۱۰  اسفند  ۱۳۸۹ -  ۱ مارس  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ۱۴۶

اخبار کارگری

تهیه و تنظیم: ناصر اصغری

اعتراضات

اعتصاب كارگران شركت تابلیه سد گتوند
روز چهارشنبه ٤ اسفند کارگران شرکت تابلیه در اعتراض به ٧ ماه دستمزد پرداخت نشده خود دست از کار کشیدند. در همین رابطه این كارگران در هفته گذشته نیز دست به اعتصاب زده بودند كه به آنها قول پرداخت ٤ ماه حقوق و عیدی داده شد. اما چون این وعده عملی نگردید كارگران در ٤ اسفند دست از كار كشیده و جاده ورودی به كارگاه سپاسد را مسدود كردند و جلوی تردد كامیونهای سبك و سنگین را بستند. این تجمع از ساعت هشت صبح آغاز شد. پس از نیمساعت كارگران جاده حمل مصالح را كه از محل دیگری میگذشت نیز بستند و این حركت اعتراضی تا ساعت ٤ عصر ادامه داشت. كارگران اعلام كردند كه به اعتراضات خود تا گرفتن تمام طلبها و خواستهایشان ادامه میدهند. در حركت اعتراضی این روز كارگران اخطار دادند كه چنانچه تا ساعت ده صبح ٥ اسفند دستمزدهایشان پرداخت نشود، راههایی را كه بسته بودند و موقتا در ساعت ٤ باز كردند، دوباره مسدود خواهند كرد. در این روز هیاتی از سوی شركت تابلیه و سپاسد برای مذاكره به محل شركت آمد اما چون پاسخ مشخص و عملی‌ای به خواست كارگران نداد و به وعده و وعیدهای كلی پرداخت توسط كارگران هوشد و مورد اعتراض شدید قرار گرفت. مدیریت كارخانه در ادامه این اعتراضات و قبل از پایان اولتیماتوم كارگران، دستمزد دو ماه كارگران را به حسابهایشان واریز كرد. اما كارگران تمام طلب‌های خود را میخواهند.

بدین ترتیب کارگران دو ماه از هفت ماه طلب خود را به نیروی اعتراض و اعتصاب خود از حلقوم کارفرما بیرون کشیدند. بنا بر خبر پیشتر شرکت تابلیه که دو شیفت کاری روز و شب دارد، شیفت شب را لغو کرده و نیروهای شیفت روز را هم به نصف تقلیل داده بود. كه گفته میشود این اقدام پس از اجرای طرح موسوم به هدفمندی یا رانه‌ها صورت گرفته است. شرکت تابلیه یکی از پیمانکاران عمده سپاسد است که در شمال شهر گتوند در حال ساخت سد گتوند علیا است. در این كارخانه قبل از بیكارسازیها حدود ١٠٠٠ تا ١٥٠٠ نفر به كار اشتغال داشتند، اما اكنون این تعداد به یك چهارم تقلیل یافته است. بنا به گفته كارگران در این كارخانه فشار كار در حدی بود كه كارگران در حال غذا خوردن ناگزیر به كار كردن بودند و اكنون این شركت شروع به بیكارسازی كرده است.
***

كارگران شركت ساختمانی پرهون سنندج دست به اعتصاب زدند
بنا به خبری که به حزب کمونیست کارگری رسیده است، روز شنبه ٧ اسفند حدود صد نفر از کارگران شرکت ساختمانی پرهون طرح که یک شرکت پیمانکاری در نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج است، در اعتراض به ٥ ماه دستمزد پرداخت نشده و عیدی آخر سال خود دست به اعتصاب زدند. در همان لحظات اول این حركت اعتراضی، مدیران شركت و كارفرما (مبنا) در میان كارگران حاضر شده و تلاش به ترساندن و پراكنده كردن كارگران كردند. اما كارگران به اعتراض خود ادامه دادند و در مقابل دفتر شركت جمع شده و بر خواستهای خود پای فشردند. در مقابل اعتراض كارگران، سرپرست كارگاه و مدیران شركت از جمله مهندس نفیعی و مهندس صالحی با گستاخی تمام اعلام داشتند كه هیچ پولی نیست و این اوضاع همه ممالك است. آنها كارگران را یاغی خوانده و تهدید كردند كه اگر به اعتصاب خود ادامه دهند، از نهار خبری نخواهد بود. كارگران معترض با شنیدن این سخنان بر ادامه اعتصاب خود مصمم‌تر شده و امروز یكشنبه ٨ اسفند به اعتصابشان ادامه داده و در مقابل دفتر شركت تجمع كردند. كارگران شركت ساختمانی پرهون خواهان دستمزدهایشان هستند.
***

کارگران سد نعمت آبادِ اسدآباد حقوقی دریافت نکرده‌اند
۷۰ نفر از کارگران سد نعمت آبادِ اسدآباد همدان از مهرماه سالجاری تا کنون حقوق دریافت نکرده‌اند.
***

اعتصاب كارگران پارس سویچ زنجان
از روز شنبه ٣٠ بهمن كارگران و كاركنان شركت پارس سویچ زنجان كه ٨٥٠ نفر هستند و وابسته به وزارت نیرو است دست به اعتصاب زده و تا دریافت این خبر در روز ٣ اسفندماه در اعتصاب بودند. اعتصاب در ابتدا در اعتراض به كیفیت بد غذا شروع شد و سپس به مشكلات دستمزد كشیده شد. روز یكشنبه جهت سركوب اعتصاب كنندگان نیروهای سركوب از شهرستان بروجرد به كارخانه اعزام شدند.
***

اعتراض کارگران "سامیکو صنعت" به بلاتکلیفی خود
کارگران کارخانه سامیکو صنعت همدان خواستار مشخص شدن وضعیت کاری و دریافت دستمزدهای خود شدند. این کارخانه در مدت فعالیت خود ١٥٣ کارگر رسمی و ١٢٠ کارگر قراردادی داشته است که از اسفند ماه سال ٨١ تاکنون هیچ گونه حقوق، عیدی، پاداش و سنواتی دریافت نکرده‌اند. کارگران تاکنون با نوشتن چندین نامه اعتراضی به دستگاه‌های مختلف رژیم خواستار رسیدگی به وضعیت خود شده‌اند. اما همچنان در بلاتکلیفی بسر می‌برند.
***

اعتراض كارگران شركت سازمایه به دستمزدهای پرداخت نشده
بنابه اخبار منشتر شده، ٢٠٠ تن از كارگران شركت سازمایه در اعتراض به پرداخت نشدن ٢٧ ماه حقوق خود روز ٤ اسفندماه دست به تجمع اعتراضی زده و مانع تردد شدند. این تجمع اعتراضی از ساعت ٨ صبح شروع و تا ظهر ادامه داشت. ماموران نیروی انتظامی و اداره اطلاعات بلافاصله به محل وارد شده و قصد بر هم زدن این تجمع را داشتند كه با مقاومت كارگران مواجه شدند. این کارگران طی این سالیان به تمامی ارگانها و نهادهای دولتی و مجلس نیز شکایت کرده‌اند ولی تا کنون پاسخی به آنها داده نشده است. کارگران معترض برق کارخانه را قطع کرده‌اند و کارخانه را از کار انداخته‌اند. به كارگران گفته‌اند که به دادگستری بروند و در آنجا پولشان را تحویل بگیرند. کارگران قبول نکرده و گفته‌اند همچنان در کارخانه میمانند تا مطالباتشان پرداخت شود.
***

بیكارسازیها

بیش از هزار كارگر از مرغداری‌های قزوین اخراج شدند
در یك ماه گذشته به دلیل آنچه كه شیوع یك بیماری خاص عنوان شده است؛ بیش از هزار كارگر حدود ١٠ مرغداری در منطقه آبیك استان قزوین شغل خود ار از دست داده‌اند.
***

٤ ماه تولیدات اصلی شركت پارس الكتریك متوقف بود
یكی از عوامل شورای اسلامی كار كارخانجات پارس الكتریك گفته است: "حدود ٤ ماه است كه تولیدات اصلی این واحد كه شامل تلویزیون و رادیو پخش خودرو است، متوقف شده‌ است." او می‌گوید: خبر تعطیلی شركت باعث تجمع كارگران این شركت می‌شود كه "با توضیحات شورای اسلامی كار، كارگران قانع شده و به تجمع پایان دادند."
***

دستمزدهای معوقه

عدم پرداخت حقوق كارگران سیمین اصفهان
یكی از مقامات جمهوری اسلامی گفته است كه كارگران كارخانه سیمین اصفهان به مدت ٨ ماه حقوقی دریافت نكرده‌اند. این كارگران همچنین عیدی و پاداش سال گذشته را هم هنوز دریافت نكرده‌اند.
***

عدم پرداخت دستمزدهای معوقه در شهرداری "سعد آباد" فارس
گزارش رسیده از عدم پرداخت ٣ ماه دستمزد و حقوق کارگران و کارمندان شاغل در شهرداری "سعد آباد" فارس، خبر می‌دهد. در اعتراض به عدم دریافت دستمزدهای معوقه، این كارگران بارها اعتراض خود را به مقامات رژیم ابراز داشته‌اند اما فقط با وعده و وعید آنان مواجه شده‌اند.
***

دستمزدهای پرداخت نشده به كارگران سد سیمره
مقامات وزارت نیروی رژیم که پروژه ساخت سد سیمره را بر عهده دارند، از پرداخت دستکم ٨ ماه دستمزدهای معوقه کارگران شاغل در این پروژه خودداری می‌ورزند.
***

ناامنی محیط كار

قطع شدن انگشتان نوجوان ١٧ ساله در حین کار
بنابر خبر دریافتی، روز ٢٦ بهمن ماه نوجوان ١٧ ساله‌ای با نام دانش رمضانی ساکن شهرستان کامیاران كه به دلیل فقر خانواده از سال گذشته ترک تحصیل کرده و در یک رستوران مشغول به کار شده در حین خرد كردن پیاز با دستگاه چرخ گوشت، ۴ انگشت دست راست خود را از دست می‌دهد.
***

کارگری نوجوان میان شعله‌های آتش سوخت
دختر ۱۷ساله‌ای كه روزنامه خراسان آن را "افغانی" نامیده است، روز جمعه ٦ اسفند در یک کارگاه تولیدی هنگامی که پرزهای قالی موجود در کارگاه بر اثر ایجاد جرقه از یک دستگاه، دچار آتش سوزی شد جان سپرد.
***

اطلاعیه

جانیان اسلامی رضا شهابی كارگر شركت واحد را در ١٥ اسفند محاكمه خواهند كرد

فردا سه شنبه با شعار زندانی سیاسی ، كارگر زندانی آزاد باید گردد
وسیعا به خیابان بیاییم

رضا شهابی عضو هیات مدیره سندیکای واحد از ٢٢ خرداد، یعنی حدود ٩ ماه است كه در بند ٢٠٩ زندان اوین در بازداشت بسر میبرد. قبلا برای او وثیقه ٦٠ میلیون تومان تعیین شده بود و با وجودیكه خانواده وی وثیقه را آماده كرده بودند، اما مقامات قضایی جمهوری اسلامی رضا را آزاد نكرده و وی را همچنان در بازداشت خود نگاهداشتند. بطوریكه رضا شهابی در اعتراض به وضع بلاتكلیف خود دست به اعتصاب غذا زد و این اعتراض او با یك همبستگی وسیع از سوی همكارانش و كمپین جهانی كارگری روبرو شد. از جمله در تظاهرات های ٢٩ ژانویه در حمایت از زندانیان سیاسی و كارگران زندانی كه در بیش از ٤٠ شهر جهانی برگزار شد، یكی از عكسهایی كه تظاهر كنندگان در دست داشتند، عكس رضا شهابی بود. در آن هنگام رضا در پاسخ به این همبستگی و تقاضای خانواده و جمعی از همكارانش كه كتبا برای او نامه داده بودند، بعد از دو هفته به اعتصاب غذای خود خاتمه داد. اما جانیان اسلامی رضا شهابی را تا اكنون در اسارت خود نگاهداشته اند و بنا بر آخرین خبر منتشر شده، قرار است وی را در ١٥ اسفند در شعبه ١٥ دادگاه جمهوری اسلامی محاكمه كنند.

جرم رضا شهابی اعتصاب با شكوه كارگران شركت واحد در سال ٨٤ و تلاش این كارگران برای ایجاد تشكل خود، سندیكای واحد است. جرمی كه به خاطر آن علاوه بر رضا شهابی ، سه عضو دیگر عضو هیات مدیره سندیكای واحد، منصور اسانلو، ابراهیم مددی، غلامرضا غلامحسینی، در زندانند.

جمهوری اسلامی این كارگران را در زندان نگاهداشته است، تا سندیكای شركت واحد، را كه با تلاش خود كارگران شكل گرفته است در هم بشكند و جلوی اعتراض متحد هفده هزار كارگر شركت واحد را بگیرد.

رضا شهابی و كارگران بازداشتی سندیكای شركت واحد باید فورا آزاد شود. دفاع از رضا شهابی و كارگران زندانی دفاع از حق تشكل، حق اعتصاب، حق تجمع و پایه ای ترین حقوق كارگران و كل جامعه است. علاوه بر كارگران شركت واحد هم اكنون رضا رخشان رییس هیات مدیره سندیكای هفت تپه و بهنام ابراهیم زاده فعال كارگری و فعال دفاع از حقوق كودك در زندانند. جانیان اسلامی بهنام ابراهیم زاده را به بیست سال زندان و ده زندان محرومیت از فعالیت اجتماعی محكوم كرده اند. كارگران زندانی باید فورا از زندان آزاد شوند.

روز ده اسفند روز مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی و گرامیداشت یاد جانباختگان تظاهرات های اخیر است. وسیعا در تظاهرات های این روز شركت كنیم. عكس زندانیان سیاسی، عكس كارگران زندانی را بدست بگیریم و فریاد برآوریم زندانی سیاسی آزاد باید گردد. كارگر زندانی آزادی باید گردد.

كارگر زندانی، زندانی سیاسی آزاد باید گردد
كمپین برای آزادی كارگران زندانی
٩ اسفند ٨٩، ٢٨ فوریه ٢٠١١
شهلا دانشفر ۰۰۴۴-۷۷۷۹۸ ۹۸۹۶۸
Shahla_Daneshfar@yahoo.com
بهرام سروش ۰۰۴۴-۷۸۵۲ ۳۳۸۳۳۴
Bahram.Soroush@gmail.com
http://free-them-now.blogspot.com
***

عزت نوری زاد روانه زندان شد
عزت نوری زاد فعال کارگری اهل روستای آویهنگ سنندج که در جریان برگزاری مراسم روز جهانی کارگر سال ٨٦ توسط نیروهای انتظامی و اطلاعاتی به همراه ١٢ نفر دیگر از شرکت کنندگان و فعالین کارگری شهر سنندج در این شهر بازداشت شده بود، دو هفته قبل احضاریه‌ای از سوی دادگاه اجرای احکام جهت معرفی خود به دادگاه دریافت نموده. وی به محض معرفی خود به دادگاه، برای اجرای حکم شش ماه حبس، بازداشت و روانه زندان سنندج گردیده است. این در حالیست که احکام صادره این افراد، سال ٨٦ توسط شاهرودی رئیس وقت قوه قضائیه در جریان سفر استانی خود به کردستان بخشوده شده بود. لازم به ذکر است که احضاریه‌های مشابه‌ای برای دو تن دیگر از فعالینی که همزمان با عزت نوری زاد بازداشت شده بودند به نامهای شیث امانی و صدیق کریمی نیز ارسال گردیده است.
انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه این اقدام ضد کارگری را به شدت محکوم می‌نماید و خواستار آزادی فوری عزت نوری زاد و اعلام ابطال احضاریه‌های صادر شده می‌باشد، ضمن اینکه از همه تشکلها، جمعها، مراکز کارگری و سازمانها و احزاب مدافع حقوق کارگر می‌خواهد متحدانه به این عمل غیر انسانی اعتراض کرده و خواهان آزادی عزت نوری زاد و لغو احکام صادره برای بقیه فعالین بازداشت شده در جریان برگزاری مراسم روز جهانی کارگر سال ٨٦ و آزادی کلیه کارگران زندانی شوند.
۲۴/۱۱/۱۳۸۹
***

تجمع اعتراضی کارگران کیان تایر در مقابل بخشداری چهاردانگه
بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران بیش از ٣٠٠ نفر از کارگران کیان تایر از ساعت ٩ تا ١١ صبح امروز هفتم اسفند ماه در مقابل بخشداری چهاردانگه در اعتراض به شرایط مشقت بار خود دست به تجمع اعتراضی زدند و خواهان رسیدگی به وضعیت خود شدند.
در این تجمع کارگران کیان تایر برای بیان اعتراض خود بطور سمبلیکی با در دست داشتن ظروف خالی غذا و در خواست کمک از مردم، شعار میدادند "بخشدار بیا پایین". این کارگران در پایان تجمع خود اعلام کردند چنانچه وعده‌های داده شده به آنان محقق نشود تجمع بعدی خود را در مقابل وزارت صنایع برگزار خواهند کرد.
لازم به یادآوری است در پایان تجمع اعتراضی کارگران کیان تایر در بیرون کارخانه در روز شانزدهم بهمن ماه جدول بندی زیر برای پرداخت دستمزد آنان تا پایان سال ٨٩ مورد توافق طرفین قرار گرفت و کارفرما متعهد به اجرای آن شد:
١- اول اسفند پرداخت ٥٠ درصد عیدی کارگران ٢- چهاردهم اسفند باقی مانده دستمزد بهمن ماه پرداخت شود ٣- ٢٤ اسفند دستمزد اسفند ماه پرداخت شود ٤- هفته آخر اسفند ماه ٥٠ درصد باقی مانده کارگران پرداخت گردد.
بدنبال این توافق کارگران اعتراضات خود را متوقف کردند اما روز اول اسفند ماه کارفرما فقط ٢٢ درصد از عیدی کارگران را پرداخت کرد که این امر اعتراض آنان را برانگیخت و منجر به تجمع اعتراضی امروز کارگران کیان تایر در مقابل بخشداری چهاردانگه شد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران – ٧ اسفند ماه ٨٩

***

اخبار بین المللی

تهیه و تنظیم: داوود رفاهی

عربستان سعودی: اعتصاب کارگران در مکه
در اتفاقی نه چندان معمول در شهر مکه، بیش از ۶۰۰ کارگر ساختمانی متعلق به یکی از بزرگترین شرکت‌های ساختمان سازی که بر روی پروژه توسعه قسمت شمالی کعبه و پروژه مرکز خیریه ملک عبد العزیز کار میکنند، دست از کار کشیددند. این کارگران به مدت دو ماه دستمزد دریافت نکرده‌اند.
این کارگران که با خواست اصلی نقد کردن دستمزد‌های معوقه خود از ساعت ۷ صبح روز دوشنبه ۲۲ فوریه در محل پروژه تجمع کرده بودند، همچنین خواهان افزایش دستمزد، بهبود شرایط کار و دریافت اضافه کاری خود شدند.
پلیس که با شنیدن خبر بلا فاصله در محل حضور پیدا کرده بود، سعی‌در پراکنده کردن کارگران و متقاعد کردن آنها به باز گشت به کارشان کرد. عبد المحسین المیمن سخنگوی پلیس مکه گفته است که موضوع به گوش مسئولین وزارت کار رسانده شده و آنها تصمیمات لازم را خواهند گرفت. ٢٤ فوریه ٢٠١١
***

مصر: ادامه اعتصاب کارگران با وجود تهدیدات ارتش
۱۵۰۰۰ کارگر کارخانه ریسندگی و بافندگی ال محللا همچنان به اعتصاب قدرتمند خود ادامه میدهند. تهدیدات ارتش برای باز گرداندن کارگران به کار، نتوانسته خللی در اراده آنها برای دستیابی به مطالباتشان ایجاد کند. این اعتصاب که در حمایت از اعتراض عمومی مردم برای برکناری مبارک آغاز شده بود، پس از یک وقفه ۳ روزه به خاطر رفتن مبارک، دوباره از سر گرفته شد. خواست‌های عمده این کارگران افزایش دستمزد از ۴۰۰ لیره (۶۸ دلار) به ۱۲۰۰ لیره (۲۰۴ دلار)، حق ایجاد تشکل مستقل خود، بازگرداندن رهبران اخراج شده کارگران به کار و استعفای فواد عبد ال حلیم مدیر کارخانه است.
همچنین ۶۰۰۰ کارگر کارخانه ریسندگی و بافندگی دامیتا نیز با خواست‌های مشابه در اعتصاب بسر میبرند.
٢٣ فوریه ٢٠١١
***

بنگلادش: درگیری پلیس با کارگران و مجروح شدن حداقل ۱۰ نفر
بدنبال برق گرفتگی یکی از کارگران یک کارخانه ملامین سازی در منطقه Narayangang در بنگلادش و جان باختن وی، ۴۰۰ کارگر این کارخانه با بستن اتوبان Dhaka - Sylhet دست به اعتراض زدند.
مظهر الاسلام ۲۵ ساله، کارگر این کارخانه در اثر برق گرفتگی نیمه جان شد و تا منتقل شدن به بیمارستان جان باخت. کارگران می‌گویند در اثر بی توجهی مسئولین کارخانه و نبود امکانات درمانی، این کارگر جان خود را از دست داده است. آنها با بستن اتوبان بمدت نیم ساعت، انهدام حداقل ۴ دستگاه اتومبیل کارخانه و سر دادن شعار، خشم خود را نسبت به این واقعه ابراز کردند. کارگران می‌گویند هنگامی خشم آنها به اوج خود رسید که مسولین کارخانه از پرداخت غرامت به خانواده کارگر جانباخته سر باز زدند.
با ورود پلیس به کارخانه، درگیری آغاز شد که در آن حداقل ۱۰ کارگر مجروح شدند.
٢٣ فوریه ٢٠١١
***

یونان: اعتراض هزاران نفر به طرح ریاضت کشی‌اقتصادی
روز چهار شنبه ۲۳ فوریه حدود ۱۰۰ هزار نفر که بیشتر آنها را دانش آموزان، دانشجویان و بازنشستگان تشکیل میدادند، در اعتراض به طرح ریاضت کشی اقتصادی دولت دست به راهپیمایی به سمت پارلمان یونان زدند. تظاهر کنندگان شعار میدادند "ما نمیپردازیم" و "ما برای حکومت ثروتمندان حاضر به فدا کاری نیستیم".
طرح ریاضت کشی اقتصادی که یکی‌از عواقب آن کاهش خدمات بازنشستگی و کاهش خدمات آموزشی و درمانی بوده است، باعث فشار شدید به کارگران و مردم محروم شده است. دو تا از بزرگترین اتحادیه‌های کارگری یونان یعنی‌ GSEE و ADEDY که دو و نیم میلیون کارگر یا نصف نیروی کار یونان را نمایندگی‌میکنند، گفته‌اند به مبارزه خود بر علیه این طرح ادامه خواهند داد. Yanis Panagopoulos رئیس هیات مدیره اتحادیه GSEE گفته است: "ما قصد توقف نداریم و به مبارزه خود ادامه میدهیم" در این راه پیمایی بزرگ پلیس با گاز اشک آور و بمب‌های آتش زا به معترضین حمله کرد، که باعث زخمی شدن تعدادی از آنها شد. تعدادی نیز در این اعتراض بازداشت شدند.
٢٤ فوریه ٢٠١١
***

جانباختن بیش از دو هزار کارگر معادن در چین در سال گذشته
مقامات اداره ایمنی شغلی در چین اعلام کردند، در سال ٢٠١٠ در نتیجه وقوع حوادث معدن در این کشور بیش از ٢٤٣٣ کارگر جان خود را از دست داده‌اند. یعنی بطور متوسط روزانه ٦ کارگر معدن در این کشور در نتیجه حوادث محل کار جان خود را از دست می‌دهند. گروه‌های غیردولتی می‌گویند شمار واقعی تلفات حوادث معادن چین احتمالا بیشتر از آمار رسمی منتشر شده است، چرا که مقامات دولت چین، آمار تلفات واقعی بسیاری از این حوادث را گزارش نمی‌دهند.
***