٢  فروردين  ١٣٩٠ -  ٢٢  مارس  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ١٤٩

اخبار کارگری

بخش ایران: ناصر اصغری
بخش بین المللی: داوود رفاهی

اعتراض كارگری

اخراج ٧٠ نفر از کارگران کارخانه آلومنیوم سنندج و اعتراض آنها به این اخراج
بنابر اخبار منتشر شده، تعداد ٧٠ نفر از کارگران کارخانه آلومینیوم واقع در شهرک صنعتی شماره یک سنندج اخراج و بیکار شدند. این کارگران ساعت ٩ و نیم صبح روز یکشنبه ٢٢ اسفند در اعتراض به اخراج خود و نیز عدم دریافت مطالبات و بیمه بیکاری، به اداره کار و امور اجتماعی کردستان مراجعه کردند.

اخراج و بیكارسازی

تعطیلی چند كارخانه و بیكاری كارگران در سلماس
بنابه اخبار منتشر شده در اول فروردین ماه، کارخانه قند و شکر آرش، کارخانه فراورده‌های لبنی و شیر مهسا، کارخانه زولا سوت، کارخانه فراورده‌های گوشتی پالیده و همچنین استخر تفریحی ورزشی مروارید واقع در جاده ارومیه و سلماس کاملا تعطیل شده و ده‌ها کارگر آنان بیکار شده‌اند. همچنین کارخانه‌های فراورده‌های لبنی قلندری و ظروف یکبار مصرف اطمینان همگی واقع در شهرک صنعتی شهرستان سلماس در حال تعطیل شدن هستند و در این راستا اقدام به تعدیل نیروهای خویش کرده‌اند و تعدادی از کارگران خویش را اخراج کرده‌اند.

اخراج ٥٠ کارگر شرکت کارین صنعت سنندج
بنابه خبری كه "كمیته هماهنگی" روز ٢٩ اسفند منتشر كرده است، کارفرمای شرکت کارین صنعت در شهر سنندج ٥٠ نفر از کارگران خود را اخراج کرد. این شرکت حدود ١١ ماه است که حقوق کارگران را پرداخت نکرده است. کارفرما به کارگران چک پرداخت کرده است که کارگران پس از مراجعت به بانک، با حساب خالی شرکت مواجه شده‌اند ضمن اینکه از کارفرما نیز هیچ اثری نمی‌یابند. این در حالی است که باقی ٢٠ نفر از کل ٧٠ نفر کارگر این شرکت با وجود اینکه ١١ ماه حقوق طلب دارند در بلاتکلیفی کامل به سر میبرند.

اخراج كلیه كارمندان منتسب به بهایی شركت "آچیلان در"
بنا به اطلاع گزارش منتشر شده در روز ١٩ اسفند، کلیه کارمندان و کارگران بهایی شاغل در شرکت آچیلان در شهرهای تهران و مشهد به دستور ادارهٔ اطلاعات سپاه از کار اخراج شدند.
 

حقوق پرداخت نشده

٤ ماه دستمزد پرداخت نشده كارگران ساختمان نصب پالایشگاه آبادان
بنابه خبری كه روز ٢٣ اسفند ماه منتشر شده است كارگران ساختمان نصب پالایشگاه آبادان بخاطر ٤ ماه حقوق معوقه كه علیرغم همه پیگیری‌ها تا كنون به آ نها پرداخت نشده است، معترض هستند. یكی از كارگران گفته است: دو سال هست كه لباس نخریدم. صاحب خانه ام میخواهد وسائل خانه ام را بیرون بریزد، شب عیدی چه گناهی كردیم كه حتی دستمزمان را نمیتوانیم بگیریم و كسی هم به داد ما نمیرسد؟ ساختمان نصب پالایشگاه آبادان دارای ٨٠٠ كارگر میباشد.

كارگران كارخانه ایران برك ٦ ماه بدون حقوق
بنابه اخبار منتشر شده در روز ٢٦ اسفند ماه، كارگران كارخانه ایران برك در لاهیجان كه بیش از ٢٠٠ كارگر دارد، ٦ ماه حقوق، و عیدی و پاداش سال ٨٩ خود را نگرفته‌اند.

كارگران كارخانه تولید قطعات یدكی درتهران دوماه است حقوق نگرفته اند
بنابه اخبار منتشر شده، كارگران كارخانه تولید قطعات یدكی خودروهای پراید واقع در شرق تهران كه شامل ٢٠٠ كارگر می‌باشد، ٢ ماه حقوق و حق سنوات طلب دارند.

دستمزدهای پرداخت نشده كارگران ژیان
بنابه گزارش منتشر شده، كارگران شركت ژیان رشت ٢ ماه دستمزد طلبكارند. این گزارش می‌گوید كه این شركت بخشی از پروژه برای جداسازی آب از فاضلاب را در اختیار دارد.

عدم پرداخت مطالبات معوقه کارگران کارخانه کنف کار رشت
بر اساس گزارشات منتشر شده، کارخانه کنف کار رشت همچنان در بحران به سر می‌برد و کارفرما از پرداخت دستمزدها و مطالبات معوقه کارگران خودداری می‌ورزد.
 

ناامنی محیط كار

مفقود شدن دو کارگر بر اثر انفجار مواد ناریه فاسد
بنابه خبری كه روز ٢٣ اسفند منتشر شده است، به علت انفجار مواد ناریه فاسد متعلق به یک شرکت راهسازی در منطقه روستای یانه رود بلده، ٣ نفر از کارگران این شرکت در زیر بهمن گرفتار شدند. مقامات دولتی گفته‌اند احتمال زنده بودن ٢ نفر از این ٣ بفر بعید به نظر می‌رسد. یکی از این ٣ نفر با تلاش افراد حاضر در منطقه نجات یافت.
 

اذیت و آزار فعالین كارگری

دستگیری و بازجویی چند تن از فعالین كارگری در سنندج
بنابر خبری كه كمیته هماهنگی روز اول فروردین ٩٠ منتشر كرده است، در واپسین روز سال ٨٩، عوامل امنیتی و اطلاعاتی در شهر سنندج با تهدید و احضار چند تن از فعالین كارگری به مدت چند ساعت آنها را مورد بازجویی و تهدید قرار داده‌اند. افراد مورد بازجوی قرار گرفته، عبارتند از: وفا قادری، جلیل محمدی،غالب حسینی، کوروش بخشنده از اعضای کمیته هماهنگی و طیب چتانی نماینده كارگران كارخانه پرریس و خلیل دورگیران از کوهنوردان سنندج. افراد بازداشتی ساعاتی پیش از آغاز سال نو در حالت بازداشت و تحت بازجویی بوده‌اند. از افراد نامبرده خواسته شده که تعهدات کتبی در موارد مختلف بدهند که مورد اعتراض آنان قرار گرفته است.

دستگیری امید شجاعی عضو کمیته هماهنگی و احضار او به دادگاه
بنابه خبری كه کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری منتشر كرده است صبحر روز شنبه ٢١ اسفند، امید شجاعی عضو این کمیته توسط چهار نفر لباس شخصی که خود را ماموران سپاه پاسداران معرفی کرده بودند، دستگیر شد. ماموران سپاه پاسداران، بعد از ظهر همان روز وی را آزاد کرده و قرار است او را جهت محاکمه به دادگاه معرفی کنند. اتهام وی عضویت در کمیته هماهنگی و شرکت در مراسم ٨ مارس عنوان شده است. این خبرمی افزاید كه امید شجاعی بار دیگر در تاریخ ١/٣/٨٨ در شهر مریوان دستگیر و در تاریخ ٣/٣/٨٨ به دوسال حبس تعلیقی محکوم شد. وی پیشتر نیز در تاریخ ٢٢/١٢/٨٧ از طرف اداره اطلاعات شهر سقز بازداشت و مدت ٧ روز در زندان بود که با قرار وثیقه ٣٠ میلیون تومانی از زندان آزاد شد. در تاریخ ١٩/٤/٨٨ در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شهرستان سقز به ١٨ ماه زندان تعزیری محکوم شده بود.

فشارهای جسمی بر افشین اسانلو در بند ٢٠٩ زندان اوین
بنابر اخبار منتشر شده، افشین اسانلو برادر منصور اسانلو که از اول آذر ماه بازداشت شده است و هیچگونه فعالیت سیاسی و كارگری ندارد، هم اکنون در بند ٢٠٩ زندان اوین به سر می‌برد. بر اساس این اخبار وی هم ‌اکنون تحت شکنجه و ضرب و شتم نیروهای امنیتی در درون زندان اوین قرار دارد. منصور اسانلو، رئیس هیئت مدیره سندیکای شرکت اتوبوس رانی تهران و حومه، با محکومیت ٥ ساله هم‌چنان در زندان رجایی‌شهر کرج به سر می‌برد و این در حالی است که خانواده‌ی وی بارها مورد آزار و اذیت ماموران امنیتی قرار گرفته‌اند. در همین راستا عروس منصور اسانلو نیز چندین مرتبه مورد آزار و اذیت و بازداشت کوتاه مدت ماموران امنیتی قرار گرفته است و دستگیری و اذیت و آزار برادر وی نیز، در همین راستاست.
 

هاشم خواستار محروم از خدمات ضروری پزشكی
بنا به اخبار منتشر شده هاشم خواستار، از معلمین مشهد و عضو كانون صنفی معلمین این شهر اكنون از خدمات ضروری پزشكی محروم شده و در وضعیت جسمی نامناسبی قرار دارد. در جریان عمل جراحی كه بر روی او صورت گرفت، علیرغم نیاز به ماندن در بیمارستان و دریافت داروهای ضروری، ماموران زندان وكیل آباد او را پیش از موعد مقرر شده توسط پزشك به زندان بازگرداندند و از دریافت داروهای ضروری نیز محروم ساختند. به گزارش كانون حمایت از خانواده‌های جان باختگان و بازداشتی‌ها این در حالی بود كه پزشك جراح می‌بایست شخصا او را معاینه و داروهای مورد نیازش را تعیین می‌نمود اما با این وضعیت حتی خانواده او هم موفق به دریافت دارو و رساندن آن به وی نشده‌اند. پزشكانی كه در زندان وی را معاینه كرده بودند نیز تاكید داشتند كه نمی‌توانند دارویی برای او تجویز نمایند زیرا داروی فردی كه تحت عمل جراحی بوده، بایستی توسط پزشك جراح تجویز گردد. از این رو ایشان اكنون بدون دریافت هیچگونه مداوا و معاینه‌ای همچنان در وضعیت سختی به سر می‌برد و از عوارض عدیده بیماری و عمل جراحی صورت گرفته، در رنج است.

معلمان

اعتراض معلمان پیمانی سال ٨٦ نسبت به وضعیت استخدامی خود
بنابه خبری كه روز ١٦ اسفندماه منتشر شده است، جمعی از معلمان پیمانی سال ٨٦ نسبت به وضعیت استخدامی خود در یادداشتی از عملکرد وزیر آموزش و پرورش و همچنین مجلس در قبال این دسته از کارکنان دولت انتقاد كرده‌اند. در بخشی از این نامه آمده است: ٥ هزار معلم حق التدریس در تاریخ ٢٧ مهر ٨٦ در زمان وزارت علی احمدی از میان نیروهای حق التدریس كه دارای ٥ سال سابقه حق التدریس بودند كه بعضا برخی از نیروها دارای ٧ و ٨ سال سابقه بودند از طریق آزمون – مصاحبه – گزینش و سازماندهی مجدد به استخدام پیمانی درآمدند. جالب توجه این است كه یك سال و سه ماه بعد از قبولی در آزمون وزیر وقت با استخدام این نیروها مخالف بود كه نهایتا بر اثر اعتراضات در تاریخ ٢٣ بهمن ٨٧ مجبور به صدور احكام پیمانی برای این ٥ هزار نفر شد بدون آنكه حتی یك سال از سنوات خدمتی حق التدریسی آنها محاسبه شود. در ادامه به عدم توجه مجلس به این معلمان اشاره شده است.

بیانیه کانون صنفی معلمان تهران (طیف صنفی)- به مناسبت سالگرد ٢٣ اسفند ١٣٨٥
كانون صنفی معلمان تهران (طیف صنفی) بیانیه‌ای روز ٢١ اسفند ماه امسال به مناسبت سالگرد سركوب اعتراض معلمان در ٢٣ اسفند ٨٥ صادر كرد. در بخشی از این بیانیه آمده است: "متاسفانه نگاه سیاسی ـ امنیتی دولتمردان کشورمان به وزارت آموزش و پرورش، آن را به محل آزمون و خطا تبدیل نموده و نه تنها سرنوشت میلیون‌ها دانش آموز را دستخوش سیاست‌های مقطعی و غیر کارشناسی خود قرار می‌دهند، بلکه علیرغم امضای دولت ایران در پای مصوبات کنوانسیون صنفی آموزش بین الملل، مانع اجرای این مصوبات، مبنی بر فعالیت آزادانه ی معلمان در امور صنفی و داشتن نشریه مستقل و تجمع آنان می‌گردند." در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: "در تاریخ ١٨ اسفند ١٣٨٥ نمایندگان تشکل‌های صنفی معلمان کشور با هیئت رئیسه ی مجلس و مسئول کمیسیون آموزش و تحقیقات مذاکره نمودند. قرار شد جلسه ی بعد از وزیر آموزش و پرورش و مسئول بودجه دعوت شود تا به عدم اجرای لایحه خدمات کشوری رسیدگی شود. اما جلسه ی مذکور برگزار نشد و مسائل معلمان بی پاسخ ماند. روز ٢٣ اسفند ١٣٨٥ مجلس توسط نیروی انتظامی و لباس شخصی‌ها محاصره شد و معلمان مورد ضرب و شتم و بازداشت قرار گرفتند!! کانون صنفی معلمان تهران (طیف صنفی) ضمن محکوم نمودن واقعه ی ٢٣ اسفند مصرانه از نمایندگان محترم مجلس تقاضا دارد به وظیفه ی نظارتی خود عمل نمایند و مسببان ضرب و شتم، توهین، بازداشت، انفصال از خدمت و ... معلمان را که زخمی عمیق بر قلب فرهنگیان کشور وارد نموده، مورد تحقیق و تفحص و پیگرد قانونی قرار دهند. همچنین از ریاست قوه ی قضائیه و وزیر آموزش و پرورش تقاضا می‌شود موجبات آزادی فعالان صنفی در بند: هاشم خواستار و رسول بداغی را فراهم نمایند."
در پایان این بیانیه آمده است: "هم اکنون که در روزهای پایانی سال ١٣٨٩ به سر می‌بریم شاهد افزایش روز به روز قیمت ارزاق عمومی، حمل و نقل، مسکن، بهداشت و درمان و ... هستیم و علاوه بر آن قبض‌های آب، برق، گاز و تلفن نیز مزید بر علت شده و کمر معلمان را زیر این همه بار خم کرده و ضرب المثل "سالی که نکوست از بهارش پیداست" را تداعی می‌کند. بنابراین پیشنهاد دولت مبنی بر افزایش ٦ درصد حقوق کارکنان دولت با ارقام واقعی تورم در جامعه و قانون خدمات کشوری هم خوانی ندارد."

کانون صنفی معلمان خواستار آزادی معلمان زندانی در آستانه سال نو شد
کانون صنفی معلمان با صدور بیانیه‌ای روز ١٩ اسفندماه ٨٩ خواستار آزادی معلمان زندانی شده است. در بخشی از این بیانیه آمده است: "این روز‌ها برای ما فرهنگیان، یادآور روزهای پایانی سال ٨٥ می‌باشد. روزهای حق طلبی، دادخواهی و اعتراض به تبعیض هاو بی‌عدالتی‌ها؛ روزهای گردهمایی‌های باشکوه و به یادماندنی، که بی‌گمان در تاریخ بیداری و جنبش‌های حق خواهانهٔ جامعه ایرانی، از جایگاه برجسته‌ای برخوردار است. ... در ٢٣ اسفند ٨٥ حقوق شهروندی ما پایمال گردید و شآن و جایگاه فرهنگ و فرهنگیان، سخت آسیب دید و تن و جان آن‌ها، زخم‌ها برداشت. با بسیاری از ما، آن چنان رفتار شد که باورناپذیر بود و شمار زیادی دستگیر و روانه زندان شدند. اینکه آموزگاران یک مملکت، خواستار حقوق برابر با دیگر کارکنان دولت گردند، «گناهی» نمی‌توانست باشد که این چنین حرمتشان نادیده گرفته شود! ما خواستار منزلت و معیشت فراخور شآن انسانی و صنفی خویش بودیم – و البته هنوز هم هستیم ....
در پایان بایسته است یادی کنیم از همکاران بزرگوار دربندمان: هاشم خواستار، رسول بداقی، محمد داوری، نبی اله باستان، عبداله مومنی و... که مدت هاست در زندان بسر می‌برند. این نوروز دوم است که برخی از این دوستان، جشن نوروز خویش را، به دور از همسر و فرزند در زندان برپا می‌کنند."

اطلاعیه درباره حداقل دستمزد

بیانیه اتحادیه آزاد کارگران در باره افزایش ٩ درصدی دستمزدها
با اعتراضات متحدانه در برابر تحمیل فقر و فلاکت روز افزون ایستادگی کنیم

همکاران و کارگران در سراسر کشور
شورای عالی کار حداقل دستمزدها را برای سال آینده فقط ٩ درصد افزایش داد و مبلغ آنرا ٣٣٠ هزار تومان تعیین کرد، بن کارگری را ٨ هزار تومان افزایش داد و حق مسکن کارگران را مسکوت گذاشت.
کسانی که در شورایعالی کار در مورد زندگی و معیشت ما تصمیم گیری کرده‌اند امسال یورش به زندگی ما کارگران را به جائی رساندند که حتی نیازی نیز به پیروی از قوانین دست ساز خود و آمارهای اسمی و ظاهری اعلام شده از سوی بانک مرکزی در مورد میزان تورم ندیدند. این برخورد به زندگی و حق حیات ما کارگران از سوی دولت و کارفرمایان در شورایعالی کار یک اهانت بزرگ به شعور و حق حیات میلیونها خانواده کارگری است که تنها وسیله زنده ماندن شان همین دستمزدهای ناچیز است.
آنان که دستمزد ما کارگران را در شورایعالی کار به مبلغ بسیار ناچیز ٢٧ هزارتومان افزایش دادند خود بهتر از هر کسی میدانند که این مقدار افزایش دستمزد حتی تا پایان سال جاری نیز جبران افزایش قیمتها و حفظ قدرت خرید ما کارگران را در چند روز مانده به آخر سال کفاف نخواهد کرد. آنان با اینکار چشم در چشم ما، به ما کارگران اعلام کردند سهم ما از زندگی و تولید ثروت در جامعه فقط فقر و بدبختی روز افزون است.
ما در مقابل این جسارت به شعور و حق حیات مان ساکت نخواهیم نشست و نظاره گر آه و حسرت همسران و فرزندانمان برای داشتن لقمه نانی نخواهیم شد.
ما سال جدید را به سال اعتراض برای افزایش دستمزدها و لغو قرار دادهای موقت تبدیل خواهیم کرد، آستین‌هایمان را بالا خواهیم زد و در صفی متحد و سراسری اینبار خود در مورد قیمت فروش نیروی کارمان تصمیم سازی خواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد کسانی که بر حاصل دسترنج ما کارگران در وزارت کار و کاخهای اشرافی لم داده‌اند با افزایش فقط ٩ درصدی دستمزدها ما کارگران را به استهزا بگیرند و اینچنین شعور و حق حیات ما را مورد اهانت قرار دهند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران
٢٧ اسفند ماه ٨٩

اطلاعيه سنديکای کارگران شرکت واحد
افزایش غیر‌منطقی دستمزدها به سود كارگران نخواهد بود

افزایش ٩ درصدی حقوق كارگران توسط شورای عالی كار در سال ١٣٨٩ به هیچوجه منطقی و توجیه كننده تورم و فقر موجود نیست.
حداقل مزد كارگران با توجه به درصد تورمی كه از طرف بانك مركزی جمهوری اسلامی اعلام می‌شود باید به گونه‌ای باشد كه زندگی یك خانواده ٤ نفره را تامین كند، ولی با اعلام ٩ درصدی افزایش حقوق هیچكدام از فاكتورها لحاظ نشده و تنها بر اساس نظرات كارفرماها و دولت تعیین شده است.
همانگونه كه بارها اعلام كرده‌ایم عدم حضور تشكلهای مستقل كارگری و نمایندگان واقعی كارگران در شورای عالی كار این موارد را به همراه داشته و تنها متضررین این اتفاق كارگران می‌باشند.
سندیكای كارگران شركت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه با حقایق موجود در جامعه افزایش ناچیز و ٩ درصدی كارگران را غیر منطقی دانسته و به ضرر كارگران می‌داند و از نمایندگان حاضر در شورای عالی كار انتظار تجدید نظر و رسیدگی مجدد برای افزایش عادلانه حقوق كارگران را دارد.
سندیكای كارگران شركت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
اسفند ١٣٨٩

تحمیل فقر مطلق به کارگران، با دستمزد ٣٣٠ هزار تومانی
مدافعان سرمایه در "شورای عالی كار"، در جلسه بعدازظهر دوشنبه ٢٣ اسفند خود، حداقل دستمزد كارگران برای سال آینده را با ٩ درصد افزایش نسبت به سال قبل، ٣٣٠ هزار و ٣٣٠ تومان تعیین كرد. علاوه بر این، این نهاد ضد کارگری اعلام کرد که بن کارگری از ٢٠ هزار تومان به ٢٨ هزار تومان افزایش یافته، اما حق مسکن بدون تغییر همان ١٠ هزار تومان بوده و سنوات نیز مانند امسال، روزانه ٢٠٠ تومان می‌باشد.
نمایندگان و مدافعان نظام سرمایه داری در شرایطی، این مبلغ (٢٧ هزار تومان) را به دستمزد سال ٩٠ کارگران افزوده‌اند که هر انسان منصفی می‌بیند که این مبلغ بسیار ناچیز، به هیچ عنوان، هزینه‌های زندگی این خانوارها را تامین نمی‌کند. اگر این میزان دستمزد با احتساب مزایا حتی به ٤٠٠ هزار تومان نیز برسد، باز هم کارگران در زیر خط فقر مطلق بسر می‌برند. برای اثبات این مسئله هم لازم نیست که به سراغ آمارهای رسمی و غیررسمی و درجه‌بندی فقر مطلق و نسبی برویم. زیرا که با یک محاسبه‌ی سرانگشتی نیز می‌توان آن را بدست آورد. این واقعیت کاملا واضح و روشن است که قیمت کالاهای اساسی و امکانات مورد نیاز ماهیانه‌ی یک خانواده چهار نفری به مراتب بیشتر از این مبالغ بوده و هم‌چنان سیر صعودی را طی می‌کند. آیا سرمایه‌داران و مدیران نهادها و ارگان‌های مدافع سرمایه و کسانی که به شکل خودخوانده‌ای خود را به عنوان نماینده کارگران جا زده و در شورای عالی کار حضور دارند و در واقع فرمایشی و عامل صاحبان سرمایه هستند، می‌توانند با دریافت ٣٣٠ هزار تومان در ماه ، امرار معاش کنند؟ آیا با افزایش تورم و گرانی روز افزون، این حداقل دستمزد جواب‌گوی هزینه‌‌ی خوراک، پوشاک، مسکن، بهداشت و درمان، سوخت، تحصیل، تفریح و مسافرت و ... یک خانواده‌ی کارگری است؟
بدون تردید کسی که قصد ‌فریب کارگران را نداشته باشد پاسخ‌اش به پرسش‌های بالا منفی است. این در حالی‌ست که بسیاری از کارگران به دلیل بیکاری و عدم امنیت شغلی، همواره با دستمزدی پایین‌تر از مبلغ رسمی و اعلام شده، کار می‌کنند و چندین سال است که این روال ادامه دارد. واضح است که تعیین یک چنین دستمزدی از یک سو فاصله طبقاتی در جامعه را شدت می‌بخشد و بیش از پیش ریاضت کشی، فقر، خانه خرابی و انواع نابسامانی‌ها را به کارگران تحمیل می‌کند و از سوی دیگر بالا رفتن سود سرمایه‌داران را به دنبال دارد. دستمزد ماهیانه ٣٣٠ هزار تومانی، کارگران را ناچار می‌کند تا برای امرار معاش، به اضافه کاری بیشتر مبادرت ورزند و صاحبان سرمایه نیز برای رسیدن به سود بیشتر، شدت کار را افزایش می‌‌دهند. فاصله زیاد بین درآمد و هزینه‌های زندگی باعث می‌شود که کار کودکان و کار خانگی زنان، در جامعه گسترش یافته و فروشنده‌گان نیروی کار، ناچار به تحمل شرایط بسیار سخت کاری، با دستمزد و مزایای ناچیز می‌شوند.
حداقل دستمزد سال ١٣٩٠ پشت درهای بسته و بدون دخالت کارگران و نمایند‌گان واقعی‌شان، از جانب به اصطلاح "شورای عالی کار" یا همان شورای عالی سرمایه، تعیین شده است. این دستمزد به هیچ وجه پاسخ‌گوی نیازهای موجود و فزاینده کارگران و خانواده‌های آنان نیست. کارگران این سازند‌گان همه‌ی ثروت و رفاه در جوامع بشری، شایسته چنین زندگی‌ای نیستند. آنان باید از هر طریق ممکن اعتراض خود را نسبت به تعیین چنین دستمزدی اعلام دارند و برای این کار نیز راهی جز اتکا به نیروی اتحاد و همبستگی طبقاتی خود و ایجاد تشکل‌هایی که با ارادۀ جمعی خود آن‌ها ایجاد شده باشد ندارند. کارگران قادرند تا در همین شرایط نیز دستمزدهایی به مراتب بالاتر از حداقل‌های اعلام شده توسط سرمایه داران و ارگان‌های شناخته شده آن مثل "شورای عالی کار" را به این طبقه و مدافعان سینه چاک آنان تحمیل کنند و تا رهایی کامل از منجلاب سرمایه، سرمایه داران و عوامل آنان را از جمله در این زمینه به عقب نشینی وادار نمایند. این برای طبقه‌ای که اگر اراده کند و تنها برای چند لحظه دست از کار بکشد چرخ هستی از چرخش باز می‌ماند خیلی دست نایافتنی نیست. کارگران فقط باید همدیگر را در مراکز کار و زیست خود پیدا کنند، تشکل‌های خود را بسازند، آن‌ها را به هم پیوند زنند و متحد و متشکل خواست‌های خود را در مقابل سرمایه و سرمایه داران قرار داده، یکی پس از دیگری به آنان تحمیل نمایند. آری ما کارگران اگر متشل شویم می‌توانیم خواست‌ها و مطالبات خود را حتی در همین شرایط، به حاکمان سرمایه تحمیل کنیم.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری
٢٥ اسفند ١٣٨٩

فراخوان جمعهای كارگری به اعتراضات

فراخوان جمعی از كارگران اخراجی و جمعی از كارگران شركتهای مختلف كرمانشاه برای شركت در چهارشنبه سوری
به این وسیله ما جمعی از كارگران اخراجی و جمعی از كارگران شركتهای نوشابه زمزم، پتروشیمی، كرپ ناز كرمانشاه همه هموطنان و همشهریان خود بخصوص جوانان و كارگران را برای شركت هرچه پرشورتر در مراسم چهارشنبه سوری فرا می‌خوانیم. در مقابل درد و اندوهی كه از شرایط سخت و مشكلات معیشتی و اخراج از كار و چند برابر شدن قیمت‌ها كه بخصو ص بر قشر كارگر میهنمان تحمیل گردید راهی جز تغییر و در افتادن با مظاهر انجماد و سردی و زردی نداریم.
جمعی از كارگران اخراجی و جمعی از كارگران شركتهای مختلف كرمانشاه

اطلاعیه انجمن همبستگی با كارگران ایران
انجمن همبستگی با كارگران ایران ضمن تبریك به مناسبت سال جدید و با آرزوی خوشبختی و سربلندی و پیروزی برای كارگران میهن مان در سال ١٣٩٠، از همه هموطنان و بویژه كارگران دعوت میكنیم كه همراه و همگام با سایر اقشار و طبقات مردم روز سه شنبه ٢٤ اسفند در مراسم چهارشنبه سوری كه از ساعت ٦ عصر در مناطق مختلف تهران بزرگ برگزار میشود، شركت هر چه گسترده تری داشته باشند و این روز را همانند هفته‌های قبل به صحنه‌ای از خیزش و قیام علیه دیكتاتوری تبدیل كنند.
انجمن همبستگی با كارگران ایران

بیانیه اعلام حمایت نانوایان جنوب تهران از تظاهرات روز چهارشنبه سوری
ما جمعی از كارگران و نانوایان جنوب شهر تهران حمایت یكپارچه خود را از تظاهرات مردم تهران در روز سه شنبه (چهارشنبه سوری) كه بر علیه دیكتاتوری و فساد برگزار می‌شود اعلام میداریم و با تمام توان در این حركت آزادیخواهانه شركت خواهیم داشت.
از همه كارگران زحمتكش و محروم تهران نیز برای همبستگی و حضور گسترده در این تظاهرات دعوت بعمل می‌آوریم.
نانوایان جنوب تهران

پیام تبریك سال نو

پیام اتحادیه آزاد کارگران ایران به مناسبت فرا رسیدن سال نو
کارگران و مردم آزادیخواه ایران

واپسین روزهای سال ٨٩ در حال گذر و سالی تازه در حال فرا رسیدن است. پدیده پر شکوه تحول خواهی و اراده توده‌های میلیونی مردم خاورمیانه و ایران برای تحقق آرمانهای انسانی زمستان ٨٩ را دگرگونه کرد و واپسین هفته‌های سال ٨٩ به نوید بخش بهاری پر شکوه در سال نو بدل گشت. بهاران خجسته باد!
اتحادیه آزاد کارگران با تبریک فرا رسیدن سال نو به کارگران و مردم آزادیخواه ایران، آغاز بهاری تازه را در کنار خانواده‌های کارگران جان باخته سراسر کشور، خانواده‌های زجر کشیده زندانیان کارگری و خانواده‌های زندانیان اعتراضات مردمی گرامی میدارد.
ما حیات و سر سبزی و طراوت را برای پایان دادن به سیاهی‌ها سر لوحه آغازی پر شکوه در سال جدید قرار خواهیم داد و همدوش با کارگران سراسر کشور سال نو را به سال اعتراض به حداقل دستمزد تصویب شده توسط شورای عالی کار و بر علیه قراردادهای موقت بدل خواهیم کرد.
سال نو مبارک

اتحادیه آزاد کارگران ایران
٢٧ اسفند ١٣٨٩

پيام سنديکای شرکت واحد
فرارسیدن سال نو بر تمامی کارگران و زحمتکشان از جمله زندانیان قشر کارگر و خانواده آنان مبارک باد

سال ١٣٨٤ نقطه عطفی در اعتراضات صنفی کارگران و احیای تنها سندیکای مستقل کارگری (سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه) بود، خاطره‌ای که هیچگاه از ذهن کارگران پاک نخواهد شد. و سال ١٣٨٩ در حالی به پایان خود نزدیک می‌شود که تعدادی از کارگران زحمتکش این سندیکا در زندان و تعدادی محروم از نعمت کار شده‌اند.
سندیکای کارگران شرکت واحد از دستگاه قضایی می‌خواهد راه را برای آزادی هر چه سریعتر فعالین کارگری و بازگشت به کار کارگران هموار نماید تا در شب‌های سال نو کارگران در کنار خانواده‌های خود باشند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه خواستار آزادی همه زندانیان عرصه کار و تلاش می‌باشد و بیکاری کارگران را به خاطر فعالیت‌های سندیکایی و اعتراضات صنفی غیر قانونی دانسته و آنرا محکوم می‌نماید و خواستار آزادی زندانیان در بند آقایان ابراهیم مددی، منصور اسالو، رضا شهابی و غلامرضا غلامحسینی می‌باشد.
به امید آزادی همه کارگران و ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
اسفند ١٣٨٩

پیام تبریک علی نجاتی برای سال جدید
کارگران و مردم عزیز!
با درود و شادباش، آغاز سال ١٣٩٠ خورشیدی را به تمام شما کارگران و مردم عزیز در هر جای جهان که هستید تبریک میگویم. با پایان گرفتن زمستان و به اتمام رسیدن سال ٨٩ به استقبال نوروز می‌رویم، یعنی آغاز شکفته شدن شکوفه‌های بهاری. امیدوارم که در این سال دیگر همچون سال‌های قبل شاهد اخراج و زندانی شدن کارگران - این ثروت آفرینان بی ثروت - نباشیم، کارگرانی که فقط به خاطر دفاع از یکی از خواسته‌ای خود یعنی خواسته‌ها و مطالبات صنفی خویش و دیگر هم طبقه ای‌هایشان محکوم به اخراج و زندان‌های طولانی مدت شده‌اند.
امیدوارم که با آغاز سال ٩٠ دیگر شاهد بیکار شدن کارگران و عقب افتادن دستمزدهای آنان نباشیم؛ اگر چه کارگران به خوبی میدانند که ما حتا در صورت دریافت دستمزد، همیشه با مشکلات عدیده ی معیشتی روبرو هستیم. چرا که این دستمزدها به هیچ عنوان کفاف هزینه‌های بالا و کمر شکن زندگی را نمی‌دهد.
دوستان کارگر! میخواهم در این روزهای پایانی سال از طرف خودم و دیگر دوستان و همکارانم در نیشکر هفت تپه ضمن ابراز تاسف و تسلیت به خانواده‌های کارگران جانباخته در ایران خودرو و کارگران معدن در استان کرمان سال جدید را به آنان نیز تبریک گفته و برای خانواده‌های این کارگران شریف و جانباخته سالی با موفقیت و سرسلامتی را آرزو کنم. یادشان همیشه گرامی باد.
امیدوارم در سال جدید دیگر شاهد اینگونه حوادث دلخراش و تاسف برانگیز برای کارگران نباشیم.
کارگران عزیز! سال نو بر همگی شما کارگران و هم طبقه ای‌های عزیزم، گرامی باد!
عیدتان مبارک باشد؛ هر روزتان نوروز و نوروزتان پیروز!
علی نجاتی – کارگر اخراجی نیشکر هفت تپه
٢٨ اسفند ١٣٨٩ – خوزستان - شوش
 

بین المللی

فرانسه: حمله صد‌ها نیروی پلیس به کارگران در بندر مارسیل
به گزارش RFI رادیو بین المللی فرانسه روز پنج شنبه ٨ مارس ٦٠٠ تا ٧٠٠ نیروی پلیس به کارگرانی که ورودی بندر مارسیل را مسدود کرده بودند، حمله کرده و پس از دستگیری ١٤ تن از آنان، کارگران را پراکنده و معبر ورودی را باز کردند. کارگران این بندر بلافاصله در اعتراض به دستگیری همکارانشان دست به اعتصاب زدند و اعلام کردند تا مشخص نشدن وضعیت آنها به سر کار خود باز نخواهند گشت.
این کارگران هنگامی دست به مسدود کردن ورودی بندر زدند که متوجه شدند کارفرمایان در نظر دارند به دلیل رونق نداشتن تجارتشان، از تعداد کشتی‌هایی که بین این آبراه در حرکت هستند، بکاهند و باعث اخراج سازی تعدادی از کارگران بشوند. Fredderic Alpozzo نماینده اتحادیه کارگری CGT توسل جستن پلیس به زور را غیر قابل قبول خوانده و آنرا محکوم کرده است.
١٥ مارس ٢٠١١

بحرین: اعتراض کارگران به نپرداختن دستمزد ها
به گزارش Daily News روز پنج شنبه ١٠ مارس بیش از ٣٠٠ کارگر شرکت ساختمانی علی بن ابراهیم عبدالله در منطقه خمیس بحرین در اعتراض به نپرداختن دستمزد‌هایشان توسط کارفرمایان دست به اعتراض زدند.
این کارگران که از کشور هندوستان هستند می‌گویند از دسامبر سال قبل هیچ حقوقی دریافت نکرده‌اند. آنها می‌گویند از کارفرمایان خواسته‌اند که دستمزد‌هایشان را بپردازند و آنها حاضر هستند کشور را ترک بکنند یا اینکه اجازه کار در شرکت دیگری به آنها داده شود، ولی تاکنون با هیچ کدام از خواست‌های آنها موافقت نشده است. آنها ماهیانه بین ٧٠ تا ١٠٠ دینار (١٧٠ تا ٢٤٠ دلار) دریافت میکنند که همین حقوق ناچیز هم توسط کارفرمایان پرداخت نمیشود.
١٥ مارس ٢٠١١

عربستان سعودی: اعتصاب ١٠٠٠ کارمند شرکت مخابرات در ریاض
به گزارش Gulf News در اقدامی نه چندان معمول ١٠٠٠ کارمند شرکت مخابرات عربستان سعودی (STC) در ریاض روز سه شنبه ١٣ مارس دست از کار کشیدند. خواست این کارگران دریافت پاداش سالیانه است که آنها اخیرا متوجه شده‌اند فقط به مدیران شرکت تعلق گرفته است. آنها در Facebook کمپینی بنام "با هم بر علیه الدویس" راه انداختند و از این طریق دست به تدارک اعتصاب زدند. سعود الدویس مدیر شرکت مخابرات است که کارگران او را به سؤ مدیریت متهم کرده‌اند.
پس از این اقدام، مدیریت بلافاصله سعی کرد کارگران را متقاعد کند که به سر کارشان برگردند ولی چون موفق نشد، بلاخره قول مساعد داد که پاداش به آنها نیز تعلق بگیرد. کارگران نیز پس از گرفتن قول مساعد به محل کار خود باز گشتند و اعلام کردند که چنانچه مدیریت به قول خود عمل نکند، دست به اقدام مشابه خواهند زد.
١٦ مارس ٢٠١١

یونان: اعتصاب کارگران وسایط نقلیه عمومی و خبرنگاران
به گزارش Monster and Critics روز پنج شنبه ١٧ مارس کارگران وسایط نقلیه عمومی‌، خبرنگاران و روزنامه نگاران دست به یک اعتصاب ٢٤ ساعته زدند. این اقدام باعث قطع برنامه‌های زنده رادیو و تلویزیون و اختلال شدید در حمل و نقل عمومی شد. اتحادیه خبرنگاران خواهان بازگشت به کار تعدادی از همکاران خود هستند که اخیرا اخراج شده‌اند و همچنین خواهان لغو قراردادهای انفرادی که اخیرا با تعدادی از آنها بسته شده، هستند. آنها می‌گویند این قراردادهای انفرادی، قراردادهای دست جمعی که قبلا با اتحادیه بسته شده را نقض می‌کند و موجب کاهش دستمزد کارگران میشود. کارگران وسایط نقلیه عمومی نیز می‌گویند، دستمزد آنها بر طبق قانون جدید به میزان ٢٥ در صد کاهش یافته است.
اتحادیه‌های کارگری از زمان اعلام طرح ریاضت کشی اقتصادی توسط دولت، بطور مداوم دست به اعتراض زده‌اند. دولت یونان برای خروج از بحران مالی خود، برنامه ریاضت کشی اقتصادی را به اجرا گذشته که بخشی از آن شامل کاهش دستمزدها، کاهش حقوق بازنشستگی، افزایش مالیات‌ها و افزایش سن بازنشستگی میشود.
١٨ مارس ٢٠١١