۱۷  اسفند  ۱۳۸۹ -  ۸ مارس  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ۱۴۷

اخبار کارگری

تهیه و تنظیم: ناصر اصغری

اعتراضات

اعتصاب کارگران پتروشیمی تبریز وارد دهمین روز خود شد
بنا به اخبار منتشره اعتصاب ۱۴۰۰ کارگر قراردادی پتروشیمی تبریز که از روز شنبه ۷ اسفند ماه آغاز شده است، وارد دهمین روز گردید. کارگران در طی این مدت، با مقاومت سرسختانهُ خود، ۳ بار مدیریت و مسئولین را وادار به مذاکره با نمایندگان کارگران نمودند که در هر سه مورد به جهت عدم تمایل و مقاومت مدیریت شرکت در قبال "حذف پیمانکار" و "انعقاد قرارداد مستقیم و دستجمعی"، مذاکرات به بن بست رسید . دخالت و پادرمیانی مسئولین استان ونیروهای امنیتی در راغب کردن کارگران به شکستن اعتصاب در مقابل وعده و وعیدهای رسیدگی به خواسته های آنها در آینده، با توجه به تجربه های قبلی کارگران، در پی مقاومت یکپارچه کارگران با شکست مواجه شد و کارگران تاکید کردند که قرارداد مستقیم حق مسلم ماست.
مسئولین و مدیریت پتروشیمی تبریز بعد از اینکه با ترفندها و وعده های توخالی به نتیجه نرسیدند، برای راه اندازی کارخانه و شکستن اعتصاب، سعی کردند با بکارگیری کارگران پالایشگاه تبریز در قبال پرداخت روزانه یکصدهزار تومان، آنها را جایگزین کارگران اعتصابی پتروشیمی بکنند، که با امتناع و مقاومت کارگران پالایشگاه و حمایت آنان از کارگران پتروشیمی مواجه شده و تیرشان به سنگ خورد. سپس به کارگران پتروشیمی های جنوب، از جمله پتروشیمی "اروند" ماهشهر متوسل گردیدند که متوجه شدند در آنجا نیز در بین کارگران، خواسته های مشابه با پتروشیمی تبریز مطرح می باشد.
کارگران پتروشیمی تبریز که در سرمای زمستانی در محوطهُ کارخانه جهت احقاق خواسته های بحق خود تجمع نموده اند، از اتحادیه ها و سازمانهای کارگری داخلی و بین المللی تقاضا دارند، به حمایت از آنها برخاسته و همبستگی خود را با کارگران پتروشیمی تبریز اعلام نمایند.
***کارگران شهر میبد: احمدی نژاد دیکتاتوری کوچک، دروغگویی بزرگ
روز شنبه ۱۴ اسفندماه، کارگران سه کارخانه کاشی و سرامیک سازی دولتی در میبد با تجمع مقابل دانشگاه آزاد این شهر خواستار پرداخت دستمزدهای عقب افتاده خود شدند. اعتراض کارگران در حالی ادامه یافت که تعداد زیادی از دانشجویان دانشکده حقوق و دانشکده فنی دانشگاه آزاد میبد نیز به جمع کارگران پیوستند. معترضین شعارهایی از قبیل "مرگ بر دیکتاتور" و "دانشجو- کارگر، اتحاد - اتحاد" سر می‌دادند. این تجمع با قرائت بیانیه‌ای به پایان رسید. در این بیانیه کارگران، احمدی نژاد را "دیکتاتوری کوچک اما دروغگویی بزرگ" نامیدند و وعده‌هایش را "وعده ی سر خرمن" خواندند! روز گذشته ۱۳ اسفند نیز جاده میبد - اردکان و میبد - یزد توسط کارگران به مدت بیست دقیقه بسته شده بود.
***

کارگران پالایشگاه شازند اراک خواهان کاهش سن بازنشستگی شدند
بنابر خبری كه انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه منتشر كرده است، کارگران پروژه‌ای شاغل در پالایشگاه شازند اراک طوماری را امضاء نموده و در آن با توجه به سختیهای ویژه‌ای که کار پروژه‌ای داراست، خواهان کاهش سن بازنشستگی کارگران پروژه‌ای به حداکثر ٢٠ سال شده‌اند. این طومار که خطاب به مجلس نوشته شده و تا کنون ٥٠٠ نفر از کارگران پروژه‌ای پالایشگاه آن را امضاء کرده‌اند.
***

١٨٠٠ كارگر پیمانی پتروشیمی وارد سومین روز اعتصاب خود شدند
روز ١٠ اسفند كارگران پیمانی پتروشیمی تبریز با خواست تبدیل استخدام خود از شكل پیمانی بصورت قرارداد دائم برای سومین روز متوالی دست به اعتصاب زده و در مقابل این شركت تجمع اعتراضی برپا كردند. بنا بر اخبار منتشر شده، حدود ١٨٠٠ كارگر متخصص بصورت پیمانكاری و با قرادادهای موقت در این مجتمع به كار اشتغال دارند. كارگران میگویند با وجود اینكه بنا بر مصوبه خود جمهوری اسلامی، استخدام كارگران متخصص و فنی پیمانی باید به قراردادی دائم تبدیل شود، اما مدیران این مجتمع به بهانه اینكه دستور اجرای این مصوبه را باید وزیر نفت صادر كند، از اجرای آن سرباز زده و آنها را بصورت پیمانی به استخدام در آورده‌اند. بسیاری از این كارگران حتی دارای سوابق كاری طولانی هفده سال هستند. خواست‌های کارگران کارخانه پتروشیمی تبریز که بیش از سه سال است برای تحقق آن دست به مبارزه پی گیر زده و تا به حال چندین بار نیز اعتصاب کرده‌اند، عبارتند از: ۱) انعقاد قرارداد دسته جمعی و حذف پیمانکار خصوصی ۲) افزایش دستمزد متناسب با رشد تورم و افزایش قیمت کالاها و خدمات. ٣) عدم تبعیض با کارکنان رسمی کارخانه و برخورداری از امکانات رفاهی و بیمه
***
كارگران شركت ساختمانی پرهون سنندج وارد چهارمین روز اعتصاب خود شدند
روز سه شنبه ١٠ اسفند كارگران شركت ساختمانی پرهون طرح نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج، در اعتراض به ٤ ماه دستمزد پرداخت نشده و عیدی آخر سال شان، وارد چهارمین روز اعتصاب خود شدند. در حركت اعتراضی ١٠ اسفند، كارگران معترض در مقابل دفتر شركت تجمع كرده و بر خواست خود پافشاری كردند. در نتیجه اعتراض كارگران به آنها قول داده شد كه شنبه به خواست آنها پاسخ داده شود، كارگران اعلام داشتند كه تا عملی شدن این وعده‌ها به اعتصاب خود ادامه خواهند داد. قبلا نیز به كارگران وعده پرداخت دو ماه از طلب‌هایشان داده شده بود كه كارگران زیر بار آن نرفته و خواستار تمامی طلبهای خود شدند. كارگران اولتیماتوم داده‌اند كه در صورتیكه طلبهای آنها پرداخت نشود، مقابل فرمانداری اجتماع خواهند کرد. در تجمع روز شنبه ٧ اسفند این كارگران، مدیران شركت و كارفرما (مبنا) در میان كارگران حاضر شده و تلاش به ترساندن و پراكنده كردن آنان نمودند. اما كارگران به اعتراض خود ادامه دادند و در مقابل دفتر شركت جمع شده و بر خواستهایشان پای فشردند. در مقابل اعتراض كارگران، سرپرست كارگاه و مدیران شركت از جمله مهندس نفیعی و مهندس صالحی كارگران را یاغی خوانده و تهدید كردند كه اگر به اعتصاب خود ادامه دهند، از نهار خبری نخواهد بود. كارگران معترض با شنیدن این سخنان بر ادامه اعتصاب خود مصمم‌تر شده و اكنون در چهارمین روز اعتصاب خود بسر میبرند. در این شركت حدود صد كارگر به كار اشتغال دارند.
***

اعتراض كاركنان تامین اجتماعی به عدم دریافت ٢٦ درصد افزایش دستمزد
بنابر خبری كه روز ١٠ اسفند منتشر شد كاركنان شعبه شمیران تامین اجتماعی در اعتراض به عدم پرداخت افزایش حقوق ٢٦ درصدی خود كه مربوط به ٢ سال است ساعاتی دست از كار كشیدند. این كاركنان با قول رئیس شعبه برای حل مشكلات خود دست از اعتراض كشیدند، اما اعلام كردند كه اگر ٢٦ درصد افزایش حقوقشان پرداخت نشود، اعتراض خود را پی خواهند گرفت. همچنین خبر از اعتراض كاركنان شعبه ١٥ تهران كه در مهرآباد واقع است نیز منتشر شده بود. این خبر همچنین می‌افزاید كه تاكنون عیدی بازنشستگان تحت پوشش تأمین اجتماعی و عیدی كاركنان این سازمان پرداخت نشده است.
***

گزارشی از کارخانه پارسیلون خرم آباد
پارسیلون خرم آباد قبلا بیش از سه هزار کارگر داشت و تولیدات آن حتی به خارج صادر میشد. سپس داماد جنتی خریدار آن شد و برای ارزان تمام كردن قیمت کارخانه، آنرا ورشکسته اعلام کردند و کارگران این کارخانه اخراج شدند. همانموقع ساختمان دفتر این شرکت در تهران ساختمانی سه طبقه در خیابان سمیه با قیمت دو میلیارد تومان البته با معافیت مالی به تملک ایشان درآمد. مدیریت جدید بعد از تصاحب شرکت دوباره در هنگام سفر دوم هیات دولت به خرم آباد تحت عنوان راه اندازی شرکت وامی کلانی گرفت و تعدادی از دوستان و آشنایان خود را جمع کرد و شرکت را راه اندازی کرد. اما دوباره این پول را به جیب زده و فورا کارخانه حالت تعطیل بخود گرفته و کارگران جدیدی را که جمع کرده بود اخراج کرد و در این مدت کارگران اخراجی پارسیلون از بیمه بیکاری محروم بوده و حتی بخش‌هایی از دستمزدهایشان پرداخت نشده است. اکنون باقی کارگرانی که در شرکت مانده‌اند، یعنی ٥٠٠ کارگر این کارخانه ٤ ماه است که دستمزدی نگرفته‌اند و روز هشت اسفند در اعتراض به این موضوع دست به اعتصاب زدند. این کارگران در سفر روز پنجشنبه احمدی نژاد نیز به خیابان آمدند و با در دست داشتن پلاکارد کارگران پارسیلون گرسنه‌اند، اعتراض خود را اعلام داشتند.
کارگران پارسیلون اعلام کرده‌اند که تا رسیدن به خواست خود به اعتراضشان ادامه خواهند داد.
***

اعتصاب کارگران کارخانه پارسیلون خرم آباد
بر اساس خبری كه کمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكلهای كارگری منتشر كرده است کارگران کارخانه پارسیلون خرم آباد روز ٨ اسفند ماه به چهارمین روز اعتصاب خود ادامه دادند. این کارگران در اعتراض به عدم پرداخت چهار ماه از حقوق خود، در محوطه کارخانه دست به تجمع اعتراضی زده‌اند. کارخانه ی پارسیلون تولید کننده انواع نخ‌های نایلونی می‌باشد که پیشتر بالغ بر ٢٠٠٠ کارگر داشت و در اثر بازخرید و اخراج اکنون فقط در حدود ٥٠٠ کارگر دارد.
***

تجمع اعتراضی کارگران سد داریان پاوه
بر اساس خبر منتشر شده ٧٠٠ تن از کارگران سد مخزنی داریان روز ٧ اسفندماه جهت دریافت شش ماه حقوق معوقه خود دست به یك تجمع اعتراضی زدند. این كارگران که در دو شیفت روز و شب در این پروژه کار می‌کنند، توانستند بعد از ٣ روز اعتراض، حقوق ٣ ماه خود را دریافت کنند. هم‌چنین کارگران اعلام نمودند که اگر تا ٢٠ اسفند نسبت به پرداخت مابقی حقوق آنها اقدام نشود، بار دیگر در مقابل فرمانداری شهرستان پاوه دست به تجمع اعتراضی می‌زنند. در حالی کارگران به این موفقیت دست یافتند که روز بعد وقتی که جهت حضور بر سر کار، در محل ایستگاه سرویس حاضر شدند، ماشین‌های ایاب و ذهاب در محل نبود و آنها ناچار شدند که با خودروهای کرایه عمومی به سر کار بروند. اما به محض ورود کارگران، کارفرما و مامورین حراست از ورودشان جلو گیری نموده و اعلام کردند که همگی آنها اخراج‌اند. کارگران متحدانه به این تصمیم اعتراض کردند. وقتی که این خبر در شهر پخش گردید، مقامات فرمانداری پاوه برای جلوگیری از اعتراض عمومی و همراهی مردم، کارفرمایان را ملزم کردند که کارگران را بازگشت به کار نماید.
***

اطلاعیه

نگرانی خانواده و اعضای سندیكا از نامساعد بودن وضعیت جسمانی منصور اسالو
طبق اظهار همسر منصور اسالو، ایشان به دلیل ناراحتی قلبی در روزهای گذشته از زندان به بیمارستان منتقل و پس از یك سری معاینات پزشكی مجددا به زندان منتقل شده است و تصمیم برای ادامه معالجات نامبرده به روزهای آینده موكول شده است.
بیماری قلبی منصور اسالو نگرانی خانواده و اعضای سندیكای كارگران شركت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه را به همراه داشته است.
سندیكای كارگران شركت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ضمن ابراز نگرانی خود از بیماری منصور اسالو از دستگاه قضایی انتظار دارد امكانات معالجه و رسیدگی پزشكی برای ایشان را در خارج زندان محیا سازد.

سندیكای كارگران شركت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
١١ اسفند ١٣٨٩
***

دادگاه رضا شهابی برگزار نشد
صبح امروز، ١٥ اسفند ٨٩ علارغم اعلام قبلی، دادگاه رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیكای كارگران شركت واحد اتوبوسرانی تهران، به دلیل ارسال پرونده ایشان به دادستانی، تجدید و به زمان دیگری موكول شد كه تاریخ برگزاری جلسه دادگاه، متعاقبا به وكیل ایشان اعلام می‌گردد.
سندیكای كارگران شركت واحد اتوبوسرانی تهران
١٥ اسفند ١٣٨٩
***

اطلاعیه شماره ۹۰ كمپین برای آزادی كارگران زندانی
در این اطلاعیه کمپین برای آزادی کارگران زندانی به دو خبر فوق از سندیکای کارگران شرکت واحد اشاره میکند و تاکید میکند "بیماری قلبی منصور اسالو نگران کننده است. جمهوری اسلامی در قبال جان او مسئول است. منصور اسانلو باید فورا از زندان آزاد شود.
منصور اسانلو تابستان ٨٦ دستگیر و اكنون ٤ سال است كه در زندان بسر میبرد. او به ٥ سال زندان محكوم شده بود كه جانیان اسلامی یكسال دیگر محكومیت وی را تمدید كردند.
جرم رضا شهابی و منصور اسانلو و ابراهیم مددی و غلامرضا غلامحسینی دو تن دیگر از اعضای سندیكای واحد اعتصاب با شكوه كارگران شركت واحد در سال ٨٤ و تلاش این كارگران برای ایجاد تشكل خود، سندیكای واحد است. علاوه بر كارگران شركت واحد رضا رخشان رییس هیات مدیره سندیكای نیشكر هفت تپه و بهنام ابراهیم زاده فعال كارگری و فعال دفاع از حقوق كودك در زندانند. كارگران زندانی و همه زندانیان سیاسی باید فورا از زندان آزاد شوند."
***

حمایت اتحادیه کارگران بخش خدمات عمومی بریتانیا از منصور اسانلو
اتحادیه کارگران بخش خدمات عمومی بریتانیا در گزارشی اعلام کرد که همراه با عفو بین الملل از دولت ایران خواسته است که از رفتار غیر انسانی خود با منصور اسانلو دست بر دارد. متن گزارش این اتحادیه چنین است:
منصور اسانلو رهبر سندیکا و زندانی سیاسی در ١١ فوریه در زندان رجایی شهر ایران دچار حمله قلبی شد و به بیمارستان منتقل گردید. گزارش شده است که در بیمارستان دست و پای او را به تخت بیمارستان قفل کردند. در روزهای پیش از این واقعه تماس او با خانواده اش محدود شده بود. هم اینک در مورد سلامتی او نگرانی عمیق وجود دارد.
منصور اسانلو رهبر سندیکای کارگران شرکت واحد است. او در جولای سال ٢٠٠٧ دستگیر گردید و از آن زمان تا کنون توسط دولت ایران که مصمم است سندیکاهای مستقل کارگری را در هم بشکند، مورد رفتار وحشیانه قرار گرفته است.
باید با امضای درخواست سازمان عفو بین الملل دست به اقدام زد. با مراجعه به لینک زیر از دولت ایران بخواهید که به رفتار غیر انسانی خود با منصور اسانلو پایان دهد.
http://www.amnesty.org.uk/actions_details.asp?ActionID=628
دیو پرنتیس دبیر کل UNISONدر این باره به سفیر ایران در بریتانیا نامه اعتراضی نوشته است. لطفا شما نیز با نوشتن نامه کوتاه در خواست کنید که به رفتار توهین آمیز با منصور اسانلو پایان داده شود و او تحت مراقبت پزشکی و مداوای شایسته قرار بگیرد.

ترجمه و تکثیر از:
اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران
***

تجمع اعتراضی کارگران کیان تایر در مقابل بخشداری چهاردانگه
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران کیان تایر در ادامه تجمع اعتراضی خود در برابر بخشداری چهاردانگه در روز شنبه ٧ اسفند ماه، روزهای دوشنبه ٩ اسفند و دیروز چهارشنبه ١١ اسفند ماه نیز دست به برپائی تجمعات اعتراضی بزرگتری در مقابل بخشداری چهاردانگه در جاده اسلامشهر زدند.
بنا بر این گزارش دیروز چهارشنبه ١١ اسفند ماه در حالی که حدود پانصد نفر از این کارگران در مقابل بخشداری چهاردانگه دست به تجمع اعتراضی زده بودند بقیه کارگران نیز در داخل کارخانه و در پشت نرده‌های کارخانه مشرف به جاده اسلامشهر اقدام به آتش زدن ضایعات لاستیک کردند. در این تجمع کارگران کارگران شعار میداند: هرگز ندیده ملتی اینهمه بی عدالتی –‌ای مردم باغیرت حمایت حمایت – مرگ بر درغگو – مرگ بر ستمگر
کارگران کیان تایر در این تجمع با توجه به هفته‌های پایانی سال از بستن جاده خودداری کردند اما بدلیل بوق زدنهای ممتد ماشینهای عبوری برای اعلام همبستگی با کارگران در محور جاده اسلامشهر- اتوبان آزادگان تا میدان جهاد که کیلومترها مسیر است ترافیک بسیار سنگینی ایجاد شده بود.
بنابر اظهار کارگران در حالی که مامورین راهنمائی و رانندگی با کارگران ابراز همدردی میکردند نیروهای گارد ویژه در مصلی محل مستقر شده بودند و از آمدن به محل تجمع کارگران خودداری کردند اما نیروهای امنیتی با حضور در میان کارگران سعی در فیلمبرداری از آنان کردند که با عکس المعل شدید کارگران مجبور به قطع فیلمبرداری شدند.
این تجمع از ساعت ٩ صبح تا ساعت ١٤ و سی دقیقه ادامه داشت و کارگران با نزدیک شدن به پایان ساعت کارشان به تجمع خود پایان دادند.
بنا بر آخرین گزارشهای دریافتی توسط اتحادیه آزاد کارگران ایران، دیروز ساعت ١٨ عصر چک ٢٨ درصد باقی مانده از ٥٠ درصد عیدی کارگران که می‌باید اول اسفند ماه پرداخت میشد صادر گردید و قرار شد امروز به حساب کارگران واریز شود.
کارگران کیان تایر اعلام کرده‌اند در صورت کمترین تاخیری در اجرای توافقات صورت گرفته برای پرداخت عیدی و دستمزد‌هایشان اقدام به برپائی تجمعات اعتراضی در مقابل بخشداری چهار دانگه و احتمالا در مقابل مجلش شورای اسلامی خواهند کرد. لازم به ذکر است در پایان تجمع اعتراضی کارگران کیان تایر در بیرون کارخانه در روز شانزدهم بهمن ماه جدول بندی زیر برای پرداخت دستمزد آنان تا پایان سال ٨٩ مورد توافق طرفین قرار گرفت و کارفرما متعهد به اجرای آن شد:
١- اول اسفند پرداخت ٥٠ درصد عیدی کارگران ٢- چهاردهم اسفند باقی مانده دستمزد بهمن ماه پرداخت شود ٣- ٢٤ اسفند دستمزد اسفند ماه پرداخت شود ٤- هفته آخر اسفند ماه ٥٠ درصد باقی مانده کارگران پرداخت گردد.
بدنبال این توافق کارگران اعتراضات خود را متوقف کردند اما روز اول اسفند ماه کارفرما فقط ٢٢ درصد از ٥٠ درصد توافق شده عیدی کارگران را پرداخت کرد که این امر اعتراض آنان را برانگیخت و منجر به سلسله تجمعات اعتراضی کارگران کیان تایر در مقابل بخشداری چهاردانگه شد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران – ١٢ اسفند ماه ٨٩
***
کارگران ایران خودرو: مبارزه ادامه دارد اما به شکلی دیگر

با گذشت بیش از یک ماه از حادثه خونین کشته شدن بیش ازچند کارگردر ایران خودرو با وجود سرکوب شدید کارگران توسط نیروهای سرکوبگر وبا وجود تهدید ودستگیری دهها کارگر اما کارگران ایران خودرو نه از تهدیدات نیروهای امنیتی هراسیده‌اند ونه از دستگیری وزندانی شدن ونه مرعوب حرفهای مدیریت ایران خودرو شده‌اند.
کارگران ایران خودرو با اتخاذ یک تصمیم هوشیارانه توانسته‌اند تا این لحظه به اعتصاب خود ادامه بدهند.
کارگران ایران خودرو تصمیم گرفته‌اند با کم کردن تولید روزانه در مقابل خواست مدیریت بایستند.
کارگران ایران خودرو هر روز ١٠٠ خودرو نسبت به هر برنامه تولیدی که مدیریت اعلام می‌کند کمتر تولید می‌کنند این مبارزه با استقبال همه قسمتها پشتبیبانی واجرا می‌شود کارگران از زدن تولید بیشتر خوداری می‌کنند وحتی حاضر نشدند رکورد تولید را بشکنند.
کارگران ایران خودرو خواستار محاکمه عاملان حادثه کشتار کارگران هستند نه برکناری آنها.
کارگران خواهان اجرای برگزاری تشکل کارگری هستند نه وعده ۶ ماه بعد.
کارگران خواهان دستگیری عاملان کشتار کارگران هستند نه دستگیری کارگران.
کارگران خواهان خروج نیروهای سرکوبگر از شرکت هستند زدن پایگاه مقداد در شرکت.
کارگران خواهان انحلال شرکتهای پیمانکاری هستند نه تعویض پیمانکار.
کارگران خوهان افزایش دستمزدها هستند نه اضافه کاری اجباری.
کارگران خواهان دریافت مزد در مقابل کار شان هستند نه صدقه مدیریت.
کارکران برای یک دنیای بهتر تلاش می‌کنند وبرای رسیدن به آن می‌خواهند در کنار هم وبا اتحاد هم مبارزه کنند.
کارگران خواهان رسیدن به خواستهای اعلام شده به مدیریت ایران خودرو هستند وبرای رسیدن به خواسته‌هایشان به مبارزه ادامه می‌دهند.
از وبلاگ: خودروكار (كارگران ایران خودرو)
***

بیكارسازیها

٦٠ نفر از كارگران شهرداری آبادان در آستانه اخراج
در آستانه عید و شروع سال جدید , بیش از ٦٠ نفر از پرسنل شهرداری آبادان در آستانه اخراج قرار دارند. یکی از این کارگران روز هشتم اسفند در این رابطه گفت: "ما حدود ٦٠ نفر هستیم که به ما گفته‌اند دیگر نیاز به کار شما نداریم. یعنی میخواهند اخراجمان کنند."
***

خطر بیکاری برای ۲ میلیون قالیباف در کشور
طی سال‌های اخیر هزاران تن از قالیبافان در ایران از کار بیکار شده و رئیس اتحادیه صادركنندگان فرش دستباف نسبت به خطر نابودی اشتغال ٢ میلیون قالیباف دیگر صحبت كرده است.
***

اخراج کارگران پالایشگاه نفت آبادان توسط شرکت‌های پیمانکاری
نزدیک به ٣٠٠ تن از کارگران پالایشگاه آبادان در آستانه عید توسط شرکتهای پیمانکاری در حال اخرا ج میباشند. یکی از کارگران در این رابطه گفت که این اقدامی ضد کارگری و چپاولگرانه است که بخاطر اینکه نمیخواهند زیر بار پرداخت مزایای مختلف به کارگران خود بروند در آستانه عید کارگران را اخراج میکنند و بعد مجددا در شروع سال جدید نفرات جدیدی را بکار میگیرند.
***

دستمزدهای پرداخت نشده

كارگران پرریس سنندج ٨ ماه حقوق نگرفته اند
كارگران پرریس سنندج ٨ ماه است كه حقوق نگرفته‌اند و باتوجه به مزایا و سنوات در مجموع ١١ ماه حقوق طلب دارند. این كارخانه در حال حاضر تعداد ٣١ كارگر دارد، در حالیكه قبلا بیش از ٦٠ كارگر داشت و بقیه طی این مدت اخراج شده‌اند.
***

کارگران نساجی پوشینه بافت قزوین ١١ ماه حقوق نگرفته اند
به گزارش اخبار دریافتی بیش از ٢٣٠ نفر ا ز کارگران نساجی پوشینه بافت قزوین ١١ ماه حقوق معوقه خود را طلب دارند و در این رابطه بارها شکایت نوشته و همچنین دست به تجمعات اعتراضی زده‌اند اما تاکنون جز وعده و وعید چیزی عاید آنها نشده است. در ٢٠ بهمن ماه نیز تنها به جرم تجمع در مقابل استانداری قزوین برای پیگیری حقوقهای عقب مانده ٦ نفر از کارگران این شرکت را اخراج کردند تا سایرین حساب کار خود را بکنند.
***

كارگران شركت گلریس زنجان ٤ ماه حقوق طلب دارند
كارگران شركت تولیدی وصنعتی گلریس زنجان ٤ ماه است كه حقوق دریافت نكرده‌اند. همچنین عیدی و پاداش سال ٨٨ آنها هنوز پرداخت نشده است.
***

بازنشستگان بابت مستمری‌های خود طلبكار هستند
یكی از مسئولان خانه كاگر قزوین گفته است كه كارگران بازنشسته بابت افزایش مستمری‌های سال ٨٩ هنوز ٥ درصد از دولت طلبكار هستند.
***

به تعویق افتادن دستمزد کارگران شهرداری منطقه ٦ کرمانشاه
کارگران رفتگر منطقه ٦ شهرداری کرمانشاه به صورت قراردادهای ٣ ماهه برای این شرکت کار می‌کنند و مبلغ دستمزد آنها ٣٠٣ هزار تومان می‌باشد. این کارگران از ساعت ۵ صبح کار خود را شروع و بیش از ١٠ ساعت کار می‌کنند و روزهای جمعه و تعطیلات رسمی نیز باید سر کارشان حاضر باشند. این در حالی است که آنها بابت ساعت کار اضافی و ایام تعطیل، مبلغی دریافت نمی‌کنند.
***

ناامنی محیط كار

مرگ كارگر تخلیه چاه در عمق هفت متری زمین
بنابه اخبار منتشر شده روز ١٢ اسفند کارگر ٥٠ ساله‌ای در هنگام تخلیه چاه فاضلاب بر اثر ترکیدگی انبار چاه مجاور و وارد شدن فضولات به داخل در عمق هفت متری زمین مدفون شد و جان خود را از دست داد.
***

ماموران وزارت اطلاعات برادر اسانلو را ربودند
به گزارش سایت ندای سبز آزادی، افشین اسانلو برادر منصور اسانلو از اول آذرماه ناپدید شده و به گفته همکارانش چند مامور لباس شخصی او را از ترمینال جنوب ربوده‌اند. گفته می‌شود که وی به زندان اوین منتقل شده است، اما زندانبانان اوین از دادن هرگونه خبری در مورد دستگیری وی خودداری می‌کنند.‏
***

معلمان

بازداشت تعدادی از اعضای انجمن صنفی معلمان کردستان
طبق خبر دریافتی از سنندج، روز جمعه ۱۳ اسفندماه چند تن از اعضای انجمن صنفی معلمان کردستان توسط نیروهای امنیتی در شهر سنندج بازداشت شدند. نیروهای امنیتی رژیم ضمن ممانعت از برگزاری مراسمی که قرار بود به منظور قدردانی از زحمات و خدمات فرهنگی "اسکندر لطفی" معلم تبعیدی اهل مریوان از سوی انجمن صنفی معلمان کردستان برگزار گردد، اقدام به بازداشت چند نفر از اعضای انجمن مذکور از جمله "پیمان نودینیان" نمودند.
***

اخبار بین المللی

تهیه و تنظیم: داوود رفاهی

آمریکا: اعتصاب پرستاران بزرگترین بیمارستان واشنگتن
به گزارش روزنامه واشنگتن‌پست، صدها تن از پرستاران مركز درمانی واشنگتن كه بزرگترین بیمارستان واشنگتن محسوب می‌شود در اعتراض به طرح‌های كاهش بودجه دولت دست به اعتصاب ۲۴ ساعته زدند.
به دنبال این اقدام پرستاران، مقامات بیمارستان مجبور شدند ٦٠٠ پرستار موقتی را برای مراقبت از بیماران از سراسر كشور آمریكا به كار گمارند و آنها را در هتل‌های منطقه واشنگتن اسكان دهند.
واشنگتن‌پست گزارش داد كه قرارداد پرستاران بیمارستان مذكور در بهار سال گذشته فاقد اعتبار شد و از آن زمان به بعد حقوق پرستاران، مزایا و دیگر امكانات و تسهیلات آنها به طور كامل مشخص نیست.
بر اساس این گزارش، اعتصاب پرستاران از اواخر جمعه ۴ مارس شروع شد و تا امروز نیز ادامه دارد اما اتحادیه پرستاران تأكید كرده است كه اگر به خواسته‌های آنها ترتیب اثر داده نشود به اعتصاب خود ادامه دهند و آن را تا روز چهارشنبه هفته جاری ادامه دهند.
٥ مارس ٢٠١١
***

بلژیک: اعتصاب عمومی کارگران در اعتراض به کاهش دستمزدها
به گزارش Monsters & Critics اتحادیه‌های کارگری سوسیالیست و لیبرال در فراخوانی روز جمعه ۴ مارس ۲۰۱۱ اعلام اعتصاب کردند. اعتراض آنها به تصمیم دولت و کارفرمایان برای تعیین سقف برای افزایش دستمزد بود. بر طبق این تصمیم دستمزد کارگران میتواند تا حداکثر سه دهم درصد بالاتر از سطح تورم بالا برود. همچنین آنها خواهان لغو قانونی هستند که افزایش دستمزد را به شاخص تورم وصل می‌کند، یعنی‌چنانچه تورم ثابت بماند کارگران حق درخواست دستمزد بالاتر را ندارند.
این اعتصاب باعث تعطیلی کارخانه‌های بسیاری در اقصی نقاط کشور شد و کارگران چندین راه اصلی منتهی به بروکسل، پایتخت بلژیک را مسدود کردند.
بلژیک یکی از اعضای اتحادیه اروپا است که بدهی بسیار بالایی دارد. دولت و کارفرمایان این طر ح را به قول خودشان برای پائین آوردن میزان بدهی‌های کشور در نظر گرفته‌اند.
٥ مارس ٢٠١١
***

آلمان: اعتصاب مجدد رانندگان قطار برای افزایش دستمزد
به گزارش The Local روز جمعه ۴ مارس ۲۰۱۱ به فراخوان اتحادیه کارگران قطار GDL رانندگان قطار‌های راه دور و قطار‌های حمل و نقل کالا برای سومین بار دست از کار کشیدند. این کارگران از ساعت ۸.۳۰ تا ۱۱.۳۰ صبح بمدت سه ساعت کارشان را متوقف کردند و خواهان افزایش دستمزد شدند. اتحادیه GDL خواهان افزایش دستمزد ۲۶۰۰۰ کارگر قطار‌های راه دور و حمل و نقل کالا شده است.
این در واقع برای سومین جمعه متوالی است که آنها کارشان را متوقف کرده‌اند. روز جمعه شرکت ملی خطوط راه آهن Deutsche Bahn از کارگران خواست که اعتصاب را متوقف و به سر میز مذاکره برگردند. کارگران این درخواست را رد کرده و گفته‌اند برای یک اعتصاب نامحدود روز دوشنبه ۷ مارس رای گیری خواهند کرد.
٥ مارس ٢٠١١
***

پاکستان: پایان اعتصاب موفقیت آمیز کارگران حمل و نقل
به گزارش The Express Tribune روز جمعه ۴ مارس اعتصابی که از دو روز قبل توسط کارگران خدمات حمل و نقل در کراچی در اعتراض به افزایش قیمت مواد سوختی (بنزین و گازوئیل) آغاز شده بود، با موافقت دولت به کاهش قیمت‌ها به پایان رسید. این اعتصاب که به فراخوان اتحادیه حمل و نقل کراچی فراخوانده شده بود برای کاهش قیمت مواد سوختی بود که به درگیری خیابانی با نیروهای امنیتی کشیده شد.
این اعتصاب باعث فلج شدن شهر کراچی شد و تاثیرات بسزأیی بر روی تجارت محلی شهر گذاشت. همچنین دولت ایالت سند که کراچی مرکز آن است، متعهد شده است که مابه تفاوت قیمت مواد سوختی که توسط کارگران پرداخت شده را به کارگران بازگرداند.

فرانسه: اشغال دفتر حزب حاکم در اعتراض به بیکاری
بنا به گزارش دریافتی از یدی کوهی، در اعتراض به بیکاری گسترده در فرانسه٬ روز ۳ مارس دفتر حزب حاکم این کشور در شهر لیون به مدت یک ساعت به اشغال شماری از اعضای سندیکای ث- ژ- ت در آمد. اشغال کنندگان که اکثرا بیکار بودند بهمراه شماری از همکاران شاغلشان در محل این دفتر اعتراض و نارضایتی خود از بیکاری گسترده در فرانسه را به نمایش گذاشتند. کارگران معترض سپس خواستهای خود مبنی بر تامین شغل و درآمد کافی برای مقابله با گرانی سرسام آور را مطرح کردند. اعتراض کنندگان با یک بلندگوی دستی از بالای ساختمان مردم رهگذر را مورد خطاب قرار دادند و خواهان حمایت آنها از خواستها و مبارزات کارگران بیکار شدند. کارکنان دفتر حزب حاکم با پلیس تماس گرفتند و سپس نیروهای پلیس و منجمله پلیس ضد شورش (CRS) در محل حاضر شد. پس از التیماتوم پلیس٬ کارگران معترض محل این دفتر را ترک کردند.*