۳  اسفند  ۱۳۸۹ -  ۲۲  فوريه  ۲۰۱۱

کارگر کمونيست  ۱۴۵

اخبار کارگری

تنظیم: ناصر اصغری

اعتراضات

اعتصاب در پالایشگاه نفت آبادان

بنابه اخبار منتشر شده، صبح روز ۲۵ بهمن ماه بیش از ۵۰ تن از کارگران پالایشگاه نفت آبادان در اعتراض به بیکاری، دست به اعتصاب زدند. این خبر می‌افزاید: کارگران پالایشگاه نفت آبادان در اعتراض به بی‌توجهی مسئولان در قبال وضعیت معیشت خود در مقابل درب پالایشگاه بر روی زمین دراز کشیدند و مانع رفت و آمد به پالایشگاه شدند. در پی این حرکت اعتراضی مامورین نیروی انتظامی و حراست پالایشگاه سریعا خود را به محل تجمع رساندند و سعی در متفرق کردن کارگران معترض داشتند. این دومین تجمع این کارگران در اعتراض به بیکاری در مقابل پالایشگاه می‌باشد.
در خبر دیگری آمده است كه حداقل ٥٠٠ تن از کارگران شاغل در بخشهای مختلف این پالایشگاه از جمله فاز ٣ و شركت ساختمانی نصب که دستکم ٦ ماه دستمزدهای معوقه خود را دریافت نکرده‌اند، چندین بار ضمن برپایی تجمعات مکرر خواستار دریافت دستمزدهای معوقه خود شده‌اند. اما مقامات رژیم در پالایشگاه آبادان در پاسخ به اعتراض كارگران طفره رفته و خطاب به آنان اعلام کرده اند: پرداخت دستمزدهای شما ربطی به پالایشگاه ندارد.
در خبر دیگری آمده است كه در پی این حرکت اعتراضی، حدود سی نفر از این كارگران از کار اخراج شدند.
***

اعتصاب کارکنان کارخانه بزرگ لبنیات شهركرد به حقوق پرداخت نشده

کارکنان کارخانه لبنیات شهرکرد در اعتراض به ٦ ماه حقوق و مزایای پرداخت نشده روز ٣٠ بهمن ماه دست به اعتصاب زدند.
***

اخراج و اعتراض کارگران شهرداری بوکان

بر اساس اخبار منتشر شده، سی نفر از کارگران شهرداری بوكان که هر یک دارای ١٠ تا ١٥ سال سابقه كار هستند، از کار اخراج شده‌اند. به دنبال این كار، روز شنبه ٣٠ بهمن ماه کارگران اخراجی در اعتراض به تضییع حقوق خود در برابر اداره کار بوکان دست به تجمع زدند.
***

اعتصاب اعتراضی کارگران اداره آب و فاضلاب شهر آبادان

روز پنجشنبه ٢٨ بهمن ماه، کارگران شاغل در اداره آب و فاضلاب شهر آبادان، در اعتراض به عدم پرداخت ٤ ماه دستمزدهای معوقه خود اعتصاب کرده و خواستار دریافت دستمزدهای معوقه خود شدند.
***

آقای وزیر، وضع وخیم كارگران را درك كنید!

داوود رضوی- راننده عضو سندیكای كارگران شركت واحد
وقتی نظر وزیر كار را در باره دستمزد سال نود خواندم بسیار شگفت زده شدم؛ گویا ایشان در این كشور زندگی نمی‌كنند و یا اینكه واقعا اطلاعی از وضعیت اسفبار كارگران ندارد كه با دو شفیت كاری در روز باز هم در زیر خط فقر زندگی می‌كنند.
چطور می‌شود با اجرای طرح هدفمند كردن یارانه‌ها كه گفته می‌شود بیشترین صدمه را كارگران می‌بینند؛ آقای وزیر می‌گوید كه بخاطر بالا رفتن تورم از افزایش دستمزد كارگران خوداری می‌كنیم!
پیشنهادی دارم! جناب وزیر كار لطف كنید و یك ماه فیش حقوقی خود را با حقوق پنج كارگر عوض كنید! مطمئن هستم كه حتما نظرتان در مورد افزایش دستمزدها عوض خواهد شد!
سالهاست كه شرایط وخیم كارگران را كسی درك نكرده و به همین دلیل شما هم درك نخواهید كرد. در واقع ایرادی هم نمی‌شود گرفت. شما حتما باید اتوبوس و مترو سوا بشوید تا متوجه شوید كه مردم در طول روز را چگونه و با چه مشكلاتی تردد می‌كنند.
چطور می‌توانید بدون توجه به افزایش قیمت‌ آب، برق، گاز، بنزین، و گازوئیل كه بیشترین تاثیر را بروی قیمتها خواهند گذاشت چنین اظهاراتی را در مورد مزد كارگران بیان كنید؟! مگر ما كارگران چقدر یارانه نقدی می‌گیریم و یا این سهام عدالت كه شما آن را بهانه عدم اضافه شدن دستمزد آورده‌اید چقدر است؟
اینها برای كارگران هنوز وجود خارجی ندارد و ما تا بحال هیچ چیزی از این سهام عدالتی كه شما نام می‌برید ندیده‌ایم و اصلا نمی‌دانیم كه این سهام چه شكلی است!
اینها برزندگی حداقلی ما مزدبگیران كه یا دركارگاه كار می‌كنیم و یا استخدام دولتی هم هستیم هنوز هیچ تاثیرنگذاشته و وجود خارجی ندارد.
خودمان می‌دانیم كه نبود تشكلهای مستقل كارگری نبود چنین وضعیتی است همان تشكل‌هایی كه باقیمانده آنها در سالهای گذشته بیشتر در حال از هم پاشیدگی قرار گرفته‌اند.
شما می‌توانید چنین اظهارات یكطرفه‌ای بیان كنید؛ وقتی نمایندگان واقعی كارگران نباشند مسلما باید شاهد اتخاذ افزایش شندر‌غازی مزدمان باشیم! یادمان باشد كه در حال‌حاضر حقوق كارگران چندین برابر زیر خط فقر است.
آقای وزیر در پایان یادآور می‌شوم كه تنها راه چاره، تشكیل تشكلهای مستقل كارگری بدون دخالت دولت و كارفرما است سالهاست كه تجربه نبود چنین تشكل‌هایی اوضاع نامناسب كارگران بوده‌است؛ امیدورام كه با فراهم شدن زمینه تشكیل تشكلهای مستقل كارگری شاهد بهبود وضع مزدی كارگران باشیم.
برگرفته از ایلنا
***

بی خبری از سرنوشت یکی از فعالان کانون صنقی معلمان کرمانشاه

بنابر اخبار منتشر شده، از سرنوشت یکی از فعالان کانون صنفی معلمان کرمانشاه به نام اکبر محمودی که در روز ٢٤ بهمن ماه در قصرشیرین توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده و به مكان نامعلومی منتقل شده، اطلاعی در دست نیست. گفته می‌شود علیرغم پیگیری‌های خانواده ایشان، مقامات رژیم هیچگونه توضیحی در رابطه با محل نگهداری و اتهامات وی نداده‌اند.
***

ناامنی محیط كار

جانباختن ٣ کارگر ساختمانی در تهران

روز جمعه ٢٩ بهمن ماه، بار دیگر بر اثر نبود امکانات ایمنی در محیط کار در تهران، ٣ كارگر ساختمانی جان خود را از دست دادند. كارگران كه در یك خانه قدیمی واقع در تكاوران شمالی، خیابان ١٤ شرقی در حال تخریب آن بودند كه آوار بر روی آنها ریخته و منجر به مرگ ٣ تن از این كارگران شد.
***

كشته شدن یك معدنكار در كرمان

بنابه خبری كه روز ٢٦ بهمن ماه منتشر شده است، یكی از كارگران معدن پاودانا (همكار) در نزدیكی شهر راور كرمان بر اثر ریزش معدن جان خود را از دست داد.
***

بار دیگر ناامنی در محیط کار فاجعه آفرید

"اتحاد" سایت اتحادیه آزاد كارگران ایران در خبری آورده است: "طبق خبر رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، در تاریخ ٢٥ بهمن، کارگری به نام عبدالله احمدی ٥٠ ساله که در یکی از کارگاه‌های ساختمانی واقع در تهران مشغول کار بود، بر اثر سقوط از چوب بست جان خود را از دست داد. جنازه نامبرده روز گذشته جهت خاکسپاری به یکی از روستاهای حومه سنندج بازگردانده شد. عبدالله احمدی صاحب ٤ فرزند بود که بر اثر احتیاج مالی در فصل زمستان که فصل نامناسب و سختی برای کارگران ساختمانی است، مجبور شده بود به دور از خانواده و برای تامین نان خانواده به تهران بیاید و مشغول کار بشود."
***

دستمزدهای معوقه

تعطیلی کارخانجات پارس الکتریک و بیکاری ۳۰۰ کارگر

کارخانجات پارس الکتریک وابسته به شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) از حدود ۴ ماه پیش تاکنون با داشتن بیش از ۳۰۰ کارگر رسمی در تعطیلی به سر می‌برد.
***

کارگران کارخانه قند یاسوج حقوق معوقه طلبکارند

نزدیك به ٢٠٠ تن از کارگران کارخانه قند یاسوج هنوز بابت بخشی از مطالبات سالهای ۸۲ تا ۸۴ طلبکار هستند.
***

عدم پرداخت مطالبت معوقه کارگران کارخانه مسینان

مدیریت کارخانه مسینان، تولید کننده انواع وسایل برقی اتومبیل، از پرداخت ٣ ماه دستمزدهای معوقه کارگران شاغل در این کارخانه خودداری می‌نماید.
***

پرداخت نشدن حقوق كارگران اسكله بندرعباس

بنابه اخبار منتشر شده، كارگران كارهای خدماتی اسكله در بندرعباس، از ٢ تا ٦ ماه حقوق معوقه طلب دارند و از نگرانی از معضل بیكاری، تا بحال اعتراضی علنی نكرده‌اند.
***

كارگران شركت مخابرات راه دور، ٢٠ ماه بدون حقوق

كارگران شركت مخابرات راه دور، ٢٠ ماه است كه حقوق خود را دریافت نكرده‌اند. این كارگران بارها دست به اعتراض زده‌اند. یكی از كارگران در این باره گفته است، برای اینكه شعله اعتراضات خاموش شود، كاركنانی كه در اعتراض‌ها فعال‌تر هستند و بیشتر از سایرین پیگیر حقوق خود میباشند مرخصی‌های تشویقی طولانی دریافت می‌كنند تا از جمع كاركنان دور شوند و به این وسیله اوضاع آرام‌تر شود.
***

كارگران سد خاكی زیویه ٧ ماه حقوق معوقه طلب دارند

بنابر گزارشات منتشر شده، حدود ٦٠ تن از كارگران و رانندگان كامیونهای بیكار شده سد خاكی زیویه واقع در ٣٥ كیلومتری كامیاران، بیش از ٧ ماه حقوق و مزایا طلب دارند.
***

عدم پرداخت دستمزدهای معوقه در کارخانه ایران ساینا

کارفرمای کارخانه "ایران ساینا" واقع در شهر صنعتی رشت، از آذرماه سال جاری تاکنون، دستمزدهای معوقه کارگران ایران ساینا، واقع در شهر صنعتی رشت، پرداخت نشده است.
***

بین المللی

کارگران کانال سوئز اعتصابی نامحدود را آغاز کردند

کارگران پنج شرکت خدماتی متعلق به «سوئز کانال اتوریتی» در شهرهای سوئز، پورت سعید و اسماعیلیه اعتصابی نامحدود را شروع کردند.
بیش از شش هزار تظاهرکننده متفق القول بیان کردند که تا دستیابی به خواسته‌هایشان به خانه بر نمی‌گردند و تحصن خود را در مقابل دفتر مرکزی این شرکت ادامه خواهند داد. آن‌ها به دستمزدهای پایین و اوضاع رو به وخامت سلامت و محل کار معترض هستند و خواهان حقوق و مزایای خود مطابق با استاندارد کار کردن برای «سوئز کانال اتوریتی» شدند. یک مقام ارشد «سوئز کانال اتوریتی» به اهرام آنلاین گفت کانال سوئز امروز شاهد هیچ اختلالی نبوده و در روزهای پیش رو نیز اختلالی را انتظار نداریم. یک مقام ارشد دیگر به رویترز اینگونه گفت: اعتصاب هیچ اثری روی بهره برداری از کانال سوئز و حرکت کشتی‌ها ندارد. آن شرکت‌ها در مناطقی دور از کانال سوئز و حرکت کشتی‌ها به فعالیت مشغول بودند.
روزانه چهل و شش کشتی از کانال سوئز عبور می‌کنند.
ترجمه : اشتراک
***

اطلاعیه ها

حداقل دستمزدها باید به بالاتر از چندین برابر خط فقر افزایش یابد

به پایان سال نزدیك می‌شویم، سالی كه با دیگر سالها متفاوت است. هر سال شورای عالی كار (نهادی كه آخر سال گرد هم جمع میشوند و با چرتكه و سلابه تصمیم میگیرند كه افزایش حقوق كارگران با ١٠ الی ١۵ درصد كفاف هزینه زندگی شان باشد) تشكیل جلسه می‌دهند. شورای عالی كار، هرگز در تمام این سالها فكر هزینه زندگی حقوق بگیران را كه سیر صعودی داشته نكرده است و با حمایت و سرسپردگی به منافع کارفرمایان و دولت، زندگی کارگران را در فقر و تنگدستی فرو می‌برد.
از قرار معلوم در بهار امسال افزایش قیمتها پلكانی انجام میشود. بخش دوم افزایش قیمت بنزین و گازوییل و دیگر اقلام انرژی، (برق، گاز، آب که مصادف با افزایش ۵٠٠% الی ٧٠٠% درصدی می‌باشد)، در زمره مرحله دوم افزایش قیمتهاست.
طبق نظر كارشناسان و مسئولین خود سازمانهای زیربط، خط فقر تا بالای یك میلیون تومان اعلام می‌شود، و از سویی دیگر كارخانه‌ها و شركتها یكی پس از دیگری تعطیل می‌شوند و با افزایش میلیونی لشكر بیكاران و عدم پرداخت دستمزدها و یا تعویق در پرداخت ماهها حقوق كارگران، وضعیت بحرانی و غیر انسانی برای كارگران ایجاد كرده‌اند و این نه یك امر طبیعی و نه جغرافیایی بلكه وضعیتی است كه به دست خود دولت پیش آمده است.
اجرای طرح تحول اقتصادی، حذف سوبسید كالاها و پرداخت نقدی یارانه‌ها، باعث افزایش قیمت اقلام كالاها گردیده و این خود سود سرمایه داران را چندین برابر افزایش می‌دهد.
آیا به جز این است كه كارگران تنها كالایی كه برای فروش دارند نیروی كارشان می‌باشد؟ از طرفی نداشتن نماینده و تشكل‌های واقعی، كه بتواند قیمت نیروی كارش را تعیین كند، یك زندگی چندین برابر زیر خط فقر را بر كارگران تحمیل كرده‌اند و دستمزدهایی كه تا كنون پاسخگوی هزینه زندگی و حقوق و منزلت انسانی را برایشان نداشته است.
افزایش قیمت نان، بنزین، و مواد سوختی كه شامل كرایه ماشین هم میشود رشد ٣٠ درصدی داشته و هزینه اجاره خانه رشدی بالای ٣٠ درصدی را شروع کرده است، حال بماند كه هنوز فیش قبوض برق و آب و گاز به دست مردم نرسیده!!!! دولت اعلام میكند كه قیمت انر‍‍ژی در جهان بالاتر از ایران است.
دولت قیمت بالای سوخت در كشورهای دیگررا می‌بیند ولی دستمزدهای كارگران و كارمندان و قیمت كالای مصرفی را در آن كشورها نمی‌بیند!!!
قیمت گوشت در آمریكا بالاتر از ۴ دلار نیست كه برابر با ۴٢٠٠ تومان می‌شود و یا دستمزد یك كارگر انگلیسی در یك روز برابر با ١٣ كیلو گوشت می‌شود. آیا در ایران دستمزد یك كارگر در یك روز برابر با یك كیلو گوشت است؟؟ اگر آقایان قیمت سوخت را در دنیا مبنای گرانی و افزایش قیمتها می‌بینند بهتر است بدانند كه دستمزدها هم باید مانند آن كشورها پرداخت شود.
هزینه زندگی كارگران با دلار محاسبه میشود و با رالر پرداخت می‌گردد!؟ افزایش ١۵ درصدی دستمزدها یك نسل كشی قانونی در ایران است و این جنایتی آشكار بر علیه مردم زحمتكش و فقیر است. افزایش نرخ سود سرمایه داران و پایین نگهداشتن حداقل دستمزدها و آوار كردن هزینه‌های گزاف دولت و سازمان‌هایش و چپاول رانت خواران و مدیران و معاونان سازمانها و شركتها وكارخانه‌ها بر دوش مردم، تحمیل زندگی بدتر از دوران بردگی در قرن‌ها پیش است و این چیزی است كه انسان كنونی آن را نمی‌پذیرد و تحمل نخواهد كرد.
ما اعلام میداریم كه حداقل دستمزدهای كارگران باید نه تنها فراتر از نرخ تورم واقعی، بلكه با احتساب تامین شرافتمندانه هزینه زندگی خانواده‌ها در شرایط اقتصادی كنونی و با نظر نماینده‌های منتخب مستقل كارگران تعیین شود.
زندگی در زیر خط فقر برای ما و خانواده‌هایمان غیرقابل تحمل است و با تلاش و اتحاد و پیگیری و از طریق ایجاد تشكل‌های مستقل كارگری و اتحاد کارگران به هر طریق ممكن به این وضعیت خاتمه خواهیم داد.

كمیته پیگیری ایجاد تشكل‌های كارگری
دی ماه ١٣٨٩
***

تجمع کارگران اخراجی نساجی کردستان مقابل اداره کل تامین اجتماعی سننندج

روز شنبه ٣٠ بهمن، ٧٠ نفر از کارکران اخراجی نساجی کردستان از ساعت ٩ صبح الی ١٠ و نیم دست به تجمع زدند وخواستار بازنشستگی پیش از موعود برای کارگرانی شدند که کارهای سخت وزیان آورانجام می‌دهند. مسئولین مربوطه پس از حاضر شدن در جمع کارگران، قرار گذاشتند، ساعت ١٢ با نمایندگان کارگران جلسه داشته باشند. کارگران نیز از میان خود سه نفر را به عنوان نماینده انتخاب کردند و درباره خواست و مطالبات خود به بحث و گفتگو نشستند.
کارگران خواست خود را در سه مورد به شرح ذیل بیان کردند:
١) برابر هر سال کار، یک سال و نیم بیمه برای آنها حساب شود.
٢) دوران خدمت سربازی که با دوران کار فاصله دارد بیمه به حساب‌اید.
٣) دوران بیمه بیکاری را جزو دوران کارهای سخت و زیان آور حساب کنند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری
١ اسفند ١٣٨٩