٢٣  فروردين  ١٣٩٠ -  ١٢  آوريل  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٥٢

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتراضات
اعتصاب و ادامه اعتراض بیش از ٢ هزار کارگر مجتمع پتروشیمی بندر امام
بدنبال تجمع اعتراضی کارگران مجتمع پتروشیمی بندر امام در روز ٢٨ اسفند ماه سال گذشته حول خواست پایان دادن به نقش پیمانکاریهای واسطه‌ای متعدد و انعقاد قراردادهای مستقیم با پتروشیمی که خبر آن در اول فروردین ماه منتشر شد، این کارگران در ادامه اعتراضات خود و بنابر قراری که در همان تاریخ برای برگزاری تجمع اعتراضی در روز ٢٠ فروردین امسال گذاشته بودند روز بیستم فروردین ماه ١٣٩٠ بطور متحدانه و یکپارچه‌ای دست از کار کشیدند و بیش از ٢ هزار نفر از این کارگران از همان ساعات اولیه صبح اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی در محوطه دفتر مرکزی این پتروشیمی کردند. بدنبال این تجمع اعتراضی بزرگ، ظریف کار مدیر عامل این مجتمع بزرگ پتروشیمی بناچار در میان کارگران حاضر شد و با بلندگوی دستی به صحبت و جوابگوئی به اعتراضات کارگران پرداخت و تلاش کرد با بهانه عدم ابلاغیه مصوبه دولت کارگران را آرام کند اما کارگران بارها با خشم فراوان استدلالات وی را رد کردند و بر اجرای فوری خواستهای خود پای فشردند. در این تجمع مسئولینی نیز از اداره کار منطقه برای آرام کردن کارگران در محل حاضر شده بودند. در این تجمع کارگران پلاکارد بزرگی را با مضمون محکوم کردن تبعیض و بی عدالتی و طرح خواست خود مبنی بر ایجاد قرارداد مستقیم در دست داشتند. بنا بر این گزارش در ادامه این تجمع ظریف کار مدیر عامل این شرکت در نهایت به کارگران اعلام کرد که ایجاد قرارداد مستقیم کارگران با پتروشیمی باید با هماهنگی وزیر نفت انجام گیرد. اما کارگران همچنان بر خواست خود پای فشردند و علیرغم پایان دادن به تجمع و ادامه مذاکرات نمایندگانشان با مسئولین پتروشیمی تا پایان وقت اداری بر سر کارهای خود حاضر نشدند و بطور یکپارچه‌ای اعلام کردند تا حصول نتیجه روشن و دست یابی به خواستهایشان همچنان بر سر کار حاضر نخواهند شد و به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.
***
اعتصاب کارگران کارخانه کاغذ سازی پارس به اخراج همكاران خود
بنابر گزارشی كه اتحادیه آزاد کارگران ایران روز ٢١ فروردین منتشر كرده است، کارگران کارخانه کاغذ سازی پارس که تعداد آنان حدود ١٠٠٠ نفر است از صبح بیستم فروردین ماه در اعتراض به اخراج همکاران خود دست به اعتصاب متحدانه‌ای زده‌اند که این اعتصاب روز ٢١ فروردین نیز ادامه داشته است. بنابر این گزارش این اعتصاب بدنبال اخراج ٦٠ نفر از کارگران قرارداد موقت این آعاز شد. کارگرانی که اخراج شده‌اند هر کدام دارای سابقه کاری بین ١٠ تا ١٥ سال در این کارخانه هستند. کارگران کارخانه کاغذ سازی پارس بطور یکپارجه‌ای اعلام کرده‌اند تا بازگشت بکار همکارانشان دست از اعتصاب نخواهند کشید.
***
ادامه اعتصاب و تجمع قدرتمند کارگران پیمانکاریهای مجتمع پتروشیمی بندرامام
بنابر گزارشی كه اتحادیه آزاد کارگران ایران روز ٢١ فروردین ماه منتشر كرده است، اعتصاب و تجمع کارگران پیمانکاریهای مجتمع پتروشیمی بندر امام که از صبح روز ٢٠ فروردین آغاز شده بود روز ٢١ فروردین نیز با ابعاد گسترده تری ادامه یافت و کارگران این مجتمع بزرگ صنعتی از ساعات اولیه صبح با زدن کارت ساعت در محلهای کار خود حاضر نشدند و مانند روز قبل در محوطه بزرگ جلوی دفتر مرکزی این مجتمع اقدام به برپائی تجمع اعتراضی کردند. روز ٢١ فروردین بخشی از این کارگران تنها غذای رستورانها برای پرسنل این مجتمع را تامین کردند اما از دادن هرگونه سرویس دهی تعمیراتی و خدماتی اجتناب کردند. کارگران شعار "پیمانکار نمیخوایم ، نمیخوایم" سر میدادند. بنا بر این گزارش فرماندار منطقه نیز به کارگران اعتراضی پیغام داده است تا شعار ندهند چون مسئولین پیگیر خواسته‌هایشان هستند. در طی نشست روز ٢١ فروردین، کارگران پیشنهاد رئیس امر پرسنلی بمنظور نامه نگاری با مقامات بالاتر را برای حل این مشکل که متضمن وقت کشی بود قاطعانه رد کرده و اعلام نمودند فردا نیز به اعتصاب و تجمع اعتراضی خود ادامه خواهند داد. بنابر این گزارش تا ساعت ٤ بعدازظهر (ساعت مخابره خبر) مسئولین مجتمع در تجمع اعتراضی کارگران حاضرنشده‌اند و رایزنی‌های پشت پرده و مذاکرات مقامات با هم جهت نحوه مقابله یا پاسخ به این اعتراض گسترده کارگران ادامه دارد.
***
اعتراض كارگران شركت فولاد میبد به حقوق پرداخت نشده
نماینده رژیم اسلامی از تفت و میبد در مجلس اسلامی روز ١٦ فروردین گفته است كه حقوق كارگران شركت فولاد میبد ٦ ماه است كه پرداخت نشده است. او گفته است كه کارگران شرکت فولاد میبد در آستانه سال جدید بارها تجمعات اعتراضی برپا کردند و خواستار پرداخت حقوق معوقه خود شدند، اما مسئولان توجهی به این اعتراضات نداشتند. وی افزود: وزارت کار در آستانه عید نوروز قول پرداخت ٣ ماه از حقوق معوقه این کارگران را داده بود که متأسفانه هنوز این امر محقق نشده است و کارگران زحمت کش فولاد میبد در شروع سال جدید با مشکلات بسیاری روبرو شده‌اند.
***
تجمع اعتراضی بیش از ١٠٠٠ نفر از كارگران كارخانه لاستیك سازی البرز
بیش از ١٠٠٠ نفر از كارگران كارخانه لاستیك سازی كیان تایر سه شنبه ١٦ فروردین از ساعت ٨ صبح در مقابل این شركت تجمع كرده و به ادامه تعطیلی این كارخانه و عدم امنیت شغلی اعتراض كردند. به گزارش ایران كارگر این تجمع تا ساعت ١ بعدازظهر ادامه داشت. یكی از كارگران این شركت گفت در ادامه تجمعاتی كه بخاطر پیگیری ٥ ماه حقوق معوقه داشتیم از تاریخ ٢٣ اسفند ٨٩ تا ١٦ فروردین تعطیل اعلام شد. اما امروز كه برای كار آمدیم، كارخانه باز نبود و مواد اولیه و الزامات كار نداشته و مجددا تا تاریخ ٣ اردیبهشت تعطیل اعلام گردید.
***
کارگران ریسندگی و بافندگی کاشان دست به تجمع اعتراضی زدند
صبح روز ١٦ فروردین، کارگران ریسندگی و بافندگی کاشان در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و عیدی دست به تجمع اعتراضی در مقابل فرمانداری این شهر زدند. کارفرما در مقابل اعتراضات ماههای قبل کارگران، متعهد شده بود که هفته‌ای ٨٠ هزار تومان بابت سی ماه حقوق معوقه و دستمزد جاری به کارگران این شرکت پرداخت کند، اما در سه هفته گذشته از تعهد خود سر باز زده است. همچنین قرار بوده است ٤٠٠ نفر از کارگران این کارخانه بازنشست شوند که در این مورد اقدامی صورت نگرفته و کارگران به این مساله نیز اعتراض دارند. سوابق اعتراضات درخشان کارگران این کارخانه باعث شد که بلافاصله فرمانداری با مدیریت این شرکت، روسای ادارات کار و امور اجتماعی، صنایع و معادن، تامین اجتماعی و دیگر مسئولین مربوطه با دستپاچگی تشکیل جلسه بدهند و در مورد این مساله صحبت کنند.
***
تجمع کارکنان "حراست طرح‌های اقتصادی" در مقابل فرمانداری ماهشهر
صبح روز ١٨ فروردین صد تن از کارکنان حراست طرح‌های ساختمانی منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر، در محل فرمانداری این شهرستان دست به تجمع و تحصن زدند. این کارمندان با در دست داشتن پلاکاردهای از جمله "ما را اخراج نکنید" دست به تجمع و تحصن زدنده‌اند. این تجمع با حضور ماموران یگان ویژه به خشونت کشیده شد اما با مقاومت معترضین و عدم ترک محل، استاندار خوزستان، رییس منطقه ویژه اقتصادی، فرماندار، رییس اداره اطلاعات، امام جمعه و فرمانده نیروی انتظامی ماهشهر به محل مراجعه نموده و با وعده و وعید به این معترضین، رضایت آنها برای پراكنده شدن را به دست آوردند.
***

ناامنی محیط كار
خروج جسد دو معدنچی معدن هجدک کرمان پس از ١١٤ روز
پس از آنکه بر اثر ریزش معدن هجدک در استان کرمان چهار کارگر معدن در عمق ٦٠٠ متری زمین مدفون شدند طرح امداد و خروج معدنچیان از این معدن آغاز شد و در ساعات اولیه حادثه جسد یکی از این معدنچیان از زیر آوار بیرون آورده شد و در نهایت نیز بعد از گذشت ١١٤ روز مسئولان شرکت زغالسنگ صبح چهارشنبه ١٧ فروردین از خروج دو جسد دیگر از این معدن خبر دادند.
***
مرگ کارگر ٦٥ ساله بر اثر ریزش ایستگاه مترو در مشهد
بنابه خبر منتشر شده در روز ٢٠ فروردین، کارگر ٦٥ ساله‌ای بعد از فرو ریختن ایستگاه در حال ساخت متروی مشهد جان خود را از دست داد. در این حادثه که ظهر جمعه در بلوار طبرسی مشهد رخ داد، ٦ کارگر در عمق ٣ متری زمین در زیر آوار مدفون شدند كه با تلاش ماموران آتش نشانی ٥ نفر از کارگران از زیرآوار نجات یافتند، اما یک کارگر ٦٥ ساله در این حادثه جان باخت.
***
جانباختن یک کارگر به دلیل عدم امکانات ایمنی در محیط کار
بنابه خبر منتشر شده كارگری به نام "امیر علیمرادی" اهل شهر سقز روز جمعه ١٩ فروردین ماه هنگام کار در شهرک دانشگاه شهر سقز به دلیل عدم وجود امکانات ایمنی در محیط کار و برخورد آجر به سرش دچار خونریزی مغزی گردیده و جان خود را از دست داد.
***
جانباختن يک کارگر در حين حفر چاه
بنا به خبر منتشر شده کارگری به اسم کمال محمدی ٢٣ ساله اهل شهر سقز در حین حفر چاه در تهران بر اثر ریزش چاه زير خاک مدفون شد و جان خود را از دست داد. کمال محمدی دارای همسر و دو فرزند خرد سال بوده که برای تامین زندگی خانواده اش برای کار کردن روانه تهران شده بود.
***
کشته و مجروح شدن دو کارگر در جریان تخریب یك ساختمان
بنابه اخبار منتشر شده، تخریب یک ساختمان دو طبقه در روز ٢٠ فروردین ماه در تهران منجر به کشته و مجروح شدن دو تن از کارگران شد.
***
مرگ كارگر كفاش بر اثر آتش گرفتن كارگاه
بنابه خبر منتشر شده، محسن زمردی، كارگر ٢٢ ساله مغازه كفاشی در رشت، روز ٢٩ اسفند ماه ٨٩ در حادثه آتش سوزی در كارگاه دچار سوختگی می‌شود و روز ٨ فروردین ماه ٩٠ در بیمارستان جانش را از دست می‌دهد.
***

دستمزد و حقوقهای پرداخت نشده
پیش‌بینی ١٠ تا ١٥ روز تاخیر در واریز حقوق فروردین ماه کارکنان دولت
یک کارشناس حساب‌داری بانک ملت گفته است: "در ابتدای هر سال جدید، به دلیل افزایش سالیانه حقوق پرسنل، محاسبه میزان حقوق با تعرفه‌های اعمال شده، به زمان بیش‌تری نسبت به ماه‌های عادی نیاز دارد و با توجه به بزرگی ادارات و تعداد کارکنان حساب‌داری آن حدود یک هفته تاخیر در زمان واریز حقوق پرسنل به وجود می‌آورد. اما در سال جاری که محل پرداخت حقوق از لایحه بودجه به تنخواه برای دو ماه اول سال تغییر کرده است، نحوه محاسبه در حساب‌داری‌های ادارات دولتی و ارایه لیست به بخش‌های مالی فوق و برگشت بودجه مورد نیاز از سوی آنان، این پروسه را از نظر زمانی طولانی‌تر خواهد کرد و به نظر من بین ١٠ تا ١٥ روز تاخیر در پرداخت اولین حقوق کارکنان دولت به وجود می‌آید."
***
بلاتکلیفی ٨٠٠ کارگر شرکت دنا ره سازان با ٥ ماه دستمزد معوقه
بنابر گزارشی كه اتحادیه آزاد کارگران ایران روز ١٧ فروردین ماه منتشر كرده است، مسئولین شرکت دنا ره سازان به بیش از ٨٠٠ کارگر این شرکت اعلام کرده‌اند تا اطلاع ثانوی شرکت تعطیل است و کارگران نباید بر سر کارهای خود حاضر شوند. بنا بر این گزارش کارگران شرکت دنا ره سازان هم اکنون ٥ ماه دستمزد معوقه دارند و در روزهای پایانی سال گذشته با یک اعتصاب سه روزه موفق شدند فقط یک ماه از شش ماه دستمزدهای معوقه خود را دریافت کنند.
***
٧ ماه دستمزد معوق کارگران شرکت ناودیس راه
بنابه خبری كه در سایتها منتشر شده بود٬ بیش از ٦٠٠ نفر از کارگران شرکت راه سازی ناودیس راه موفق به دریافت ٧ ماه از دستمزدهای معوق خود نشده‌اند.
***
٩ ماه دستمزد معوق کارگران شرکت آباد راهان پارس
بنا به خبر دیگری كه در سایتهای اینترنتی منتشر شده بود٬ ٤٠٠٠ نفر از کارگران شرکت راه و ساختمان آباد راهان پارس ٩ ماه است دستمزدی دریافت نکرده‌اند.
***
هفتاد درصد بازنشستگان تامین اجتماعی حداقل حقوق را دریافت می‌کنند
رئیس کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی با اشاره به اینکه فقط ٢٧ هزار تومان به حداقل حقوق مستمری‌بگیران در سال جاری اضافه می‌شود، گفته است: "در حال حاضر ٧٠ درصد بازنشستگان تامین اجتماعی حداقل حقوق را دریافت می‌کنند."
***

اخراج و بیكارسازیها
٤٨٠ هزار نفر در بوشهر بیکار می‌شوند
نماینده رژیم اسلامی در دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی گفت: در صورت لغو قانون کالای همراه ملوان یا ته لنجی، ٤٨٠ هزار نفر در استان بوشهر بیکار می‌شوند.
***
١٠٠ كارگر ریخته‌ گری در دماوند در آستانه بیکاری
علی خواجه‌ای، رئیس مجمع امور صنفی شهرستان دماوند گفته است: هزار کارگر مراکز صنعت ریخته‌گری اسلام آباد شهرستان دماوند که طبعا تامین نیازهای مالی هزار خانواده ساکن در این شهرستان را برعهده دارند، در آستانه بیکاری قرار گرفته‌اند. او در ادامه می‌گوید: در حال حاضر چندین واحد صنعت ریخته‌گری شهرستان دماوند در شهرک اسلام آباد این شهرستان بشکل کجدار و مریز فعال هستند. پس از ایام نوروز قبوض گازی با مبالغ هنگفت به درب هر واحد کارگاهی ارسال شد که در وضعیت نه چندان مناسب بازار کار کنونی مواجه با چنین ارقامی مصداق واقعی ضرب المثل قوز بالای قوز بود. وی افزود: اما داستان به همین جا ختم نمی‌شود چراکه واحدهای صنعتی یاد شده با دلهره در انتظار قبوض برق هستند، بهای خدمات یاد شده برای اغلب صاحبان صنایع شهرستان دماوند غیرقابل پرداخت بوده، کوره‌های ریختگری رو به خاموشی گذاشته‌اند و تعطیلی تمامی این مراکز اشتغالزایی را تهدید می‌کند.
***
٤٠ هزار اخراجی از مخابرات
سعدالله نصیری قیداری، نماینده جمهوری اسلامی از زنجان و طارم در مجلس اسلامی در مصاحبه‌ای با سایت "خانه ملت" گفته است كه با خصوصی شدن مخابرات، ٤٠ هزار نفر از كارگزاران مخابرات روستایی در سطح كشور اخراج و بیكار شده‌اند. او همچنین گفته است كه آنهائی هم كه مشكل اخراج ندارند با معضلات دیگری مثل بیمه روبرو هستند. او گفته است كه كارگزارانی هستند كه ٣٠ سال سابقه كار دارند، اما هنوز بیمه نیستند.
***
آغاز موج اخراج سازیهای کارگران در اولین روزهای کاری سال جدید در شهر صنعتی کاوه
بنا بر گزارشی كه اتحادیه آزاد کارگران ایران روز ١٧ فروردین منتشر كرده است، با آغاز اولین روزهای کاری در سال جدید شرکتهای پی‌ای سی و چینی سازی اسپیدار بطور کامل تعطیل شده و کارگران خود را اخراج کردند. مسئولین شرکت پی‌ای سی پس از مراجعه بیش از ٨٠ کارگر این شرکت برای شروع کار در سال جدید به آنها اعلام کردند شرکت بطور کامل تعطیل شده است. بنا بر این گزارش مسئولین شرکت چینی سازی اسپیدار نیز پس از مراجعه بیش از ١٠٠ کارگر این شرکت برای شروع کار در سال جدید به آنان اعلام کردند کارخانه بطور کامل تعطیل شده است. این خبر می‌افزاید: "بر اساس گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران با پایان گرفتن تعطیلات نوروزی و شروع بکار کارخانه‌ها جلوی اداره کار شهرستان ساوه مملو از کارگرانی شده است که با تعطیلی کارخانجات شهر صنعتی کاوه جهت وصل به بیمه بیکاری به این اداره مراجعه میکنند."
***
خطر اخراج ٥٠ هزار کارگر در شهر صنعتی کاوه
بنابه خبری كه منتشر شده است، حسین اسلامی نماینده رژیم اسلامی در ساوه و زرندیه در مجلس اسلامی گفته است: ٥٠ هزار کارگر در شهر صنعتی کاوه در حال تعدیل هستند و متاسفانه مدیران برخی شرکت‌ها نسبت به اخراج کارگران خود اقدام کرده‌اند و حمایت جدی از کارگران صورت نمی‌گیرد.
***
دهها هزار کارگر معادن سنگ در آستانه اخراج قرار دارند
در پی افزایش ٧٠ درصدی تعرفه صادرات سنگ‌های تزئینی توسط وزارت صنایع و معادن رژیم، احتمال بیکاری دهها هزار کارگر شاغل در این صنعت به شدت افزایش یافت. با وجود اعتراض دست اندرکاران شاغل در صنعت سنگ‌های تزئینی و تعلیق سه ماهه اجرای این مصوبه، پیش بینی می‌شود با اجرای کامل این مصوبه در ماه نخست اجرای آن ٥٠ درصد از معادن این بخش در سراسر ایران تعطیل شود. این اقدام موجب اخراج و بیکاری دهها هزار کارگر شاغل در بخش‌های مختلف این صنعت می‌گردد.
***
بیکاری٤٧٠ نفر از کارگران شرکت گونی بافی جسور تایید شد
بنابه خبری كه خبرگزاری هرانا روز ٢١ فروردین ماه منتشر كرده است، احمد لطفی‌نژاد مدیرکل کار و امور اجتماعی استان آذربایجان شرقی که در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت با اشاره به تعطیلی شرکت گونی بافی جسور اظهار گفته است: "به دنبال خارج شدن مدیرعامل این شرکت از کشور و تعطیلی این واحد تولیدی، ٤٧٠ نفر از کارگران این کارخانه از کار خود بیکار شده‌اند."
***
اخراج هیجده کارگر و مهندس شرکت ژیان
بنابه گزارش منتشر شده، کارفرمای شرکت "ژیان" در آستانه سال جدید، ١٨ نفر از کارگران و مهندسان خود را از کار اخراج کرده است. این شرکت در بخش راهسازی و امور پروژه‌ای در شهرهای شیراز، کیش، بندرعباس و رشت فعالیت می‌کند و دارای ٧٠ نفر پرسنل است. طبق گزارش مذکور کارفرمای مربوطه علاوه بر اخراج این افراد، از پرداخت ٤ ماه دستمزدهای معوقه آنان نیز خودداری می‌ورزد.
***

پرستاران
یک سال در انتظار حقوق‌های عقب مانده
با وجود گذشت یک سال از وعده پرداخت مابه التفاوات ساعت کار پرستاران، در روز پرستار سال گذشته توسط رژیم اسلامی، هنوز وعده‌ها تحقق نیافته و پرستاران همچنان منتظر پرداخت مطالبات قانونی خود هستند. سال گذشته در پی مطرح شدن کاهش ساعت کار پرستاران تا زمان استخدام ٢٣ هزار پرستار جدید، احمدی‌نژاد خطاب به وزیر بهداشت گفته بود که از ابتدای فروردین ٨٩ مابه التفاوت ساعت کار پرستاران به آن‌ها پرداخت شود. حال روز پرستار، که آن را متناسب با روز تولد زینب انتخاب کرده‌اند، فرا رسیده و جز وعده چیزی عاید این "فرشتگان سپید پوش" و "فرشتگان صبور" و "مهر آفرینان شامگاهان درد"، القابی که در سایت‌های حوزه علمیه به پرستاران اعطا گردیده، نشده است. این موضوع تنها به عدم پرداخت مابه التفاوت ساعت کار پرستاران ختم نمی‌شود، بلکه پرداخت پاداش‌ها و سایر مزایای پرستاران نیز با تاخیرهای چند ماهه صورت می‌گیرد و حتا برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی همواره با تاخیرهای طولانی، حق و حقوق پرستاران را پرداخت می‌کنند.
***

اطلاعیه
یک خبر مهم در روند اعتصاب کارگران مجتمع پتروشیمی بندرامام
کارگران پیمانکاریهای سایر مجتمع‌های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر در حمایت از ٢٠٠٠ کارگر اعتصابی مجتمع پتروشیمی بندر امام در مقابل این مجتمع دست به تجمع زدند
بنابر گزارشهای دریافتی توسط اتحادیه آزاد کارگران ایران از ساعات اولیه صبح امروز کارگران پیمانکاری سایر مجتمع‌های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی ماهشهربه محل درب اصلی کارخانه پتروشیمی بندرامام آمدند تا به جمع اعتصاب کنندگان در داخل این کارخانه بپیوندند که با ممانعت حراست مجتمع پتروشیمی بندر امام مواجه شدند. این کارگران که پلاکاردهائی در حمایت از خواستهای کارگران پتروشیمی بندر امام و طرح مطالبات خود در دست داشتند پشت نرده‌های کارخانه تجمع کرده و در حمایت از کارگران اعتصابی داخل مجتمع پتروشیمی بندرامام شعار دادند. بنابر این گزارش کارگران داخل مجتمع پتروشیمی بندر امام نیز که از این حرکت حمایتی کارگران منطقه ویژه بوجد آمده بودند با شعار" تشکر تشکر" از این حرکت ارزشمند آنان قدردانی کردند.
بنابر آخرین گزارشهای دریافتی توسط اتحادیه آزاد کارگران ایران از صبح امروز مامورین حراست مجتمع پتروشیمی بندر امام را مسلح کرده‌اند و آقای بیات رئیس شرکت ملی صنایع پتروشیمی (و معاون وزیر نفت) صبح امروز با هواپیما وارد ماهشهر شده است. اما علیرغم این تمهیدات و با حمایت پرشور کارگران پیمانکاریهای سایر مجتمع‌های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر از اعتصاب و تجمع کارگران مجتمع پتروشیمی بندر امام اعتصاب این کارگران با صلابت و در ابعادی گسترده‌تر ادامه دارد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران به کارگران شرکتهای پیمانکاری منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر که در حمایت از همکاران خود در مجتمع پتروشیمی بندر امام به پا خواسته‌اند درود میفرستد و نسبت به هرگونه تعرضی از سوی حراست و نیروهای امنیتی و انتظامی به کارگران مجتمع پتروشیمی بندر امام هشدار میدهد و خواهان تحقق فوری خواستهای کارگران مجتمع پتروشیمی بندر امام و کارگران سایر پیمانکاریهای منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر است.
اعتصاب، تشکل، تجمع حق مسلم ماست
زنده باد همبستگی و مبارزه متحدانه سراسری کارگران ایران
اتحادیه آزاد کارگران ایران – ٢٢ فروردین ماه ١٣٩٠
****
اعلام حمایت کارگران اخراجی کارخانه پرریس از بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران در اعتراض به سطح دستمزدها
کارگران و هم طبقه ای‌های عزیز!
ما جمعی از کارگران اخراجی کارخانه ریسندگی پرریس از بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران در اعتراض به تعیین دستمزدها حمایت می‌کنیم. ما نسبت به تمامی دست اندازیهای حامیان سرمایه از جمله تعویق دستمزدها، اخراج کارگران، قراردادهای موقت و سفید امضا و در کنار آن حذف یارانه‌ها و افزایش کمرشکن هزینه‌های زندگی که زندگی ما و خانواده‌هایمان را روزبه روز فقیرانه‌تر و فلاکت بارتر میکند، معترضیم. ما در این اولین روزهای آغاز سال جدید، از تمامی کارگران شاغل و بیکار سراسر کشور دعوت میکنیم تا به هر شیوه ممکن از بیانیه اعتراضی اتحادیه آزاد کارگران ایران حمایت کرده و به دست درازی به سفره بی رونق و خالیمان اعتراض کنیم و با اقدامات متحدانه خود اجازه ندهیم بیشتر از این ما را به مرگ تدریجی محکوم کنند و به خاک سیاه بنشانند.
زنده باد اتحاد و همبستگی کارگری
کارگران اخراجی کارخانه پرریس سنندج
١٨ فروردین ٩٠
***
سه خودکشی در مدت کمتر از ١٠ روز
هنوز چند روزی از شروع سال نو (٩٠) نگذشته بود که خبر خودکشی دو جوان ساکن سنندج به نامهای علی رضا و هیمن در شهر محل سکونتشان پیچید و سریعا به شهرهای دور و نزدیک دیگر رسید. دو سه روز بعد از خودکشی علی رضا و هیمن در سنندج، محمد دانشجوی سابق و بیکار در کرمانشاه هم خود را از طبقات فوقانی پاساژ ارک پایین انداخت و به زندگیش پایان داد.
علی رضا ٣١ ساله متأهل و دارای یک فرزند ٦ ماهه، هیمن جوانی ١٩ ساله و محمد نیز جوانی که تازه فارق التحصیل شده و بیکار بود. این سه انسان به دلیل شرایط ضدبشری‌ای که نظام سرمایه داری بر آنان تحمیل کرده بود، در بهترین سنین زندگی (اوج جوانی)، سنینی که می‌شد در دنیائی انسانی بهترین و بیشترین لذتها را از آن برد، به عمر خود پایان بخشیدند. خودکشی این سه جوان اتفاقی نبود، سندی زنده از جنایت نظام سرمایه داری علیه بشریت است. محمد در حالیکه خود را به پایین پرت می‌کرده فریاد زده از فقر و نداری و از بی پولی و گرسنگی خود را از بین می‌برد. وضعیت زندگی این سه نفر نمونه‌هائی از شرایط زندگی میلیونها انسان کارگر و بیکار جامعه هستند. با حقوق ٣٣٠٠٠٠ تومان در شرایطی که خط فقر بالای یک میلیون و پانصد هزار تومان است، هزینه گاز مصرفی خانوار حداقل ١٥٠٠٠٠ تومان و هزینه‌های بهداشت و درمان و تحصیل و غیره سرسام آور افزایش یافته است، چگونه می‌توان تحمل کرد. بدتر از این بیکاران جامعه هستند که حتی امکان کسب همان ٣٣٠٠٠٠ تومان را هم با تن دادن به هر کاری ندارند.
ما کارگران حق داریم از یک زندگی انسانی برخوردار باشیم، ما در به بحران کشیدن اقتصاد نقشی نداشته‌ایم که امروز به بهانه کمک به رونق اقتصادی محکوم به زندگی با حقوق ٣٣٠٠٠٠ تومان(٥ برابر زیر خط فقر) شویم.
باید متحدانه خواهان افزایش حقوق به میزان ١٥٠٠٠٠٠ تومان برای کارگران شاغل و معادل آن نیز برای افراد بیکار شویم تا شاهد خود کشیهای بیشتر هم سرنوشتیانمان نباشیم.
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه
١٩/١/١٣٩٠
***
علی نجاتی در ٢٣ فروردین ماه در اهواز محاکمه میشود
بر اساس خبر ارسالی به کمیته هماهنگی، علی نجاتی کارگر اخراجی و عضو هیات مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه با وجود صدور حکم برائت در مورد پرونده ی دومش و به دلیل اعتراض دادستان، بار دیگر به دادگاه احضار شده است.
علی نجاتی یک مرتبه بابت همین اتهامات به شش ماه زندان محکوم شد و برای بار دوم با اتهامات مشابه برای وی پرونده تشکیل شد که در نهایت به دلیل اینکه موارد اتهامی وی مربوط به همان زمان و موضوعاتی بود که یک بار بابت ان محبوس شده بود، پرونده با صدور حکم برائت مختومه شد؛ بعد از صدور حکم برائت دادستان به رای صادره اعتراض نموده و پرونده دوباره مفتوح گردیده است.
بدین ترتیب با ارسال پرونده به مرکز استان قرار شده است نجاتی در روز ٢٣ فروردین ماه ٩٠ در شعبه‌ی ١٣ دادگاه انقلاب در شهر اهواز، مرکز استان خوزستان بابت اتهامات تکراری محاکمه گردد.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری ضمن محکوم نمودن این اقدام دستگاه قضایی خواهان پایان دادن به اخراج و پرونده سازی علیه کارگران و فعالان کارگری میباشد.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری
***
نامه یکی از کارگران مجتمع پتر وشیمی بندر امام به سایت اتحادیه آزاد کارگران ایران
با سلام خدمت مدیریت محترم این سایت و تشکر و سپاس فراوان از پیگیری و انتشار اخبار لحظه به لحظه‌ی تجمعات اعتراضی کارگران زحمتکش پیمانکاری مجتمع پتروشیمی بندرامام شهرستان ماهشهر و شرکتهای پتروشیمی مستقر در منطقه ویژه اقتصادی این شهرستان، مانند اروند، بوعلی سینا، تندگویان، خوزستان، امیرکبیر و شیمیایی رازی. به اطلاع مدیریت محترم این سایت می‌رساند که بنده یکی از کارگران شرکت کننده در همین اعتصاب می‌باشم که همانطور که در خبر قبلیتان اعلام نمودین، پس از تجمع همکارانمان در تاریخ شنبه ٢٠/١/٩٠ و صحبت آقای ظریف کار، متاسفانه پس از صحبتهای فراوان، هیچگونه نتیجه‌ای حاصل نشد و آقای ظریف کار اظهار داشتند که هنوز مثلا هیچگونه بخشنامه‌ای در این خصوص از جانب وزارت نفت به این مجتمع ارسال نشده است و بنده هیچ قول و تضمینی در خصوص اجرای این مصوبه نمی‌توانم بدهم این امر در حالی است که این مصوبه در سال ١٣٨٤ به تصویب هیات وزیران رسیده است که سایت خبری ایلنا در انتشار این خبر، به صراحت این مساله را یادآور می‌شود. نهایتا در پایان این روز هیچگونه نتیجه‌ای حاصل نشد و ادامه اعتصاب به فردای شنبه، یعنی امروز یکشنبه ٢١/١/٩٠ موکول شد. امروز هم همانند روزهای قبل، تمامی کارگران این مجتمع عظیم، متشکل از پرسنل روزکار و شیفت که جمعیت موجود به بالای ٢٠٠٠ نفر هم می‌رسید، از همان ساعات اولیه صبح، در روبروی دفتر مرکزی این مجتمع (main office) تجمع و حضور پیدا کردند که باز هم تا پایان روز یعنی ساعت ٥ عصر، هیچکدام از مسئولین این مجتمع حاضر به پاسخگویی نشدند و حتی از خود آقای ظریف کار هم خبری نبود و چون دیروز خود شخص آقای ظریف کار به صراحت تمام اعلام کرد که هیچگونه کاری از دست وی در این خصوص بر نمی‌آید، امروز کلیه کارگران، حضور خود شخص وزیر نفت را در این مجتمع مطرح نمودند که تا زمانی که این درخواست تحقق پیدا نکند، هیچکدام از کارگران این مجتمع به سرکار خود حاضر نخواهد شد و این اعتصاب و تجمع همچنان تا حصول نتیجه ادامه خواهد داشت تا اینکه خود شخص وزیر در این مجتمع حضور یابد و دستور اجرای این مصوبه که در سال ١٣٨٤ به تصویب هیات محترم دولت رسیده است را صادر نماید. البته لازم به ذکر است که در طول مدت این اعتصاب در امروز یکشنبه ٢١/١/٩٠، نفرات حراست و حتی سخنگوی خود شخص مدیرعامل، بارها و بارها، کارگران را تهدید به اخراج از مجتمع و یا برداشتن کارت ساعت آنها جهت جلوگیری از انجام حضور و غیاب نمودند که با پاسخ قاطع و کوبنده ی همه این کارگران مواجه شدند. البته قابل ذکر است که دیروز همزمان با تجمع پتروشیمی بندرامام، شرکتهای پتروشیمی منطقه ویژه، مثل اروند، خوزستان، امیرکبیر و شیمیایی رازی نیز به حمایت و طبعیت از اعتصاب کارگران پتروشیمی بندرامام، آنها نیز دست به اعتصاب گسترده‌ای زدند و حتی کارگران پتروشیمی خوزستان و اروند، از مجتمع خود خارج می‌شوند که به کارگران پتروشیمی بندرامام بپیوندند که حراست این مجتمعها و حراست سازمان منطقه ویژه وارد عمل شده و مانع این پیوستن می‌شوند که در این میان درگیری شدیدی بین کارگران اروند و خوزستان و حراست بوجود می‌آید که نهایتا منجر به شکسته شدن شیشه‌های دفاتر مرکزی این مجتمعها می‌شود. البته باز قابل ذکر است که با تجمع امروز ٢١/١/٩٠، کارگران پتروشیمی بندرامام و تعطیل شدن کلیه کارهای تعمیراتی، بسته بندی، انبارهای کالا و محصول، سایت‌های عملیاتی از قبیل کارگاههای جوشکاری، تراشکاری، کالیبراسیون، پمپ شاپ، جت ماشین، ساختمانی، رنگ و سندبلاست، مکانیک، ماشینری، برق، ابزار دقیق، PM، CM، کارگاه بالانس، خدماتی و غیره، طی تماسهای مکرری که با همکارانمان در شرکتهای پتروشیمی منطقه ویژه که داشتیم، تمامی شرکتهای یادشده در بالا، آنها نیز همزمان با بندرامام، اعتصاب خود را ادامه داده و تمامی کارهای یاد شده در بالا، در این شرکتها نیز به حالت تعطیلی کامل در آمده است. در پایان امروز کلیه همکاران و کارگران تا زمان حصول نتیجه‌ی کامل، یعنی اول حضور خود شخص وزیر نفت و سپس صدور دستور اجرای این مصوبه، فردا نیز به همین منوال اعتصاب و همچنان تعطیلی کارهای این مجتمع و تمامی شرکتهای پتروشیمی منطقه ویژه، ادامه خواهد داشت. در ادامه از مدیر محترم این سایت صمیمانه تقاضا داریم که هرچه سریعتر نسبت به انتشار این خبر مهم در سایتهای خبری دیگر همانند www.Facebook.com و یا www.youtube.com اقدام نمایند تا تمامی همکارانمان در دیگر پتروشیمی‌های سراسر کشور از این مساله با خبر شوند و جهت برچیده شدن این ظلم و تبعیض و دستیابی به کلیه حق و حقوق قانونی خود و خانواده ی خود به پا خیزند، چراکه فیلترینگ شدید در ایران، مانع از انجام چنین کاری برای خود ما شده است. همچنین بدلیل شرایط امنیتی و حفاظتی، صمیمانه تقاضا داریم و برادرانه خواهشمندیم که هیچگونه اسمی از ارسال کننده ایمیل به شما در انتشار این خبر برده نشود. مرسی. به زحمت فراوان و طی تدابیر شدید امنیتی، موفق به تهیه گوشه‌های کوچکی از این اعتصاب بصورت فایل تصویری شدیم که آنها را نیز برای انتشار و قرار دادن در کنار متن این خبر برایتان ارسال می‌کنیم. در پایان باز مجددا از لطف، همکاری و حمایت قاطعانه و بی منت شما برادر گرامی، صمیمانه تشکر کرده و سپاسگذاریم. باشد تا انشاءالله ریشه ی ظلم و ستم و تبعیض از تمامی جهان و خصوصا کشور عزیزمان ایران و صنعت عظیم نفتش و کارگران زحمتکش و فداکارش به طور کامل برچیده شود.
با تشکر فراوان
٢١/١/١٣٩٠
***

اخبار بین المللی

بوسنی و هرزگوین: تصمیم کارگران معادن ذغال سنگ به اعتصاب عمومی‌
به گزارش BH Daily News کارگران معادن ذغال سنگ مصمم‌تر از قبل، بعد از پایان بی‌نتیجه مذاکره روز چهارشنبه ٣٠ مارس بین اتحادیه کارگران و مدیرعامل معادن، تصمیم به اعتصاب عمومی‌دارند. Fikret Berbic رئیس هیئت مدیره اتحادیه مستقل کارگران معادن ذغال سنگ گفته است که این مذاکره فقط و فقط برای وقت خریدن بود و کارفرمایان حتی هیچگونه طرحی برای بهبود وضعیت کار و زندگی معدنچیان نیز ارایه نکردند. وی گفته است: "معدنچیان تا سه شنبه آینده که قرار ملاقات با وزیر انرژی، صنایع و معادن دارند، منتظر خواهند ماند و اگر نتیجه‌ای حاصل نشود، بیش از آن انتظار نخواهند کشید و اعتصاب ما بعد از اول ماه مه بلافاصله شروع خواهد شد".
خواست عمده این مدنچیان افزایش دستمزد از ٢.٣٠ KM (١.٧٠ دلار) در ساعت به ٣.٢٠ KM (٢.٤٠ دلار) یعنی حدود ٤٠ در صد اضافه دستمزد است.
***
بحرین: اخراج صدها کارگر بدلیل شرکت در اعتراضات
به گزارش CNBC صدها کارگر در بحرین در روزهای اخیر به دلیل شرکت در اعتراضات توسط دولت از کار اخراج شده‌اند. اتحادیه‌های کارگری برای حمایت از جنبش اعتراضی مردم از ١٣ تا ٢٢ مارس اعلام اعتصاب کرده بودند. مقامت دولتی اعلام کرده‌اند که حدود ٢٠٠ نفر از شرکت‌های Gulf Air، شرکت مخابرات بحرین (Batelco)، شرکت خدمات فرودگاه بحرین و ترمینال‌های APM بدلیل حاضر نشدن در محل کار، اخراج شده‌اند. یکی‌از گروه‌های اپوزیسیون بنام وفاق گفته است احتمال میرود تعداد اخراجی‌ها از ١٠٠٠ نفر هم تجاوز کرده باشد.
***
الجزایر: پیروزی چشمگیر کارگران نفت و گاز
به گزارش Bloomberg هزاران کارگر شرکت دولتی نفت و گاز Sonatrach که با اعتراض و تجمع خود بر خواست افزایش دستمزد اصرار کرده بودند، پس از تهدید به اعتصاب و توقف تولید نفت، موفق شدند دولت را مجبور به قبول مطالباتشان بکنند. Beldjerdi Sid Ali دبیر کل اتحادیه کارگران نفت در گفتگوی تلفنی با Bloomberg تایید کرده که دولت موافقت کرده است تا دستمزد این کارگران را ٨٠ در صد افزایش دهد. این افزایش دستمزد قرار است از اول ژوئیه ٢٠٠٨ محاسبه شود. کارگران درخواست اضافه دستمزد را از سال ٢٠٠٢ عنوان کرده بودند.
الجزایر که یکی‌از اعضای کشور‌های صادر کننده نفت (OPEC) به شمار میاید، ماهیانه بیش از ١ میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه نفت صادر می‌کند.
***
کامبوج: اعتصاب کارگران در اعتراض به اخراج همکارانشان
به گزارش Phnompen Post بدنبال اخراج دو تن از کارگران کارخانه تولید پوشاک Ever Glory در پنوم پن پایتخت کامبوج، ٣٠٠ تن از کارگران این کارخانه روز سه شنبه ٤ مارس دست از کار کشیدند و بیرون از کارخانه تجمع کردند. کارفرمایان گفته‌اند این دو تن چون کارشان را بخوبی انجام نمی‌دادند اخراج شده‌اند، ولی کارگران معتقدند دلیل اخراج این دو تن کمک به همکاران سابق خود برای بازگشت به کار بوده است. مقامات وزارت کار بلافاصله در موضوع دخالت کردند و جلسه‌ای با حضور نمایندگان کارگران و کارفرمایان برای حل موضوع تشکیل دادند.
***
آرژانتین: اعلام اعتصاب کارگران راه آهن
به گزارش Buenos Aires Herald بدنبال بی‌تتیجه ماندن مذاکره کارگران و کارفرمایان برای افزایش دستمزد ٢٣ درصدی دستمزدها، کارگران راه آهن Sarmiento اعلام کردند از روز پنجشنبه ٧ مارس بمدت ٢٤ ساعت دست از کار خواهند کشید. کارگران هم اکنون خواست افزایش دستمزد را به ٤٠ درصد افزایش داده‌اند. این کارگران همچنین بعد از بی‌نتیجه ماندن مذاکراتشان، دست به راه پیمایی به سمت مرکز شهر بونس آیرس زدند که باعث راه بندان و ترافیک شدید در شهر شد.
***
استونی: خشم کارگران بخاطر پاداش فوق العاده زیاد به مدیر عامل
بر طبق گزارش Baltic Business News خبری که حاکی از پاداش فوق العاده زیاد به مدیر عامل شرکت راه آهن دولتی استونی بود، کارگران این شرکت را بشدت خشمگین کرده است. آنها بعد از شنیدن این خبر، اعلام کردند دست به اعتصاب خواهند زد. رئیس هیئت مدیره اتحادیه کارگران راه آهن Oleg Tshubarov گفته است که اگر مدیریت با افزایش دستمزد کارگران موافقت نکند، آنها دست از کار خواهند کشید. وی گفته است که مدیریت قبلا اعلام کرده که امسال از افزایش دستمزد خبری نیست در حالی که پاداش‌های کلان به مدیر عامل پرداخت میشود. وی ابراز امیدواری کرده است که چون در ماه آوریل قرار است مذاکره صورت بگیرد، کارگران بتوانند مدیریت را مجبور به پذیرش افزایش دستمزد بکند، ولی‌چنانچه موافقتی صورت نگیرد، ماه آوریل، ماه اعتصاب خواهد بود.
***
یونان: تظاهرات کارگران شهرداری آتن
روز سه شنبه ١٦ فروردین ماه کارگران شهرداری شهر آتن دست به تظاهرات زدند که با دخالت پلیس به خشونت و درگیری کشیده شد. پلیس با حمله به صف کارگران معترض شهرداری که در اعتراض به اخراج سازی‌ها و سیاست اصلاحات نئولیبرالیستی دولت این کشور اقدام به تجمع در مرکز شهر نموده بودند از گاز اشک آور استفاده کرد و به ضرب و شتم کارگران مبادرت ورزید. علاوه بر این در همین روز تظاهرات دیگری نیز در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی دولت در شهر آتن برگزار شد که آن هم به درگیری و خشونت کشیده شد و نیروهای امنیتی دهها معترض را مجروح و شماری را بازداشت کردند.
***
مجارستان: برپایی تظاهرات کارگری در اعتراض به سیاست ریاضت اقتصادی دولتهای اروپایی
هزاران نفر از اعضای اتحادیه‌های کارگری اروپا در اعتراض به برنامه ریاضت اقتصادی دولت‌های اروپایی، در شهر "بوداپست" پایتخت کشور مجارستان تظاهرات کردند. اعضای اتحادیه‌های کارگری کشورهای مختلف اروپایی همزمان با برگزاری اجلاس وزیران دارایی دولتهای عضو این اتحادیه در کشور مجارستان، با برپایی تظاهرات مخالفت خود را با کاهش و سطح نازل دستمزدها و مستمری‌ها، کاهش سطح خدمات عمومی و افزایش سطح مالیاتها ابراز داشتند. کارگران معترض اعلام کردند: "ما نبودیم که بحران اقتصادی را شروع کردیم ولی حالا مردم عادی باید هزینه آنرا پرداخت کنند و ما در مقابل این ریاضت كشی مقاومت خواهیم كرد."