۲۴  اسفند  ۱۳۸۹ -  ۱۵ مارس  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ۱۴۸

اخبار کارگری

تهیه و تنظیم: ناصر اصغری

اعتراضات

تجمع اعتراضی بزرگ کارگران کیان تایر در مقابل نهاد ریاست جمهوری
بنابه خبری كه اتحادیه آزاد کارگران ایران منتشر كرده است، کارگران کیان تایر در ادامه سلسله اعتراضات خود به عدم تحقق وعده‌های کارفرما از ساعت ٨ و نیم صبح روز ٢٢ اسفند ماه و در زیر باران شدید در مقابل دفتر رسیدگی به شکایتهای مردمی ریاست جمهوری دست به تجمع اعتراضی زدند. در این تجمع که بیش از ٩٠٠ نفر از کارگران کیان تایر در آن شرکت داشتند کارگران با سر دادن شعارهایی خواهان رسیدگی به خواستهای خود شدند. از همان ساعت اولیه تجمع کارگران تعدادی از مسئولین این نهاد و نماینده‌های وزارت صنایع در میان کارگران حاضر شدند و با دادن وعده و عید از آنان خواستند به تجمع خود پایان دهند اما کارگران همه این وعده وعیدها را با شعار "وعده وعید نمیخواهیم ما حقمون میخواهیم" پاسخ دادند و خواهان رسیدگی فوری به خواستهای خود شدند. به دنبال این شعارها از سوی کارگران مسئولین نهاد درریاست جمهوری از نماینده‌های کارگران دعوت به مذاکره کردند و نماینده‌ها به داخل این نهاد رفتند اما کارگران بطور مرتب اقدام به دادن شعار میکردند. پس از مذاکرات نماینده‌های کارگران با مسئولین وزارت صنایع و نهاد ریاست جمهوری حدود ساعت ١٢ ظهر به کارگران اعلام شد تا ساعت ٣ بعدازظهر امروز باقی مانده دستمزد بهمن و عیدی کارگران بر اساس توافق قبلی به حساب آنان واریز خواهد شد.
بدنبال اعلام این خبر كارگران در ساعت ١٢ و نیم به تجمع خود پایان دادند و با قاطعیت اعلام کردند چنانچه امروز پول به حساب آنها واریز نشود فردا صبح دست به تجمع اعتراضی تری در مقابل نهاد ریاست جمهوری خواهند زد.
در ادامه این خبر آمده است: "بر اساس آخرین خبری که ساعت ٦ بعدازظهر از سوی اتحادیه آزاد کارگران ایران دریافت شد پولی که امروز به کارگران کیان تایر وعده داده شده در ساعت ٥ به حساب این کارگران واریز شد."
***

اعتصاب رانندگان کامیون در مرز باشماخ مریوان
روز شنبه بیست و یکم اسفندماه تعدادی از رانندگان کامیون‌های باری در مرز رسمی باشماخ مریوان دست به اعتصاب زدند. این رانندگان که در مسیر ترانزیت مریوان - عراق کار می‌کنند در اعتراض به نبود سیاست‌های مشخص در تسهیل تردد از مرز، اعتصاب کرده‌اند.
***

تجمع اعتراضی كارگران نساجی مازندران مقابل فرمانداری قائمشهر
روز ١٨ اسفند كارگران كارخانه نساجی مازندران با در دست داشتن پلاكارد و پارچه‌هایی كه بر روی آن خواستهای خود را نوشته بودند، در مقابل فرمانداری قائمشهر تجمع كردند. این كارگران ٤ ماه دستمزد خود را دریافت نكرده‌اند. در عكس العمل به این اعتراض فرماندار شهر اعلام کرد كه در هفته جاری دو ماه از حقوق كارگران پرداخت خواهد شد و در ظرف یك ماه دستمزد ٤ ماه معوقه كارگران پرداخت میشود. كارگران نساجی مازندران بارها در رابطه با دستمزدهای پرداخت نشده و خطر تعطیلی كارخانه دست به تجمع اعتراضی زده‌اند. از جمله در سیزدهم آبان كارگران از محل كارخانه به طرف شهر راهپیمایی كردند و مقابل فرمانداری دست به تجمع زدند. اعتراضات این كارگران همچنان ادامه دارد.
***

کارگران مجتمع صنعتی گوشت شیراز حضور احمدی نژاد را به صحنه اعتراض خود تبدیل کردند
بنا براخبار منتشر شده، روز دوشنبه ١٦ اسفند همزمان با سفر احمدی نژاد به شیراز، كارگران مجتمع صنعتی گوشت در اعتراض به عدم پرداخت حق سنوات و بازنشستگی خود در مقابل استانداری فارس تجمع کردند. كارگران با در دست داشتن پلاکاردهایی با مضامینی چون: "ما همچنان گرسنه‏ایم" و "ما کارگران را به سرمایه داران خون آشام فروخته‏اند"، در نزدیکی تالار سخنرانی احمدی نژاد جمع شده و حضور او را به صحنه اعتراض خود تبدیل كردند. نیروی انتظامی جمهوری اسلامی از ترس كشیدن این اعتراض به سطح شهر فورا در محل حاضر شد و كارگران را مجبور به ترك محل كرد. ١٠٧ کارگر مجتمع صنعتی گوشت شیراز در رابطه با این موضوع بارها تجمع اعتراضی برپا داشته و اعلام كرده‌اند كه تا رسیدن به خواستشان به مبارزه خود ادامه خواهند داد.
***

مشكل كارگران نساجی مازندران حل نشده است
كارگران نساجی مازندران در یك تجمع اعتراضی در مقابل فرمانداری قائمشهر، با در دست داشتن پلاكارد و پارچه‌هایی خواستار عملی نمودن تعهدات كارفرمایان نسبت به وعده‌ها و تعهدات مكتوب شده خود به كارگران شدند.
***

ادامه اعتصاب کارگران کارخانه فولاد میبد
بنابه خبر منتشر شده در روز ١٨ اسفند، اعتصاب کارگران کارخانه فولاد میبد در استان یزد وارد پنجمین روز خود شد. کارگران با تجمع در مقابل فرمانداری میبد خواهان دریافت دستمزدها و مطالبات معوقه خود شدند. بیش از پانصد کارگر این کارخانه مدت ٧ ماه است که از دریافت دستمزد و مزایای خود محروم مانده‌اند.
***

اعتراض كارگران شركت استراتوس به دستمزدهای پرداخت نشده
تجارت نیوز روز ١٧ اسفند از تعویق ٥ ماهه در پرداخت حقوق کارگران شرکت مهندسی و عمرانی استراتوس و همچنین فشار اعتراضی این كارگران خبر داد. این خبر در ادامه می‌گوید كه شركت مهندسی و عمرانی كیسون نیز كه جزو شركتهای بزرگ ایران است، از ٥ ماه پیش به كارگران خود حقوق پرداخت نكرده است.
***

عقب نشینی دولت در مقابل اعتراضات كارگران مجتمع پتروشیمی تبریز
بنا بر اخباری که حزب كمونیست كارگری دریافت کرده است و همچنین برخی گزارشات منتشر شده، ١٧٠٠ کارگر قراردادی پتروشیمی تبریز که از روز شنبه ٧ اسفند ماه دست به اعتصاب زده بودند، روز سه شنبه ١٧ اسفند با موفقیت به اعتصاب یازده روزه خود پایان دادند. خواست این كارگران تبدیل قراردادهای موقت به قراردادهای دائم و حذف پیمانكار و قرارداد مستقیم با این واحد تولید بود. در نتیجه تداوم اعتصاب یكپارچه كارگران پتروشیمی و ترس مدیران کارخانه و مسئولین رژیم از كشیده شدن این اعتراضات به بخش‌های دیگر مراكز كارگری وابسته به صنعت نفت، كه دارای همین خواستها و همین شرایط كاری هستند، خواست كارگران پتروشیمی مورد قبول استانداری آذربایجان شرقی و وزارت كار و امور اجتماعی قرار گرفت و كارگران با گرفتن قول مساعد در ١٧ اسفند، به اعتصاب خود پایان دادند. اما حرف كارگران این است كه اگر به این وعده عمل نشود، در اشكال گسترده تری اعتراض خود را ادامه خواهند داد. كارگران پتروشیمی تبریز هر كدام ١٥ تا ١٧ سال سابقه كار دارند و بدلیل استخدام پیمانی خود در قبال همان كاری كه توسط كارگران رسمی انجام میگیرد، دستمزد بسیار ناچیزی به آنها تعلق میگیرد.
***

اعتراض كارگران قراردادی در پتروشیمی شیراز به بی حقوقی
بنابر اخبار منتشر شده نزدیك به ١٨٠٠ تن از كارگران پتروشیمی شیراز غیر رسمی و قراردادی هستند كه از مزایا و بیمه و حقوق شغلی محرومند و از این وضعیت معترضند. پتروشیمی شیراز ٢٧٠٠ كارگر رسمی و قراردادی دارد كه بیش از ٦٠ درصد آنها قراردادی هستند.
***

اعتصاب کارگران پروژه سیکل ترکیبی نیروگاه گازی آبادان
بنابر اخبار منتشر شده در روز ١٩ اسفند ماه حدود ٨٠ نفر از کارگران تحت پوشش یکی از پیمانکاری‌هایی مشغول در پروژه سیکل ترکیبی نیروگاه گازی آبادان از دو روز پیش به دلیل پرداخت نشدن حقوقشان دست از کار کشیدند. کارگران گفته اند: "حدود سه ماه است که حقوق دریافت نکرده‌ایم." روز ٢١ اسفندماه یكی از خبرگزاریهای رژیم خبر داد كه "کارگران تحت پوشش یکی از پیمانکاریهایی مشغول در پروژه ی سیکل ترکیبی نیروگاه گازی آبادان كه از دو روز پیش به دلیل پرداخت نشدن حقوقشان دست از کار کشیده‌ بودند با تامین بخشی از مطالباتشان دوباره به سر کار خود بازگشتند."
***

اعتراض كاركنان خانه سلامت شهرداری منطقه ١٣ تهران به دستمزدهای پرداخت نشده
كاركنان یك خانه سلامت در منطقه ١٣ شهرداری تهران به ٧ ماه پرداخت نشدن دستمزدهای خود اعتراض كردند. كارمندان این خانه گفته‌اند كه شهرداری منطقه ١٣ تهران ١٣ خانه سلامت با حدود ٣٠ كارمند دارد كه حقوق آنها را به موقع پرداخت نمی‌كند. یكی از كارمندان گفته است كه تاكنون اعتراض به این وضعیت از طرق مختلف صورت گرفته است. او در ادامه گفته است كه با گذشت ٤ سال از كار در این پروژه، هنوز بیمه‌ای نشده‌اند و حقوقشان هم ٣٧٥ هزار تومان است.
***

دستمزدهای پرداخت نشده

كارگران نختاز گیلان یك سال است دستمزدی نگرفته اند
بنابر اخبار منتشر شده، شركت تعطیل شده تولیدی و ریسندگی نختاز در گیلان حقوق بیش از ٣٥٠ كارگر بیكار شده خود را بیش از یك سال است كه پرداخت نكرده است. این كارگران كه هر كدام بیش از ٢٢ تا ٢٣ سال سابقه كار دارند، هر كدام بین ٦ تا ١٠ میلیون تومان از این شركت طلب دارند.
***

عدم پرداخت حقوق كارگران شركت سپید بافت صبا
بنابر اخبار منتشر شده شركت سپید بافت صبا در گیلان كه حدود ٢ سال است تعطیل شده، حقوق تعدادی از كارگران این كارخانه را پرداخت نكرده است.
***

کارگران چینی اسپیدار ٣ ماه مطالبات معوقه طلبکارند
در خبرها آمده است كه شرکت "چینی اسپیدار" سه ماه از مطلبات معوقه کارگران خود نپرداخته است.
***

كارگران شركت صنعتی نیكو ٤ ماه بدون حقوق
٤ ماه است كه حقوق كارگران شركت صنعتی نیكو پرداخت نشده است. همچنین در حالی كه آخرین روزهای سال ٨٩ را می‌گذرانیم، این كارگران هنوز عیدی سال ٨٩ خود را هم دریافت نكرده‌اند.
***

١٨٠٠ كارگر ٢٤ واحد تولیدی مشكل دریافت حقوق دارند
یكی از عوامل خانه كارگر در ساوه گفته است: "حداقل ٢٤ واحد تولیدی در این منطقه به دلیل داشتن شرایط بحرانی در پرداخت مطالبات كارگران خود دچار تاخیر جدی هستند." "در این كارخانه‌ها كه در زمینه‌های متفاوت تولیدی چون ساخت لوله و پروفیل، آلومینوم، فولاد، چوب، شیشه و شیر و لبنیات فعالیت دارند بیش از ١٨٠٠ كارگر مشغول فعالیت هستند.
***

دستمزد كارگران كارخانه روغن نباتی ورامین با تأخیر پرداخت می‌شود
بنابه اخبار منتشر شده كارگرا ن كارخانه روغن نباتی ورامین حقوق دو ماه بهمن و اسفند به اضافه عیدی و پاداش سال ٨٩ را دریافت نكرده‌اند. در همین اخبار آمده است كه كارخانه روغن نباتی چه به لحاظ تهیه مواد اولیه و چه به لحاظ تولید مشكلی ندارد و همچنین در فروش هم با مشكلی مواجه نیست؛ با این همه حقوق كارگران عموما با تاخیر داده میشود.
***

تاخیر در پرداخت حقوق و مطالبات کارگران چند كارخانه در ساوه
بنابه گزارشات منتشر شده حقوق و مطالبات کارگران کارخانه‌های پروفیل صفا، پروفیل ساوه، آلومینویم پارس، فولاد کاوه با تأخیر پرداخت می‌شود. در این واحدها حداقل بیش از ١١٠٠ كارگر مشغول كار هستند.
***

كارگران شركت آبتین هر ٣ ماه یكبار حقوق دریافت می‌كنند
گزارش شده است كه بیش از ٤٥ كارگر در شركت آبتین شهرك اشتهارد كرج، هر سه ماه یكبار حقوق میگیرند و از مشكلات معیشتی زیادی رنج میبرند.
***

بیكارسازیها

بیکاری ٦٠ کارگر در پی تعطیلی ٦ مرغداری در قم
بنابر اخبار منتشر شده بر اثر شیوع یک بیماری آنفولانزا در ٦ مرغداری در شهرك شكوهیه قم دستکم ٦٠ کارگر از کار بیکار شدند. این كارگران تاكنون حتی موفق به دریافت مطالبات معوقه خود نیز نشده‌اند.
***

بیکاری کارگران هتل لیپار منطقه آزاد چابهار
به گزارش كه سایت می‌مكران روز ١٣ مارس منتشر كرده است، از ابتدای فروردین ماه رستوران هتل لیپار منطقه آزاد چابهار به بخش خصوصی منتقل خواهد شد و تعداد ٤٠ نفر از کارگران این رستوان بیکار میشوند.
***

اخراج كاركنان هواپیمایی ها
بنابه خبری كه سایت حفانیوز روز ٢٣ اسفندماه منتشر كرده است، تعداد زیادی از كاركنان و كارمندان برخی شركتهای هواپیمایی در پی خارج شدن هواپیماهای توپولف از رده و از ناوگاه هوایی اخراج شده‌اند.
***

اخراج كارگران كارخانه هنكل پاكوش ساوه
بنابه اخبار منتشر شده، ٥٧ تن از كارگران كارخانه هنكل پاكوش در بهمن ماه از كار خود اخراج شدند. همین خبر می‌افزاید كه از این تعداد ٢٤ نفر كارگر رسمی و مابقی قراردادی بودند.

ناامنی محیط كار

جان باختن یک کارگر و مجروح شدن کارگری دیگر در محل کار
بنابر اخبار منتشر شده روز دهم اسفند ماه سال٨٩ یک کارگر ساختمانی با نام حسین عزیزیان، كارگر فصلی از توابط شهرستان سقز، هنگام کار در یک ساختمان چند طبقه در تهران، از این ساختمان سقوط کرد و فورا جان باخت.
گزارشی دیگر حاکی از آن است که روز پنجشنبه ١٢ اسفند ماه سال جاری، یکی از کارگران شرکت‌های بخش خصوصی کردستان بر اثر استفاده غیر مجاز مواد منفجره دچار سوختگی شد. این کارگر هادی مصطفائی نام دارد و برای شرکت توزیع برق کردستان با دستگاه کمپرسور جهت حفر چاله‌های دکل برق کار می‌کرد.
***

جانباختن دو کارگر حین کار
بنا به گزارش خبرگزاریهای دولتی رژیم اسلامی در ١٩ اسفند ماه، در خاکبرداری یک ساختمان در خیابان پاسداران تهران در نتیجه نبود امکانات ایمنی در محیط کار، ٢ کارگر در زیر خروارهای خاک مدفون شدند و جان خود را از دست دادند.
***

سقوط یك كارگر ساختمانی به چاه ١٥ متری
بنابه گزارش یكی از خبرگزاریهای رژیم اسلامی، یكی از كارگران ساختمانی در تهران روز ٢١ اسفند به درون چاه ١٥ متری سقوط كرد، اما با تلاش كارگران آتش نشانی این كارگر آسیب دیده از مرگ نجات یافت.
***

كارگر بخاطر تاثیر مواد شیمایی جان باخت ولی كارش سخت و زیان آور محسوب نمیشود
بنابه گزارشی كه روز ٢٢ اسفند ماه منتشر شده است كارگران كارخانه تولیدی قطعات پلاستیكی در تهران كه با مواد شیمیایی كار میكنند، برخی از آنها بیماری برونشیت گرفته و برخی دیگر دچار بیماریهای سخت و لاعلاج گردیده‌اند. به گفته كا رگران این شركت یكی از این كارگران كارخانه از دو چشم نابینا و كور شد. كارگر دیگری به خاطر تاثیرات مواد شیمیایی به سرطان مبتلا شده و در جوانی فوت كرد.
***

سرنوشت نامعلوم معدنکاران کرمانی پس از ٨٢ روز
خانواده‌های سه معدنکار گرفتار شده در اعماق معدن ذغال سنگ هجدک کرمان می‌گویند با گذشت هشتاد و دو روز از ریزش معدن، هنوز از زنده یا مرده بودن عزیزان خود بی اطلاع‌اند. این حادثه بیست و چهارم آذرماه در معدن ذغال سنگ هجدک کرمان در حالی رخ داد که این معدن و دیگر معدن‌های همجوار یکی از بالاترین آمار حادثه‌های مرگبار ناشی از ریزش دیواره‌ها و سقف معدن را به نام خود ثبت کرده‌اند. در آن روز چهار معدنکار در ژرفای ششصد متری گرفتار شدند که در نخستین ساعت حادثه به یاری معدنکاران جسد یک نفر از زیر آوار بیرون کشیده شد اما هیچگونه اثری زنده یا مرده از سه کارگر دیگر گرفتار شده در دست نیست.
***

اطلاعیه

بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران به مناسبت ٨ مارس روز جهانی زن
زنده باد جنبش رهائی زن، زنده باد ٨ مارس
٨ مارس روز جهانی زن و روز اعتراض به نابرابری جنسیتی امسال درخششی دیگر دارد. همه جا صحبت از روز جهانی زن است. اینجا در ایران جنبش زنان بطور کم سابقه‌ای در طول تاریخ صد ساله این جنبش در صف مقدم آزادیخواهی مردم یک کشور قرار گرفته است و هر تحول آزادیخواهانه‌ای بطور اخصی با مسئله نابودی ستم بر زن در هم تنیده شده است. این یک رویداد بزرگ در تاریخ جنبش زنان و ٨ مارس در سطح جهان است.
امروز در قرن بیست و یکم هیچ فرهنگ و سنت و گذشته تاریخی ایی نمیتواند توجیه گر ستم و تبعیض بر علیه زنان باشد. اگر امروز ستم و تبعیض بر علیه زنان از اشکال بسیار ستمگرانه اش تا اشکال به ظاهر متمدنانه آن اساس و پایه‌ای دارد آن اساس و پایه چیزی جز حاکمیت مناسبات سرمایه داری و بردگی مزدی بر سرنوشت انسانها نیست. از همین رو هم هست که در هر نقطه‌ای از جهان که در آن شاهد اشکال برده وارتری از سازماندهی تامین سود آوری سرمایه هستیم شاهد تحمیل ستم و تبعیض جنسیتی ستمگرانه تری نیز بر زنانیم. و از همین روست که بطور تفکیک ناپذیری جنبش رهائی زنان با جنبش کارگری و هر تحول آزادیخواهانه‌ای در ایران در هم تنیده شده است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران خود را متعلق به این آزادیخواهی و برابری طلبی میداند و با اعلام همبستگی با جنبش زنان فرا رسیدن ٨ مارس را به تمامی انسانهای برابری طلب وآزادیخواه تبریک میگوید و عموم کارگران و اعضا خود را به شرکت گسترده در مراسم روز جهانی زن فرا میخواند و بر محو هرگونه تبعیض جنسیتی نسبت به زنان در تمامی عرصه‌های زندگی خانوادگی، اقتصادی سیاسی و فرهنگی اجتماعی پای میفشارد.
نابودباد ستم جنسی
زنده باد ٨ مارس
اتحادیه آزاد کارگران ایران ١٥ اسفند ماه ١٣٨٩
***

قطعنامه‌ای انجمن صنفی کارگران برق و فلز کار کرمانشاه و جمع‌های کارگری شهر سنندج
به مناسبت روز جهانی زن
زن به عنوان نیمی از انسانهای جامعه در کلیه جوامع تحت حاکمیت نظام طبقاتی در طول تاریخ بشریت یعنی تاریخ مبارزه طبقاتی، از زمانی که انسان در مناسباتی منطبق بر روابط تولیدی با هم در ارتباط قرار گرفتند تا به امروز که آن مناسبات به شدیدترین نحو انسانها را به دو قطب رو در رو و متخاصم تقسیم کرده است همواره در موقعیت فرودست و انسان درجه دو نگه داشته شده اما این نیمه ی جامعه در طول حیات نظام نابرابری برای کسب موقعیت انسانی خود در گیر مبارزه‌ای سخت و خونین بوده است. تعیین کننده‌ترین مبارزات زن بیش از صد سال گذشته توسط کارگران زن بافنده شهرهای شیکاگو و پنسیلوانیا علیه وضعیت مشقت بار شرایط کار و زندگی خود بود. خواست کاهش ساعت کار به ٨ ساعت جزء مطالبات اصلی این اعتصاب بود. این اعتصاب توسط پلیس آمریکا به خشونت کشیده شد و تعدادی از زنان کارگر به قتل رسیدند. در سال ١٩١٠ کنفرانسی در کپنهاگ برگزار گردید که توسط کلارا زتکین پیشنهاد روزی به عنوان روز جهانی زن داده شد. تا سال ١٩١٣ در روزهای مختلفی روز زن جشن گرفته میشد اما از آن سال به بعد روز ٨ مارس به عنوان روز جهانی زن تعیین گردید. طی بیش از یک قرن از تاریخ فداکاری زنان کارگر آمریکا، مبارزه زنان برای کسب حقوق برابر و انسانی خود با سرمایه داری بی وقفه ادامه داشته و تا به امروز به حد زیادی حقوق خود را به بسیاری از حاکمیتها از جمله در غرب تحمیل کرده‌اند، اما در کشورهائی مثل ایران اوضاع هنوز مطلقا غیر قابل تحمل است. زنان در چنین جوامعی از ابتدائی‌ترین حقوق خود محرومند، حق آزادی پوشش، انتخاب همسر، طلاق و غیره را ندارند. آنچه که حاکم است سراپا ضد زن است.
از این رو ما قطعنامه‌ای ٦ ماده‌ای به مناسبت روز جهانی زن در ١٧ اسفند ١٣٨٩ برابر با ٨ مارس ٢٠١١ صادر می‌کنیم:
١- لغو حجاب اجباری
٢- لغو قوانین تبعیض آمیز علیه زنان
٣- حقوق برابر در ازاء کار برابر برای زن و مرد
٤- حق طلاق برای زنان
٥- ممنوعیت سنگسار و اعدام و لغو کلیه احکام صادره سنگسار و اعدام
٦- آزادی زندانیان سیاسی
انجمن صنفی کارگران برق و فلز کار کرمانشاه
جمع‌های کارگری شهر سنندج
١٦ اسفند ١٣٨٩
***

مطالبات "كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل‌های كارگری" به مناسبت ٨ مارس
"کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری" متشکل از زنان و مردان کارگر و فعال کارگری، با اعتقاد به این اصل اساسی که: تا زمان سلطه مناسبات سرمایه داری و حاکمیت سرمایه بر همه ارکان جامعه و تمامی تار و پود آن، قوانین و فرهنگ مردسالارانه از جامعه رخت بر نخواهد بست و لذا برابری زن و مرد بطور کامل و در همه ابعاد زندگی اجتماعی و اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و جنسیتی و ... تأمین نخواهد شد، خواست‌ها و مطالبات خود را در روز ٨ مارس، روز جهانی زن، به این شرح زیر اعلام نموده و برای تحقق یک به یک موارد آن تلاش و مبارزه خواهد کرد :
١ ــ برابری کامل حقوق زنان و مردان در همه عرصه‌های زندگی اقتصادی و سیاسی و اجتماعی و فرهنگی و جنسیتی و ... و لغو هر نوع قوانین زن ستیزانه و جنسیت محور، که زنان را از دستیابی به حقوق خویش در عرصه‌های مختلف محروم می‌نماید.
٢ ــ برخورداری از حق اعتصاب و حق ایجاد تشکلهای مستقل زنان و همین طور آزادی‌های دموکراتیک و مدنی.
٣ ــ لغو قرار دادهای موقت کار، که بیشترین فشارها و پیامدهای آن، مستقیم یا غیر مستقیم متوجه زنان محروم و تحت ستم جامعه خواهد بود.
٤ ــ لغو مجازات اعدام و آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی.
٥ ــ حمایت از تمامی جنبش‌های آزادیخواهانه و برابری طلب و جلوگیری از بازداشت، محاکمه، تهدید و تعقیب فعالین جنبش‌های اجتماعی.
٦ ــ برخورداری از حق طلاق، حق عائله مندی، حق حضانت از فرزندان، حق انتخاب پوشش و محل زندگی، حق انتخاب همسر، حق تحصیل، حق آزادانه سفر به مناطق مختلف و...
٧ ــ در نظر گرفتن دستمزد و حقوق ماهیانه، برای زنان خانه دار که به کار شبانه روزی، تکراری و طاقت فرسای خانگی مشغولند و برخورداری از حق استفاده از مزایای بیمه‌های اجتماعی و برخورداری ازمهد کودک رایگان برای این بخش از زنان.
٨ ــ برخورداری از حقوق و مزایای کامل برای هر نوع بازنشستگی پیش از موعد، از جمله باز نشستگی با ٢٠ سال سابقه کار و ٤٢ سال سن.
٩ ــ با توجه به کار طاقت فرسا و مسئولیت سنگین شغل پرستاری، این حرفه می‌بایست جزء مشاغل و حرفه‌های سخت و زیان آور محسوب شده و پرستاران باید بتوانند از بازنشستگی پیش از موعد، با حقوق کامل برخوردار شوند.
١٠ ــ حقوق زنان کارگری که در طول مدت کار، در صد حق بیمه آن‌ها، از حقوق شان کسر شده است، در صورت فوت باید عینا مثل مردان، به فرزندان آنان تعلق گیرد.
١١ ــ از میان برداشتن و لغو هر نوع خشونت علیه زنان، از جمله سنگسار آنان.
١٢ ــ تأسیس خانه‌های امن برای زنان آسیب دیده در جامعه و حمایت‌های ویژه بهداشتی و روانی و آموزشی و حرفه‌ای از آنان.
١٣ ــ به رسمیت شناختن ممنوعیت کار کودکان و محاکمه هر آن که اقدام به استخدام و به کار گماردن کودکان باشند.
١٤ ــ محکوم کردن جنگ افروزی و مسابقه تسلیحاتی، تحریم‌های اقتصادی ناشی از رقابت‌های سرمایه داری، که به طور قطع بیشترین زیان‌های آن متوجه طبقه کارگر و توده‌های تحت ستم مردم می‌شود.
١٥ ــ حمایت از جنبش مادران عزادار و همراهی و همدلی با انان در هر کجا که لازم باشد.
زنده باد ٨ مارس، روز جهانی زن
برقرار باد آزادی و برابری
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری
١١ اسفند ٨٩
***

خبر از فعالین جنبش كارگری

وضعیت بحرانی منصور اسانلو در زندان
سه رگ قلب منصور اسانلو مسدود شده است
فرشته اسانلو، خواهر منصور اسانلو، در گفت و گوئی وضعیت منصور اسانلو را خطرناک توصیف كرده گفته است: "اینکه وضعیت قلب او در زندان بحرانی است و نیازمند عمل فوری جراحی است. چیزی به اتمام دوران محکومیتش نمانده است، دو، سه ماه دیگر باید آزاد شود اما الان وضعیت قلبش خطرناک شده است. ماه پیش وقتی بهداری زندان قادر به بهبود او نبوده است او را به بیمارستانی خارج از زندان برای آنژیوگرافی منتقل کردند. آنجا پزشکان تشخیص دادند که سه رگ قلبش مسدود شده است و نیاز به جراحی فوری دارد. ما هم تقاضا کردیم که کمک کنند تا ایشان برای معالجه به بیرون فرستاده شود که البته تا الان هیچ خبری نشده است. دادستان هنوز برای بستری شدنش در بیرون زندان موافقت نکرده است. صدرصد از جواب آنژیوگرافی آقای اسانلو خبر دارند و حتما آنقدر متوجه هستند که بدانند در این شرایط او باید تحت درمان فوری قرار بگیرد." در ادامه می‌گوید: "من به علت بیماریم مدتی است به دیدنش نرفته ام اما فرزندانش که به دیدنش رفته‌اند، گفتند حال روحیش مثل همیشه خوب است اما از نظر جسمی مشکل داشته است، او به غیر از مشکل قلب، دیسک کمر هم در زندان به سراغش آمده و چشمانش هم عفونت کرده است. پس از عمل جراحی که دو سال پیش برای چشمش انجام داد هر چند وقت یکبار چشمش عفونت می‌کند، محیط زندان آلوده است و چشمانش سریع دچار عفونت می‌شود." لازم به یادآوری است كه پزشك قانونی جمهوری اسلامی تا بحال ٣ بار رأی به عدم تحمل زندان وی داده است، اما جمهوری اسلامی همچنان از آزادی وی سر باز می‌زند.
***

افشین ندیمی به ٤ ماه زندان محكوم شد
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری روز ١٠ اسفند از روانه زندان مركزی سنندج شدن افشین ندیمی، عضو این نهاد كارگری، برای گذراندن ٤ ماه حبس خبر داد. اتهام وی اقدام علیه امنیت ملی اعلام شده است.
***

آزادی هاله صفرزاده پس از یک شب بازداشت و بازجویی
"کانون مدافعان حقوق کارگر" طی اطلاعیه‌ای نوشته است: هاله صفرزاده، روزنامه نگار و فعال کارگری و از یاران کانون مدافعان حقوق کارگر، ظهر روز چهارشنبه هجده اسفند ١٣٨٩، پس از یک شب بازداشت در بازداشتگاه خیابان وزرا، آزاد شد.
***

معلمان

بیانیه کانون صنفی معلمان به مناسبت چهارمین سالگرد ٢٣ اسفند ٨٥
کانون صنفی معلمان ایران، روز ١٩ اسفند ١٣٨٩، به مناسبت سالگرد ٢٣ اسفند ٨٥، روز تجمع گسترده معلمان در اعتراض به بازپس گیری لایحه قانون خدمات کشوری، بیانیه‌ای صادر کرده است. در بخشی از این بیانیه آمده است. "این روز‌ها برای ما فرهنگیان، یادآور روزهای پایانی سال ٨٥ می‌باشد. روزهای حق طلبی، دادخواهی و اعتراض به تبعیض هاو بی‌عدالتی‌ها؛ روزهای گردهمایی‌های باشکوه و به یادماندنی، که بی‌گمان در تاریخ بیداری و جنبش‌های حق خواهانهٔ جامعه ایرانی، از جایگاه برجسته‌ای برخوردار است. آن گردهمایی‌ها، در اعتراض به تصمیم دولت در بازپس گیری لایحه‌ای انجام پذیرفت که بعد‌ها به نام «قانون خدمات کشوری» معروف شد. قانونی که می‌خواست تبعیض میان کارکنان دولت را از میان بردارد، اما دولت، پس از مدت‌ها که فرهنگیان چشم به تصویب و اجرای آن داشتند، ناگهان تصمیم به پس گیری آن نموده بود. ... ما خواستار منزلت و معیشت فراخور شآن انسانی و صنفی خویش بودیم – و البته هنوز هم هستیم. ... کانون صنفی معلمان، در آستانهٔ چهارمین سالگشت ٢٣ اسفند، یک بار دیگر از همهٔ فرهنگیان ارزنده‌ای که با حضور دلیرانه و با شکوه خویش، سرزندگی و پویایی این قشر فرهیخته را به نمایش گذاشتند، سپاسگزاری می‌نماید و از آن‌ها درخواست دارد یاد، بررسی و روشنگری رخدادهای آن روز‌ها را پیگیر باشند و اهتمام ورزند. ...
در پایان بایسته است یادی کنیم از همکاران بزرگوار دربندمان: هاشم خواستار، رسول بداقی، محمد داوری، نبی اله باستان، عبداله مومنی و... که مدت هاست در زندان بسر می‌برند. این نوروز دوم است که برخی از این دوستان، جشن نوروز خویش را، به دور از همسر و فرزند در زندان برپا می‌کنند."
***

تجمع زنان معلم در اعتراض به عدم دریافت ٥ ماه حقوق
بیش از ٥٠٠ تن از معلمان مناطق صعب العبور استان تهران در اعتراض به تحقق نیافتن خواسته‌های خود و عدم دریافت حقوق بیش از ٥ ماه، صبح روز ١٨ اسفند در تهران دست به تجمع زدند. این معلمان از ابتدای سال تحصیلی تنها ٢ ماه حقوق دریافت کرده‌اند. این معلمان گفته‌اند که از سوی بخش‌هایی از آموزش و پرورش در صورت اعتراض تهدید به اخراج شده‌اند.
***

شوراهای اسلامی كار

"شوراهای اسلامی كار با كارفرمایان همسو شده"
مهدی زمانی نوری دبیر اجرایی خانه كارگر ساوه می‌گوید: "متاسفانه برخی شوراهای اسلامی‌كار برخلاف رسالت صنفی خود با كارفرمایان همسو شده و برای اخراج كارگران فعالیت می‌كنند."
***

"فعالان كارگری مراقب سخنان خود باشند"
ایلنا در تاریخ ١٧ اسفند در مطلبی به قلم غلام‌رضا توكلی "مسئول انجمن‌های صنفی خانه كارگر" تحت عنوان "فعالان كارگری مراقب سخنان خود باشند" آورده است: "در تاریخ سوم اسفندماه سال جاری روزنامه ‌كار و كارگر گفتگوی آقای احمدرضا معینی عضوی از گروه‌ كارگر در شورای عالی كار با یك خبرگزاری را در صفحه سوم خود درج نموده بود. وی در این‌ گفت و گو مدعی شده بود كارگران ‌حاضرند مانند اوایل جنگ كه دستمزدها افزایش نیافت با دولت همكاری نمایند."
***

اخبار بین المللی

تهيه و تنظيم: داوود رفاهی

آفریقای جنوبی: موفقیت بزرگ معلمان
به گزارش روزنامهStar ، دادگاه مشاجرات کارگری در آفریقای جنوبی اعلام کرد مبلغی که از دستمزد ٣٨٠٠٠ معلم که به دلیل اعتصاب سال قبل از حقوقشان کسر شده بود به آنها بازگردانده شود. همچنین قرار شد مبلغ اضافه ١٥.٥ (پانزده و نیم) درصد بابت سود پولشان بدون کسر مالیات به معلمان پرداخت شود. این مبالغ قرار است ظرف دو هفته به این معلمان که عضو اتحادیه ملی معلمان هستند پرداخت بشود.
وزارت آموزش آفریقای جنوبی برای معلمانی که در اعتصاب شرکت کرده بودند قانونی را تصویب کرده بود بنام No work, No pay که چنانچه کارمندی دست به اعتصاب بزند، حقوقی دریافت نخواهد کرد.
اولین کسری دستمزد‌ها در ماه فوریه صورت گرفت که باعث اعتراض معلمان شد. این کسری حتا شامل معلمانی که در اعتصاب شرکت نکرده بودند نیز شده بود چون آنها قادر نبودند اثبات کنند که در اعتصاب شرکت نکرده بودند.
٩ مارس ٢٠١١
***

بلغارستان: تهدید کارگران خطوط راه آهن به اعتصاب
به گزارش Sofia Echo کارگران خطوط راه آهن دولتی بلغارستان (BDZ) ممکن است از طرح اعتصاب خود صرفنظر بکنند در صورتی که دولت تضمین کند که ظرف ٤ سال آینده در این صنعت سرمایه گذاری کرده و مانع از بیکار سازی‌های در نظر گرفته شده خود شود.
Plamen Dimitrov نائب رئیس کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری مستقل بلغارستان (CITUB) در مصاحبه‌ای با رادیو ملی بلغارستان گفته است که چنانچه چنین تضمینی داده شود ما به توافقاتی خواهیم رسید، ولی به این معنا نیست که اعتصابی صورت نخواهد گرفت.
دو هفته پیش این کنفدراسیون اعلام کرده بود که اتحادیه‌های کارگری خطوط راه آهن روز ١٠ مارس به مدت ١ ساعت اعتصاب اخطاری و روز بعد از آن از ٨ صبح تا ٤ بعد از ظهر دست از کار خواهند کشید. یکی‌ از برنامه‌های دولت برای دریافت وام از بانک جهانی‌، بیکارسازی تعداد زیادی در خطوط راه آهن دولتی است که دولت قصد دارد آن را به اجرا در آورد.
٩ مارس ٢٠١١
***

ویتنام: اعتصاب هزاران کارگر در کارخانه یاماها
به گزارش Google ٣٠٠٠ تن از کارگران کارخانه موتورسیکلت سازی یاماها با خواست افزایش دستمزد و مزایا روز دوشنبه ٧ مارس دست از کار کشیدند. این کارخانه در شهر هانوی پایتخت ویتنام واقع شده است و ٥٠٠٠ کارگر در آن مشغول به کار هستند.
خواست این کارگران افزایش حقوق پایه از ١٦٥٠٠٠٠ دونگ (٧٨.٥ دلار) به ٢٠٣٠٠٠٠ دونگ (٩٦.٥ دلار) در ماه و افزایش کمک هزینه مسکن و مزایای دیگر عنوان شده است.
کارگران می‌گویند در ماههای اخیر با بالا رفتن قیمت مواد سوختی، قیمت برق و کالاهای دیگر نیز شدیدا افزایش پیدا کرده است و آنها راهی جز مبارزه برای افزایش دستمزد‌هایشان ندارند. قرار است مذاکره بین نمایندگان کارگران و کارفرمایان روز سه شنبه ٨ مارس از سر گرفته شود.
١٠ مارس ٢٠١١
***

الجزایر: تظاهرات هزاران نیروی امنیت روستاها برای افزایش دستمزد
به گزارش Euro News هزاران نفر از نیروهای حافظ امنیت در روستاهای الجزایر، روز دوشنبه ٧ مارس با عبور از موانع امنیتی پلیس، در مقابل پارلمان این کشور راهپیمایی کردند.
این افراد که اغلب در هنگام کار با لباس‌های شخصی هستند، در این تظاهرات با لباس‌های رسمی كار شرکت کردند و خواهان افزایش دستمزد و افزایش حقوق بازنشستگی خود شدند.
یکی از این افراد که از ناتوانی جسمی رنج می‌برد می‌گوید: "آنها ناتوانی من را در نظر نگرفتند و تنها به من ٦٠ درصد از حقوقم را پرداخت می‌کنند، من برای امرار معاش باید دوباره کار کنم."
پیش‌تر در ماه ژانویه و فوریه نیز هزاران نفر از مردم الجزائر در اعتراض به شرایط سخت اقتصادی در خیابان‌های این کشور دست به اعتراض زدند، در این اعتراضات ٥ نفر کشته و ٨٠٠ نفر زخمی شدند. لازم به ذکر است که از سال ٢٠٠١ راهپیمایی در الجزائر ممنوع است.
١٠ مارس ٢٠١١
***

برمه: اعتصاب ١٧٠٠ کارگر کارخانه تولید کفش
به گزارش نشریه The Irrawaddy ١٧٠٠ کارگر کارخانهTai Yi در حومه رانگون پایتخت برمه از روز سه شنبه ٨ مارس با خواست افزایش دستمزد و بهبود شرایط کار دست به اعتصاب زدند. این کارخانه در منطقه صنعتی Hlaing Tharyar در ١١ کیلومتری رانگون واقع شده است.
یکی از کارگران این کارخانه گفته است: "افزایش قیمت مواد غذایی و هزینه حمل و نقل در ماه‌های اخیر ما را مجبور به اعتراض برای افزایش دستمزد‌هایمان کرده است و ما با این دستمزد ناچیز به هیچ عنوان نمیتوانیم از پس خرجمان بر بیائیم." لازم به ذکر است که دستمزد متوسط این کارگران بین ٣٠ تا ٥٠ دلار در ماه می‌باشد.
این کارخانه در منطقه‌ای واقع شده که سال قبل شاهد شورش تعداد زیادی از کارگران بود. این شورش بعد از موافقت کارفرمایان به افزایش دستمزد‌ها آرام گرفت.
***

فرانسه: اشغال برسم اعتراض (گزارش یدی کوهی از اعتراض بیکاران)
بعد از اشغال دفتر حزب حاکم در لیون تصمیم گرفتیم یک سری هم به پایتخت بزنیم.
(ئونی دیک) صندق بیمه بیکاری در کل فرانسه میباشد. جمعه ١٠ مارس ساعت ٢ بعد ازظهر داخل ساختمان بودیم و پرچمها و پلاکارد بزرگ ث ژ ت رادر محل مناسب نصب کردیم و با بلند گوی قوی ضمن معرفی خودمان خواهان مذاکره با مسئول (ئونی دیک) شدیم. مدت زیادی طول نکشید که آقائی سراسیمه آمد و خودش را سکرتر ژرنال (ئونی دیک ) معرفی کرد. تا احراز هویت وی ما از بلند گو ضمن افشاگری از وضع بیکاری مردم را هم دعوت به پیوستن به خودمان میکردیم. تعداد هفت نماینده برای مذاکره انتخاب کردیم و نمایندگان به اتفاق سکرتر ژرنال (ئونی دیک) رفتند برای مذاکره و ما هم صف اعتراض را به خیابان منتقل کردیم. خواستهای ما در این اعترض به قرار زیر بود: ١- رسیدگی به وضع بیکاران و ایجاد کار برای آنها و اضافه کردن حقوق بیکاری ٢- باز شدن باب مذاکره بین سندیکای ث ژ ت با سندیکای کارفرمایان بدون شرط و شروط. مدتی است سندیکای کارفرمایان فرانسه (مودف) شرط مذاکره با سندیکای کارگران را در ندادن شارژ به دولت از طرف کارفرمایان اعلام کرده و از این رو باب مذاکره با سندیکای کارگران را بسته است. ٣- فرستادن فکس اعتراضی به وزیر کار فرانسه. ٤- فرستادن فکس اعتراضی به رئیس اداره کاریابی فرانسه ( آ – ام- پو). این اعتراض و آکسیون کارگران بیکار بعد از دو ساعت و با اعلان خلاصه مذاکرات از طریق بلندگو در محل و رو به مردم با موافقیت بپایان رسید.
***
١٣ مارس ٢٠١١