١٦  فروردين  ١٣٩٠ -  ٥  آوريل  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٥١

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی


اعتراضات

تحصن كارگران شركت تاسیساتی دریایی خرمشهر در اعتراض به دستمزدهای پرداخت نشده
بنابه گزارشات منتشر شده، كارگران شركت تاسیسات دریایی خرمشهر روزهای ٢٦ و ٢٧ اسفند ٨٩ بخاطر اعتراض به وضعیت معیشتی و پیگیری حقوقهای معوقه ٤ ماه گذشته خود در مقابل ورودی این شركت دست به تحصن زده بودند. این شركت دارای ١١٠٠ نفر كارگر میباشد كه با پیمانكارهای مختلف به كار اشتغال دارند.
***
كارگران شركت چینی البرز همچنان بلاتكلیف هستند
بنابه خبری كه روز سیزده بدر منتشر شده است، كارگران شركت چینی البرز كماكان در بلاتكلیفی بسر برده و حداقل ١٥ ماه حقوق معوقه طلب دارند. یكی از كارگران این شركت كه اكنون تعطیل شده است ضمن بیان مطلب فوق، افزود: "همه مشكلات ما لاینحل مانده، همه از وضعیت و شرایط اسفبار كارگران چینی البرز مطلع هستند، به همه ارگانها و مقامات مراجعه كردیم و نوشتیم و التماس كردیم، اعتراض كردیم، ولی "دلسوز قشر كارگر یافت نمیشود" وزیر صنایع هم به ما دروغ گفت و كاری نكرد". این خبر می‌افزاید كه محرابیان وزیر صنایع روز ١٨ بهمن ٨٩ به مناسبتی به آبیك قزوین رفته و همزمان بیش از ٥٠ نفر از كارگران چینی البرز مقابل وزیر صنایع برای پیگیری مشكلاتی كه داشتند اعتراض كردند. اما وزیر صنایع در آنروز و بعد از آن روز تا كنون هیچ اقدامی برای كارگران نكرد ه است.
***
اخراج كارگران كارخانه لوازم خانگی آزمایش و اعتراض به میزان افزایش دستمزدها
بنابه خبر منتشر شده در ١٣ فروردین ماه، عمده كارگران كارخانه لوازم خانگی آزمایش در تهران طی ماههای گذشته از كار اخراج شده‌اند و در حال حاضر فقط ١٥٠ كارگر در این كارخانه مشغول به كار میباشند. یكی از كارگران این كارخانه در اعتراض به میزان افزایش سطح دستمزدها گفت: "با این وضعیت نمیتوان زندگی كرد. همه كارگران از وضعیت معیشتی خود بخصوص از بابت میزان تعیین شده بعنوان حقوق كارگر در سال جدید ناراضی هستند. ما با این پول توان كفن و دفن خودمان را هم نداریم!"
***
كارگران معترض شركت برق تكاب خواهان پرداخت حقوق معوقه خود هستند
اعتراض به افزایش ٩ درصدی حداقل دستمزدها
بنابه خبر منتشر شده، كارگران شركت برق "تكاب نیرو" وابسته به برق تهران نسبت به اضافه شدن ٩ درصد حقوق پایه كارگران در سال جدید بشدت معترض میباشند و خواهان پرداخت حقوق معوقه خود هستند. كارگران كارخانه می‌گویند: "در حال حاضر مشكلات خیلی بیشتر از آنچه كه بتوان تصور كرد، خانواده‌های كارگران را زیر فشار قرار داده است، تورم بالا و همه چیز گران شده است. قیمت بدترین و نامرغوب‌ترین كفش ٢٠ هزار تومانی به ٥٠ هزار تومان افزایش پیدا كرده، برنج كیلویی ٤٥٠٠ تومان شده است، مایحتاج عمومی گران شده است. ٩ درصد اضافه حقوق پایه برای كارگران هیچ دردی را از كارگر دوا نمی‌كند. بیمه كارگران این كارخانه حل نیست. مسئولین كارخانه وعده و وعید دادند و به كارگران دروغ گفتند و این كارخانه در حال حاضر در آستانه نابودی قرار گرفته است."
***
یورش حراست پالایشگاه آبادان به تجمع کارگران اخراجی
خبر رسیده از پالایشگاه آبادان از یورش عوامل حراست به تجمع کارگران اخراجی دو شرکت شاغل در پروژه‌های این پالایشگاه حکایت دارد. روز یکشنبه ١٤ فروردین ماه دهها کارگر اخراجی دو شرکت ساختمان نصب و فراب جهت بازگشت بکار در مقابل درب پالایشگاه آبادان (گیت ١٩) تجمع کردند. مقامات رژیم در این پالایشگاه نیز در تداوم سیاست‌های بیكارسازی خود اقدام به تصفیه حساب با کارگران نمودند. این امر سبب اعتراض کارگران تجمع کننده شد و در نتیجه عوامل حراست و نیروی انتظامی به تجمع اعتراضی کارگران یورش بردند.
***

اخراج و بیكارسازی

اخراج کارگران به دلیل عقاید مذهبی
بنابه گزارش منتشره شده، دو تن از كارگران شاغل در کارخانه ریسندگی "کرپ ناز" کرمانشاه بنام اكبر مرادی و شهرام فتحی پور، به دلیل داشتن مذهب یارسان و حاضر نشدن در نمازخانه شركت از سوی حراست و مدیریت این شركت احضار و اخراج شدند.
***
اخراج کارگران شاغل در شرکت رافكو
گزارش منتشره از اخراج دسته جمعی ١٠ تن از کارگران شاغل در شرکت خدمات کامپیوتری "رافکو" واقع در میدان ٧ تیر تهران در روزهای آغازین سال جدید خبر می‌دهد. این خبر همچنین می‌افزاید كه این كارگران ٧ ماه دستمزد و عیدی و پاداش سال گذشته نیز طلب دارند.
***
بیکار شدن بیش از ١٠٠ هزار نفر از صیادان بوشهری
نماینده رژیم اسلامی در دیر و کنگان در مجلس شورای اسلامی گفته است: بعد از افزایش قیمت بنزین و گازوییل در منطقه بوشهر بنزین با قیمتی بیش از ٤٠٠ تومان و گازوییل هم با قیمت ٣٦٠ تومان به صیادها داده می‌شود که این موجب تعطیل شدن کار صیادی در این منطقه شده است كه بیش از ١٠٠ هزار صیاد در این منطقه بیكار شده‌اند.
***
اخراج و بیكاری کارگران در تبریز و مهاباد
بر اساس گزارشی كه كمیته هماهنگی برای ایجاد تشكلهای آزاد كارگری روز ١٥ فروردین منتشر كرده است، کارفرمای کارخانه آرد سنبل مهاباد، تعداد زیادی از کارگران این کارخانه را اخراج نموده است. این گزارش حاکی است که کارگران اخراجی چندین سال سابقه کار در کارخانه را دارند. این گزارش در ادامه نوشته است كه کارخانه قزلدشت مهاباد واقع در ١٧ کیلومتری مهاباد جنب سه راه دارلک نیز بعد از نشستهایی در هفته جاری در نظر دارد که همانند کارخانه سنبل یک شیفت از کارگران آرد را در قسمتهای مختلف را که مشغول به کار هستند، اخراج نماید. در ادامه این خبر آمده است كه تعداد زیادی از کارگاه‌های تولیدی کفش در تبریز تعطیل شده‌اند.
***

دستمزدها و حقوق پرداخت نشده

دستمزدهای پرداخت نشده كارگران كارخانه قند مرودشت
بنابه خبری كه منتشر شده است، ٢٠٠ تن از كارگران كارخانه قند مرودشت كه هر كدام بالای ٢٠ سال سابقه كار دارند، هر كدام حداقل ٤ ماه حقوق معوقه طلب دارند.
***
دستمزدهای پرداخت نشده كارگران شركت دناسان
بنا به خبری كه یكی از سایتها در روز ٨ فروردین منتشر كرده بود٬ بیش از ٣٠٠ نفر از کارگران شرکت ساختمانی دناسان با وجود پیگیریها و اعتراضات هنوز موفق به دریافت دستمزدهای ٦ ماه گذشته خود، كه مربوط به سال گذشته است، نشده‌اند.
***
تجمع اعتراضی كارگران پوشینه بافت قزوین
بنابه خبری كه روز ١٣ فروردین ماه در سایتهای اینترنتی منتشر شده است، كارگران كارخانه پوشینه بافت واقع در شهر صنعتی البرز قزوین حتی برای ایام عید هم نتوانستند حقوقی بگیریند. به گفته یكی از كارگران این شركت هر یك از كارگران ١٠ ماه حقوق معوقه طلب دارند.
***
كارگران شركت لوله سازی خوزستان ٢٠ ماه حقوق طلب دارند
كارگران شركت لوله سازی خوزستان علیرغم همه پیگیریها و تجمعات و اعتراضات همچنان ٢٠ ماه حقوق معوقه طلب دارند. یكی از كارگران در این رابطه گفت: "چند ماه قبل بعد از چندین تجمع اعتراضی در مقابل استانداری، شركت و خیابانهای اطراف استانداری، حقوق ٥ ماه را به كارگران دادند تا ساكت شویم. اما طولی نكشید و مجددا همه وعده‌های داده شده توسط مقامات به فراموشی سپرده شد."
***
حقوق كارگران پالایشگاه آبادان ٦ ماه است پرداخت نشده است
بنابه خبر منتشر شده، كارگران فضای سبز، كارگران قسمت تعمیرات و خدمات و همچنین برخی از رانندگان كه با شركتهای پیمانی در پالایشگاه آبادان كار میكنند، بین سه تا شش ماه حقوق معوقه خود را طلب دارند؛ ولی وزارت نفت و مقامات دست اندركار فقط به كارگران وعده‌های توخالی میدهند و تاكنون حقوق این كارگران را نپرداخته‌اند .
***
كارگران كاغذ سازی كارون یك سال است حقوقی دریافت نكرده اند
٢٠٠ تن از كارگران كاغذسازی كارون در شوشتر یك سال است كه هیچ حقوقی دریافت نكرده‌اند. كارگران این كارخانه كه سال گذشته تعطیل شده است بعد از ١٣ ماه، هنوز بلاتكلیف هستند.
***
دستمزدهای پرداخت نشده كارگران كارخانه نقش ایران قزوین
بنابه اخبار منتشر شده کارگران کارخانه نقش ایران در قزوین ٦ ماه حقوق طلب دارند. یكی از كارگران گفته است: "از آذرماه گذشته حقوقهای ما همراه با عیدی و پاداش پرداخت نشده است. ما در وضعیت بسیار بد معیشتی به سرمیبریم ولی هیچكس پاسخگوی مشكلات ما نیست."
***

ناامنی محیط كار

کشف قسمتی از بدن معدنچیان هجدک بعد از ١٠٧ روز
بنابه گزارشهای منتشر شده، در حالیکه ١٠٧ روز از حادثه معدن هجدک كرمان می‌گذرد كه باعث مدفون شدن ٤ كارگر این معدن در اعماق زمین شد، امدادگران موفق شدند قسمتی از بدن یکی از معدنچیان را در کارگاه محل حادثه پیدا کنند. یكی از این ٤ معدنكار همان روز اول نجات یافت و بقیه همچنان مدفون ماندند. لازم به یادآوری است كه معادن ذغال سنگ کرمان بار‌ها طی سال‌های اخیر شاهد بروز سوانح دلخراش برای کارگران معادن بوده است.
***

اطلاعیه

اولین روز کاری در شرکت ایرانخودرو با وعده افزایش دستمزدها و تبدیل قراردادهای موقت بخشهایی از کارگران به قرارداد دائم آغاز شد
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران دیروز چهاردهم فروردین ماه اولین روز کاری در شرکت ایرانخودرو در سال جدید طبق سنت هر ساله با برگزاری مراسمی آغاز شد.
در این مراسم که با شرکت حدود چهار هزار نفر از کارگران از ساعت ٩ صبح شروع شد مدیر عامل ایران خودرو با توجه به وجود زمزمه اعتراض در میان کارگران نسبت به میزان دستمزدها و قراردادهای موقت اعلام کرد، در سال جدید جدای از مصوبه شورایعالی کار در مورد حداقل دستمزدها بر میزان دستمزدهای کارگران این کارخانه سه الی پنج درصد افزوده خواهد شد و قرارداد کلیه کارگرانی که تا سال ٨٠ با قرارداد موقت در ایرانخودرو شروع بکار کرده‌اند به قرارداد دائمی تبدیل خواهد گردید. وی در این مراسم همچنین اعلام کرد سقف وام مسکن پرداختی به کارگران نیز از ٥/١ الی ٧ میلییون تومان در سالهای گذشته به هفت الی ١٤ میلیون تومان افزایش پیدا خواهد کرد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران همانطور که در بیانیه خود در مورد افزایش ٩ درصدی دستمزدها اعلام کرده است این میزان افزایش دستمزد از سوی شورایعالی کار را به استهزا گرفتن کارگران و تحمیل فقر و فلاکت روزافزون بر میلیونها خانواده کارگری ارزیابی میکند و از عموم کارگران در سراسر کشور میخواهد بویژه در مراسمهایی که به مناسبت شروع کار در سال جدید در کارخانه‌ها برگزار میگردد نسبت به میزان بسیار ناچیز ٩ درصدی افزایش دستمزد فریاد اعتراض سر دهند و بطور یکپارچه و متحدانه‌ای خواهان افزایش دستمزدها و برچیده شدن قراردادهای موقت گردند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران – ١٥ فروردین ماه ١٣٩٠
***
 

اخبار بین المللی


بولیوی: اعتصاب کارگران معادن نقره و روی
به گزارش رویترز کارگران معادن San Cristobal در بولیوی از روز چهار شنبه ٢٣ مارس با خواست افزایش دستمزد و اخراج تعدادی از مدیران این کارخانه دست از کار کشیدند. اعتصاب این کارگران روز ٢٩ مارس وارد ششمین روز خود شد و مدیریت این کارخانه گفته است که تاکنون نتوانسته کارگران را متقاعد به مذاکره بکند. این کارخانه که مالک آن موسسه Sumitomo سومین تولید کننده نقره است، ششمین تولید کننده روی در جهان به شمار میرود. یکی از مقامات وزارت صنایع دولت اوو مرالیس گفته است که در حال گفتگو با کارفرمایان و نماینده کارگران است تا بتواند آنها را متقاعد کند بر سر میز مذاکره بر گردند. دولت اعلام کرده است که ادامه این اعتصاب روزانه برای دولت ٤٠٠ هزار دلار خسارت بابت دریافت نکردن مالیات و حق امتیاز در بر خواهد داشت.
اعتصاب در بولیوی برای کسب مطالبات کارگری به خصوص در بخش معادن بسیار مرسوم است. بولیوی یکی از تولید کنندگان اصلی‌نقره، روی، قلع و سرب در جهان به شمار میرود.
***
کامبوج: اعتراض ١٠٠٠ کارگر زن و جواب پلیس با باتون الکتریکی
‌به گزارش رویترز حدود هزار کارگر زن که برای یک شرکت تولید پوشاک کار میکنند، روز دوشنبه ٢٥ مارس در اعتراض به تعطیلی کارخانه و دریافت نکردن چند ماه دستمزد دست به اعتراض زدند. پلیس بلافاصله در محل اعتراض حاضر شد و با حمله به معترضین با باتون الکتریکی و سپر، حداقل ٨ نفر را زخمی و تعداد بیشتری را دستگیر کرد. Chea Mony رئیس هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران کامبوج به خبرنگار رویترز گفته است: این موضوع بسیار جدی است، کارگران فقط از کارفرمایان حقوقشان را میخواهند، این سرکوب و خشونت توسط پلیس به هیچ وجه قابل توجیه نیست.
این کارگران می‌گویند چندین ماه است که حقوقی دریافت نکرده‌اند و اخیرا کارخانه‌ تعطیل شده است.
حدود ٣٠٠ هزار نفر از جمعیت ١٣ میلیونی کامبوج در کارخانجات تولید پوشاک مشغول بکار هستند که اغلب آنها از روستاها برای امرار معاش به شهرها مهاجرت کرده و برای خانواده‌هایشان که بعضا با روزی کمتر از یک دلار زندگی میکنند، پول ارسال میکنند.
***
اندونزی: کارگران صنایع غذائی کنسرن نستله را شکست دادند!
به گزارش لیبر استارت، پس از ٣ سال کمپین و مبارزه، کارگران صنایع غذائی اندونزی کنسرن غذائی نستله را شکست داده و خواست خود را مبنی بر قراردادهای فراگیر مبتنی‌ با توافق الزامی نمایندگان تشکل‌های کارگری در ارتباط با تعیین حقوق و شرایط کار را به این کارفرما تحمیل کردند.
***
افغانستان: معدنچیان ذغال در شمال افغانستان اعتصاب نموده اند
بنابه خبری كه آژانس مطبوعاتی پژواك افغانستان منتشر كرده است، کارگران معادن ذغال سنگ در استان بغلان شمال افغانستان دست به اعتصاب زدند و افزایش حقوق و بهبود شرایط کار را مطالبه میکنند. در این خبر آمده است كه بیش از ٤٠٠ معدنچی معادن ذغال سنگ کرکر، دوکش و آهن دره در شهر پلخمری، مرکز اداری استان دست به تظاهرات زدند و اعلام داشتند که تا زمانی كه مطالبات آنها برآورده نشود بر سرکار نخواهند رفت. دستمزد اعتصاب كنندگان در حال حاضر حدود ٤ هزار افغانی (٨٠ دلار) در ماه می‌باشد و كارگران افزایشی بین ١٠ تا ١٥ هزار افغانی مطالبه می‌كنند.
***
ایتالیا: اعتصاب کارگران بخش حمل و نقل ایتالیا
روز جمعه ١ آوریل اعتصاب کارگران بخش حمل و نقل ایتالیا سبب توقف قطارها، اتوبوسها و متروها در سراسر این کشور شد. اتحادیه‌های کارگری بخش حمل و نقل این کشور به کاهش بودجه این بخش معترض هستند. این اعتصاب صدها قطار منطقه‌ای را در سراسر ایتالیا متوقف ساخت. اعتصاب کارگران همچنین تعطیلی متروی شهرهای "میلان و رم" و متوقف شدن اتوبوس‌ها از ساعت ٩ صبح را موجب شد.
***
مکزیک: اعتراض هزاران کارگر به قانون جدید کار
به گزارش Two Circles روز پنجشنبه ٣١ مارس هزاران کارگر مکزیکی بر علیه قانون جدیدی که قرار است به تصویب برسد، دست به اعتراض زدند. این قانون پیشنهادی از جمله اخراج کارگران را آسان می‌کند، به کارفرمایان اجازه میدهد کارگر ارزان را از خارج از کارخانه یا موسسه (کارگر موقت) استخدام کند و حق اعتصاب را محدود می‌کند.
کارگران در شهر مکزیکو راهپیمای خود را از میدان Zocalo شروع کردند و به سمت ساختمان کنگره، جایی که قراراست این قانون به تصویب برسد، حرکت کردند. جلوی ساختمان کنگره Francisco Hernandez Juarez رهبر اتحادیه مخابرات در سخنرانی خود اعلام کرد که: "این قانون حمله مستقیم به کارگران است و ما برای دفاع از قراردادهای دسته جمعی در اینجا جمع شده ایم".
***
اسپانیا: اعلام اعتصاب کارکنان موسسه خبر رسانی Prisa
به گزارش رویترز حدود ١٥٠٠٠ کارگر موسسه خبر رسانی Prisa که روزنامه El Pais نیز بخشی از آن است، اعلام کرده‌اند در ماه آوریل دست به اعتصاب خواهند زد. اعتراض این کارگران به فروش بخشی از این موسسه بدلیل بدهی و بیکارسازی ٢٥٠٠ کارگر یعنی ١٨ درصد از نیروی کار این موسسه است. آنها اعلام کرده‌اند روز ١٥ آوریل روزنامه El Pais و روزنامه‌های دیگر متعلق به این موسسه و همچنین رادیو و تلویزیون‌های این موسسه منتشر و یا برنامه‌ای پخش نخواهند کرد. ماه گذشته نیز اتحادیه‌های کارگری موسسات سمعی - بصری در اسپانیا در اعتراض به اخراج سازیها در شهر مادرید دست به اعتراض زده بودند.
***
كردستان عراق: تظاهرات کارگر ساختمانی در میدان آزادی شهر سلیمانیه
بنابه خبری كه روز ١٥ فروردین ماه منتشر شده است، همزمان با برگزاری تجمعات اعتراضی در شهر سلیمانیه کردستان عراق، دهها تن از کارگران ساختمانی این شهر نیز با سردادن شعار به صف تظاهرکنندگان پیوستند. کارگران معترضص با حمل پلاکارد و سردادن شعار ضمن حمایت از خواسته‌های تجمع کنندگان در میدان آزادی شهر سلیمانیه و معترضان در سایر شهرهای کردستان عراق، خواستار رسیدگی مقامات حکومت محلی به مشکلات خود و ایجاد تشکل‌های مستقل خود شدند.
***