١٣  اردیبهشت  ١٣٩٠ -  ٣  مه  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٥٥

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهیاعتصاب
اعتصاب دو مركز كارگری در سنندج
كارگران نتن پارسیان اعتصاب كردند
روز ١١ اردیبهشت كارگران شركت "نتن پارسیان" از نیرو سیكل تركیبی سنندج در اعتراض به نپرداختن دستمزدهای معوقه خود دست به اعتصاب زدند. كارگران این شركت حدود ١٥٠ نفر هستند. این كارگران ٤ ماه است كه حقوق نگرفته‌اند. سیگارودی مدیر این شركت حاضر نشد هیچ جوابی به كارگران بدهد. كارگران در مقابل این بی جوابی مدیر شركت در مقابل شركت اصلی پیمانكاری "مپ نا" تجمع كردند و خواهان رسیدگی به حقوق‌های معوقه خود شدند. مسئولین این شركت بر اثر فشار اعتراض كارگران اعتصابی قول دادند در یك هفته بعد دو ماه از حقوقهای معوقه را پرداخت كنند و دو ماه بقیه را به مرور پرداخت خواهند كرد.
كارگران اعلام كردند اگر تا یك هفته دیگر این قول و قرارها اجرا نشود اعتصاب را از سر میگیرند.
اعتصاب كارگران پرهون طرح
گروه مكانیك و برق این شركت روز ١٢ اردیبهشت در اعتراض به نپرداختن ٥ ماه دستمزدهای معوقه خود دست به اعتصاب زدند. در مقابل اعتصاب كارگران، رئیس شركت مربوطه به جای جواب به خواست كارگران به آنها اعلام كرد یا باید فعلا كار بدون حقوق را ادامه بدهید یا برگه‌های تصفیه حساب را امضا كنید. كارگران در مقابل این گستاخی كارفرما كه میخواست كارگران اعتصابی و معترض را اخراج كند پاسخ محكمی به او دادند. كارگران اعلام كردند اعتصاب را تا پرداختن دستمزدهای معوقه ادامه خوهند داد.
***
هزاران کارگر ٥ پتروشیمی ماهشهر بار دیگر دست به اعتصاب زدند
طبق خبری که به حزب کمونیست کارگری رسیده است، روز چهارشنبه هفتم اردیبهشت، هزاران کارگر ٥ شرکت پتروشیمی در ماهشهر مجددا دست به اعتصاب زدند. خواست کارگران پایان دادن به شرکت‌های پیمانی و عقد قرارداد مستقیم و جمعی با کارفرمایان و دولت است. کارگران شرکتهای خوارزمی، امیر کبیر، تندگویان، اروند و فجر ١ در ماهشهر از هفتم اردیبشهت از رفتن به سر کار خودداری کردند و دست به تجمع اعتراضی زدند و اعلام کردند که آنها نیز خواهان توافقی شبیه به کارگران پتروشیمی بندر امام هستند، یعنی دولت و کارفرماها باید تعهد کتبی بدهند که ظرف سه ماه با آنها قرارداد مستقیم خواهند بست و به کار شرکت‌های پیمانی طرف حساب کارگران پایان داده خواهد شد. کارگران اعلام کردند در صورت عدم دریافت جواب، روز شنبه ١٠ اردیبهشت نیز به اعتصاب ادامه خواهند داد.
***
یک ماه تحصن کارگران شرکت مخابرات راه دور شیراز
بنابه خبری كه روز جمعه ٩ اردیبهشت منتشر شد، نزدیک به یک ماه از تحصن کارگران ٢٥٠ تن از كارگران شرکت مخابرات راه دور شیراز می‌گذرد. این كارگران از آغاز سال ٩٠ در مقابل استانداری تحصن كرده‌اند كه همچنان ادامه دارد. در این خبر آمده است كه این کارگران علاوه بر تحصن، هر روز تا مقابل اداره صنایع استان راهپیمایی می‌کنند. کارگران معترض شرکت مخابرات راه دور شیراز خواستار پرداخت حقوق عقب افتاده خود که به ٢٢ماه می‌رسد شده‌اند. این كارگران همچنین خواستار اجرای قانون بازنشستگی هستند. این کارگران اعلام کرده‌اند، تا رسیدن به خواسته‌هایشان به تحصن خود ادامه خواهند داد.
***
تجمع اعتراضی بیش از ١٠٠٠ نفر از کارگران کارخانه کیان تایر
روز سه شنبه ٦ اردیبهشت بیش از ١٠٠٠ نفر از کارگران کارخانه کیان تایر در مقابل کارخانه، در اعتراض به عدم پرداخت ٦ ماه دستمزدهای معوقه خود دست به تجمع اعتراضی زدند. كارگران اعلام كرده‌اند كه در صورت پرداخت نشدن دستمزدهای معوقه، به اعتراضات خود ادامه خواهند داد.
***
اعتصاب كارگران كارخانه تراكتورسازی تبریز
بنابه خبری كه منتشر شده است کارگران کارخانه تراکتورسازی تبریز جهت دستیابی به مطالبات خود دست به اعتصاب زدند و ضمن خودداری از کار در این کارخانه اجتماع نمودند. این اعتصاب با خواست پرداخت فوری دستمزدها و مطالبات معوقه، رسمی کردن کارگران با بیش از پنج سال سابقه کار، بازنشسته کردن کارگران با بیش از ٢٠ سال سابقه کار، بازگشت به کار کارگران اخراجی و قرار گرفتن دوباره این کارخانه تحت پوشش مجتمع تراکتور سازی ایران بر پا گردیده.
***
اعتصاب ١٠٠ تن از كارگران كارخانه پاك پی
بنابه خبری كه روز ٥ اردیبهشت منتشر شده است، در پی عدم پرداخت حقوق پرسنل و کارگران کارخانه لبنیات پاستوریزه پاک پی ١٠٠ نفر از پرسنل این شرکت دست به اعتصاب زدند. این اعتصابیون خواهان دریافت حقوق معوقه و سایر مزایای خود شدند .
***
اعتراض و تجمع کارگران در مقابل فرمانداری مسجد سلیمان
بنابه اخبار منتشر شده روز پنجشنبه ٨ اردیبهشت بیش از ٤٠٠ تن از کارگران شاغل در بخش‌های مختلف شهر مسجد سلیمان و لالی در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای معوقه خود در مقابل فرمانداری این شهر تجمع کردند. كارگران همچنین خواهان لغو قراردادهای موقت و جلوگیری از اخراج كارگران شدند. كارگران شعار می‌دادند: "تشکل، اعتصاب، حق مسلم ماست، کارگران جهان اتحاد اتحاد، معیشت زندگی حق مسلم ماست، کارگر می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد، قرارداد موقت دیگر کارش تمام است".
***
اعتراض كارگران اخراجی معدن آق دره مقابل فرمانداری تکاب
كارگران اخراجی معدن آق دره تکاب روز یکشنبه ٤ اریبهشت در مقابل درب ورودی و حیاط فرمانداری این شهرستان تجمع اعتراضی برگزار کردند. این کارگران که چند روز پیش به علت آنچه که تعطیلی کارخانه طلای آقدره اعلام شده بود بیكار شده بودند با برگزاری این تجمع خواستار رسیدگی به وضعیت خود شدند.
***
ادامه اعتصاب كارگران سنگ معدن بافق
بنابه خبری كه روز پنجشنبه ٨ اردیبهشت ماه منتشر شده است، اعتصاب كارگران سنگ معدن بافق كه از روز شنبه گذشته شروع شد، هنوز ادامه دارد. كارگران از رفتن به سركار خودداری میكنند و ریل آهن شهر را بسته و مانع از تردد قطارها میشوند. روز سه شنبه ٦ اردیبهشت ٤ هزار نفر در تظاهرات كارگران شركت كردند. در خبر دیگری آمده است كه در جریان اعتراضات این كارگران دهها تن دستگیر و ٥٨ نفر نیز مجروح شده‌اند.
***
اعتراض كارگران اخراجی کشتارگاه مرغ (مریشک) سنندج
بنابه خبری كه منتشر شده است، کشتارگاه مرغِ پر سنندج در محور سنندج- کامیاران واقع است . کارفرمای کشتارگاه مرغ پر سنندج ٤ ماه پیش، ٣٠ نفر از کارگران این شرکت را اخراج کرده و هنوز حقوق و مزایای آنها را نپرداخته است. این کارگران بعد از اخراج به اداره کار سنندج مراجعه و طرح شکایت کرده‌اند. این کارگران صبح روز دوشنبه ٢٩ فروردین مقابل استانداری تجمع کرده و خواهان بازگشت به کار شدند، اما جوابی دریافت نکردند. در ادامه و در روز ٣٠ فروردین مقابل اداره کار تجمع کرده و گفتند تا از طرف مسئولین مربوطه پاسخی روشنی نگیرند، هم‌چنان به اعتراض برای بازگشت به کار خود ادامه خواهند داد.
***
تجمع مجدد کارگران چینی‌سازی البرز در مقابل مجلس
بنابه خبری كه خبرگزاری دولتی فارس روز دوشنبه ٥ اردیبهشت منتشر شده است، جمعی از کارگران شرکت چینی‌سازی البرز مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. یکی از کارگران گفته است: از تاریخ ٢٥ اسفندماه ١٣٨٨ شرکت چینی‌سازی البرز منحل شد و از این تاریخ تاکنون با ما تسویه ‌حساب نکردند و ما در حال حاضر یک سال است که حقوق و مزایایمان را دریافت نکرده‌ایم. او در ادامه می‌گوید: با انحلال این شرکت حدود ١٨٥ نفر کار خود را از دست دادند.
***
اعتراض نانوایی‌ها در شهر اصلاندوز به گران شدن نان
بنابه گزارش منتشر شده، در شهر اصلاندوز در استان اردبیل قیمتهای نان تا ٥٠ تومان افزایش یافته كه این مسئله باعث اعتراض همه مردم از جمله خود نانوایی‌ها شده است. قیمتها در حال حاضر به شرح زیر میباشد: نان لواش ٨٠ تومان، نان بربری و سنگك ٢٥٠ تومان، فطیر ٣٠٠ تومان.
***

دستمزدهای پرداخت نشده

شرکت صنایع ذوب شمال گرگان كارگران را اخراج و حقوق نمی‌پردازد
بنابه خبری كه منتشر شده است، شركت صنایع ذوب شمال گرگان، ٦٠ تن از كارگران را اخراج كرده و از ٤ ماه پیش نه حقوقی به كارگران داده و نه عیدی و پاداش و بن كارگری كارگران را پرداخت كرده است.
***

ناامنی محیط كار

خودكشی یك كارگر كارخانه مواد شوینده دراثر فشارهای معیشتی
بنابه خبری كه روز ٢ اردیبهشت منتشر شده بود، یكی از كارگران شركت مواد شوینده در بوئین زهرا در اثر فشارهای ناشی از مشكلات معیشتی دست به خودكشی زد. این خبر می‌افزاید كه او از بالای كارخانه خودش را به پایین پرت كرد و جان می‌بازد.
***
٦ كارگر زنده در آتش سوختند
بنابه خبری كه خبرگزاریهای دولتی ایران منتشر كرده‌اند، آتش سوزی در یك ساختمان در حال ساخت در خیابان سرافرازان مشهد منجر به كشته شدن ٦ تن و مصدودم شدن ٧ تن دیگر از كارگران آن شد. یکی از شاهدان که از ابتدای وقوع این حادثه در محل بود، گفته است: در یک لحظه کارگری به طرف ایستگاه آتش نشانی که رو به روی بلوک ساختمانی بود دوید و با فریاد از آنها کمک خواست. وی افزود: من ٣ کارگر را در طبقه چهارم دیدم که از پنجره سرشان را بیرون آورده و فریاد می‌زدند سوختیم! سوختیم! کمکمان کنید!! وی اضافه کرد: با فریادهای کارگران و رهگذران خودروی آتش نشانی به محل رسید اما در عرض چند دقیقه آب تانکر خودرو آتش نشانی تمام شد. این در حالی بود که شعله‌های سرکش آتش زبانه می‌کشید و دود فضای این محل را سیاه کرده بود. مردم ترسیده بودند و هر کسی دست نزدیکانش را گرفته بود و خانه‌ها را تخلیه می‌کردند. شعله‌های آتش پس از دقایقی فروکش کرد اما ٢ کارگر که در مقابل پنجره کمک می‌خواستند، به هم چسبیدند و سوختند. شاهد دیگری نیز گفت: کارگرانی که توانسته بودند خود را از مهلکه نجات دهند، با طناب، اجساد را تکه تکه از طبقه چهارم و از روی داربست پایین آوردند.
***
جان باختن یک کارگر در اثر نشت گاز
بنابه خبری كه كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل‌های كارگری منتشر كرده است، در تاریخ ٢٣ فروردین جعفر پیغونی کارگر ٥٣ ساله کار گاه سنگ بری و ساكن گرد اكشانه از توابع مهاباد در اثر نشت گاز جان باخت.
***

اخراج و بیكارسازی

اخراج کارگران سد خاکی چپر آباد
بنابه خبری كه كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل‌های كارگری منتشر كرده است، اوایل امسال بار دیگر تعداد ٩ نفر از کارگران مشغول در ساخت سد خاکی چپر آباد واقع در نزدیكی شهرستان اشنویه از کار اخراج شدند. این کارگران همچنین ٤ ماه حقوق معوقه طلب دارند. كارفرمای این شركت تا بحال تعداد ٩٠ تن از كارگران را اخراج كرده است.
***
اخراج کلیه کارگران رسمی شرکت داروپخش البرز
بنابه خبر منتشر شده، مدیران شرکت "داروپخش البرز" کلیه کارگران رسمی شركت داروپخش البرز از كار خود اخراج شده‌اند.
***
اخراج كارگران شركت نیك برش درآستانه روز جهانی كارگر
بنابه خبری كه روز ٥ اردیبهشت منتشر شده است، ٣٠ تن از ٢٢٠ تن از كارگران شركت نیك برش اخراج شده‌اند. این خبر می‌افزاید نیك برش حالت بحرانی دارد و هر چند ماه بین ٢٠ تا ٣٠ نفر از كارگران خود را اخراج می‌كند.
***

معلمان

تجمع معلمان در مقابل مجلس رژیم در تهران
بنابه خبری كه منتشر شده است، روز شنبه ١٠ اردیبهشت ماه تعدادی از معلمان نهضت سوادآموزی شهرستانهای اسلامشهر، رباط کریم و واوان در مقابل مجلس اسلامی در تهران دست به تجمع زدند. این معلمان به عدم استخدام در وزارت آموزش و پرورش معترض هستند.
***
بیانیه انجمن صنفی معلمان كردستان به مناسبت روز معلم
انجمن صنفی معلمان كردستان در آستانه روز معلم و اول مه، بیانیه‌ای صادر کرد كه در بخش مطالبات آن آمده است: «انجمن صنفی معلمان كردستان ضمن تبریك روز معلم به تمامی همكاران در سراسر كشور و آرزوی موفقیت در امرآموزش موارد زیر را به عنوان اهم خواسته‌های خود اعلام می‌دارد:
١-ما خواهان آزادی بی قید و شرط همكاران زندانی رسول بداغی، سید هاشم خواستار و نبی الله باستان بوده و همچنین خواستار مختومه كردن تمامی پروند ه‌های فعالین صنفی در محاكم مختلف می‌باشیم.
٢- ما خواهان رفع توقیف از نشریه ی قلم معلم بعنوان تنها نشریه ی مستقل فرهنگیان ایران هستیم.
٣-آنگونه كه استحضار دارید روز ١٩ اردیبهشت سالروز جان باختن فرزاد كمانگر، عضو هیئت مدیره ی انجمن صنفی معلمان كردستان می‌باشد. ضمن ارج نهادن به تلاش‌های انسانی این معلم شریف و بزرگوار، انجمن صنفی معلمان كردستان به همین مناسبت و در همین روز تحت شعار "نفی خشونت سازمان یافته و دفاع از حق حیات" از عموم فرهنگیان می‌خواهد با بر افروختن شمع در كلاس‌هایشان این روز را گرامی بدارند. ما از شما معلمان گرامی می‌خواهیم درس روز ١٩ اردیبهشت، درس مبارزه با خشونت در هر شكل و شمایلی خواهد بود. ما به كودكان می‌آموزیم كه انسانها فارغ از نژاد، مذهب و زبان و طبقه با هم برابرند و با ملیتاریسم و جنگ طلبی به مخالفت برخاسته و صلح طلبی را از بالاترین فضایل انسانی بر خواهیم شمرد. عشق و دوستی ملل را به جای دشمنی و عداوت بر خواهیم نشاند.
در پایان انجمن صنفی معلمان كردستان روز ١١ اردیبهشت، روز جهانی كارگر را به تمامی كارگران شادباش گفته واز خواسته‌ها و مطالبات آنان پشتیبانی می‌نماید.»
***
بیانیه کانون صنفی معلمان ایران به مناسبت روز معلم، ١٢ اردیبهشت
کانون صنفی معلمان ایران روز ٩ اردیبهشت ماه، به مناسبت روز معلم بیانیه‌ای منتشر كرده و خواسته‌ها و مشکلات آموزشی در مدارس ایران را بار دیگر یادآور شده است. در این بیانیه، با ابراز اعتراض به طرح حذف یارانه‌ها، عدم افزایش دستمزدها متناسب با تورم واقعی در كشور و عدم مشاركت معلمان در موارد درسی، و با یادآوری موج انقلابات در خاورمیانه، همچنین در بخشی از آن آمده است: "افت آموزشی، بی‌انگیزگی آموزگار و دانش آموز، فرسودگی بسیاری از ساختمان‌های آموزشی ـبه گفتهٔ مسئولان، دست کم چهل درصدـ فضاهای آموزشی نامناسب و دلگیر، شمار بالای بازماندگان از تحصیل، روزمرگی آموزش و پرورش، رفتار سلیقه‌ای برخی مدیران، نقش کم رنگ آموزگاران در ادارهٔ مدرسه‌ها، بی‌توجهی به تجربه گران سنگ آموزشی بازنشستگان، مشکلات معیشتی و اقتصادی فرهنگیان، بی‌ثباتی در مدیریت و... واقعیت‌های زندگی ماست و بنابراین، در بازگویی آن، هیچ کس و هیچ نهادی از ما شایسته‌تر نیست. بگذریم که این گفتن‌ها و نوشتن‌ها، می‌تواند وظیفه و رسالت انسانی و صنفی ما هم باشد." در پایان این بیانیه آمده است: "در پایان لازم است در روزی که به نام معلم نامگذاری شده است یادی کنیم از چند تن از آموزگاران ارزنده‌ای که مدتهاست در زندان بسر می‌برند: رسول بداقی، هاشم خواستار، عبداله مومنی، نبی اله باستان، محمد داوری و ... باشد که هرچه زود‌تر، به جای شرمساریمان به نزد همسر و فرزندان این عزیزان، شاهد آزادی این دوستان باشیم."
***

درباره فعالین كارگری

خلیل کریمی بعد از چهار ساعت بازداشت و بازجوئی آزاد شد
بنا بر گزارشی كه اتحادیه آزاد کارگران ایران روز ٨ اردیبهشت منتشر كرده است، خلیل کریمی از اعضا و نماینده این تشكل برای اخذ مجوز برگزاری مراسم روز جهانی کارگر در شهر سنندج پس از چهار ساعت بازجویی توسط مامورین اطلاعات نیروی انتظامی آزاد شد. پس از مراجعه خلیل به فرمانداری سنندج و ملاقات حضوری وی با فرماندار و اعلام این نکته از سوی فرماندار مبنی بر اینکه ساعت ١٣ ظهر جواب قطعی را به شما خواهیم داد خلیل از فرمانداری سنندج خارج می‌شود و پس از حدود ده دقیقه توسط دو نفر از مامورین اطلاعات نیروی انتظامی در خیابان بازداشت و به مقر این نیرو منتقل شده و پس از چهار ساعت بازجوپی در مورد اتحادیه آزاد کارگران ایران و مراسم روز جهانی کارگر آزاد میشود.
***
بازداشت و اذیت و آزار فعالین كارگری شهر سنندج
بنا بر گزارشی كه اتحادیه آزاد کارگران ایران روز ١٠ اردیبهشت منتشر كرده است روز ١٠ اردیبهشت ماه شیث امانی، شریف ساعد پناه و صدیق کریمی از اعضای هیأت مدیره این تشكل و غالب حسینی، خالد حسینی و یدالله قطبی از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری توسط اداره اطلاعات سنندج احضار و مورد باز جویی قرار گرفتند. در همین حال ساعت ٩ صبح نیز خلیل کریمی از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران در شهر سنندج بار دیگر توسط مامورین اطلاعات نیروی انتظامی و پس از چهار ساعت آزاد شد. این کارگران هیچکدام تعهدی مبنی بر عدم شرکت در مراسم روز جهانی کارگر نداده و از حق کارگران برای برگزاری آزادانه مراسم این روز دفاع کرده‌اند. بنا براین گزارش شریف ساعد پناه در پاسخ به خواست عدم شرکت در مراسم روز جهانی کارگر که از سوی مامورین امنیتی مطرح شده بود اعلام کرده است: من یک خانواده چهار نفره کارگری هستم که همگی بیکار هستیم، اعتراض حق من است، روز جهای کارگر روز ماست و من در تجمعات و اعتراضات این روز شرکت خواهم کرد. همچنین شیث امانی و صدیق کریمی نیز در دفاع از حق کارگران برای برگزاری مراسم روز جهانی کارگر اعلام کرده‌اند برگزاری مراسم این روز حق مسلم ماست و شما به جای اینکارها و احضار ما میباید مکان مناسب در اختیار ما قرار میدادید و امنیت آن را نیز تامین میکردید. در ادامه این خبر آمده است كه شریف ساعدپناه پس از آزادی در ساعات صبح همان روز همراه با شیث امانی، خلیل كریمی و صدیق كریمی، ساعت ٢ بعدازظهر بار دیگر به اداره اطلاعات احضا شد و تا ساعت ٤ بعدازظهر آزاد نشده بود. اعضای دستگیر شده كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری، غالب حسینی، خالد حسینی و یدالله قطبی نیز همچنان در بازداشت بسر می‌بردند.
***
غلامرضا غلامحسینی آزاد شد
غلامرضا غلامحسینی عضو سندیکای کارگران شرکت واحد که از تاریخ ١٤ آبان ١٣٨٩ دستگیر و در بازداشت به سر می‌برد سرانجام در ساعت ٢٢ و ٣٠ دقیقه روز ٧ اردیبهشت با تودیع قرار وثیقه ٣٠ میلیون تومانی و کفالت ده میلیونی از زندان رجایی شهر آزاد شد.
***
منصور اسانلو به جراحی فوری قلب نیاز دارد
بنابه خبری كه اخیرا منتشر شده است، فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل شرایط جسمانی منصور اسانلو را بدتر از گذشته گزارش كرده و گفته است او نیاز به عمل جراحی فوری قلب دارد. این فدراسیون از رژم ایران خواسته است اسانلو را برای انجام معالجات پزشکی آزاد کند.
***

اطلاعیه

بیانیه کانون مدافعان حقوق کارگر به مناسبت پیروزی کارگران ماهشهر در مبارزه با قراردادهای موقت
این دومین باری است که کارگران در چند ماه گذشته در مبارزه با قراردادهای موقت و پیمانکاری پیروزی به دست می‌آورند. کارگران پتروشیمی تبریز نیز قبلا در یک اعتصاب موفق شدند شرکت‌های پیمانکاری را در این مجتمع حذف کنند. کارگران مجتمع صنعتی ماهشهر نیز با اعتصاب یک پارچه‌ی خود سودطلبی کارفرما را در میدان دادن به شرکت‌های پیمانکاری به چالش کشیده وموفق به کنار گذاردن این شرکت‌ها از چرخه‌ی کار و تولید شدند.
شرکت‌های پیمانکاری که ساخته و پرداخته سرمایه‌داران برای به بند کشیدن کارگران و استثمار وحشیانه‌تر آنان است، نزدیک به دو دهه است که در موسسات اقتصادی مستقر شده‌اند. این شرکت‌ها که اغلب در دست مدیران سابق موسسات است با در اختیار گرفتن بخش‌های مختلف خدمات و تولید در حقیقت کارگران را استثمار مضاعف می‌کنند و بخشی از حقوق ناچیز کارگران را برای خود بر می‌دارند و کارگران با بستن قراردادهای موقت برای کارهایی دائمی، در حقیقت حقوقشان پایمال می‌شود. آنها با بستن این قراردادها کارگران را دائم در معرض اخراج و تهدید به بیکاری قرار می‌دهند و به آنان کمترین حقوق برای بیشترین کار را می‌پردازند و از آنجا که شرکت‌های پیمانکاری با اتمام قراردادشان هیچ گونه مسوولیتی در قبال کارگران ندارند، در حقیقت حق و حقوق کارگران را در پرداخت سنوات، بیمه، و مزایا و غیره پایمال می‌کنند و امنیت شغلی را از کارگران می‌گیرند. پیروزی کارگران اعتصابی در ماهشهر هنگامی محقق شد که پس از حمله نیروهای انتضامی به کارگران و دستگیری تنی چند، سایر کارگران در بخش‌های دیگر به آنان پیوستند و این مساله نشان داد که با وحدت و همدلی کارگران پیروزی میسر است.
کانون مدافعان حقوق کارگر که بارها زالوصفتی این شرکت‌های پیمانکاری را برملا کرده و قراردادهای موقت را مردود دانسته است،‌ این پیروزی کارگران را شادباش گفته و بار دیگر بر این مساله تاکید می‌کنیم برای این که این پیروزی تنها در حد توافقات روی کاغذ باقی نماند، اتحاد و یک پارچگی کارگران و داشتن تشکل‌های مستقل ضروری است.
کانون مدافعان حقوق کارگر
اول اردیبهشت ٩٠
***
راهپیمایی كارگران ایران خودرو در روز كارگر
بنا به گزارش منتشر شده كارگران كارخانه ایران خودرو تصمیم دارند روز جهانی كارگر از میدان آزادی به سمت میدان انقلاب راهپیمایی برگزار كنند.
***
همراه و همگام با كارگران جهان در همدردی با كارگران آسیب دیده
سه تشكل كارگری، سندیكای كارگران شركت واحد، اتحادیه آزاد كارگران ایران و هیئت بازگشائی سندیکای فلز کار و مکانیک با انتشار بیانیه‌ای روز ٢٨ آوریل، روز جهانی همدردی با كارگران آسیب دیده در محیط كار را گرامی داشتند. در بخشی از این بیانیه آمده است: "کارگران ایران در شرایطی این روز را گرامی میدارند که وضعیت ایمنی در محیط‌های کار در بدترین شرایط در طی چند دهه گذشته قرار دارد. راننده‌ای که در پشت فرمان اتوبوس در هوای بسیار آلوده کار میکند، کارگران معادن، پالایشگاه، پتروشیمی، ماشین سازی، معلمی که تدریس میکند تا کارگر کشاورزی و همه و همه از این قاعده مستثنی نیستند و زنان و کودکان کارگر جدا از این که به دلیل انجام کارهای سخت و زیان‌آور قربانی حوادث شغلی می‌شوند، همچنین قربانی آزار و اذیت جنسی برخی کارفرمایان و همکاران مرد خود نیز می‌گردند."
***
جمهوری اسلامی از گردهمایی برگزاری مراسم اول مه كارگران در شهر سنندج ممانعت كرد
بنا بر گزارشی كه اتحادیه آزاد کارگران ایران روز نهم اردیبهشت منتشر كرده است بیش از ٢٠٠ نفر از کارگران شهر سنندج به دعوت اتحادیه آزاد کارگران ایران و کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری قصد بر پایی یک گردهمایی برای استقبال از اول ماه مه در منطقه هفت آسیاب شهر سنندج را داشتند که با حضور پیشاپیش مامورین اطلاعات نیروی انتظامی در محل مواجه شدند. بنا بر این گزارش پس از رسیدن جمعیت به منطقه هفت آسیاب مامورین انتظامی نسبت به برگزاری هر گونه مراسمی در آنجا به کارگران هشدار دادند و از آنان خواستند محل را ترک کنند. کارگران حاضر در محل نیز پس از روشن کردن آتش و برپایی رقص و پخش شیرینی محل را ترک کردند. بر اساس این گزارش مامورین انتظامی تا رسیدن کارگران به میدان گاز آن‌ها را همراهی کرده و اقدام به فیلمبرداری از آنان کردند.
***
کارگران در تهران، کرج و سنندج به استقبال اول مه رفتند
سنندج: طبق گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، روز ٩ اردیبهشت بیش از ٢٠٠ نفر از کارگران شهر سنندج به دعوت این اتحادیه و کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری قصد برپائی مراسم اول مه داشتند که حضور پیشاپیش مامورین اطلاعات نیروی انتظامی در محل مواجه شدند. طبق این گزارش پس از رسیدن کارگران به منطقه هفت آسیاب سنندج، مامورین انتظامی نسبت به برگزاری هر گونه مراسمی در آنجا به کارگران هشدار دادند و از آنان خواستند محل را ترک کنند. کارگران حاضر در محل نیز پس از روشن کردن آتش و برپایی رقص و پخش شیرینی محل را ترک کردند. بر اساس این گزارش مامورین انتظامی تا رسیدن کارگران به میدان گاز آنها را همراهی کرده و اقدام به فیلمبرداری از آنان کردند. اتحادیه آزاد کارگران برپائی مراسم روز جهانی کارگر را حق مسلم کارگران دانسته و ایجاد هرگونه مانع در برابر کارگران برای گرامیداشت این روز را قویاً محکوم کرده است.
تهران: طبق خبری که به حزب کمونیست کارگری رسیده است روز ٩ اردیبهشت دهها نفر از کارگران در شرق تهران مراسمی به مناسبت اول مه برپا کردند. در این مراسم چند نفر درمورد اول مه و وضعیت کارگران و مردم در ایران سخنرانی کردند، سرود اول مه خواندند و به شادی پرداختند. طبق این گزارش روز ٩ اردیبهشت مراسم‌های مشابهی در شرق تهران برپا شده است. بدین ترتیب کارگران تهران به استقبال اول مه روز جهانی کارگر رفتند.
طبق خبر دیگری که به حزب رسیده است، روز ٩ اردیبهشت حدود صد نفر از کارگران و اعضای خانواده‌های آنها که از كارخانجات جاده كرج و ایران خودرو بودند با برگزاری مراسمی در حوالی كرج به استقبال اول مه رفتند. در این مراسم، كارگران قطعنامه هفت تشکل کارگری و قطعنامه اتحاد كارگران ایران را که تازه تاسیس شده است قرائت کردند و حمایت خود را از مفاد این قطعنامه‌ها و مطالبات آنها اعلام کردند. طبق این گزارش فضای شاد و رزمنده‌ای بر این مراسم حاکم بود.
حزب کمونیست کارگری ایران
١٠ اردیبهشت ١٣٩٠، ٣٠ آوریل ٢٠١١
***
دستگیر شدگان اول مه سنندج باید فورا از زندان آزاد شوند
امروز روز اول مه، ١١ اردیبهشت، در شهر سنندج، جمهوری اسلامی از بیم برگزاری اول مه در این شهر كه سنت برگزاری اول مه‌های باشكوه را دارد، صدیق كریمی، خلیل كریمی، شیث امانی، سه عضو هیات مدیره اتحادیه آزاد و از چهره‌های شناخته و محبوب كارگران را دستگیر و زندانی كرد. اكنون سه روز است كه جمهوری اسلامی فعالین و رهبران كارگری در این شهر را زیر فشار گذاشته، احضار و تهدید میكند و آنها را زیر فشار گذاشته است كه در مراسم اول مه شركت نكنند، تا مانع بزرگداشت این روز در شهر سنندج شوند. اما كارگران كوتاه نیامده و اعلام داشته‌اند كه گرامیداشت اول مه را حق خود میدانند و در مراسم این روز شركت خواهند كرد. از جمله همانطور كه در اطلاعیه شماره قبل گزارش كردیم، هم اكنون شریف ساعد پناه عضو دیگر اتحاد آزاد كارگران از دیروز و غالب حسینی، خالد حسینی، یدالله قطبی سه عضو كمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای كارگری از روز ٩ اردیبهشت در بازداشت بسر میبرند.
برگزاری مراسم اول مه همانطور كه كارگران دستگیر شده سنندج اعلام داشته‌اند، حق مسلم و خدشه ناپذیر کارگران است. با تمام قوا به این دستگیری‌ها اعتراض كنیم و حق پایه‌ای خود برای بزرگداشت روز جهانی كارگر را ارج بداریم. با تجمعات اعتراضی خود و جمع شدن در مقابل محل بازداشت كارگران دستگیر شده، خواهان آزادی فوری آنان شویم. مردم شهر سنندج نقش مهمی در آزاد كردن كارگران زندانی و دستگیر شدگان اول مه در این شهر دارند. باید یك خواست مهم امروز همه كارگران در همه شهرها آزادی فوری كارگران زندان، آزادی دستگیر شدگان اول مه سنندج و آزادی همه زندانیان سیاسی از زندان باشد.
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
١١ اردیبهشت ١٣٩٠، ١ مه ٢٠١١
***

اخبار بین المللی

هندوستان: اعتصاب ٨٠٠ خلبان شرکت هوا پیمایی Air India
به گزارش Zee News روز سه شنبه ٢٥ آوریل ٨٠٠ خلبان شرکت هواپیمایی Air India با خواست افزایش دستمزد و بهبود شرایط کار دست به اعتصاب زدند. قبلا Rishab Kapoor دبیرکل اتحادیه خلبانان هندوستان اعلام کرده بود که سه شنبه ٢٥ آوریل از نیمه شب اعتصاب شروع خواهد شد، چنانچه مذاکراتشان نتیجه‌ای ببار نیاورد. این اتحادیه می‌گوید، کارفرمایان با بی توجهی به خواست آنها، آنها را مجبور به دست زدن به اعتصاب کرده‌اند، تا بر طبق قانون بهانه‌ای برای انحلال اتحادیه داشته باشند.
***
ویتنام: پایان موفقیت آمیز اعتصاب کارگران کارخانه تولید کفش
به گزارش Monsters & Critics اعتصاب ١٣٠٠ کارگر کارخانه تولید کفش Stateway Vietnam Footwear در شهر Hai Phong که از روز دوشنبه ٢٦ آوریل شروع شده بود، روز چهارشنبه ٢٧ آوریل با دستیابی به مطالباتشان پایان یافت. خواست آنها ٢٥ در صد افزایش دستمزد در ماه بود که با موافقت کارفرمایان آنها به سر کار خود باز گشتند. بر طبق قانون کار ویتنام، اعتصابات باید با اجازه مقامات محلی دولتی و اتحادیه‌های زرد کارگری که وابسته به دولت هستند صورت بگیرند، ولی در عمل هیچکدام از اعتصابات به تایید قبلی دولت نمیرسند.
بر طبق گزارشات از اول سال ٢٠١١ تا کنون بیش از ١٠٠ اعتصاب کارگری اتفاق افتاده است که بیشتر آنها برای افزایش دستمزد، حق بیمه‌، پاداش و بهبود شرایط کار بوده است.
***
ژاپن: اخراج ٤٠٠٠٠ کارگر از شرکت پاناسونیک
به گزارش رویترز شرکت سازنده لوازم الکتریکی پاناسونیک اعلام کرد که در طی دو سال آینده تعداد ٤٠ هزار کارگر یا بیش از ١٠ در صد نیروی کارش را اخراج خواهد کرد. آنها دلیل اینکار را پائین آوردن هزینه‌ها و قدرت رقابت بیشتر با رقبای خود اعلام کرده‌اند. شرکت پاناسونیک پس از ادغام با شرکت سانیو حدود ٣٨٠ هزار کارگر در اختیار دارد. آنها گفته‌اند بیشتر اخراجی‌ها در خارج از ژاپن خواهد بود.