پنجشنبه٬ ١  اسفند ١٣٨٧ - ١٩ فوريه ٢٠٠٩

    کارگر کمونيست  ١٠٠

               اى ميل:  kargar_komonist@yahoo.com

     سايت:  www.wpiran.org/kk-index.htm

اخبار اعتراضات و مبارزات کارگري در ايران

تنظيم محمد شکوهي

كارگران لوله سازي خوزستان براي دستمزدهاي خود دست به راهپيمائي زدند
روز يکشنبه ٢٠ بهمن تعدادي از کارگران لوله سازي اهواز در اعتراض به ٤ ماه دستمزد پرداخت نشده خود در مقابل کارخانه جمع شدند و به مدت دو ساعت جاده را بستند. اما کسي جوابگو نبود و کارگران روز دوشنبه ٢١ بهمن به مقابل استانداري اهواز رفتند و دست به تجمع زدند و سپس در خيابان اصلي شهر راهپيمايي کردند. دراين تجمع اعتراضي، کارگران که حدود ٢٠٠ نفر ميشدند شعار ميدادند "مرگ بر اين زندگي اينهمه شرمندگي"، "٤ ماه دستمزد ما پرداخت بايد گردد". کارگران سپس قرار گذاشتند که روز ٢٣ بهمن در مقابل ساختمان ١٠٠١ که محل دفتر مالک اين کارخانه است تجمع کنند. نيروي انتظامي در محل حاضر بود ولي مداخله اي نکرد. اين کارخانه ٧٥٠ کارگر دارد و مديريت در شهريورماه امسال به همه کارگران ١٥ روز مرخصي اجباري داده بود که بعد از بازگشت کارگران ١٥ روز ديگر به تعطيلي کارخانه ادامه داد. کارخانه به حال تعطيل درآمده و خطر اخراج کارگران را تهديد ميکند. به کارگران باز هم وعده داده شده که قرار است ١٠ ميليارد وام به شرکت پرداخت شود تا کارخانه راه اندازي شود

اخراج در کارخانه کشتي سازي شماره ٢ اروندان
بنابر اخبار و گزارشات منتشر شده در رسانه ها، کارخانه کشتي شازي شماره ٢ اروندان از ٢٤ دي ماه تعطيل شده و بيش از ٤٠ نفر از کارگران اخراج شده اند. بخشي از کارگران تحت پوشش بيمه بيکاري قرار گرفته و بقيه بلا تکليف مي باشند

کارخانه کيميکال ساري
اواسط بهمن ماه کارگران اين کارخانه در اعتراض به عدم پرداخت ١٠ ماه حقوق دست از کار کشيدند. کارفرماي اين شرکت دست آخر در اثر اصرار و پافشاري کارگران ناچار به مذاکره با کارگران شد. در جريان مذاکرات کارفرما قول داد که تا يک هفته بعد همه دستمزهاي معوفه کارگران را پرداخت خواهد کرد.روز ٢٦ بهمن ماه کارگران موفق شدند بخشي از دستمزدهاي معوقه هود را دريافت نمايند.

کارگران چرم اعظم سه ماه بدون حقوق
کارگران چرم اعظم بيش از ٣ ماه است که دستمزدهايشان را دريافت نکرده اند. کارفرما در پاسخ به درخواست هاي کارگران براي دريافت دستمردهاي معوقه اعلام کرده است که به دليل "کمبود نقدينگي و عدم فروش محصولات" قادر به پرداخت دستمزدهاي کارگران نمي باشد. کارگران نسبت به اين سياست کارفرما معترض مي باشند. گزارشها حاکي است که احتمال تعصيلي اين کارخانه و بيکار شدن بيش از ٦٠ نفر از کارگران جدي مي باشد.

کارگران شهرداري انديمشک ٩ است حقوق نگرفته اند
تعداد ١٢٠ نفر از کارگران شهرداري انديمشک بيش از ٩ ماه مي باشد که دستمزدي دريافت نکرده اند. کارگران مي گويند به دليل ترس از اخراج و بيکارسازي محبورند دست به اعتراض نزنند. با مراجعات مکرر کارگران به مسئولين دولتي، شهرداري انديمشک به کارگران قول داده است تا اواخر اسفند بخشي از دستمزدهاي معوقه کارگران را پرداخت خواهد کرد.

تجمع در صنايع چوب طالقاني اسلامشهر
جمعي از کارگران صنايع چوب طالقاني اسلام شهر روز دوشنبه ٢١ بهمن ماه در اعتراض به عدم پرداخت بيش از ١٨ ماه حقوق و بلاتکليفي در برابر ساختمان وزارت کار دست به تجمع زدند.کارگران مي گويند بيش از يک سال و نيم هست که وضعيت واحد توليد نامعلوم بوده و کارفرمايش فراري مي باشد. حدود سه سال پيش کارفرماي اين واحدي توليد عوض شده و کارفرماي جديد اعلام کرده بود که بعد از پرداخت طلبهاي کارگران، اين کارگران اخراج خواهند شد.در همين راستا ٥٠ درصد طلب هاي كارگران به صورت نقد پرداخت شد و ٥٠ درصد ديگر را به كارگران چك دادند.علاوه براين کارگران به دليل سه سال بلاتکليفي مشکل بيمه دارند. کارگران اين واحدي توليدي در اعتراض به عدم پاسخگوي کارفرما در ماههاي گذشته اعتراضاتي را سازمان داده بودند.يکي از کارگران در باره ادامه اعتراضاتشان به خبرگزاري ايسنا مي گويد:مدتي قبل نيز بعد از اينكه يك شب كارفرما را به زور در واحد نگه داشته بوديم كه پول مان را پرداخت كند، فرماندار و استاندار نيز به واحدمان آمدند و سرانجام مبلغي را از كارفرما دريافت كرديم اما بعد از آن ديگر او متواري شد.
لازم به توضيح است که کارگران صنايع چوب طالقان در ماههاي گذشته درا عتراض به عدم پرداخت دستمزدهاي معوقه و بلاتکليفي دوبار به همراه خانواده هايشان به تهران آمده و اعتراض کردند.علاوه بر اين، يك بار مقابل نهاد رياست جمهوري، سه بار مقابل فرمانداري اسلامشهر و يك بار ديگر مقابل ساختمان وزارت كار تجمع کردند، که تا کنون پاسخي نگرفته اند.
تجمع سرب و روي زنجان
روز شنبه ١٩ بهمن ماه کارگران کارحانه سرب و روي زنجان در اعتراض به اخراج و بيکارسازي و عدم پرداخت دستمزدهايشان در مقابل دفتر شركت توسعه معادن روي در زنجان دست به تجمع زدند. کارگران خواهان حضور مدير عامل شرکت سرب و روي در تجمع خود و پاسخگويي به مطالباتشان شدند. در ادامه تجمع کارگران مديرعامل شركت توسعه معادن روي ايران كه به‌صورت تلفني با كارگران صحبت مي کرد، اعلام کرد که روز يکشنبه جلسه اي با شرکت مسئولان استان زنجان در محل اداره کار براي رسيدگي به امور کارگران اخراجي تشکيل خواهد شد.
در جريان مذاکراتي که بين مديريت و مسئولان کارخانه و نمايندگان کارگران صورت گرفت، مدير عامل شرکت توسعه معادن روي ايران اعلام کرد که اين مشکلات بدليل بحران جهاني و کاهش فروش توليدات پيش آمده است و وعده پرداخت حقوق هاي معوقه کارگران را داد. در اين مذاکرات نمايندگان کارگران با اعلام ساختگي بودن ادعاهاي مديريت کارخانه، اعلام کردند که با توجه به توليد ماهانه بيش از ١٥٠٠ تن روي و فروش خوبي که داشته است، ادعاي بدهي ٢٦ ميليارد توماني واقعي نيست و مديريت بايد به خواستها و طالبات کارگران پاسخ روشن بدهد. بدهي کارفرما ربطي به کارگران ندارد . کارگران بايد در برابر کاري که انجام داده اند دستمزدشان را دريافت کنند. کارگران خواهان نقد کردن دستمزدها و رسيدگي به مشکلات همکاران اخراجي خود وتامين امنيت شعلي مي باشند.

مجتمع كشت و صنعت شمار(روغن غنچه) تعطيل شد! ١٢٠٠ کارگر بيکار شدند
مجتمع کشت و صنعت شمال با ١٢٠٠ کارگر تعطيل شد. صاحبان اين کارخانه و اداره کار مدتي پيش اعلام کردند که به دليل خسارات وارد به اين شرکت در اثر وقوع توفان امسال قدرت و توانايي کار و فعاليت را ندارد و با اين بهانه روز ١٨ بهمن ماه اعلام کرد که مجتمع رسما تعطيل است. با تعطيلي اين مجتمع ١٢٠٠ کارگر بيکار شدند.

اخراج در شرکت نار ايران- ساوه
کارقرماي شرکت نار ايران- ساوه روز چهارشنيه ١٦ بهمن ماه ٥٥ کارگر رسمي اين شرکت را به بهانه "عدم فروش محصولات کارخانه" از کار بيکار کرد. کارگران در اعتراض به کارفرما به اداره کار شکايت کرده و خواهان پاسخگويي کارفرما شده اند. تا رسيدن اين خبر کارفرما و اداره کار جوابي به کارگران نداده است. شرکت نار ايران- ساوه بيش از بيست سال است که در صنعت توليد آب ميوه فعاليت مي کند. بر اساس آخرين اخبار اين شرکت از سه هفته پيش تعطيل شده است.

تجمع بيش از ٢٠٠ کارگر کارخانه نساجي مازندران
بيش از ٢٠٠ کارگر نساجي مازندران روز سه شنبه ١٣ بهمن ماه در اعتراض به اخراج تعداد زيادي از کارگران و عدم پرداخت حقوق هاي معوقه شان دست به تجمع اعتراضي زدند. کارگران در ادامه اعتراضاتشان بر عليه سياستهاي ضد کارگري کارفرما در عدم پرداخت دستمزدها بر عليه اخراج ها دست به راهپيمايي زده و به سمت اداره کار استان حرکت کردند. کارگران کارخانه نساجي مازندران خواهان توقف اخراج ها و پرداخت دستمزدهايشان هستند.

کارگران کرم کيميکال ساري دست از کار کشيدند
کارگران کرم کيميکال ساري روز چهارشنبه ١٦ بهمن ماه در اعتراض به عدم پرداخت ١٠ ماه از حقوق، پاداش، عيدي و بن کارگري دست از کار کشيدند. کارگران اين واحد تا کنون بارها به سياست ضد انساني عدم پرداخت دستمزدها از طرف کارفرما اعتراض کرده اند. در ماههاي اخير به دليل بحراني شدن اين واحد توليدي و اعتراض کارگران، شوراي تامين استان مازندران کارفرما را موظف به پرداخت حقوق هاي معوقه کرده بود، اما کماکان طلب هاي کارگران پرداخت نشد. کارگران خواهان پرداخت فوري دستمزدهاي معوقه و ساير مطالباتشان مي باشند.

اخراجها در شهر صنعتي ساوه
بر اساس اخبار و گزارشات منتشره در رسانه ها و خبر اتحاديه آزاد کارگران، در شهرک صنعتي ساوه بيکارسازي هاي گسترده کماکان ادامه دارد و تا کنون صدها کارگر اخراج شده اند. از جمله در شرکت هاي : بوتان 150 نفر ،بهينه تکنيک 50 نفر، پاک وش ١٠٠ ، شرکت ايمن ساز ٥٠ نفر اخراج شده اند. از اوايل سال جاري تاکنون بيش از ١٠٠٠ کارگر در مراکز صنعتي شرکت هاي ساوه و بيش از ١٥٠٠ نقر در شهر صنعتي قزوين اخراج شده اند. کارفرمايان و صاحبان کارخانه شمشير اخراج و بيکارسازي را بر بالاي سر کارگران گرفته اند. بايد متحدانه در برابر اين بيکارسازيها دست به اعتراض و مبارزه زد.

کارخانه آزمايش مرودشت
بنابر اخبار کارفرما کارخانه آزمايش مرودشت روز دوشنبه اعلام کرد که قراردادهاي کاري ١٠٠ تن از کارگران را بر اساس سياست"جديد کارفرما" تمديد نکرده و اين کارگران اخراج مي شوند. اين اخراج ها در شرايطي صورت مي گيرد که کارگران اين کارخانه هنوز حقوق هاي آذر و دي ماه را دريافت نکرده اند. لازم به توضيح است که کارفرما ٤ ماه حق بيمه کارگران را نيز پرداخت نکرده است. کارخانه آزمايش مرودشت بيش از ١٥٠٠ کارگر دارد و توليد کننده يخچال خانگي مي باشد.

جانباختن ٤٠ کارگر در قائمشهر
اوايل بهمن ماه سال جاري انجمن صنفي اسکلت بتني قائمشهر اعلام کرد که در سال حاري ٤٠ نفر از کارگران در اين شهر حين کار جان خود را از دست داده اند. نبود شرايط سخت و پر خطر کار، نبود امکانات و وسايل ايمني کار، مهمتر از همه بي توجهي کارفرمايان و دولت به شرايط سخت و طاقت فرسا و پر خطر کارگران در اين بخش، از عوامل مهم قرباني شدن کارگران در چنين محيط هاي کاري مي باشد. در اين ميان کارفرمايان و صاحبان شرکتها نه تنها کوچکترين اهميتي به تامين وسايل و امکانات ايمني کاري نمي دهند، بلکه دسشان در تحميل شرايط بي نهايت خطرناک و ضد انساني به کارگران باز مي باشد. جانباختن اين کارگران را به خانواده ها و بازماندگان اين عزيزان تسليت ميگويم. مسئولين کشتار و قتل کارگران دولت و کارفرمايان هستند. بايد مسببين اين بي توجهي و بي مسئوليتي که موجب جانباختن ٤٠ نفر از کارگران شده است مورد پيگيرد قرار گيرند. بايد اين موضوع وسيعا مورد اعتراض کارگران قرار گيرد. بايد خانواده اين عزيزان زير پوشش تامين اجتماعي قرار گيرند و در حد يک زندگي انساني به آـنها مقرري ماهانه تعلق گيرد. بايد متحدانه در برابر اين کشتارهاي کارگران که هر روز در گوشه و کنار کشور به وقوع مي پيوندد، اعتراض کرد.

تجمع کارگران صنايع فلزي در برابر نهاد رياست جمهوري
بدنبال تجمع اعتراضي کارگران صنايع فلزي در مقابل نهاد رياست جمهوري در هشتم بهمن ماه، مسئولين اين نهاد به کارگران اعلام کردند که وام پانصد ميليون توماني که ماهها قبل و در نتيجه اعتراضات کارگران وعده داده شده بود، طي يک هفته در اختيار شرکت صنايع فلزي قرار خواهد گرفت تا از محل آن مطالبات معوقه کارگران اين شرکت پرداخت شود.
بنا بر گزارشهاي دريافتي توسط اتحاديه آزاد کارگران ايران، با گذشت ١٩ روز از اين وعده توسط مسئولين نهاد رياست جمهوري و عدم تحقق آن، روز ٢٦بهمن ، مدير عامل شرکت صنايع فلزي به تعدادي از کارگران صنايع فلزي که جوياي پرداخت دستمزدهاي معوقه خود شده بودند، اظهار داشت: پولي در کار نيست، فکر کنيد آخر اسفند ماه است و هر کاري دوست داريد انجام دهيد.
بدنبال اين اظهارات از سوي مدير عامل شرکت، روز ٢٧ بهمن کارگران خشمگين صنايع فلزي متحدانه دست به اعتراض زده و از ميدان پاستور به طرف نهاد رياست جمهوري راهپيمايي کردند و با تجمع در مقابل اين نهاد خواهان پاسخگويي مسئولين نهاد رياست جمهوري به خواستهاي خود شدند.
با شروع اين تجمع بلافاصله نيروهاي انتظامي و امنيتي در محل مستقر شده و تلاش کردند کارگران را از مقابل نهاد رياست جمهوري به عقب برانند اما کارگران مصممانه ايستادگي کرده و بر خواست خود پاي فشردند.
در پي اين وضعيت مسئولين نهاد رياست جمهوري خواهان حضور نمايندگان کارگران در محل نهاد براي مذاکره شدند اما کارگران يکپارچه اعلام کردند ما مذاکره اي نداريم و تا رسيدگي به خواستهايمان نه با کسي مذاکره خواهيم کرد و نه به تجمع خود پايان خواهيم داد.
مقاومت کارگران مبني بر عدم حضور در محل نهاد و عدم مذاکره و تداوم تجمع آنان باعث شد ساعت ١١ صبح قرقي معاون رئيس جمهور به ميان کارگران بيايد. وي پس از حضور در ميان کارگران و مشاهده مقاومت آنان بر ادامه تجمع و اصرارشان به رد هر گونه مذاکره اي، از نمايندگان کارگران خواست به همراه ايشان به سرپرستي بانک تجارت مراجعه کنند تا وي در حضور نماينده هاي کارگران با بانک تجارت مسئله پرداخت وام را حل وفصل کند.
به اين ترتيب نماينده هاي کارگران همراه قرقي عازم بانک شدند. با رفتن نمايندگان کارگران به بانک باقي آنان اعلام کردند که تا آوردن خبر صحت موضوع از سوي نمايندگانشان، به تجمع خود ادامه خواهند داد. تجمع مدتي ادامه يافت و در ادامه با اصرار نيروهاي انتظامي و امنيتي مستقر در محل، کارگران خيابان را باز کرده و کمي دورتر از محل نهاد به تجمع خود ادامه دادند.
. ساعت دو و نيم عصر بار ديگر کارگران به محل نهاد رياست جمهوري نزديک شدند تا کسب خبر کنند که با صف نيروهاي انتظامي و امنيتي و دستوري مبني بر عقب راندن کارگران از آنجا مواجه شدند. اين مسئله باعث مقاومت شديد کارگران و پيش آمدن درگيري مختصري ميان آنان و نيروهاي انتظامي شد که با دخالت يکي از مقامات ارشد انتظامي و از صحنه خارج کردن ماموري که دستور عقب راندن کارگران را صادر کرده بود، کشمکش ميان کارگران و نيروهاي انتظامي خاتمه پيدا کرد.
تجمع کارگران صنايع فلزي تا پايان يافتن ساعت اداري در نهاد رياست جمهوري همچنان ادامه داشت تا اينکه حدود ساعت ٥ عصر نماينده هاي کارگران خبر آوردند که تمامي اسناد مربوط به پرداخت وام پانصد ميليون توماني جهت ارجاع به شعبه منطقه اي بانک تجارت امضا شده است و نماينده هاي آنان صبح روز سه شنبه ٢٩ بهمن ماه بايد بار ديگر به سرپرستي بانک تجارت مراجعه کنند تا اسناد تکميل شده را دريافت و به شعبه منطقه اي بانک جهت وصول وام تحويل دهند. به اين ترتيب کارگران صنايع فلزي ساعت ٥ عصر به تجمع خود در مقابل نهاد رياست جمهوري پايان دادند و عازم کارخانه شدند.کارگران صنايع فلزي اعلام کردند که چنانچه خللي در پيشبرد وصول وام پيش بيايد بلافاصله دست به تجمع اعتراضي خواهند زد.کارگران صنايع فلزي در حال حاضر علاوه بر پانصد ميليون توماني که بابت دستمزدهاي معوقه خود در سال ٨٥ از کارفرما طلب دارند از مهر ماه امسال نيز تا کنون دستمزدي دريافت نکرده اند.

کارگران شرکت گردآفرين دست به اعتصاب زدند
بر اساس خبر از اتحاديه آزادکارگران ايران، کارگران شرکت گراد آفرين روز سه شنبه ٨ بهمن ماه در اعتراض به عدم پرداخت سه ماه از دستمزدهايشان دست به اعتصاب زدند.
اين کارخانه بيش از ٤٠٠ نفر کارگر دارد و در شهر صنعتي نصير آباد در رباط کريم واقع است. اکثر کارگران اين شرکت زن هستند و شرکت مذکور بيش از ١٥ شعبه فروشگاهي در سطح تهران دارد.کارفرماي اين شرکت از اول امسال تاکنون دستمزدهاي اين کارگران را با تاخيرهاي چندين ماهه و هر بار با دادن مبلغ ٥٠ يا صد هزارتومان پرداخت کرده است.اعتصاب کارگران شرکت گرد آفرين از شيفت شب اين کارگران روز دوشنبه ٨ بهمن ماه شروع شد و شيف روز کارگران اين کارخانه نيز روز سه شنبه به اعتصاب پيوستند.
با ادامه و گسترش اين اعتصاب، کارفرما به سرويهاي اياب و ذهاب کارگران دستور داد از آوردن کارگران شيفت شب
به کارخانه امتناع کنند، با اينحال کارگران شيفت شب موفق شدند با استفاده از همين سرويس ها به کارخانه بيايند.
پس از حضور کارگران شيفت شب کارفرما از کارگران خواست تا نماينده هاي خود را جهت مذاکره به دفتر مديريت بفرستند. طي مذاکره نماينده هاي کارگران با مديريت، مدير کارخانه با نشان دادن چکهايي که وصل نشده اند، اعلام کرد فعلا پولي در کار نيست و از کارگران خواست تا هممچون ١٠ ماه گذشته با وضعيت موجود کارخانه و عدم پرداخت دستمزدهايشان بسازند. اما نماينده ها آنرا قبول نکردند و مدير کارخانه ناچار شد به ميان کارگران بيايد. وي به کارگران اظهار داشت اگر به اعتصاب ادامه دهند در کارخانه را خواهد بست. اما وقتي با اعتراض کارگران روبرو شد وعده داد با افزايش فروش در اسفند ماه ، دستمزدهاي کارگران را پرداخت خواهد کرد. پس از وعده هاي مدير کارخانه کارگران با اميد به دريافت دستمزدهاي معوقه شان در اسفند ماه به اعتصاب خود پايان داده و بر سر کارهايشان بازگشتند.

تجمع اعتراضي بازنشستگان تامين اجتماعي در مقابل مجلس
. روز ٢٨ بهمن ٧٠٠ تا ٨٠٠ نفر از بازنشستگان تامين اجتماعي در اعتراض به عدم افزايش حقوق خود، مقابل مجلس تجمع كردند. آنها خواستار همسان‌سازي حقوق كارگران بازنشسته تامين اجتماعي مانند كارگران و بازنشستگان كشوري و لشكري شدند. تجمع‌كنندگان كه پلاكاردها و پارچه‌نوشته‌هاي مختلفي در دست داشتند، همچنين خواستار اجراي سريع طرح افزايش حقوق بازنشستگان سازمان تامين اجتماعي شدند. تجمع‌كنندگان پلاكاردها و پارچه‌نوشته‌هايي همچون "دولت عدالت محور و عدالت گستر، تبعيض چرا ". ‌ "مجلس واحد، ‌دولت واحد، دوگانگي در افزايش حقوق براي قشري واحد چرا؟ " و " بازار كار به نفع مطلوبي ايجاد نشود، هيچ امنيتي در كشور وجود نخواهد داشت " با خود حمل ميکردند.

متن اطلاعيه کارگران ايران خودرو ۱۳ بهمن صادر شده بود
کارگران ايران خودرو اعلام کردند با لنگه کفش از وزير کار استقبال خواهندکرد

دوستان و همکاران گرامي
بنابر اخبار رسيده حاکي از بازديد وزير کار از شرکت ايرانخودرو مي باشد.ما کارگران که امروز در سخترين شرايط زندگي مي کنيم فرزندان انقلاب ۵۷ هستيم پدران ما به اميد آزادي و رهايي خود و فرزندان خود وبراي ساختن يک دنياي بهتر و براي نابودي رژيم ستم شاهي قيام کردند آنها به اين اميد قيام کردند که از دست سرمايه داري و چپاول غارت رهايي پيدا کنند آنها هرگز تصور نمي کردند که فرزندان آنها يعني ما کارگران امروزي به جاي آنها با شرايط هزار بار سختر از آنها کار کنيم و تحت حاکميت سرمايه داران به تازه دوران رسيده مزدوري کنيم آنها هرگز تصور نمي کردند که فرزندان آنها به اين روز بيفتند آنها براي ساختن يک دنياي بهتر قيام کرده بودند.
انقلاب ۵۷ که امروز وارثان آن ما هستيم توسط جهرمي ها و امثال او امروز براي ما يک دنياي بي اميد و تاريک ساخته است .تمام ما کارگران قراردادي و روز مزدي هستيم. ماهها حقوق دريافت نمي کنيم با ما مثل يک برده رفتار مي شود.
هر گونه آزادي سرکوب مي شود هرگونه اعتصاب ممنوع است.حراست شرکت را يک پادگان کرده است ميلياردها تومان خرج مي کنند تا پيشرفته ترين دستگاههارا براي کنترل ما کارگران خريداري کنند ولي در عوض حقوق ناچيز ما را ماهها نمي پردازند. از ايجاد هرگونه تشکل جلوگيري مي شود جاي معترضين اخراج و زندانها است. شرکت تصميم گرفته است کارگران روزمزدي را به مراسم راه ندهد چون مي ترسند به وزير اعتراض کنند .ولي ما به مراسم مي رويم و از وزير کار با چند سوال استقبال خواهيم کرد:
چرا قرار داديهاي موقت لغو نمي شود
چرا شرکتهاي پيمانکاري همچنان به کار خود ادامه مي دهند
چرا از ايجاد هرگونه تشکل جلوگيري مي شود
چرا امنيت شغلي وجود ندارد و هر روز دهها نفر از ما کارگران اخراج مي شود.
آيا وزير کار مي تواند با اين حقوقها فقط يکروز زندگي کند.
اگر جهرمي به اين سوالها جواب نداشت.
جواب ما لنگه کفش به سوي جهرمي خواهد بود
وعده ما سالن مراسم- ١٣ بهمن . جمعي از کارگران ايرانخودرو-
در ١٣ بهمن لغو ديدار احمدي نزاد از ايران خودرو از سوي دولت اعلام شد

اخراج ٢٠٠ نفر از كارگران چيني كرد
نزديک به دويست نفر از کارگران چيني کرد از کار اخراج شدند . بنا بر اخبار دريافتي توسط اتحاديه آزاد کارگران ايران، بدنبال اخراجهاي وسيعي كه در كاخانه چيني كرد صورت گرفته بود، روز ٢٦ بهمن کارفرماي کارخانه چيني کرد ده نفر ديگر از کارگران اين کارخانه را اخراج کرد. بدين ترتيب تعداد کارگران اخراجي کارخانه چيني کرد و کاشي کرد که هر دو متعلق به يک کارفرما است طي دو هفته گذشته به حدود ٢٠٠ نفر رسيد. از اين تعداد بيش از ١٠٠ نفر از کارگران کارخانه کاشي کرد هستند که در مجاورت کارخانه چيني کرد قرار دارد. بنا بر اظهار کارگران اين کارخانه ها، کارفرما اعلام کرده است روند اخراج کارگران تا آخرين نفر آنها و در طول دو ماه آينده همچنان ادامه خواهد داشت. لازم به ياد آوري است پس از اخراج حدود دويست نفر از کارگران دو کارخانه چيني کرد و کاشي کرد هم اکنون ٢٣٠ نفر از کارگران کارخانه چيني کرد و ٢٠ نفر از کارگران کارخانه کاشي کرد بر سر کارهايشان باقي مانده اند. بنا بر اين گزارش کارفرماي اين دو کارخانه تا کنون به بهانه باز گرداندن کارگران اخراجي بر سر کارهايشان با هيچيک از کارگران اخراجي تصفيه حساب نکرده است و تلاش دارد از طريق دادن وعد و وعيد ميان کارگران تفرقه ايجاد کرده و مانع اعتراضات متحدانه آنان شود.

تجمع کارگران نساجي خامنه در مقابل اداره کار و امور اجتماعي استان آذربايجان شرقي
بنا بر گزارشهاي دريافتي توسط اتحاديه آزاد کارگران ايران، روز ٢١ بهمن يک ساعت قبل از شروع جلسه هيئت حل اختلاف در اداره کار و امور اجتماعي استان آذربايجان شرقي که براي رسيدگي به مسئله کارگران نساجي خامنه تشکيل شده بود حدود ١٠٠ نفر از اين کارگران با در دست داشتن پلاکاردهايي اقدام به برگزاري تجمع اعتراضي در مقابل اين اداره در شهر تبريزکردند. بنا بر اين گزارش با شروع جلسه هيئت حل اختلاف و عليرغم درخواست مکرر نيروهاي انتظامي و مسئولين اداره کار و وعده هاي آنان مبني بر رسيدگي به خواستهاي کارگران، آنان به تجمع خود پايان ندادند اما بدليل سردي هوا و پس از حدود نيم ساعت از شروع جلسه هيئت حل اختلاف، کارگران نساجي خامنه از مقابل اداره به سالن آمفي تئاتر آمدند و تا پايان جلسه و گزارش نتيجه آن از سوي نمايندگانشان محل را ترک نکردند. کارگران در اين تجمع پلاکاردهايي را رو به خيابان در دست داشتند که بر روي برخي از اين پلاکاردها کارگران نوشته بودند:
ما کارگران نساجي خامنه ١٩ ماه حقوق نگرفته ايم، گرسنه ايم، گرسنه ايم – چه کسي پاسخگوي فقر و نداري ما در آستانه سال نو است – کارگران نساجي خامنه نان خالي را با حساب دفتري مي گيرند و...

از سوي ديگر يک ساعت پس از گذشت شروع تجمع کارگران، جلسه هيئت حل اداره کار و امور اجتماعي استان آذربايجان شرقي که بدنبال اعتراض کارفرماي نساجي خامنه به راي هيئت تشخيص اداره کار شبستر تشکيل شده بود با شرکت شش نفر از نمايندگان کارگران و رضا شهابي به عنوان مطلع منتخب از سوي کارگران از ساعت ١٧ آغاز بکار کرد. در اين جلسه که حدود يك ساعت طول کشيد نماينده کارفرما با اظهار اينکه کارفرما امنيت جاني ندارد و بدليل عدم توانايي مالي نميتواند کارخانه را داير نگهدارد خواهان اخراج کارگران با دريافت دو ماه سنوات به ازاي هر سال سابقه کار شد. اما نماينده هاي کارگران و رضا شهابي با اظهار اينکه مواد اوليه در کارخانه به اندازه کافي وجود دارد ضمن تاکيد بر خواست پرداخت فوري مطالبات معوقه و دستمزدهاي ايام تعليق کارگران، پيشنهاد کارفرما مبني بر دريافت دو ماه سنوات را نپذيرفته و خواهان ادامه کار کارگران در نساجي خامنه شدند.

در پايان اين جلسه، رئيس جلسه اظهار داشت هيئت حل اختلاف يک هفته ديگر راي خود را صادر خواهد کرد. اما پس از اعتراض نماينده هاي کارگران، وي ضمن اظهار اينکه راي به نفع کارگران است قول داد تا روز شنبه مورخه بهمن راي صادر شود. با پايان اين جلسه نماينده هاي کارگران به جمع همکاران خود در سالن آمفي تئاتر اداره کار و امور اجتماعي استان آذربايجان شرقي پيوستند و پس از ارائه گزارش جلسه از سوي آنان به کارگران، ساعت ٦ بعد از ظهر کارگران نساجي خامنه به تجمع خود پايان داده و به شهر خود بازگشتند. کارگران نساجي خامنه اعلام کرده اند با توجه به نزديکي پايان سال، قادر به صبر کردن براي گذراندن مراحل اداري جهت اجراي راي احتمالي هيئت حل اختلاف اداره کار نيستند و چنانچه تدبيري فوري از سوي مسئولين استان آذربايجان شرقي براي پرداخت دستمزدهاي معوقه کارگران انديشيده نشود آنان طي روزهاي آتي باز هم اقدام به برگزاري تجمعات اعتراضي خواهند کرد