم مهمی داشت، به یک سال حبس تعزیری محکوم کرد. ابوالفضل عابدینی از پرونده پیشین خود که در پی دستگیری در تیرماه ١٣٨٨ برای وی تشکیل شده بود به ١١ سال حبس قطعی محکوم شده بود و با احتساب این حکم جدید جمعا به ١٢ سال زندان محکوم گردیده است. وی از زمان آخرین دستگیری در ١١ اسفند ١٣٨٨ تا به امروز یک ساعت مرخصی نیز نداشته و از ملاقات حضوری با خانواده خود هم منع شده است.
***

اخبار بین المللی

آرژانتین: اعتصاب کارگران بخش گاز شرکتهای Total و Repsol
به گزارش Bloomberg روز پنجشنبه ٥ مه کارگران بخش تولید گاز طبیعی شرکتهای Total و Repsol با خواست افزایش دستمزد دست از کار کشیدند. این کارگران که مدتهاست بابت افزایش دستمزد خود در حال مبارزه هستند، خواهان ٣٦ درصد اضافه دستمزد شده‌اند. کارفرمایان تا کنون با ٢٠ درصد افزایش موافقت کرده‌اند، ولی کارگران می‌گویند این مقدار کافی نیست و ٣٦ درصد اضافه دستمزد حق طبیعی آنهاست. Juan Ayala سخنگوی فدراسیون کارگران نفت و گاز گفته است که ما اعتصابمان را از روز ٥ مه آغاز کرده‌ایم و برای گسترش آن به بخش نفت در حال تصمیم گیری هستیم. حدود ٦٠٠٠ کارگر در بخش تولید گاز طبیعی این دو شرکت کار میکنند.
***
عراق: تهدید به اعتصاب از سوی کارگران شركت نفت جنوب عراق
بنابه خبر منتشر شده، بیش از ٤٠٠ تن از کارگران و کارمندان شرکت نفت جنوب عراق با اجتماع در مقابل ساختمان این شرکت، خواهان افزایش میزان دستمزدهای ماهانه خود و پرداخت سود سالانه شرکت شدند. این كارگران اعلام کردند اگر مقامات دولتی و شرکت نفت به خواسته‌هایشان توجه نکنند کار را در میدانهای نفتی تعطیل و اعتصاب خواهند کرد.
***
لهستان: آتش سوزی در یکی از معادن لهستان
به گزارش خبرگزاری فرانسه بر اثر آتش سوزی روز ١٥ اردیبهشت در یک معدن زغال سنگ در جنوب لهستان یک کارگر معدن و یك امدادگر جان باختند و یازده کارگر نیز دچار سوختگی شدید شدند.
***
چين: جانباختن شش کارگر ساختمانی
روز ٨ فروردین در پی فرو ریختن یک ساختمان در دست ساخت در جنوب غربی چین شش کارگر ساختمانی جان خود را از دست دادند. در جریان ریزش این ساختمان چهار طبقه در استان "گویژو" پانزده کارگر نیز مصدوم شدند.